Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

CHAMP: Americké letectvo stále touží po mikrovlnné střele

Datum přidání 04.04.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V rámci programu CHAMP (Counter-electronics High-power microwave Advanced Missile Project) firma Raytheon upraví starší střely vzduch-země AGM-86 CALCM (Conventional Air-Launched Cruise Missile) jako nosič mikrovlnného “děla”. CHAMP si klade za cíl vytvořit zbraňový systém schopný na dálku ničit elektronické přístroje protivníka.

Foto: Šestice AGM-86 pod křídly B-52; ilustrační foto; větší foto / Public Domain

Foto: Šestice AGM-86 pod křídly B-52; ilustrační foto; větší foto / Public Domain 

 

Ničivé mikrovlny

Počátky programu CHAMP spadají do roku 2009, kdy americké letectvo podepsalo s firmou Boeing dohodu o vývoji mikrovlnné zbraně. Boeing jako nosič mikrovlnného děla zvolil zmíněnou střelu CALCM. V roce 2012 došlo k první ostré zkoušce a střela CALCM s mikrovlnným dělem prokázala schopnost ničit na dálku elektronické přístroje.

 

Od roku 2012 však nedošlo v programu CHAMP k žádnému viditelnému posunu. V roce 2015 armáda sice oznámila zahájení prací nad umístěním mikrovlnného děla do střely JASSM-ER, ale zatím nebyl zveřejněn časový rámec, kdy k zástavbě dojde, nebo dokonce, kdy dojde k operačnímu nasazení "mikrovlnných střel".


Podle posledních informací americké letectvo bude prozatím pokračovat v demonstračních testech v rámci programu CHAMP. Hlavním kontraktorem programu CHAMP se ale místo Boeingu nově stává firma Raytheon.


Raytheon získal před několika dny od amerického letectva zakázku v hodnotě 4,8 milionu dolarů na přestavbu dalších dvou střel CALCM a 5,2 milionu dolarů na “aktivity spojené s energetickými zbraněmi”.


Střela CALCM je konvenční střela vzduch-země odvozená od letecké jaderné střely AGM-86B ALCM. Americké letectvo se ale postupně všech CALCM zbavuje ve prospěch střel dlouhého doletu JASSM-ER.


CHAMP je vysoce utajovaný projekt a je známo jen málo technických detailů. Podle Donalda Sullivana z firmy Raytheon byl systém CHAMP za poslední roky vylepšen.“Je zde mnoho komponentů a podsystémů, u kterých byly vylepšeny parametry, pokud jde o výstupní specifikace systému a také s ohledem na životní prostředí,” uvedl Sullivan.


Účinnost a dosah “mikrovlnné střely” není znám. Při testech v roce 2012 ale mikrovlnné dělo údajně dokázalo během letu 100x vystřelit na nejrůznější cíle. Zásoba “střeliva” je de facto omezená jen kapacitou palubního zdroje elektrické energie.

 

Je nutné zdůraznit, že CHAMP je výzkumný projekt jehož cílem je osvojit si know-how výkonných mikrovlnných zbraní. Zavedení operačně nasaditelné střely schopné ničit elektroniku protivníka je otázkou ještě minimálně několika let.

 

Video: Test střely CHAMP v roce 2012 / Boeing


Zbraň pro novou éru válek

“Našim skutečným cílem je poučit se z programu CHAMP a využit to pro další generaci zbraní,” řekl minulý měsíc generál Herbert “Hawk” Carlisle, šéf velitelství Air Combat Command. ”Plánujeme přejít k nové generaci zbraní, více pokročilejších zbraní a pokračovat ve vylepšování systému.”


"Těšíme se a očekáváme, že vysoce výkonné mikrovlny budou nedílnou součástí třetí vyvažovací strategie spolu s jinými energetickými zbraněmi,” uvedl Sullivan. Nová vojenská “třetí strategie” (Third Offset Strategy) Spojených států si klade za cíl vyvinout takové technologie, proti kterým lze jen obtížně (rozuměj - za velmi vysoké náklady) najít obranu.


Vedle mikrovlnných zbraní Spojené státy v rámci “třetí strategie” se soustředí například na vývoj laserových nebo elektromagnetických zbraní, robotických a autonomních systémů, miniaturizaci, zpracování obrovských dat, 3D tisk, bezpilotní letadla nebo útočné kybernetické schopnosti.

 

Použití mikrovln proti klíčovým vojenským elektronickým systémům je však omezené, neboť ty jsou již většinou chráněny před elektromagnetickým impulsem (tedy i mikrovlnami) vznikajícím při výbuchu jaderné bomby.


Pomocí mikrovln ale lze vyřazovat civilní elektronické systémy nebo dokonce útočit na elektroniku bojových vozidel nebo letadel. Mikrovlny se mohou dostat k elektronice pomocí jakéhokoliv nechráněného vodiče (anténa, radar, kovové předměty), případně dostat se do objektu prasklinami ve zdivu, betonu, apod. 


Avšak smyslem projektu CHAMP není najít ultimativní zbraň. Cílem je donutit protivníka ekonomicky, organizačně a techniky “krvácet” při vývoji a zavádění protiopatření a při vývoji a zavádění odpovídající protitaktiky a výcviku. 


Zdroj: Bussines Insider

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 06.04.2016 Čas: 13:23

...no tak jsme si Maroš poměřili pindíky, zjistili jsme že já mám na něm logo NATO kdežto ty srp a kladivo, fajn a teď zpátky k tématu, ne?
__________

Zajímalo by mě, jaký ta "střela" má dostřel a zda se při menší vzdálenosti zvyšuje účinek v cíli a případně tedy schopnost případně poškodit i více či méně chráněnou elektroniku?

avatar
KOLT Datum: 05.04.2016 Čas: 22:37

pro Maroš: Pokud by tu skutečně došlo k promazání nesmyslných příspěvků, ten RiMrův tu zůstane. Na rozdíl od toho vašeho. Vrata vám to napsal správně.

avatar
Vrata Datum: 05.04.2016 Čas: 09:53

Maros: v cem RiMr71 troluje?? On pouze ocitoval par vet z clanku a dokazal tak, ze _pks rika nesmysl.

Jestli nejste schopen slusne diskuse v momente, kdy se vam zvednou stavy kvuli kvuli jinemu nazoru nez je ten vas, tak si jdete si na Novinky a nezumpujte zde diskusi.

avatar
Kozlus Datum: 04.04.2016 Čas: 21:03

3D tisk na palube letadla je hloupost. Ten tisk neni zase tak rychlej.

avatar
Ultramarinus Datum: 04.04.2016 Čas: 20:56

No nevím... Írán s jejich videem, kde hrozí US letadlovým lodím rojem 10 tisíc rychlých útočných člunů ozbrojených raketami a "boží odplatou" je taky dobrej kus... Zbraň to bude samozřejmě zajímavá, ale docela se divím, proč ji neudělají se schopností návratu. Kdyby se vracela, tak:
1) ušetří za novou střelu prostou výměnou paliva, nebo "baterky" střely
2) sníží pravděpodobnost, že se to dostane "do nesprávných rukou" v dostatečně neporušeném stavu na reverzní inženýring. Když už plánují letadla (myslím, že řeč byla o Herkulesech), která mají na palubě mít vyspělé 3D tisknoucí vybavení, díky kterému si mohou vytisknout "palubní letku dronů" specificky pro každou jednotlivou misi, nevidím důvod, proč to neaplikovat i na střelu (de-facto dron), nesoucí EM ozařovač.

avatar
KOLT Datum: 04.04.2016 Čas: 17:04

pro RiMr71: To máte těžké, když je někdo přesvědčen, že úroveň propagandy v západních médiích je zhruba stejná jako v ruských...

avatar
RiMr71 Datum: 04.04.2016 Čas: 16:02

...ale no tak...

"Od roku 2012 však nedošlo v programu CHAMP k žádnému viditelnému posunu."

"Použití mikrovln proti klíčovým vojenským elektronickým systémům je však omezené"

"smyslem projektu CHAMP není najít ultimativní zbraň. Cílem je donutit protivníka ekonomicky, organizačně a techniky “krvácet” při vývoji a zavádění protiopatření"

To se s ruskými báchorkami plnými záhadných technických detailů a hrůzou kvílejících američanů přece nedá srovnávat - lepší je už jen Severní Korea...

avatar
Kozlus Datum: 04.04.2016 Čas: 16:00

pks_
Myslim, ze posledni odstavec to shrnuje pekne.

avatar
pks_ Datum: 04.04.2016 Čas: 15:41

Další pohádka na motivy Donald Cook & Chibiny?
Tentokrát je to ale z USA (a ne ze země, kde zítra, znamená již včera :-), takže je to důvěryhodné.
Aspoň tam není ten happyend o rezignujících námořnících, ale upozornění, že k nasazení zbývá ještě pár let.

Financování tohoto programu vypadá hodně podezřele - jen 10 mil USD (pokud to není chyba překladu), skoro jako by v Kongresu neviděli neomezené možnosti tohoto nového přístupu.

arr