Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Čeští zbrojaři zaostřují na Indii a Vietnam

Datum přidání 02.04.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Luboš Bláha

České zbrojařské firmy začínají zaostřovat na dva velké asijské importéry zbraní - Indii a Vietnam. Obě země chystají rozsáhlé modernizační programy ve svých armádách a hledají potencionální partnery. Za všechno mluví fakta, např. Indie se v posledních pěti letech stala největším světovým dovozcem zbraní. České firmy cítí šance především při modernizacích ruské techniky a ve speciálních technologiích, jako jsou např. pasivní sledovací systémy.

CZ 805 BREN

Foto: Útočná puška CZ 805 BREN / www.army.cz

 

Miliardová Indie s milionovou armádou

Důležitost indického trhu pro české zbrojařské firmy dokládá i poslední mezinárodní veletrh obranného průmyslu Defexpo 2012 v indickém Dillí, kde měla Česká republika vlastní pavilon. Indie se v nejbližších letech chystá modernizovat všechny složky svých ozbrojených sil – pozemní síly, letectvo i námořnictvo. Ani proti významným zbrojním hráčům v podobě USA, Ruska, Izraele či Británie přitom nemusí být Česko bez šance.

 

Prorazit na indický trh může například obrněný transportér Vega od přeloučské firmy SVOS. Vozidlo patří do kategorie MRAP a je určené pro bojiště iráckého či afghánského typu. Vega disponuje silnou balistickou ochranou včetně ochrany proti improvizovaným výbušným systémům (IED), oproti konkurenci je ale mnohem levnější.

 

Šanci má také pardubická Retia při modernizaci radiolokátorů a protiletadlových systémů. Nedávno firma Retia dokončila ve spolupráci s českou armádou modernizaci sovětského protiletadlového systému 2K12 KUB s raketami země-vzduch. Obávaná zbraň protivzdušné obrany, přezdívaná "tři prsty smrti", je nyní schopná odpalovat moderní střely ASPIKE 2000 namísto zastaralých ruských raket. Obrovskou výhodou je, že jde o první podobný modernizační projekt na světě.

 

Podle expertů by Indie mohla mít zájem nejen o známý pasivní sledovací systém Věra, ale v rámci připravovaného indického tendru na útočnou pušku, i o nejnovější české zbraně CZ 805 BREN od České zbrojovky z Uherského Brodu. Pro CZ 805 BREN mluvit i fakt, že v indické speciální jednotky úspěšně používají český „samopal“ vzor 58. Připomeňme, že indická armáda plánuje nakoupit minimálně 66 000 útočných pušek. Opravdu šťavnaté sousto pro Českou zbrojovku.

 

raketomet Smerch Foto: Ruský raketomet Smerch na podvozku Tatry indické armády / www.defence.pk

 

Indické ozbrojené síly prostřednictvím výzkumné a vývojové základny indického ministerstva obrany DRDO také projevují zájem spolupracovat v oblasti moderních technologií. Jde například o laserové technologie, kybernetiku, pasivní systémy či ochranu proti biologickým, chemickým a jaderným zbraním. V těchto oblastech určitě má Česká republika co nabídnout.

Vietnam chce vylepšit pozemní síly i letectvo

Šance na zajímavé zakázky se otevírá českým firmám i ve Vietnamu. Pro půlmilionovou vietnamskou armádu mohou Češi modernizovat pozemní i leteckou techniku. Armáda má ve výzbroji velké množství techniky ruské provenience, kterou používají nebo používali i čeští vojáci.

 

Vietnamská armáda má např. ve výzbroji dvacítku českých cvičných letounů L-39 od výrobce Aero Vodochody a provozuje několik tisíc obrněných transportérů, mimo jiné i typu BVP-1 a BVP-2.

 

Kromě toho by se české firmy mohly zapojit do modernizace ručních palných zbraní – vedle "kalašnikovů" totiž Vietnamci, podobně jako Indie, používají i český samopal vzor 58. Státní Letecké opravny Malešice zase mohou zajistit opravy či modernizace ruských vrtulníků.

 

2K12 KUBFoto: Foto: Projekt modernizace KUBu s raketami Aspide 2000 / RETIA

 

Možná je i spolupráce například v problematice maskování nebo protichemické a biologické ochrany. Vycházíme z toho, že máme dlouhou tradici spolupráce, není zde jazyková bariéra a Vietnamci jsou na naši techniku naučení. Právě to jí dává největší potencionál k úspěchu.

 

Česká republika má v této části světa velké šance na úspěch. Pomáhá tomu hlavně dlouhodobá spolupráce a dobré diplomatické styky. Po dlouhé době je to pro český zbrojní průmysl konečně šance jak se prosadit a dát o sobě vědět.

 

Zdroje: www.army.cz, www.natoaktual.cz, www.novinky.cz

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr