Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

České a slovenské firmy si rozdělily práci na projektu ReUNION

Datum přidání 04.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Projektový tým tří českých (ELDIS, RETIA, TATRA) a dvou slovenských (EVPÚ, VOP Slovakia) firem pokračuje v realizaci projektu společného vývoje a výroby 3D radaru protivzdušné obrany pro Českou a Slovenskou republiku nazvaného ReUNION.

3D radar ReUNION

Foto: 3D radar ReUNION. / RETIA

 

+ Česko-Slovenský projektový tým posiluje garance na dodání 3D radaru pro ozbrojené síly v ČR a SR

+ Projektový integrátor RETIA a.s. nabízí Ministerstvu obrany ČR záruku 100 mil. Kč na dodávku včas a dle požadavků.

 

V návaznosti na podpis memoranda o spolupráci 13. března t.r. byly vydefinovány úkoly jednotlivých podniků při vývoji a výrobě tohoto high-tech produktu. Projektový integrátor RETIA, a.s. navíc potvrdila garanci 100 mil. Kč, která propadne Ministerstvu obrany ČR, pokud by radar nebyl Armádě ČR dodán včas a s požadovanými parametry. Obdobná garance je možná i na Slovensku.

 

„Tímto krokem, který nikdy v historii žádný český ani zahraniční dodavatel Ministerstvu obrany ČR nenabídl, chceme jasně utnout spekulace, že český a slovenský průmysl nemá schopnosti 3D radar dodat, zatímco skvělí zahraniční dodavatelé ho mají připravený na dvoře k expedici,“ uvádí generální ředitel RETIA, a.s. Petr Novák.

 

Ministerstvo obrany ČR v druhé polovině roku 2013 vážně uvažovalo, že zakázku na 3D radary zadá bez soutěže polskému dodavateli Bumar, přestože jeho radar neodpovídal zveřejněným požadavkům Armády ČR. V současné době MO ČR hovoří o tom, že na dodání radarů vypíše soutěž dle zákona o veřejných zakázkách.

 

„Je s podivem, že Ministerstvo obrany uvažovalo o přímém zadání zahraničnímu dodavateli, zatímco skupině domácích českých a slovenských firem tuto výhodu dát nechce,“ uvádí Petr Novák a uzavírá: „V souvislosti se soutěží považujeme za nezbytné upozornit, že na špičkovou vojenskou technologii se běžná šablona veřejné soutěže těžko uplatňuje. Přináší zadavateli vzhledem k současné nepříliš šťastné právní úpravě riziko, že tento strategický materiál nedokáže pořídit včas nebo dokonce vůbec. Dalším problémem je, že aktuální pravidla pro soutěž prakticky nezohledňují následné ekonomické, technologické a exportní výhody pro ČR, ani vznik a udržení pracovních míst v případě výroby takového sofistikovaného produktu v ČR.“

 

Projektový tým se soustředí nejen na přípravu projektu ReUNION, ale i na komunikaci se státní správou a představiteli ozbrojených sil v obou zemích. Přináší argumenty o schopnosti českého a slovenského průmyslu radar dodat a přesvědčuje, že strategické zakázky pro domácí průmysl tak, jak je realizují například právě Poláci, je legitimní a v Evropské unii obvyklá cesta, která znamená největší návratnost pro domácí ekonomiku i státní rozpočet.

 

 

K rozdělení úkolů mezi české a slovenské firmy podrobně:


Mezinárodní projektový tým společně zajišťuje:

+ systémový návrh řešení – adaptace existujících řešení pro přesné naplnění specifických požadavků zadání pro AČR a OSSR

+ systémové funkce a parametry – naplnění všech požadavků TTP zadavatele

 

Úkoly českých firem zahrnují výrobu následujících komponent:

+ anténa primárního radaru

+ anténa sekundárního radaru (IFF)

+ DTR moduly

+ monitorovací přijímač

+ bloky generátorů radarové hlavy

+ signálové zpracování radarových signálů

+ dotazovač IFF

+ přijímač ADS-B

+ datové připojení do systémů velení a řízení

+ programové vybavení

+ vozidlo TATRA 8×8 řady T 815

+ nakladač Multilift s rámem

 

Úkoly slovenských firem zahrnují výrobu následujících komponent:

+ elektrocentrála

+ UPS (Uninterruptible Power Supply (Source) – „nepřerušitelný zdroj energie“)

+ řízení technologií, rozvaděče

+ datové a napájecí rozvody

+ konstrukce a výroba kontejnerové nástavby

+ konstrukce a výroba ramene radaru

+ hydraulický systém

+ klimatizace

+ filtroventilace

 

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Zbrojir Datum: 05.05.2014 Čas: 12:50

k Mattea:

Ten závazek v podstatě nic neznamená. Kdyby došlo k problémům, tuzemský zbrojní průmysl, tak jako v minulosti již několikrát, prostě politikům pohrozí ekonomickými problémy a následným propouštěním, a hned se nějaké "schůdné řešení" najde.

Tak např. CZUB dodala policii v letech 2001-2004 prokazatelně 30 000 vadných pistolí CZ mod. 75 D Compact (kontrakt na 46 000), tato podala na MV návrh na žalobu za dodávku vadného zboží v ceně přes 300 mil. Kč. A jak myslíte, že to dopadlo. Žalobu nikdo nikdy nepodal, protože to by musel schválit ministr, tedy politická figura.

Když se po "slavném" výběru nabídky CZUB v "tendru" (2009/2010) na výběr dodavatele útočných pušek pro MO ČR ukázalo, že CZ 805 vykazuje fatální vady a v zadání stanovený termín dodávek byl v nedohlednu, místo aby MO ČR nabídku odmítlo, či alespoň uplatnilo odpovídající smluvní pokuty v řádu mnoha milionů Kč za značné prodlení dodávek, byl podepsán dodatek (a ne jeden) s tím, že si prý vlastně armáda dodatečně vyžádala nějaké úpravy, tedy z prodlení oficiálně není zaviněno CZUB a vše je vlastně OK.

Plně souhlasím s pohledem liberal shark.

avatar
mattea Datum: 04.05.2014 Čas: 23:04

liberal shark: moje obdobné obavy utišila ta věta, kdy se zavazují 100 miliony při nedodržení termínů a dohodnutých kvalit..

avatar
liberal shark Datum: 04.05.2014 Čas: 21:57

Ta agresivní kampaň ve mně vyvolává stále větší podezření, že se opět může jednat o nějaký propadák typu T-72M4CZ nebo L-159A. Neustále se se zdůrazňují daně a domácí průmysl a o zákazníkovi, tj. AČR, se nemluví skoro vůbec.

arr