Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Český bojový robot TAROS 6×6 Furbo

Datum přidání 04.06.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na letošním IDETu byla firma VOP CZ velmi aktivní. Kromě zajímavého chemického, biologického a radiačního vozidla LOV-CBRN, předvedla veřejnosti i robotické pozemní vozidlo. Technologický demonstrátor TAROS 6×6 Furbo vznikl ve spolupráci s Univerzitou obrany v Brně a má názorně ukázat, že i v českých podmínkách lze vyvinout autonomní pozemní vozidlo. Jako obvykle, o vozidle je informací pouze poskrovnu, takže si představíme, co o vozidle víme, nebo tušíme…

TAROS 6x6 Furbo

Foto: TAROS 6×6 Furbo / archív autora

Robotická platforma TAROS 6×6 Furbo

TAROS 6×6 Furbo patří do kategorie bezosádkových pozemních vozidel UGV (Unmanned Ground Vehicle). Dle potřeby může táhnout přívěs s logistickým materiálem, transportovat zraněné z bojiště nebo plnit průzkumné úkoly v rizikových oblastech (např. v městské zástavbě). Stroj je také pro případ bojového nasazení vybaven dálkově ovládanou zbraňovou stanicí TAROS Combat.

 

Taros je plně elektrický nebo hybridní. Každé ze šestí kol pohání elektromotor o výkonu 4,8 kW (celkově 40 koní). V případě hybridního pohonu lze na palubu umístit extender – prodlužovač dojezdu. Extender tvoří malý spalovací motor a generátor elektrické energie, který dobíjí baterie.

 

Video: S laskavým svolením ArnyVideo / YouTube

 

Bohužel údaje o dojezdu a rychlosti nejsou známy. Avšak výkonné elektromotory nasvědčují, že jízdní parametry budou více než slušné. Otázkou je dojezd a délka operačního nasazení při použití pouze baterií. Pokud bychom vzali, že je třeba napájet palubní přístroje a elektromotory kol, tak na cca 1 hodinu jízdy je nutná baterie alespoň o hmotností 150 kg (při energetické hustotě li-ion baterií 200 Wh/kg). Uznáváme však, že se jedná o hrubý odhad.

 

Podvozková platforma je dlouhá 2740 milimetrů, široká 1770 milimetrů a vysoká 2040 milimetrů. TAROS 6x6 Furbo je koncipován jako modulární platforma. Stroj tak lze bez problému doplnit externími zbraňovými, robotickými nebo senzorickými přístroji.

Zbraně a senzory

Pokud pomineme elektroniku, o které nejsou bohužel žádné bližší informace, zajímavostí se dočkáme především na povrchu. V přední části jsme si všimli trojicí „kamer“, šlo zřejmě o LIDAR - senzor, který pomocí laserového paprsku skenuje okolní prostředí a vykresluje jeho zjednodušený 3D obraz do počítače. Stroj tak získává detailní počítačový model svého okolí.

 

Další senzorickou jednotkou je elektricky výsuvná věž o výšce 500 milimetrů. Na jejím vrcholu můžou být umístěny nejrůznější elektro-optické přístroje. Zajímavostí je, že na vrcholu věže je kamera, jejíž pohyb je nezávislý na ostatních senzorech na věži. Kamera se může pohybovat plně ve dvou osách, takže pokrývá celé okolí vozidla.

 

Foto: TAROS 6x6 Furbo / archív autoraFoto: Senzorická věž / Univerzita obrany Brno

 

Složení průzkumné nebo senzorické výbavy je neznáme. Avšak zde záleží opravdu jen na přání zákazníka. Laserové dálkoměry, infračervené kamery, denní kamery, malý radar – vše záleží na zákazníkovi.

 

V přední části se nachází zbraňová stanice TAROS Combat. Jde v podstatě o speciální redukci pro útočné pušky. Vystavený exponát měl na věži uchycenou pušku CZ 805 bez pažby. Hmotnost věže TAROS Combat je 13 kilogramů a elektrický výkon 1,6 kW.

 

Foto: TAROS 6x6 Furbo / archív autoraFoto: Zbraňová stanice TAROS Combat s útočnou puškou CZ 805 BREN / archív autora

 

„TAROS Combat je robotizovaný zbraňový systém určený k podpoře bojové činnosti mechanizovaných, průzkumných a speciálních jednotek ve složitém operačním prostředí, kde umožňuje přenesení procesu vedení palby na robotizovaný systém schopný plnit automaticky celou řadu vybraných úkolů,“ dočteme se například ve firemních materiálech.

 

Parazitní roboti

Samotnou skupinou jsou „parazitní“ dálkově ovládaní roboti ukrytí na povrchu korby TAROS 6×6 Furbo. Na korbě je uzavíratelný box, ze kterého startuje dálkově ovládaná průzkumná qvadrokoptéra. Jedná se o civilní typ AR.DRONE 2.0. Ostatně pokud máte zájem, za pár tisíc je dostupná i v ČR.

 

TAROS 6x6 FurboFoto: Parazitní průzkumní roboti / archív autora

 

Na břiše podvozku je pak výklopná rampa, z které sjíždí malý dálkově ovládaný pozemní robot. Bohužel v tomto případě se nám nepodařilo zjistit konkrétní typ.

 

Na konec otázka, která zajímá všechny čtenáře: „Uvidíme někdy robota TAROS 6×6 Furbo ve výzbroji české armády?“ Bohužel musíme nejspíš schladit naděje. „Ve střednědobém plánu nepočítáme se žádným velkým pořizováním bezosádkových vozidel,“ řekl v listopadu minulého roku pro Hospodářské noviny šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
gestom Datum: 21.07.2013 Čas: 13:02

Zdravím,

to malé autíčko je mobilní robot MMP-5: http://www.themachinelab.com/MMP-5.html

Samo o sobě to vůbec nic neumí, je to jen krabička s motory a PWM jednotkou.
Nicméně, se správnou výpočetní jednotkou a softwarem se dokáže řídit samo, třeba podle obrazu z kamery: http://www.youtube.com/watch?v=xQJdj7JzAPk

avatar
JiriTintera Datum: 06.06.2013 Čas: 14:21

Vážení,
neřekl bych, že zobrazená hračka je "Spy Car". Originální SP má bezdrátové dálkové ovládání, kdežto zobrazené vozítko za sebou vleče kabel.

Proto předpokládám, že se jedná o jakési "domoróbo" - třeba ze studentských dílen brněnské Univerzity obrany.

avatar
Spectre Datum: 06.06.2013 Čas: 12:29

To male auticko co se vam nepodarilo zjistit je udajne spy car stoji 1500 kc ma nocni videni ovladatelne radiem nic prevratneho ale da se s nim jezdit v tezko pristupnych mistech kontrala podvozku aut pruzkum letadlovych cargo prostoru atd.. Btw auticko je bez skorepiny nahore

avatar
Spectre Datum: 06.06.2013 Čas: 12:25

Omg co ta ar parot drone quadro comptera? Dyt to lita na 2.4 ghz frekvenci = wifi ovladane androidem nebo iosem = hacknutelne a muze byt zajamovana jakymkoliv rusitkem doufam ze to maji jen jako demonstraci protoze pouzivat v armade civilni hracky za 8 litru je proste safty riziko

avatar
Ultramarinus Datum: 05.06.2013 Čas: 15:20

VELMI povedene auticko. Divim se, ze myslenka parazitnich robotu neni ve svete na UGV a hladinovych USV trochu vic rozsirena...

Materske vozidlo/plavidlo slouzi podobne jako letadlova lod mimo boj a levne, male a rychle manevrujici parazitni stroje s vhodnou tezkou vyzbroji cisti cestu....

I pro osadku pilotovanych vozidel (taku treba) by parazitni UCAV predstavovalo poklad, protoze by predstavovalo dohled/dostrel i na (od materskeho tanku) nemozne blizka, nebo relativne dobre pred primou palbou schovana mista a zaroven dalsi pomucku pro diagnostiku - pohled z vnejsku na poskozeni tanku.

arr