Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Čeští piloti L-159 na Trident Juncture 2015

Datum přidání 24.10.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 15 komentářů    autor autor: kapitán Marek Maxim Švancara, 21. zTL

Přípravná fáze letošního největšího cvičení NATO přinesla pilotům z 212. letky, která disponuje letouny L-159 ALCA, mnoho nových podnětů. Přelet z Čáslavi do Zaragozy, společné lety s F-18, první střelby na místní letecké střelnici a vůbec fungování v mezinárodním prostředí. Rozhovor s kolektivem pilotů 212. taktické letky ukazuje nové zkušenosti, které jim přinesly první dny mezinárodního cvičení Trident Juncture 2015.

Trident Juncutre 2015

Foto: Pohled na rušnou stojánku od našich L-159; větší foto /  kapitán Marek Maxim Švancara, 21. zTL a archiv 212. TL

 

Čím byl specifický přelet z ČR do Zaragozy oproti běžným letům?
V první řadě byl unikátní počtem letounů. Celkově odstartovaly 3 dvojice s časovým rozestupem 10 minut. Součástí přeletu do Španělska bylo přistání na 2 hodiny letu vzdálené francouzské letecké základně Orange, kde jsme bez asistence technického personálu doplnili palivo a připravili se na další část letu. Následně nás čekal hodinový přelet do Zaragozy, jehož trať vedla z části přes moře a z toho důvodu jsme místo klasické letecké kombinézy absolvovali oba lety v suchém neoprenu.

 

Jaké dojmy zanechal familiar flight s F-18?

Tzv. FAM Flights (seznamovací lety) slouží k seznámení s místními postupy a procedurami na letecké základně a v přilehlých prostorech, včetně letecké střelnice. Tyto lety absolvují všichni zahraniční účastníci cvičení Trident Juncture 2015. Let ve skupině s jiným typem letounu je pro nás vždy přínosem nejenom z hlediska odlišných výkonů a vlastností letounů, ale i z hlediska spolupráce se zahraničními letkami celkově.

 

Trident Juncture 2015Foto: Naše L-159 s španělskými F-18 Hornet v pozadí; větší foto /  kapitán Marek Maxim Švancara, 21. zTL a archiv 212. TL

 

Létání v ČR oproti létání zde?
Španělská angličtina má svá specifika a její zvládání je pro nás někdy velkou výzvou. Zajímavé je i létání nad odlišnou nebarevnou krajinou s větším množstvím leteckého provozu, jak civilního, tak i vojenského. V prvních dnech cvičení se musíme více soustředit na předletovou přípravu a věnovat čas místním postupům.

 

První zkušenosti z místní střelnice?
Místní střelnice je rozlehlejší a umožňuje nácvik manévrů náročnějších na prostor. K jedné z největších zajímavostí patří simulované letiště s pozemními cíli včetně vyřazené letecké a pozemní techniky. Novinkou je pro většinu z nás i automatické vyhodnocení zásahu terče při střelbě na pozemní cíl. Navíc je díky barevné jednotvárnosti krajiny dobře rozpoznatelná dopadová plocha

 

Trident Juncture 2015Foto: Čeští technici mají stále na pilno; větší foto /  kapitán Marek Maxim Švancara, 21. zTL a archiv 212. TL

.

První dojmy z mezinárodní spolupráce?
Každé velké mezinárodní vojenské cvičení je velmi náročné na organizaci a koordinaci činnosti všech jednotek, což se zákonitě promítá zejména do jeho počáteční fáze. Nelze říct, že by někdo dělal něco špatně. Chyby se při cvičení takového rozsahu zákonitě objeví, ale to k tomu patří – zjistit příčiny nedorozumění a předejít jim, umět flexibilně řešit aktuální problémy. Každé cvičení má své fáze, jiné je plánování, liší se první dny od závěru. Je to přirozené, komplikace se v prvotní fázi prostě objeví.

Za rozhovor děkuje a otázky pokládal: kapitán Marek Maxim Švancara, 21. zTL

 

Trident Juncture 2015Foto: Česko-španělský familiar flight; větší foto /  kapitán Marek Maxim Švancara, 21. zTL a archiv 212. TL

 

Trident Juncture 2015

Od 19. října do 6. listopadu 2015 se ve španělské Zaragoze účastní téměř 50 čáslavských vojáků, převážně z 212. taktické letky, mezinárodního cvičení Trident Juncture 2015. 21. základna taktického letectva vyčlenila pro tuto příležitost šest strojů L-159 ALCA. Jde o největší cvičení Severoatlantické aliance přinejmenším za poslední desetiletí.

 

Hlavní část cvičení se odehraje především ve vzduchu, nejen na Pyrenejském poloostrově, ale i v Itálii a dalších částech Evropy. Námořní operace proběhnou ve Středomoří a v Atlantickém oceánu. Nebudou chybět ani pozemní jednotky a speciální síly. Zúčastní se ho přes 36 000 vojáků z více než 30 národů.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Deutschmann Datum: 27.10.2015 Čas: 09:31

Arccos
má se koupit přesně:
3 ks kontejnerů Litening
200 ks GBU-12 Paveway II a GBU-16 Pavaway II (je to kombinace těchto bomb)

Kolik přesně kterých bude není známo.

avatar
Arccos Datum: 27.10.2015 Čas: 09:02

U Gripenů je to úplně stejné. Pro protizemní boj nemají skoro nic, pro vzdušný boj máme 24 AMRAAMů a 80-90 Sidewinderů. Především u AMRAAMů jde opravdu o směšné počty.
Situace se má podle MO zlepšit nákupem střeleckých kontejnerů Litening a řízené protizemní munice. Obojí se dá použít jak pro Gripen, tak pro L-159.

avatar
infi Datum: 27.10.2015 Čas: 08:55

To tak zni, ze kdyby byl opravdu nejaky konfilkt, tak vicemene nemame pro L-159 zadnou lepsi vyzbroj. To by me zajimalo jak to je u Gripenu.

avatar
D.i.p Datum: 25.10.2015 Čas: 20:39

Arccos: Vsadil bych, že se nepletete. Ale s tím se asi jen tak nic neudělá. Ono to vyzbrojování po problémech Ukrajina a uprchlíci je stejně jen na oko. Aby politici lidem zavřeli hubu a pseudohumanisti se moc nebouřili.

avatar
Arccos Datum: 25.10.2015 Čas: 19:48

Jj, certifikované jsou, proto byly i ty zmiňované zkoušky.
Jinak z fotek je zřejmé, že minimálně pro předvádění nějaké Mavericky jsou, ale zřejmě jde jenom o cvičné inertní kusy. Totéž platí o pumách (všimněte si, že jsou modré - označení cvičných verzí). Na fotkách jsou také zmiňované raketnice pro neřízené CRV-7, opět je otázka, kolik jich ve skutečnosti je. V tomto případě bych ovšem i čekal, že budou, koneckonců nejde o žádnou drahou záležitost.

Pamatuje ale, že všechno, co tady píši o výzbroji, je bez záruky. Mám to buď jen z internetových zdrojů nebo z pár rozhovorů s piloty (ti by ale snad měli být informovaní). Každopádně budu rád, když se v tomto případě ukáže, že se pletu. :)

avatar
skelet Datum: 24.10.2015 Čas: 23:41

uff.. podle stránek 212.letky má Alca Mavericky certifikovány. Aspoń něco

avatar
skelet Datum: 24.10.2015 Čas: 23:35

Arccos díky.. žil jsem v tom, že jsme dostali AGM-65B z přebytků švýcarského letectva. Ale jak teď čtu, tak to nějaká chytrá hlava na ministerstvu obrany stornovala. No aspoň proběhla certifikace... doufám.

avatar
KOLT Datum: 24.10.2015 Čas: 23:16

pro Arccos: To už není ani tristní, to je dost tragické...

avatar
Arccos Datum: 24.10.2015 Čas: 21:49

Mavericky nemáme a nikdy jsme neměli, kromě několika kusů pro testy.
Na Dnech NATO mi jeden z pilotů říkal, že kromě Plamenů máme skladem pumy Mk.82. Sady pro jejich konverzi na GBU-12 nevím, ale snad by prý mohly být v dodávce, co teď pořizuje MO. Dále jsou neřízené střely (kdoví kolik), akorát mě nenapadlo se zeptat, jestli máme mimo cvičných kontejnerů SUU-5003 i raketnice... A pak už jenom cvičné několikakilogramové pumičky, taktéž podvěšované pod zmiňovaný kontejner.

avatar
mu7705 Datum: 24.10.2015 Čas: 21:32

To Kolt: nejste grammer-nazi mezi naváděním a řízením je docela dost rozdíl. V tomto případě jde o to, že cíl, na který je střela/bomba naváděna, je ozářen laserovým značkovačem. Střela/bomba je pak vybavena zařízením, které sleduje laserem ozařovaný cíl a řídí střelu/bombu tak, aby zasáhla bod, který je ozařován. Laser tedy nijak neřídí střelu/bombu, ale řídící mechanizmus střely/bomby se navádí podle naváděcího bodu laseru.

avatar
KOLT Datum: 24.10.2015 Čas: 20:22

Jen technická – "guided" je spíš naváděná než řízená, ale vím, jsem grammer-nazi :-)

avatar
Luky Datum: 24.10.2015 Čas: 19:41

Laser-Guided Bomb, tj. lejzrem řízená bomba

avatar
Warnost Datum: 24.10.2015 Čas: 19:15

Poprosil bych o vysvětlení co je LGB, ještě sem se nikdy nesetkal s tímto výrazem děkuji :)
Jinak ty neřízené bomby a rakety, pokut se nepletu tak sem v posledních několika letech připevněné na L-159 neviděl

avatar
skelet Datum: 24.10.2015 Čas: 18:18

LGB, neřízené bomby, neřízené rakety, Maverick (akorát nevím jestli je ještě máme)

avatar
Warnost Datum: 24.10.2015 Čas: 17:27

Docela by mě zajímalo čim kromě Plamenů mohly ty L-159 na ty pozemní cíle útočit.

arr