Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil ... Více

Spojené státy představily novou národní obrannou strategii

Nová americká Národní obranná strategie NDS ... Více

Události

Českému výrobci radarů RETIA a.s. se daří

Datum přidání 28.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Redakce AN

Pardubická společnost RETIA působící v oblasti radarů, vojenské elektroniky a záznamových systémů zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2013.  Čistý zisk dosáhl 26,334 milionů, což je o 250 tisíc více než v roce předchozím. Provozní zisk (EBITDA) se pohyboval ve výši 33,88 milionů korun. Tržby za vlastní zboží a služby činí 283,29 milionů, z toho 195,252 milionů tvoří tržby zahraniční.

Strakonice ReVISOR

Foto: Důležitou zakázkou firmy RETIA je dodávka radarů ReVISOR Armádě ČR. / RETIA


„Hospodářské výsledky za rok 2013 potvrdily naši pozici stabilní, dlouhodobě rostoucí a ziskové společnosti, která je orientována především na export,“ říká generální ředitel společnosti Petr Novák a pokračuje: „Působíme v high-tech odvětví špičkové elektroniky a radarových technologií pro civilní i vojenský sektor, tomu odpovídá i naše struktura zaměstnanců. Dvě třetiny jsou vysokoškoláci včetně držitelů titulů PhD. Těžiště činnosti naší firmy je především vlastní výzkum a vývoj, výrobu částečně zadáváme dalším dodavatelům vesměs z pardubického regionu.“

Pardubická RETIA má bohaté portfolio exportních zakázek. Mezi ty nejvýznamnější patří dodávky radarů do Asie včetně prodeje licence a dodávek zástavbových sad. Jde o modernizaci starších radarů sovětské výroby P-18, která se týká řádově desítek kusů.

Další zakázku představují dodávky pozemních komponent pro projekt NATO, který se zabývá průzkumem pozemní situace (AGS – Alliance Ground Survillance). Pro firmu EADS-CASSIDIAN za tímto účelem RETIA vyrábí kontejnery se speciálním elektronickým vybavením. Tato zakázka vyplývá z českého podílu na tomto projektu.

Do portfolia civilních zakázek spadají dodávky záznamových systémů pro řízení letového provozu v Indii. 42 systémových jednotek využívá cca 40 indických letišť. Ročně řeší společnost RETIA v oblasti záznamových systémů řádově stovku obchodních případů, z toho naprostá většina směřuje do civilního sektoru.

Pro Armádu České republiky RETIA aktuálně dodává radary ReVISOR. Jedná se o radar krátkého dosahu pro systémy protivzdušné obrany používané protiletadlovým raketovým plukem ve Strakonicích. Hodnota této zakázky se pohybuje v řádech stovek milionů Kč. RETIA také dodala záznamové systémy pro slovenskou obdobu Řízení letového provozu (Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky), konkrétně pro bratislavské letiště.

RETIA je iniciátorem a integrátorem projektu 3D radaru typu MADR ReUNION, na kterém spolupracuje společně s dvěma českými (ELDIS a TATRA TRUCKS) a dvěma slovenskými (EVPÚ a VOP Slovakia) společnostmi. 13. března t.r. se tyto společnosti podpisem memoranda zavázaly ke spolupráci na realizaci projektu společného vývoje a výroby 3D radaru protivzdušné obrany pro ozbrojené síly České a Slovenské republiky.

Společnost RETIA v současné době zaměstnává 206 osob, z nichž 61 % má vysokoškolské vzdělání a 2% jsou držiteli titulu PhD. Průměrný věk zaměstnanců je 37 let.

Tabulka: Hospodářské výsledky společnosti RETIA, a.s. za rok 2013

Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb

283,29 mil. Kč

Provozní výsledek hospodaření (EBITDA)

33,88 mil. Kč

Zisk po zdanění

26,334 mil. Kč


O společnosti RETIA, a.s.

RETIA je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, elektroniku raketových prostředků, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodala a dodává AČR, NATO, dalším armádám NATO a dalším vojenským i civilním zákazníkům v ČR i ve více jak 40 zemích světa.

 

Společnost byla založena jako s.r.o. koncem roku 1993 a od té doby prakticky nepřetržitě roste, a to nejen svojí velikostí, ale zejména objemem a významem zakázek. V roce 1996 se firma transformovala na akciovou společnost, v průběhu času zakoupila, zrenovovala a dostavěla vývojový a výrobní areál o rozloze 10 000 m2 v blízkosti pardubického nádraží, kde dnes sídlí. Zároveň provedla řadu technických a organizačních změn tak, aby byla schopna realizovat složité a komplexní zakázky a dodávky.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr