Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Český ochránce před IED-LMV STAR V

Datum přidání 22.03.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Přibližně v polovině roku 2010 zavedla Armáda ČR zcela v tichosti do výzbroje dvě vozidla IVECO LMV, vybavená rušičkami STAR V prostějovské firmy URC Systems. Vozidla LMV STAR V jsou určena k ochraně jednotlivých VIP-vozidel, konvojů nebo důležitých míst a objektů před dálkově odpalovanými náložemi IED (Improvised Explosive Device).

LMV STAR V

Foto: LMV STAR V v Afghánistánu.  / Archiv autora


LMV STAR V
slouží u 532. praporu elektronického boje, který je dislokován v Opavě. Úkolem jednotky je poskytovat elektronickou a zpravodajskou podporu velitelům jednotlivých druhů vojsk v rámci vedení bojové operace. Mezi hlavní činnosti patří nepřetržitý skrytý radiový průzkum nebo zaměřování a rušení radiových signálů. 

 

Členové 532. PEB s jedním vozidlem LMV STAR V aktivně působí v Afghánistánu, kde poskytují českým vojákům elektronické krytí před dálkově odpalovanými náložemi IED, označované jako RCIED (Remotely Controlled Improvised Explosive Device).

 

Základem LMV STAR V je automobil IVECO M65E19WM LMV, v němž se nachází rušič STAR V od české firmy URC Systems. Na palubě vozidla pak nalezneme i přenosný rušič STAR Manpack, určený sesednuvším vojákům.

 

STAR V dokáže svým rušením zabránit aktivaci RCIED nebo výrazně omezit vzdálenost, z níž lze nálož odpálit. Slouží taktéž k zarušení radiových komunikačních systémů při nasazení speciálních jednotek. Rušič působí v kmitočtovém rozsahu VKV, UKV, DCS, GSM, UMTS či "internetovém" WiFi.

 

STAR V používá k rušení technologii DDS (Digital Multisweep) na principu rozmítání v několika kmitočtových pásmech. Výhodou je, že STAR V dokáže vytvořit "kmitočtové okno", přes které mohou komunikovat spřátelné jednotky. Hmotnost rušiče je 90 kilogramů.

 

Příkon STAR V je 2,7 kW (výstupní výkon 750 W), z čehož plyne, že "baterky" nebudou k napájení stačit. Součástí systému je proto i malý naftový generátor elektrické energie, s elektrickým výstupním výkonem 3 kW. Objem palivové nádrže generátoru je 5 litrů, což zaručuje dostatečnou zásobu pro pět hodin provozu. Celé nabíjecí soustrojí má hmotnost  125 kilogramů.

 

Posádku automobilu tvoří čtyři osoby. Řidič je odpovědný za zapnutí/vypnutí rušiče. Za nastavení parametrů samotného systému (podpásem rušení, komunikačních oken atd.) odpovídá operátor. "Supervizor" má na starosti kompletní nastavení a zpracování informací z notebooku. Čtvrtým členem posádky je velitel vozidla.

 

Nakonec si snad můžeme dovolit projevit malou radost z toho, že Armáda ČR nakupuje také české vojenské vybavení. Je potěšitelné, že ačkoli se nakupuje zahraniční technika za miliardy, tak se alespoň část sofistikovaných přístrojů pořizuje od českých výrobců.

 

Zdroj: 532. PEB, valka.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 24.03.2013 Čas: 19:48

Původní fotky najdete zde: http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?64105-Czech-Armed-Forces-%28about-50-various-new-pics%29/page181
Jedná se opravdu o české Iveco, ale STAR V to není.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 24.03.2013 Čas: 18:31

..a já si říkal, že takovou variantu Iveca LMV jsem v AČR ještě neviděl, ani tón barevného nátěru.

avatar
Jan Grohmann Datum: 24.03.2013 Čas: 15:02

Smíšek. Upraveno.

avatar
Martin Smíšek Datum: 24.03.2013 Čas: 14:23

Na uvedených fotkách není LMV se zástavbou rušiče STAR V, ale prostředek MPRS.

arr