Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Český voják 21. století podle Armádních novin

Datum přidání 15.04.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 32 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V dnešním článku budeme pokračovat v populárním tématu, a to jak bude vypadat vojenská výstroj a výzbroj budoucnosti podle představ Armádních novin. Pro dnešek jsme si připravili opravdovou lahůdku – vizi českého vojáka 21. století. Každá modernizace se skládá z modernizace hardwaru a softwaru. My jsme se rozhodli zaměřit právě na „hardware“ a zauvažovat, jak může vypadat výzbroj a výstroj českého vojáka budoucnosti.

Český voják budoucnosti

Foto: Český voják 21. století podle Armádních novin / Autor: Roland Rawen Havran , všechna práva vyhrazena

Vize českého vojáka budoucnosti

S prvními pracemi na zásadní modernizaci výbavy a výstroje českého vojáka, chceme-li českého vojáka 21. století, se začalo již na konci 90. let. Tato snaha následně vyústila do projektu „Integrovaný systém vojáka a malých jednotek“, resp. „Modulární bojový komplet vojáka 21. století“ (MBK V21).

 

Připomeňme, že jako jakýkoliv jiný světový projekt „vojáka budoucnosti“ i ten český nepočítá jen s obyčejnou modernizací výstroje a výzbroje, ale také s vytvořením zcela nové taktiky ve vedení bojové činnosti. Vše je umožněno zavedením zcela nových prostředků průzkumu nebo nové možnosti v datových přenosech (hlasové, obrazové, atd.)

 

Každý jednotlivý voják se tak de facto stane jedinečným systémem na bojišti, který má schopnost oboustranně komunikovat s jakýmkoliv jiným vojákem, ale i další spojeneckou technikou na bojišti. Voják vybaven kompletem MBK V21, nejen že bude mít možnost přijímat nejrůznější informace (pozice vlastních/nepřátelských jednotek, obrazové a datové informace) ale bude také schopen předávat informace ze svých průzkumných prostředků.

Vybavení českého vojáka budoucnosti podle Armádních novin

V naši vizi jsme se zamysleli jak nad současnými technickými možnostmi, tak i nad finančními možnostmi našeho státu. Nečekejte tedy žádné „futuristické plazmové kanóny“, ale pouze reálné technologie dosažitelné v našich zeměpisných šířkách.

Uniforma

Na poli běžné uniformy se asi v nejbližší době nic nového nedočkáme. Nejrůznější balistické tkaniny budou stále příliš těžké a neforemné, aby z nich mohla být ušitý celý bojový oblek. Naše uniforma je proto ušitá z funkčního materiálu, čímž dokáže chránit před nepříznivými klimatickými podmínkami a zároveň umožňuje odvádění potu od pokožky do dalších vrstev oděvu.

 

americký voják budoucnostiFoto: Voják budoucnosti na americký způsob / US Army (obrázek upraven)

 

Samozřejmostí jsou integrované chrániče kolen, loktů a předloktí, jak můžeme vidět u moderních uniforem jiných států již dnes. I celková koncepce a střih uniformy musí vyhovovat požadavkům vojáků, např. možnost využívat  kapsy na rukávech i přes fakt, že na sobě má voják balistickou ochranu.

 

Ani hmotnost/odolnost látky není zanedbatelným faktem. Uniforma, která váží 1.5 kg je dnes zbytečnou zátěží. Materiál však neposkytuje ochranu proti chemickým a biologickým zbraním, které podle nás nebudou, kvůli své extrémní nebezpečnosti a komplikovanosti, v budoucnu pro vojáky reálnou hrozbou.

 

Nové však je maskování, v našem případě digitální vzor. Barvy odpovídají prostředí „český les“ a jsou podobné americkému digitálnímu maskovacímu vzoru UCP. Potisk samozřejmě splňuje všechny parametry pro maskování v infračerveném spektru.

Přilba

Přilba našeho bojovníka neslouží jen k ochraně hlavy, ale je spíše platformou pro montáž nejrůznějších přístrojů nočního a termovizního vidění, ochraně sluchu, montáží na svítilny a kamer.

 

Samotný tvar přilby vychází z osvědčené ACH/MICH, která je v současné době tak propracovaná, že není třeba vymýšlet nic lepšího. Skelet přilby je však vyroben ze speciálního plastu, schopném odolat střele z AK-47 – viz. článek o přilbě ECH.

 

AirFrame HelmetFoto: Balistické kotlety využívá i moderní přilba AirFrame Helmet / S laskavým svolením Military Morons , více fotek najdete na www.militarymorons.com

 

Inovací projde i vnitřní vystýlka, která je vyrobena z měkké plastické hmoty. Ta se přizpůsobí přesně tvaru hlavy a v případě nárazu okamžitě ztuhne a zabrání do značné míry otřesu mozku. Moderně řešený podbradník s nouzovou pojistkou a balistickou vložkou na ochranu exponovaného temene je nedílnou součástí celého kompletu.

 

Helmu jsme osadili tzv. balistickými kotletami schopnými odolat pistolovým projektilům a šrapnelům z výbuchu. V případě potřeby lze kotlety vyměnit za plný čelisťový ochranný štít (ochrana proti IED).

 

Už nyní jsou v moderních armádách standardem balistické zjasňující brýle, v našem případě doplněné o sklopný zobrazovací displej. Na něj se mohou promítat jak data z osobního počítače – digitální mapa, taktické informace, tak i obrazové informace z osobní zbraně a průzkumných prostředků.

 

Zobrazovací jednotka přenáší i informace z kamery umístěné na přilbě. Moduly kamer jsou lehce vyměnitelné za kamery pro infračervené vidění (noční a termální vidění). Na přilby jsme se také rozhodli umístit dvě osvětlovací diody s viditelným světlem a dvě laserové infračervené diody pro skryté osvětlování prostoru při nočních akcích.

Ochranná vesta

Ochranná vesta je střihem velmi podobná vestám typu TBV. Avšak klasické pancéřové pláty jsou odstraněny a nahrazeny tzv. tekutým pancířem. Tekutý pancíř při stejné balistické odolnosti, jako mají pancéřové pláty, vyniká mnohem nižší hmotností a je velmi ohebný.

 

Vesta má samozřejmě rychlo-odhozový systém pro případné odstranění vesty u zraněných vojáků, nebo při nouzovém opuštění stísněných prostor. Pamatujme i na tekutiny, protože jak se říká: “dehydratace je vojákovým vrahem“. Pro tento případ vesta obsahuje integrovaný vak na vodu, se zabudovaným mikro-bakteriologickým filtrem pro desinfekci vody.

 

Český voják budoucnostiFoto: Český voják 21. století podle Armádních novin / Autor: Roland Rawen Havran , všechna práva vyhrazena

 

Vesta českého vojáka budoucnosti se tak skládá ze dvou vrstev klasické kevlarové tkaniny a prostřední vrstvy tekutého pancíře -  chrániče ramen, klíčních kostí, krku a třísel jsou vybaveny stejnou technologií.

 

Ke zvýšení komfortu vojáka přispívá také technologie aktivního řízení vnitřního mikroklimatu vojáka. Změna mikroklimatu se děje pomocí řady plastových trubiček umístěných uvnitř vesty, ve kterých proudí speciální kapalina, tak jak to známe u těžkých pyrotechnických obleků. Ta podle potřeby odvádí teplo od těla vojáka nebo ho může naopak zahřívat.

Obuv

Radikální změnou prošla také obuv. Dlouhé pochody a náročný terén si jistě vyžádají svou daň, a voják, který je špatnou obuví omezen v pohybu je v poli k ničemu. Proto naše boty mají nejmodernější gelové vložky, zamezující otlačeninám a následným puchýřům.

 

Jsou potaženy speciální tkaninou obsahující i částice stříbra. To svou antibakteriální aktivitou ničí široké spektrum lékařsky významných mikroorganizmů. Při delším pobytu v terénu a nemožnosti provést osobní hygienu je plíseň a mykóza na nohou poslední, co by voják potřeboval. Svrchní materiál je vysokoodolný proti oděru a mechanickému poškození. Podrážka Vibram obsahuje kevlarovou vystýlku proti střepinám min a celá bota je samozřejmě vybavena membránou GORE-TEX.

Osobní bezpilotní průzkumný prostředek (mini  UAV)

Možná nejdůležitější součástí celé naší vize českého vojáka budoucnosti, který přinese zásadní změnu v taktice boje, je osobní bezpilotní miniaturní prostředek. V Afghánistánu se často stane, že spojenečtí vojáci nevědí (často ani nezjistí), odkud na ně nepřítel střílí. Musí se spoléhat jen na svůj sluch a oči – což je velmi neefektivní.

 

Český voják budoucnostiFoto: Český voják 21. století ovládá mini-UAV pomocí přenosného počítače umístěného na zápěstí  Autor: Roland Rawen Havran , všechna práva vyhrazena

 

Do bojového kompletu české vojáka budoucnosti jsme proto začlenili jednak detektor střelby schopné přibližně lokalizovat pozici útočníka, tak i bezpilotní průzkumný prostředek. Výhoda takového uspořádaní je jasná. V případě útoku lze pomoci detektoru zjistit přibližnou pozici nepřítele a do této oblasti poslat na průzkum mini UAV.

 

Vyslaný stroj je schopen nést malou kameru, tak výhledově i termovizi pro zjištění tepla osob i zbraní, i laserový značkovač. V případě odhalení nepřítele, se jeho pozice přesně zanese do digitální mapy, dostupnou všem členům spojenecké jednotky. Poté není do dané pozice problém navést minometnou nebo dělostřeleckou palbu. Nebo použít sofistikovanější zbraně, jako třeba granátomet XM25, s kterou také počítáme pro české vojáky 21. století.

Výzbroj

Výzbroj našich vojáků je již nějakou dobu určená – je jí uherskobrodská útočná puška CZ 805 BREN. Zbraň bude v naší Armádě sloužit minimálně dalších 20-30 let, takže na tomto poli neočekáváme, žádné novinky.  V našem pojetí českého vojáka budoucnosti je ale zcela nová zaměřovací optika zbraně.

 

FELINFoto: Inspiraci jsme také hledali u francouzského vojáka budoucnosti / Wikipedie

 

Náš voják je vybaven moderním elektro-optickým zaměřovačem inspirovaným obdobným přístrojem použitým u francouzského vojáka budoucnosti FELIN. Přístroj je vybaven jak denní tak i infračervenou kamerou (noční, termovize). Veškeré informace jsou pak přenositelné do přilbového displeje.

 

V případě potřeby může voják zůstat v zákrytu a nepřátelské střelbě vystavit pouze svou zbraň. Samozřejmostí je pak laserový dálkoměr a meteorologický senzor, které slouží k počítání odchylek při střelbě. Všechny údaje jsou přenášeny do záměrného kříže, takže se voják nemusí o nic starat. Pouze umístí záměrný kříž na cíl a zmačkne tlačítko – tak trošku jako v počítačové hře.

Závěr a vize pro českého vojáka 21. století.

Jako ostatní podobné světové projekty, je i cílem českého výzkumu MBK V21 vybudování absolutní informační nadvlády nad protivníkem. Český voják tak bude mít dokonalý přehled o pozicích a záměrech každé jednotlivé spojenecké jednotky, tak i nad pravděpodobnou pozicí a záměrech nepřítele.

 

Podobné dovednosti jsou nezbytné pro vedení efektivní bojové činnosti na současném bojišti, kdy bitvy často probíhají v nepřehledném městském prostředí nebo v prostředí se zvýšeným pohybem civilních osob – tak typickým pro současný Irák nebo Afghánistán.

 

Video: Zdá se, že plné schopnosti miniaturních bezpilotních letadel pochopili i tvůrci bojové hry Ghost Recon / YouTube

 

Podle nás, budou v budoucnu hrát extrémně důležitou roli nejrůznější letecké průzkumné prostředky - s miniaturizací elektroniky a rozvojem pokročilých baterií bude bezpilotním strojem vybaven každý jednotlivý voják, nebo minimálně velitel jednotky. Jak a kudy se však vydá český voják budoucnosti, záleží především na finančních možnostech naší Armády. O vhodné technologie se starat nemusíme, protože ty již na trhu nějakou dobu jsou nebo během pár let budou.

Názor profesionála...
V obecné rovině se dá se článkem zcela jistě souhlasit. Tato vize je podobná vizím, které mají již vypracované ostatní armády (a to i včetně naší). Ovšem zatím všechny pokusy (včetně pokusů o bojové nasazení) o vojáka 21. století ztroskotaly na dvou faktorech. Váha a „přeinformovanost“. Bojová hodnota takového systému musí být ekvivalentní jeho váze. 20 kilogramů navíc nikdo nechce nosit.
Přeinformovanost je zcela jistě horší. Voják je zahlcen tolika věcmi, že nezvládá plnit svoji základní funkci. Pokud systém není intuitivní a odebírá vojákovu pozornost, tak je spíše přítěží. Dle mého názoru zatím nejsou možnosti ovládání takového systému na takové úrovni, aby se s nimi voják sžil a "nezavazely". Ironií je to, že tento komplexní systém je sice (americkými) vojáky odmítán, ale přitom něco podobného už sami používají - iPhone, vybavený spoustou vojenských aplikací (přičemž mnoho z nich je již i vyvíjeno armádou).
Navíc takovýto složitý systém musí být okamžitě odstavitelný z provozu a voják musí být schopen operovat i bez něj. „Blue screen of dead“ je u sofistikovaných vojenských přístrojů stále častější a zcela deklasuje bojovou hodnotu (Pandury a ovládání jejich věže by mohlo vyprávět). Technologicky je navíc blíže a blíže možnost vytvoření lokálního EMP, které by zcela vyřadilo operující vojáky (pokud by byl systém tak komplexní, jak si většina návrhářů představuje).
Uvidíme, co přinese budoucnost. Možná budeme nosit ve svých vestách iPady.
Kajman, příslušník Prostějovského útvaru

Fotogalerie

Český voják budoucnosti Český voják budoucnosti Český voják budoucnosti

 

Spoluator článku  a odborný poradce : Jan Tříska

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Heretic Datum: 12.01.2013 Čas: 14:55

Myslím, že maskování vz.95 je gut. - Zlepšit by se měl střih a látka. Vzít si příklad např. ze střihu Britů. Skvělé kapsy a látka. Amíci - množství a umístění kapes.
Důležité je také mít jedny maskáče doplněné o kvalitní spodní prádlo. Dnešní stav - Letní a Zimní - to se mi zdá neštastné - V letních chodím stále - v Zimních musím do služeb - ale naštěstí už jsou roztrhané a nové ve skladech nejsou - snad je již neobnoví a armáda ušetří.
Je důležité, aby se nevymýšlelo vymyšlené, ale inovovalo a vylepšovalo to co již máme.

avatar
martin Datum: 27.09.2012 Čas: 21:24

K té helmě: oni naši předkové nebyli žádní blbci, a ke tvarům přílby nedošli tak, že by si ji od oka vykrouhali z jablka. Hodně přemýšlení je to stálo, a hlavy máme pořád stejně šišaté. co fungovalo dřív, bude do značné míry fungovat i nyní, samozřejmě po přizpůsobení moderním typům ohrožení i konstrukčním materiálům...

avatar
Lukes Datum: 01.06.2012 Čas: 14:51

Tak trochu se mi zdá, že se vracíme do středověku. Všechny koncepce vojáka 21. století jsou si podobné vysokou individuální ochranou jednotlivce. Dokonce přilba u ruských vojáků nebo chrániče ramen u francouzských vojáků vypadají jako kdyby se brněním inspirovali.

avatar
Peter Datum: 24.05.2012 Čas: 23:21

Hneď som si všimol, že tá prilba mi niečo pripomína..... žeby návrat k starým časom?
http://www.elfwood.com/art/c/h/christolis/greek_warrior.jpg

avatar
Bradley Datum: 21.05.2012 Čas: 11:07

Vyjádřím se pouze k maskování..MultiCam je typ který v určitém prostřeí splývá s okolím, ale nemaskuje spolehlivě. Přestože se skládá ze sedmi barev tak jen 4 z nich odpovídají IR spektru v rozsahu 400-1200nm. A čím to je protože Američani to neřeší jsou prostě inteligentní a nebudou si dělat problémy s výrobou maskáče tak jako je to u AČR vz.95. je to enjhorší maskáč pro výroby jako kdo kdy vymyslel, to že splňuje ty náročné podmínky je v konečném součtu jedno, protože trend je splynout s okolím a ne nebýt vidět ve IR spektru. Ještě bych pochopil kdyby něco speciálního měly zvláštní jednotky jako je 601. ano tam tomu rozumím, ale pro běžné vojáky je to zbytečné, protože potom se totiž stane že najednou to neumí pořádně nikdo vyrobit a ten kdo to umí je vlastně potom jediným možným dodavatelem do AČR.
Podívejte se na pana Novotu, ten si diktuje podmínky ( tedy skoro ) dodával velké objemy výstroje do AČR a to jen proto že on měl tkaninu a nikdo další. Když se podíváte na vývoj cen tak Vás to pobaví, jak draho se to do AČR prodávalo .... takže protože český voják měl být kvalitně maskovaný tak se na tom zahojila pouze jedna firma....proč není AČR vlastníkem vzoru a tkaniny a neposkytne ho každému kdo přijde ? Tím by se celkově výstroj zlevnila a vojáci by měli možnost opravdu dostat to nejlepší i od jiných než domácích výrobců, kteří toto postavení jen zneužívají.
Pak se tady zmínila vesta TBV pořád se tady i jinde hovoří jak je to dobrá vesta a že je prostě jednička, ale nikdo neřekl proč je tak dobrá....a čím se tedy vyznačuje ta její kvalita.... udělejte podrobný článek s jejím popisem a parametry a pak se tady můžeme sejít a podívat se na objektivní parametry této vesty.

avatar
psovod Datum: 02.05.2012 Čas: 22:03

ono taky jediné co je ve skladu jsou právě tepláky a montérky,ještě klacek do ruky a tak jsme ty talibance bily

avatar
radek Datum: 02.05.2012 Čas: 16:38

Autor.Zdenek "někdo tu psal o digitálním vzoru a zároveň o výstoji našich vojáků v Afgánistánu ( že je to slátanina ... z toho vyplynulo že se opičíme...)"

Nemusíme mít zrovna digi,ale modernizovat je potřeba a pokrok nelze zastavit a zůstávat pozadu se né vždy vyplácí,ale je to můj názor a nikomu jej nevnucuji :-)A k té výstroji našich vojáků v Afghánistánu...nemyslím,že je to z důvodu "opičení",ale je to proto,že zahraniční výstroj( ne jen USA)je mnohem kvalitnější a to je fakt !Jen si vemte kolik silné ekonomické státy vydávají finančních prostředků na zbrojení od vývoje až po realizaci.Jen USA v Afghánistánu testuje několik druhů vzorů a střihů současně(o další výstroji a výzbroji ani nemluvě)Někdy mám pocit,že dle našich politiků( a mnohdy i veřejnosti)by český voják měl běhat po bojišti v teplákách a špuntovkou v ruce :-)

avatar
noname Datum: 01.05.2012 Čas: 21:38

Desetidenní Pz patrola s 50kg batohem na zádech ve všech těhlech krámech na sobě, všude baterky a kabely, vedro na chcípnutí - doufám, že mi někdo tento pokrokový program nebude nutit! Někdy je méně více.

avatar
hurvo Datum: 29.04.2012 Čas: 12:36

Autor: radek "Mnoho států přechází na digi vzor a né vždy se povede(stačí se podívat na slováky"

Neviem kde si prisiel do kontaktu so slovenskym vz.2007. Ja som si ho vyskusal naposledy naostro v hohenfelse na cviceni proti US+poliakom+slovincom. Potlac sa nam velmi osvedcila a poliaci mali podla ich slov, velmi velky problem nas vobec rozlisit na pozadi a nedokazali vobec urcit friendly/foe.
To ze latka nevydrzi je ina vec

k tomu digi pozri sa ako isiel vyvoj.
Americky ERDL-> ceskoslovensky vz.85 PV -> cesky vz.95 -> kludne moze byt digi vz.2015

avatar
Zdenek Datum: 29.04.2012 Čas: 00:21

Víte vůbec jak vznikl vzor našich maskáčů?? :) já nevím určitě zomdernizování by bylo super ale i přes to bych zůstal u vzoru jaký máme teď... přecejen na naše podmínky je to ideální .. někdo tu psal o digitálním vzoru a zároveň o výstoji našich vojáků v Afgánistánu ( že je to slátanina ... z toho vyplynulo že se opičíme...) a digitálním vzorem by jsme se neopičili?? ale tohle jsou jen naše představy a názory.. ale všichni víme jak to u nás je ...

avatar
radek Datum: 21.04.2012 Čas: 14:17

teď koukám co jsem napsal :-) oprava: Americké :-)

avatar
radek Datum: 21.04.2012 Čas: 14:09

Vz.95 je docela zdařilý,ale jeho původ je už z poloviny 80 let.Určitě by to chtělo modernizovat a to co se týče materiálů a střihů.Mnoho států přechází na digi vzor a né vždy se povede(stačí se podívat na slováky)Vz 95.lesní varianta je super do léta,bohužel od podzimu do jara je to už horší.Také pouštní vzor chce zlepšit,ale hlavní problém vydím ve střihu a materiálu(stačí se podívat na naše vojáky v Afghanistánu,kde používají britské blůzy ameritské batohy apod.je to taková maskáčová slátanina a vrchol všeho je zelená vesta na pouštní kamufláži) Takže moderní materiály,funkční kamufláž a střihy.Bohužel rozpočet pro naši armádu je tak malý,že tohoto se naší vojáci jen tak nedočkají a smůla,že o armádě rozhodují zkorumpovaní politici!
Jinak čs voják 21.st. se mi líbí :-)

avatar
Sámo Datum: 18.04.2012 Čas: 09:27

Všechno co je multi fakt není nejlepší v naších podmínkách zas tak skvěle nemaskuje... Jinak mě příjdou zajímavý ATACS FG do našeho prostředí...

avatar
Johnny Datum: 18.04.2012 Čas: 01:48

To: Left
Pjotr netvrdil, že jsou digitální vzory špatné, jen psal o údajně vysoké kvalitě vz.95 takového, jaký je. Proto moc nechápu Tvůj dotaz na to, proč by tedy Američané používali digitální kamufláže.

To: Pjotr
O té vysoké úrovni vz.95 slyším poprvé, zajímavý! S těmi Kanaďany máš pravdu, to mě nenapadlo. Každopádně podle mého jsou současné digitální kamufláže překonány vzory jako je MultiCam či britský Multi Terrain Pattern, takže bych asi "nedigitalizoval" vz.95, ale šel spíše cestou nákupu MultiCamu. A kdyby armáda chtěla něco vyloženě vlastního, tak bych asi volil britskou cestu, kde kombinací DPM a MultiCamu vznikl jejich současný MTP. A taková kombinace vz.95 s MultiCamem by mohla vypadat docela zajímavě...

avatar
Left Datum: 17.04.2012 Čas: 18:41

To Pjotr: Pak nevím, proč by digitální kamufláž používali Američani. Jim, zatím, nedělá takový finanční problém přepracovat vzor uniformy.

arr