Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

České Gripeny "útočily" na námořní lodě

Datum přidání 13.10.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 29 komentářů    autor autor: kapitán Marek Maxim Švancara

Začátek druhého týdne působení českého „Air Policingu“ na Islandu přinesl po několika letech našim letcům součinnost s loďmi hned několika námořnictev NATO.

Foto: Součinnost českých JAS-39 Gripen s francouzskou fregatou. / Autor

 

Jednalo se o francouzskou fregatu Languedoc, dánskou patrolovací fregatu Thetis a cvičení se účastnilo i nejnovější plavidlo Islandské pobřežní stráže Thor. Zapojeny byly i vrtulníky a to nejen ze zmíněných fregat.

 

„Byli jsme osloveni, zda bychom nechtěli participovat na tomto cvičení, které se konalo na moři přibližně 80 km jihozápadně od Islandu," popisuje prvotní impulz zapojení českých gripenů ve spolupráci s námořníky velitel českého kontingentu na Islandu, podplukovník Jaroslav Tomaňa.

 

Primárním úkolem našich letců bylo provedení simulovaného napadení fregaty Languedoc, která patří mezi nejnovější plavidla francouzského námořnictva.

 

Lodě této třídy jsou adekvátně vybavené proti napadení ze vzduchu a právě připravenost jejich osádek mohly u Islandu prověřit české stroje JAS-39 Gripen.


Naši piloti si mohli opět procvičit manévry při nízkém letu nad mořem. „Gripeny mají nejnižší hranici letu nad mořem 30 metrů, ale protože nelétáme nad mořem tak často, zvolili jsme bezpečnější variantu s minimální výškou letu 100 metrů," vysvětluje jeden z účastnících se pilotů major Tomáš Merta.

 

 Foto: Islandské plavidlo Thor nacvičovalo hlavně evakuaci na moři. / Autor

 

Dodává, že francouzské námořnictvo mělo přesně připravený scénář profilů jednotlivých letů tak, aby co nejlépe procvičilo své schopnosti obrany proti útoku ze vzduchu.


Celé cvičení mělo poměrně široký záběr – od asistence a evakuace osob z jednotlivých lodí vrtulníky a motorovými čluny přes nácvik požárního poplachu až po součinnost námořnictva s letectvem. Například mladí dánští námořníci si vyzkoušeli poplach při napadení ze vzduchu a seznámili se s možnostmi zbraní na obranu proti vzdušným cílům.


Přínos krátkého, ale hutného cvičení vystihl velitel francouzské fregaty Languedoc: „Společný výcvik nám přinesl řadu výhod a pozitivně na nás zapůsobily šikovné manévry vašich letadel, vaše schopnosti a profesionalita."

 

Zdroj: 21. zTL

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 23.10.2016 Čas: 11:24

Těžko říct, ale s ohledem na to, že naše verse nemá ani software pro protizemní útoky, tak o tom dost pochybuju. Protizemní schopnosti mají být přidány v následujících dvou letech. Jestli tam toho bude "automaticky" víc, bude asi vědět jen pár zasvědcených.

AN by na téma modernizace SW vybavení Gripenů mohly napsat článek. Jednak bych asi nebyl sám, kdo by jej ocenil, jednak jejich možnosti, co se získávání informací týče, jsou rozhodně o několik řádů lepší než většiny nás tady v diskusi :-)

avatar
divous Datum: 22.10.2016 Čas: 17:29

A je vůbec reálné na naše Gripeny nafasovat protilodní výzbroj? Je to tak jednoduché, že stačí podvěsit střely a hotovo? Nehledě na předpokládanou absenci výcviku s touto municí není to ještě otázka dalšího minimálně softwarového vybavení?

avatar
Nesher Datum: 19.10.2016 Čas: 14:52

Tady je link.
Ale možná by bylo lepší si koupit dnešní číslo Práva, tam je ten článek celý - http://www.pravo.cz/p245a01c.php

avatar
ChemicalBrother Datum: 19.10.2016 Čas: 14:05

to Nesher:
byl by link na tu zprávu? díky

avatar
ChemicalBrother Datum: 19.10.2016 Čas: 13:50

Také se omlouvám za OT:
Dnešní zpráva končícího senátora, co se chvástá, že senát ušetřil pro ČR 90 mld. na gripenech mě pěkně na...zlobila. Bít se v prsa, že se ušetří peníze na snížení obranyschopnosti země, paráda. Stejně se ty prachy prožraly úplně nesmyslně a těch 36 gripenů by byla možná lepší investice, než na co ty peníze šly.
Bohužel takto přemýšlí drtivá většina zákonodárců a díky takovým se armáda dostala do stavu, v jakém je. Ale i tak je armáda nejdůvěryhodnější organizací ve státě a možná díky tomu (a samozřejmě díky situaci ve světě) je teď moderní zastávat opačný názor, posilovat obranyschopnost země. Jenže se obávám, že jsou to jen předvolební kecy.

avatar
Nesher Datum: 19.10.2016 Čas: 12:35

Předem se omlouvám za OT, ale dnes vyšla zpráva, že MO oslovilo 5 firem jako první krok k nákupu systému PVO. Vzhledem k tomu, že v původní koncepci se měl tento systém nahrazovat až po roce 2025 se zdá, že koncepce rozvoje AČR se mění každým dnem.

avatar
KOLT Datum: 17.10.2016 Čas: 08:42

Pane Grohmanne, máte fakt zapotřebí nechat plevelit diskusi takovými pitomci?

avatar
Luky Datum: 16.10.2016 Čas: 18:17

není to kachna?

avatar
Luky Datum: 16.10.2016 Čas: 13:46

tak dál píší, že ten megardář, krz kterýho obchod šel dostal tu 1,1 miliardy, co Frantíci vrátili Rusům....

avatar
Luky Datum: 16.10.2016 Čas: 13:39

jsme to tu tak už dříve odhadovali....jsem v půlce článku a překvapením je to jedno Éčko, to je celkem i bez formální snahy to trochu "přikrýt" ...

avatar
Sorge-227 Datum: 16.10.2016 Čas: 13:32

cl vy na to: http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/408021-kahira-hra-s-coraz-silnejsou-ruskou-kartou/

avatar
Henrich7 Datum: 16.10.2016 Čas: 11:20

14 stihaciek nieje veľa,ale na obranu vlastného vzdušného priestoru stačia,treba radšej investovať do modernizacie protivzdušnej obrany. Slovensko to tiež neminie.My budeme musieť aj Migy najprv nahradiť,aspoň čiastočne,len sa ešte nerozhodli naši že za aké lietadlá,či tiež Gripeny NG alebo najnovšie F16.

avatar
KOLT Datum: 16.10.2016 Čas: 09:09

Jsem také za takovéhle články rád, klidně bych si přečetl i více podrobností. Jinak myslím, že i kdyby bylo cvičení do značné míry předem "narýsované", nějaký prostor pro vlastní iniciativu se vždycky najde. A pro piloty to pravděpodobně bylo minimálně zpestření. Vždycky je dobré, když člověk kromě "rutiny" zkusí něco, v čem není kovaný.

avatar
Gloton Datum: 15.10.2016 Čas: 18:53

Luky

Bylo by zajímavé, dovědět se o tom něco více.
Je možné, že když se mluví o předem daných profilech letů, bylo jen nutné dodržet určité profily nutné/typické pro užití konkrétních protilodních zbraní, ale už nechali na pilotech samých ostatní s tím spojené manévry, kterými je možné snažit se nepozorovaně zaútočit, či se potom vyhnout protiletadlovým prostředkům plavidla atd. atd.
Pak by to bylo pro piloty i osádku lodi hodně zajímavé a přínosné a především naše piloty to muselo neskutečně "bavit", zkusit si "potopit" fregatu.

avatar
Luky Datum: 15.10.2016 Čas: 14:31

Gloton

Kapitán fregaty na závěr:
„Společný výcvik nám přinesl řadu výhod a pozitivně na nás zapůsobily šikovné manévry vašich letadel, vaše schopnosti a profesionalita."

To vyznívá, že prostor pro vlastní iniciativu byl. Možná mohli improvizovat při úniku...?

arr