Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Českému výrobci radarů RETIA a.s. se daří

Datum přidání 28.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Redakce AN

Pardubická společnost RETIA působící v oblasti radarů, vojenské elektroniky a záznamových systémů zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2013.  Čistý zisk dosáhl 26,334 milionů, což je o 250 tisíc více než v roce předchozím. Provozní zisk (EBITDA) se pohyboval ve výši 33,88 milionů korun. Tržby za vlastní zboží a služby činí 283,29 milionů, z toho 195,252 milionů tvoří tržby zahraniční.

Strakonice ReVISOR

Foto: Důležitou zakázkou firmy RETIA je dodávka radarů ReVISOR Armádě ČR. / RETIA


„Hospodářské výsledky za rok 2013 potvrdily naši pozici stabilní, dlouhodobě rostoucí a ziskové společnosti, která je orientována především na export,“ říká generální ředitel společnosti Petr Novák a pokračuje: „Působíme v high-tech odvětví špičkové elektroniky a radarových technologií pro civilní i vojenský sektor, tomu odpovídá i naše struktura zaměstnanců. Dvě třetiny jsou vysokoškoláci včetně držitelů titulů PhD. Těžiště činnosti naší firmy je především vlastní výzkum a vývoj, výrobu částečně zadáváme dalším dodavatelům vesměs z pardubického regionu.“

Pardubická RETIA má bohaté portfolio exportních zakázek. Mezi ty nejvýznamnější patří dodávky radarů do Asie včetně prodeje licence a dodávek zástavbových sad. Jde o modernizaci starších radarů sovětské výroby P-18, která se týká řádově desítek kusů.

Další zakázku představují dodávky pozemních komponent pro projekt NATO, který se zabývá průzkumem pozemní situace (AGS – Alliance Ground Survillance). Pro firmu EADS-CASSIDIAN za tímto účelem RETIA vyrábí kontejnery se speciálním elektronickým vybavením. Tato zakázka vyplývá z českého podílu na tomto projektu.

Do portfolia civilních zakázek spadají dodávky záznamových systémů pro řízení letového provozu v Indii. 42 systémových jednotek využívá cca 40 indických letišť. Ročně řeší společnost RETIA v oblasti záznamových systémů řádově stovku obchodních případů, z toho naprostá většina směřuje do civilního sektoru.

Pro Armádu České republiky RETIA aktuálně dodává radary ReVISOR. Jedná se o radar krátkého dosahu pro systémy protivzdušné obrany používané protiletadlovým raketovým plukem ve Strakonicích. Hodnota této zakázky se pohybuje v řádech stovek milionů Kč. RETIA také dodala záznamové systémy pro slovenskou obdobu Řízení letového provozu (Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky), konkrétně pro bratislavské letiště.

RETIA je iniciátorem a integrátorem projektu 3D radaru typu MADR ReUNION, na kterém spolupracuje společně s dvěma českými (ELDIS a TATRA TRUCKS) a dvěma slovenskými (EVPÚ a VOP Slovakia) společnostmi. 13. března t.r. se tyto společnosti podpisem memoranda zavázaly ke spolupráci na realizaci projektu společného vývoje a výroby 3D radaru protivzdušné obrany pro ozbrojené síly České a Slovenské republiky.

Společnost RETIA v současné době zaměstnává 206 osob, z nichž 61 % má vysokoškolské vzdělání a 2% jsou držiteli titulu PhD. Průměrný věk zaměstnanců je 37 let.

Tabulka: Hospodářské výsledky společnosti RETIA, a.s. za rok 2013

Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb

283,29 mil. Kč

Provozní výsledek hospodaření (EBITDA)

33,88 mil. Kč

Zisk po zdanění

26,334 mil. Kč


O společnosti RETIA, a.s.

RETIA je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, elektroniku raketových prostředků, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodala a dodává AČR, NATO, dalším armádám NATO a dalším vojenským i civilním zákazníkům v ČR i ve více jak 40 zemích světa.

 

Společnost byla založena jako s.r.o. koncem roku 1993 a od té doby prakticky nepřetržitě roste, a to nejen svojí velikostí, ale zejména objemem a významem zakázek. V roce 1996 se firma transformovala na akciovou společnost, v průběhu času zakoupila, zrenovovala a dostavěla vývojový a výrobní areál o rozloze 10 000 m2 v blízkosti pardubického nádraží, kde dnes sídlí. Zároveň provedla řadu technických a organizačních změn tak, aby byla schopna realizovat složité a komplexní zakázky a dodávky.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr