Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Český voják 21. století najde inspiraci v Evropě

Datum přidání 19.02.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 23 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Řada zemí po celém svět pracuje na svém vojákovi 21. století. V České republice vývoj probíhá s různou intenzitou již jednu dekádu. Naše země však nemusí vývoj řešit pouze vlastními silami. V případě zájmu lze nakoupit komponenty z různých evropských projektů vojáka budoucnosti.

Foto: Norská armáda již několik let do své výzbroje zavádí systémy vojáka budoucnosti NORMANS; ilustrační foto; větší foto / Forsvaret

Foto: Norská armáda již několik let do své výzbroje zavádí systémy vojáka budoucnosti NORMANS; ilustrační foto; větší foto / Forsvaret

 

Voják budoucnosti a jednoduché otázky

Voják 21. století nebo “voják budoucnosti” řeší zdánlivě jednoduché otázky, které si klade každý voják na bojišti: Kde jsem? Kde jdu? Kde je můj tým? Kde je nepřítel? Jaký je můj úkol? 

 

Velitelé vojáků budoucnosti chtějí nejlepší možné situační povědomí o taktické situaci, schopnost rychle plánovat mise, schopnost snadno vydávat rozkazy nebo rychle a přesně podávat hlášení vyšším stupňům velení o situaci na bojišti.


Pokud pomineme problematiku mobility, ochrany a palebné síly, tak klíčovou (a zároveň nejsložitější) oblastí voják budoucnosti je schopnost velení, řízení, spojení, počítačových systémů, zpravodajství, sledování, zaměřování cílů a průzkum C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).


Kvalitní C4ISTAR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol (v reálném čase), co nejefektivněji, s co nejmenšími prostředky. Lapidárně řečeno - cílem je rychle najít nepřítele a zničit ho s minimálními prostředky, v co nejkratším čase.


Systém C4ISTAR zapojuje do navzájem provázané sítě nejrůznější pozemní, námořní a leteckou techniku, senzory nejrůznějšího druhu (radary, kamery, drony, elektronický boj) a v blízké budoucnosti i každého vojáka - vojáka 21. století.


Ostatně o budování schopností C4ISTAR mluví Střednědobý plán činnosti a rozvoje rezortu Ministerstva obrany na roky 2016 – 2020. Na budování C4ISTAR padne mezi roky 2017 až 2019 360 milionů Kč.


Vojenští stratégové ve vojácích budoucnosti propojených do sítě C4ISTAR vidí ideální nástroj, jak čelit turbulentní budoucnosti. Pryč jsou doby, kdy protivník byl jasně daný a armáda věděla, jaký konflikt ji čeká.


Voják blízké budoucnosti musí být schopen bojovat jak v afrických nebo asijských slumech, v obrovských městech, na poušti, ale i na evropském bojišti. Protivník přitom může být součástí regulérních moderních armád, ale i příslušník teroristických (lépe napsat teroristicko-obchodních) nebo kriminálních organizací.


Západní armády, včetně České republiky, v budoucnu nemohou jednoduše nasadit drtivou palebnou sílu a protivníka “přestřílet”. Nasazení těžkých sil stojí peníze, čas, lidi a organizaci. Možných ohnišť nepokojů může být navíc několik, nebo dokonce desítky - rozmístěné po celém světě. Jinak řečeno, je rozhodně jednoduší na druhý konec světa přepravit 50 vojáků, udržovat je na místě několik měsíců, než poslat tam a udržovat jediný tank.


Chtě, nechtě, v budoucnu musí armády přistoupit k promyšlenějšímu nasazení přesných zbraní, posílit ochranu vlastních sil a zvýšit spolupráci a propojenost jednotek na “matoucím” a chaotickém bojišti.


“Vojáci budou potřebovat vysoký stupeň autonomie (z hlediska logistiky, munice - pozn. red.) na dlouhé mise proti hybridnímu, extrémně přizpůsobivému nepříteli, proti kterému je za normálních okolností nutno použít velké množství munice, protože je skrytý, pohyblivý a pomíjivý. Sdílení taktických informací v reálném čase bude mít zásadní vliv na vytvoření společného taktického operačního obrazu mezi všemi typy vojenských prostředků na bojišti - drony, vozidla, vojáci - nejen pro zamezení přátelské palby a snížení nepřehlednosti bojiště,” říká Thomas Reydellet, ředitel pokročilých strategických studií na Thales Research & Technology.


Podle Reydelleta hlavními oblastmi vojáka budoucnosti jsou mobilita, palebná síla a ochrana.

NORMANS

Foto: NORMANS Light a NORMANS Advanced. / Thales Norway


Norský voják budoucnosti

V současné době v Evropě běží několik programů vojáka budoucnosti, můžeme zmínit například francouzský program FELIN, nizozemský CIM, německý IDZ nebo norský NORMANS. Zejména norský systém může být z hlediska schopností C4ISTAR pro Armádu ČR vzorem.


NORMANS (Through the NORwegian Modular Arctic Network Soldier) je produktem firem Thales Norway a Teleplan Globe. Program NORMANS neřeší zbraně, balistickou ochranu nebo další části vybavení vojáka, ale nejdůležitější schopnost C4ISTAR. NORMANS je určen pro pěší skupiny, družstva a čety pěších jednotek.


NORMANS vytváří z vojáků senzory na bojišti i prostředek ničení protivníka.


Koncepční práce na systému NORMANS začaly v roce 2000, v roce 2008 až 2009 pak došlo k přepracováni projektu a vypracování nových priorit. Norská armáda jednotlivé části zavádí do výzbroje od roku 2010.


Vzhledem k různým potřebám vojáků a velitelů, a k nutnosti minimalizovat zátěž (váhovou i psychickou) vojáka, je NORMANS vyráběn ve dvou variantách - NORMANS Light a NORMANS Advanced.

Foto: 1- mini menu; 2- pozice protivníka; 3- protivník; 4- body přesunu; 5- vedoucí týmu; 6- cíl, 7- vlastní pozice / Thales Norway


NORMANS Light je jednoduchý (v pozitivním smyslu) komunikační a navigační systém, který zvyšuje situační povědomí vojáka. Jednotka obsahuje malý grafický displej (na zápěstí).


Elektronický systém dokáže na displeji zobrazovat údaje ze satelitní navigace, vlastní relativní polohu vůči ostatním členům týmu, přijímat a zobrazovat body přesunu, ukazovat směr nejbližšího bodu přesunu, přijímat a odesílat předformátované zprávy (“dochází munice”, “pozor nepřítel”, atd. atd.) a přijímat údaje o relativní poloze přidělených cílů.


Systém NORMANS Light se skládá z výpočetní jednotky a grafického displeje. Systém je napojen na osobní vysílačku (např. Thales ST@R Mille, MBITR Clear) vojáka - pro hlasovou komunikaci a přijímaní a odesílání dat. V základu obsahuje komplet 3D kompas a navigační systém, ale připravené sloty umožňují napojit další senzory - např. osobní laserový dálkoměr nebo nejrůznější typy výstražných senzorů.


Celková hmotnost je pouze 328 g. Systém je napojen na akumulátory vysílačky nebo případě na centrální baterii vojáka. K dispozici je USB rozhraní.

NORMANSFoto: 1- kompas; 2- vlastní pozice; 3- vycentrovat; 4- menu statusu; 5- azimut, pozice a nadmořská výška; 6- zoom, 7- měřídko, 8- dotykové ovládani / Thales Norway


Pokročilejší (a těžší) NORMANS Advanced je určen pro velitele čet a družstev. NORMANS Advanced využijí ale i vojáci speciálních sil.


Velitel je pomocí NORMANS Advanced spojen (vhodné vysílačky Thales ST@R Mille Thales a MBITR Clear) s muži jednotky a s vyššími stupni velení, obvykle přes výkonný bojový řídící systém BMS (Battle Management System) v mateřském vozidle (obrněný transportér, bojové vozidlo pěchoty, lehký obrněný automobil, atd.).


Mimo všech schopností NORMANS Light má verze “advanced” rozšířené funkce - velký barvený displej s pohyblivou digitální mapou a vyznačenými pozicemi vlastních sil, detailnější operační obraz, bohatší možnosti posílání (všemi směry) zpráv (včetně psaní vlastních zpráv), taktickou grafiku na displeji nebo možnost plánování mise na taktické úrovni.


NORMANS Advanced dokáže spravovat také širokou škálu senzorů - od vlastních připojených až externí (průzkumné drony).


Typická hmotnost NORMANS Advanced i s nutnou centrální baterií je 1 kg. Základ tvoří výkonný počítač a 5” odklápěcí displej na taktické vestě. Systém obsahuje bohaté rozhraní (USB, ethernet, S-video, atd.), komunikační vybavení (např. bluetooth) a senzory - satelitní navigace, digitální kompas, 3D akcelerometr, gyroskop, barometr, mikrofon, atd.

 

Výhody

Jak se zavedení projeví ve schopnostech malých jednotek?


NATO definuje pět klíčových oblastí pro sesednuvší blízký boj DCG (Dismounted Close Combat) - tedy boj vedený pěchotou na blízko: Mobilita, Ochrana, Udržitelnost, Palebná síla,C4ISTAR


Podle propagačních údajů firmy Thales Nowray systémy NORMANS Light a NORMANS Advanced zlepšují všech pět klíčových oblastí DCG.

  • Mobilita - nízká hmotnost, schopnost dostat se na pravé místo v pravý čas, lepší situační povědomí

  • Ochrana - snížení friendly fire, lepší znalost pozic protivníka, rychlejší lékařská pomoc

  • Udržitelnost - snížení kognitivní zátěže a lepší přístup k informacím, lepší pochopení bitevního pole efektivnější schopnost dokončit misi

  • Palebná síla - předávání pozic cílů, integrace senzorů a 40 % větší bojová efektivita

  • C4ISTAR - lepší plánování na úrovní čet, integrace se současnými a budoucími C4ISTAR prostředky

 

Zdroj: NORMANS Soldier Systems

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mattea Datum: 21.02.2016 Čas: 16:06

co znamená věta "Kde jdu? - nemělo to být "Kam jdu?"
Jak může být displej 5°? 5" bych pochopil, ale 5°?
A pak jen zkratky... "DCG (Dismounted Close Combat)"... tady ty písmena zrovna dvakrát nesedí.

Ještě pár takto psaných článků a tento web opustím nadobro, protože tohle je fakt utrpení...

avatar
Yetti Datum: 20.02.2016 Čas: 15:57

juhelak: tyto jednotky samy o sobě nejsou schopné přijímat obraz z dronů. Součástí dodávky by mělo být zařízení, které ho bude zprostředkovávat. Ale ono to není úplně žádané aby měl každý obraz z dronu. Od toho je jeho obsluha, která se školí a cvičí ve vyhodnocování snímků z dronů. Ono to bohužel nefunguje jako v amerických filmech, kde je hned označení nepřátel čtvercem a vlastních trojúhelníkem. Proto je jednodušší když přijde už vyhodnocená informace s označením pozice nepřítele.

avatar
cejkis Datum: 20.02.2016 Čas: 15:18

Aby takováto technika měla smysl, musíte ji zavést masově. Nejen u pár jednotek. Jelikož tato země nemá pro všechny profesionální vojáky ani hadry a pro připadnou mobilizaci nemá ani toaletní papíry, tak jsou tyto projekty jen vyhazováním peněz.

avatar
cejkis Datum: 20.02.2016 Čas: 15:15

Myslím, že dav muslimských drbanů na hranicích v roce 2016 Vám vysvětlí k čemu jsou projekty na které není vyčleněno financování.

avatar
juhelak Datum: 20.02.2016 Čas: 14:22

jinak príjde mi lepsi kdyz se tyhle informace pro vojáka prenášejí do nejaky ch typu pruhledovych zařízení jak to treba ma demonstrátor pro Britskou armádu..ten zvládne i detekovat pozici z ktere prichazí strelba atd a je v budoucnu mozne presunou zamerovac zbrane do helmy, takze by nemusel voják klasicky mířit ale trilet de facto od boku.

avatar
juhelak Datum: 20.02.2016 Čas: 14:18

by mě zajímalo jestli tyhle systemy podporují prenos dat treba z dronů nebo stacionárních balonů, keré by "visely" v kilometrové výsce nad jednotkou a pomoci senzorů "markovali" i nepratelské vojaky nebo techniku a vyznacovali to na tehle osobnich přístrojích..

avatar
Yetti Datum: 20.02.2016 Čas: 13:56

K ceně musíte přičíst i vysílačky s možností šifrování (bez něj by to bylo jen posílání informací nepříteli), které zaberou nemalou část z ceny. Další věc je, že firma, která to všechno integruje dohromady si taky něco vezme. A bohužel u vojenských zařízení to většinou není o zapojení usb kabelu. Jednotliví výrobci nemají sjednocené systémy jako v civilu, navíc je nechrlí v takových počtech a čím nižší počet tím vyšší cena za jednotku.

avatar
Yetti Datum: 20.02.2016 Čas: 13:36

Velice podobný systém AČR zavádí. Jednotliví vojáci budou mít pouze vysílačku s gps, která odesílá informace veliteli družstva. Ten už má malý tablet na kterém se mu zobrazují informace o jeho vojácích, rozkazy od nadřízených a informace z průzkumu (ne vždy všechno). Velitel čety má podobný systém na větším tabletu. Velitel roty má k dispozici kombinaci tabletu a notebooku.
Dál je součástí systém pro průzkumné čety a systém dělostřeleckého průzkumu.
Další částí jsou průzkumné komplety pro jednotky ISR (102.pzpr)
Součástí kompletů jsou i různé vysílačky, akviziční jednotky atd.

Předpokládám, že by se mohly ukázat už na dnech NATO. Nic neslibuju.

avatar
Argonaut.CZ Datum: 20.02.2016 Čas: 06:27

oni si všichni borci zvyknou na GPS a elektrické serepetičky rychle. Ale pokud by se nejednalo o lokální, ale o globální konflikt, tak na GPS, baterky a podobné vymoženosti můžuou zapomenout.

avatar
Rase Datum: 19.02.2016 Čas: 23:56

Když si vezmu, že AČR může mít tak 5000 pěšáků (vojáků v poli), k tomu pro důstojíky vylepšený systém (NORMANS Advanced), počtu tak 500 (v tom budou i speciální jednotky). Tak se nejedná o nějaké dramatické číslo, co se týče pořizovacích nákladů. Navíc reálný počet opravdových vojáků bude nad 1000... (podle toho co se účastní akcí a cvičení)
Ponožky, spacáky a výstroj jsou věc druhá... to je průšvih

avatar
Pepa Datum: 19.02.2016 Čas: 17:22

Dobré je, že ke komunikaci (tedy i šifrování, ...) to používá vysílačku, že se zkrátka v rámci toho nevyvíjí něco co už je. Takhle to samotné zařízení musí zvládnout pouze to, co nejlevnější smartfoun: zobrazit nahranou mapu, určit pomocí GPS polohu a na mapě zobrazit polohu vojáků, cílů a pod. a na to stačí pár kbitů co přijde přes vysílačku....cena nad 200 dolarů za kus by byla zlodějina :-) ... Těch 200 dolarů zohledňuje i zodolněnou konstrukci...

avatar
CerVus Datum: 19.02.2016 Čas: 17:21

Vzhledem k tomu jak tragicky vypadá koncept a reálné množství současné výbavy vojáka AČR je jeho verze pro 21 stoleti čistá utopie.

avatar
liberal shark Datum: 19.02.2016 Čas: 16:17

Připomíná to mapu ve Flashpointu :-).

avatar
TheCornell Datum: 19.02.2016 Čas: 13:47

Všechny tyto elektronické systémy o přehledu bojiště jsou skvělé, ale voják by je měl brát spíše jako doplněk. V případě vyřazení by z něj při příliš vysoké integraci s elektronikou byl zmatený voják

avatar
crusader Datum: 19.02.2016 Čas: 13:42

Rase
No mě to ty hodinky připomíná taky, ale znáš to, místo hodinek se to nazve bojový multiaplikační individuální set (nebo tak nějak podobně :-)) a stojí to 10x víc.

No to je sice fajn, že budu vědět, že přítel je 50metrů vpravo vedle mě, ale nebudu vědět, že mezi námi je 30 široká a 20m hluboká strž, která nejde překonat, ty informace o terénu bych viděl jako plus (klidně by to mohlo být nějak zjednodušeně, nemusí to být GPS mapa jako u velitele)

arr