Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Datum přidání 10.07.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 25 komentářů    autor autor: 601. skss

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o jednotlivce z Ředitelství SpecS a Leteckého odřadu speciálních operací se od poloviny února do poloviny března tohoto roku účastnili zahraničního cvičení Emerald Warrior 2018. Tento výcvik je organizován US SOCOM (Velitelství pro speciální operace Spojených států amerických) a být pozvaný jako partnerská jednotka speciálních sil není rozhodně samozřejmostí.

Foto: Příslušníci 601.skss provádějí výsadek z konvertoplánu V-22 Osprey; větší foto / 601. skss

 

Emerald Warrior je největší společné cvičení amerických speciálních sil, odehrávající se v několika státech na jihu americké federace. Je zaměřené na různé hrozby v celém spektru konfliktu a letos byl důraz kladený na působení v prostředí podobně silných protivníků, tzv. „peer-peer“. Češi se účastnili v síle dvou rot posílených o specialisty.

 

První část cvičení byla vyhrazena především nácviku FIBUA (Fighting In Built-Up Areas) a (Close Quarters Battle), tedy boji v zastavěných oblastech a boji na krátkou vzdálenost (v budovách). Dále se trénovalo zasazení technikou Fast Rope (na rychlém laně bez jištění) a vyzvednutí vrtulníkem. Partnerskou jednotkou našeho SOTU byl US SF ODA (United States Special Forces Operational Detachment Alpha), se kterou byly nácviky činností zároveň využity jako stmelovací výcvik.


Specialisté JTAC (Joint Tactical Air Controller) – letečtí návodčí prováděli navádění různých typů letadel, které jsou jinak k dispozici pouze v operačním nasazení. Škála navedených prostředků sahala od vrtulníků typu UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, přes gunship AC-130W až po stealth stíhačky páté generace F-22 Raptor. Navedení bylo provedeno včetně odhozu ostré munice, čímž se výcvik limitně blížil reálnému působení návodčího v bojovém nasazení.


Další naši specialisté, odstřelovači, měli příležitost k vybroušení střeleckých dovedností na velmi dlouhé vzdálenosti v pouštních oblastech. Dálky sahaly přes jeden kilometr a byly omezeny pouze charakteristickým efektem tetelícího se vzduchu – nazývaným mirage. Další unikátní schopností, kterou si mohli procvičit, byla střelba v zastavěných oblastech, neboli „urban sniping“. Tato schopnost nabývá své důležitosti s tím, jak se konflikty čím dál více přesouvají do městských a příměstských oblastí.


Ve druhé části již probíhaly kompletní operace, plněné dle zadaných úkolů z nadřízeného úkolového uskupení speciálních sil SOTG (Special Operations Task Group). Začínaly vždy plánováním, přípravou a schválením bojového rozkazu – CONOP (Concept of Operation). Proběhlo několik operací, které všechny spadaly svým určením do jednoho ze tří hlavních úkolů speciálních sil – DA (Direct Action), česky úderná akce či ofenzivní činnost.

 

V jedné z misí měli naši operátoři za úkol provést zajetí vysoce ceněné osoby HVI (High Value Individual). Po nezbytných nácvicích bylo provedeno zasazení na cíl konvertoplánem V-22 Osprey, a to metodou „Fast Rope on the X“, tedy rychlým lanem přímo na cíl. Po vyčištění objektu a vytěžení informací pomocí metody SSE (Sensitive Site Exploitation) se tým vrátil zpět na základnu.

 

Foto: Slaňování z konvertoplánů Osprey; větší foto / 601.skss

 

Odlišným, ale neméně náročným úkolem byla operace na záchranu rukojmí, v angličtině HRO (Hostage Rescue Operation) na vzdálenost stovek kilometrů. Nejprve byl zasazen podpůrný tým tvořený odstřelovači a střelci z kulometů, který se do blízkosti cíle přiblížil skrytě čtyřkolkami ATV a Razor.

 

Po zahlášení týmu, že má vizuální kontakt a dobrou polohu pro podporu, byl zasazen úderný tým. A to znovu na stroji vojákům AČR vzácným – Osprey s natáčecími rotory. V okamžiku vysazení se americký i český tým speciálů dostal do prudkého kontaktu, který byl i díky předem zasazenému podpůrnému týmu zvládnut a určená skupinka mohla dokončit eliminaci zbytků nepřítele a úspěšnou záchranu rukojmí.


Celé toto cvičení se neslo v duchu až neuvěřitelné realističnosti. Počínaje výše popsaným výcvikem návodčích. Přes zabezpečení pomocí průzkumné, zpravodajské a sledovací ISR (Intelligence Surveillance Reconnaisance) platformy U-28A se špičkovými elektrooptickými pozorovacími senzory a komunikačním vybavením, schopné poskytnout operátorům na zemi i operačnímu středisku video pozorované oblasti v reálném čase.

 

Nevídaná byla kvalita OPFOR (Opposition Forces), tedy simulace nepřítele, kterou zabezpečovala soukromá kontraktorská firma schopna dokonale nasimulovat nepřítele od mudžahedínů po vyspělé světové potenciální protivníky, a to v rozsahu lidé-zbraně-bojová vozidla.


Foto: Nácvik pohybu v zastavěném prostoru; větší foto / 601.skss

 

Říkáš si v tuto chvíli, že bys chtěl být u toho, a že tohle je přesně ta práce, na kterou máš? Stále hledáme do svých řad motivované a odhodlané budoucí operátory (svob.-rtm., por.-npor.), kteří se chtějí rozvíjet a pracovat na sobě. Klademe důraz na potenciál a předpoklady, výcvik již zabezpečíme sami. Nabízíme unikátní služební zařazení, které ti umožní na sobě stále pracovat, účastnit se nejkvalitnějších cvičení a kurzů při nadstandardním ohodnocení.

 

To zahrnuje stabilizační příspěvek a příplatek za činnost speciálních sil, zápočet ve výši 1,5 násobku odsloužené doby, maximální výši výsluhových náležitostí (60 %) a službu v hodnostech rotmistr – praporčík či v důstojnických hodnostech. Speciální síly se samozřejmě také pravidelně zapojují do bojových operací AČR pod hlavičkou NATO, OSN či mezinárodní koalice.


Hledáme nejen operátory-bojovníky, ale i různé další štábní a zabezpečovací odbornosti: důstojník štábu, praporčík štábu, specialista (IT/spojař), řidič, kuchař, automechanik, skladník (PHM/výstroj), velitel hospodářské skupiny.


Na stránkách 601. skss se lze dozvědět, co je vše potřeba k prezentaci do výběrového řízení, které se koná 10. – 16. září 2018 (štábní a zabezpečovací funkce pouze první dva dny).


DUM SPIRO SPERO!

Fotogalerie

 

 Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
HEKTOR Datum: 12.07.2018 Čas: 17:33

no v prvom rade máte dosť podobné počty -napr. veľkosť populácie a aj ozbrojených síl ...a ja som neriešil kvalitu ,ale kvantitu ...a ani nepíšte o perspektíve náhrady - isté je len to,čo bolo ...maďary ale,ak sa nemýlim,majú relatívne početné rezervy a aktívne zálohy...takže opakujem,neriešim kvalitu ale len kusy techniky + živú silu ...

zo štátov V4 ste,ale na tom neni najlepšie...podľa mňa ste na druhom mieste,prvé je bez debaty poľsko...

čo sa týka 601-tky,tak tam to je kvality bez debaty ...v tomto ste na tom podobne ako poľské SF...maďarsko sa až cca teraz rozbehlo v podpore SF...no a na slovensku chýba politická podpora SF-čo je niekedy horšie,ako by chýbala materialna podpora...

avatar
Nesher Datum: 12.07.2018 Čas: 13:12

Kolt
Přesně tak
my máme Pandury a BVP 2 (ty snad nahradíme novým BVP, Maďaři BTR 80
my máme Dany (opět s perspektivou náhrady), Maďaři tahané houfnice.
My máme Casy, oni Ant 26
A tak by se dalo pokračovat. Jediné v čem se nám vyrovnají jsou ty Gripeny (nicméně bych se vsadil, že vycvičenost našich pilotů bude vyšší, ostatně Maďaři už min. o jeden přišli) + ještě L 159.
Takže i přes veškerou bídu je na tom AČR (z menších států V4) ještě stále nejlépe. Což samozřejmě není útěcha.

avatar
KOLT Datum: 12.07.2018 Čas: 11:04

Maďarské OS mají Gripeny, čímž asi tak podobnost s AČR končí ;-)

avatar
Nesher Datum: 12.07.2018 Čas: 10:11

Hektor
Proboha v čem nás Maďaři převyšují?

avatar
HEKTOR Datum: 11.07.2018 Čas: 22:11

KOLT - ako ste na to prišli že maďarsko nemá s vami zrovnatelnú armádu ???Mne sa práve zdá,že ste čo sa armády týka dosť podobný...V niečom vás aj prevyšujú,akurát že penazí máte viac...

avatar
KOLT Datum: 11.07.2018 Čas: 18:05

Jura99, ono Maďarsko ale nemá s námi moc srovnatelnou armádu... Mě by zajímalo srovnání třeba s Belgií, Holandskem či Dánskem, které samozřejmě mají armády povšechně silnější (tedy vlastně nevím, jak je na tom Belgie), nicméně počtem obyvatel jsou srovnatelné.

avatar
Jura99 Datum: 11.07.2018 Čas: 14:51

Šikovní chlapci. Zajímalo by mě srovnání našich SF se srovnatelnými státy jako je třeba Maďarsko.

avatar
KOLT Datum: 11.07.2018 Čas: 09:05

Dvě posílené roty, k tomu nějaké síly v misích... to byla domovská základna skoro prázdná :-) Každopádně určitě přínosné!

avatar
Takeda Datum: 10.07.2018 Čas: 22:35

Mazec! Respekt všem operátorům.

avatar
Molle Datum: 10.07.2018 Čas: 22:03

Dobrá práce

arr