Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Chystá se vznik skandinávské armády?

Datum přidání 27.01.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Severské země Evropy se společnou armádou? Možná ano, pokud se vyplní představy švédských ministrů obrany a zahraničí, kteří v průběhu vojenské konference v Sälenu vyzvali skandinávské země k užší vojenské spolupráci mezi sebou.

CV-90

Foto: Švédské bojové vozidlo pěchoty CV90, ilustrační obrázek / Wikipedia

 

Ministryně obrany Švédska Karin Enström a ministr zahraničních věcí Carl Bildt navrhli navázat užší vojenskou spolupráci mezi Švédskem, Norskem, Dánskem a Finskem. Tyto země již provádí společné cvičení a také částečně i společný nákup vojenské techniky.

 

Švédové však chtějí spolupráci posunout na mnohem vyšší úroveň.  Půjde například o vytvoření právního rámce pro společný nákup vojenské techniky, jednotný systém servisu a oprav zakoupené techniky a především o vznik společných jednotek rychlé reakce. Tímto způsobem by mohly severské země významně zvýšit svou vojenskou sílu bez zásadního navýšení vojenského rozpočtu.

 

Enström vidí přínos „společné armády“ především ve zvýšení regionální bezpečnosti. Příkladem uvádí prostor Baltského moře, kde údajně každý den pluje až 2 000 plavidel, které mají vytvářet až 15 % světového mořského obchodu.

 

Ke Švédskému návrhu se zatím nepodařilo zjistit oficiální stanoviska dalších severských zemí. Pouze finský premiér Jyrki Katainen oznámil, že takový krok bude v konečném důsledku znamenat vznik vojenské aliance. Podle jeho slov, sice se Švédském vedou Finové jednání ohledně společného nákupu vojenské techniky, ale nikoliv o vytvoření vojenské nebo politické aliance. Podle některých finských politiků je sice něco podobného možné, ale až v delším časovém horizontu.

 

Podobný záměr se však nelíbí velení Severoatlantické aliance. Dánský předseda NATO Andes Fogh Rasmussen prohlásil, že vznik „skandinávské aliance“ způsobí vážné politické a právní problémy. Rasmussen především naráží na fakt, že Norsko a Dánsko jsou členy NATO, zatímco Švédsko a Finsko jsou neutrální. Podle jeho slov navíc aliance severských zemí neposkytne lepší bezpečnostní řešení než silná Severoatlantická aliance.

 

Konečně ani ve Švédsku není na vytvoření podobné aliance jednotný názor. Opozice ukazuje na nereálnost vzniku podobné aliance, kdy by při klesajících švédských vojenských výdajích (před 25 lety 2,5 % HDP, nyní 1,2 % HDP), by museli Švédové do podobného vojenského paktu investovat nemalé finanční prostředky.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 29.01.2013 Čas: 09:12

Taky bych rekl, ze je tezke dokazat "uchranit" neco, na co nikdo (narod a jeho oficialni armada, teroristicke neprijemnosti nepocitam) nezautocil.

avatar
waggon Datum: 28.01.2013 Čas: 11:41

Jan: v natu, pokud vim, maji vsechny staty stejnou vahu hlasu (samozrejme jina bude situace behem velkeho konfliktu).
"nikdy nikoho ze svých členů neochránilo" opravdu? Zajimava myslenka. A kdy se to stalo (a prosim Kypr vynechte).

avatar
Jan Datum: 28.01.2013 Čas: 09:27

Ale kdo velí natu a v čím zájmu bojuje víme.. Navíc nato, není zárukou míru, resp. nikdy nikoho ze svých členů neochránilo.

avatar
Deadog Datum: 27.01.2013 Čas: 22:10

proc nevstoupi do NATO kdyz chteji delat spolecnou alianci? Je uplne zbytecne vytvaret neco co uz existuje .S polecnyma nakupama se to jen kryje to muzou i v NATO.

avatar
Jakub Datum: 27.01.2013 Čas: 22:05

JA žijem v dansku a velmi silno pochybujem že niečo taketo by bolo možne. Na papiery to sice vyzera pekne ale realizacia by trvala cez 20rokov a stalo by to velmi vela penazi-

avatar
waggon Datum: 27.01.2013 Čas: 20:52

Nemuzu si pomoct, ale ty spolecne nakupy, jak oba akteri zminuji mi trosku parafrazuji do "spolecne nakupy svedske techniky"

avatar
Ondřej Lacina Datum: 27.01.2013 Čas: 19:11

Velmi, velmi, velmi kvalitní armády.
Nejsem vůbec proti tomu, aby se takto podobné státy a armády uchylovaly k těmto užším vojenským spoluprácím. Stejný příklad i u Česka, Slovenska, Polska a třeba i Maďarska. Těžko můžeme dělat společné nákupy s Německem, Francií nebo třeba Spojeným královstvím. Chápu, že se to Severoatlantické alianci nelíbí, že bude z její části vznikat nová vojenská aliance, ale jestli to povede k větší vojenské schopnosti Evropy (jako že určitě povede) tak nevim proč by to mělo někomu z NATO i EU vadit. Navíc když Finsko a Švédsko poznají výhody té jejich potencionální vojenské aliance, tak budou v budoucnu více nakloněni možnému vstupu do NATO.

arr