TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Český ochránce před IED-LMV STAR V

Datum přidání 22.03.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Přibližně v polovině roku 2010 zavedla Armáda ČR zcela v tichosti do výzbroje dvě vozidla IVECO LMV, vybavená rušičkami STAR V prostějovské firmy URC Systems. Vozidla LMV STAR V jsou určena k ochraně jednotlivých VIP-vozidel, konvojů nebo důležitých míst a objektů před dálkově odpalovanými náložemi IED (Improvised Explosive Device).

LMV STAR V

Foto: LMV STAR V v Afghánistánu.  / Archiv autora


LMV STAR V
slouží u 532. praporu elektronického boje, který je dislokován v Opavě. Úkolem jednotky je poskytovat elektronickou a zpravodajskou podporu velitelům jednotlivých druhů vojsk v rámci vedení bojové operace. Mezi hlavní činnosti patří nepřetržitý skrytý radiový průzkum nebo zaměřování a rušení radiových signálů. 

 

Členové 532. PEB s jedním vozidlem LMV STAR V aktivně působí v Afghánistánu, kde poskytují českým vojákům elektronické krytí před dálkově odpalovanými náložemi IED, označované jako RCIED (Remotely Controlled Improvised Explosive Device).

 

Základem LMV STAR V je automobil IVECO M65E19WM LMV, v němž se nachází rušič STAR V od české firmy URC Systems. Na palubě vozidla pak nalezneme i přenosný rušič STAR Manpack, určený sesednuvším vojákům.

 

STAR V dokáže svým rušením zabránit aktivaci RCIED nebo výrazně omezit vzdálenost, z níž lze nálož odpálit. Slouží taktéž k zarušení radiových komunikačních systémů při nasazení speciálních jednotek. Rušič působí v kmitočtovém rozsahu VKV, UKV, DCS, GSM, UMTS či "internetovém" WiFi.

 

STAR V používá k rušení technologii DDS (Digital Multisweep) na principu rozmítání v několika kmitočtových pásmech. Výhodou je, že STAR V dokáže vytvořit "kmitočtové okno", přes které mohou komunikovat spřátelné jednotky. Hmotnost rušiče je 90 kilogramů.

 

Příkon STAR V je 2,7 kW (výstupní výkon 750 W), z čehož plyne, že "baterky" nebudou k napájení stačit. Součástí systému je proto i malý naftový generátor elektrické energie, s elektrickým výstupním výkonem 3 kW. Objem palivové nádrže generátoru je 5 litrů, což zaručuje dostatečnou zásobu pro pět hodin provozu. Celé nabíjecí soustrojí má hmotnost  125 kilogramů.

 

Posádku automobilu tvoří čtyři osoby. Řidič je odpovědný za zapnutí/vypnutí rušiče. Za nastavení parametrů samotného systému (podpásem rušení, komunikačních oken atd.) odpovídá operátor. "Supervizor" má na starosti kompletní nastavení a zpracování informací z notebooku. Čtvrtým členem posádky je velitel vozidla.

 

Nakonec si snad můžeme dovolit projevit malou radost z toho, že Armáda ČR nakupuje také české vojenské vybavení. Je potěšitelné, že ačkoli se nakupuje zahraniční technika za miliardy, tak se alespoň část sofistikovaných přístrojů pořizuje od českých výrobců.

 

Zdroj: 532. PEB, valka.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 24.03.2013 Čas: 19:48

Původní fotky najdete zde: http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?64105-Czech-Armed-Forces-%28about-50-various-new-pics%29/page181
Jedná se opravdu o české Iveco, ale STAR V to není.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 24.03.2013 Čas: 18:31

..a já si říkal, že takovou variantu Iveca LMV jsem v AČR ještě neviděl, ani tón barevného nátěru.

avatar
Jan Grohmann Datum: 24.03.2013 Čas: 15:02

Smíšek. Upraveno.

avatar
Martin Smíšek Datum: 24.03.2013 Čas: 14:23

Na uvedených fotkách není LMV se zástavbou rušiče STAR V, ale prostředek MPRS.

arr