Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Chytré telefony odhalí odstřelovače

Datum přidání 29.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ať už jste členem vojenské jednotky, policejního zásahového družstva, nebo skupiny kontraktorů, při palebném přepadu musíte řešit jednu nepříjemnou otázku: "Odkud útočník střílí?" Lhostejno, zda je to odstřelovač, anebo povstalec s AK-47, zjistit jejich pozici je často velmi obtížné. Jak napovídá název článku, pomoci vám může propojená síť chytrých telefonů schopných zachytit zvuk výstřelu a určit přibližné postavení střelce.

Detekce odstřelovačů

Foto: Odhalte odstřelovače díky svému chytrému telefonu. / Vanderbilt University

 

Za vývojem systému schopného určit pozici střelce stojí inženýři z nashvillské Vanderbilt University. Jejich výzkum byl podporován agenturou pro pokročilé obranné technologie DARPA. 

Systém detekce výstřelu pracuje na společné souhře několika mobilů. Každý mobil obsahuje speciální výpočetní software a externí elektronické zařízení (mikrofon, elektroniku) o velikosti balíčku karet. Mobily mezi sebou komunikují prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth.

 

Zvuk výstřelu se šíří vzduchem v kruzích jako vlny na vodní hladině omezenou rychlostí. Současné vojenské systémy detekce výstřelu (patřičně drahé) spoléhají na to, že má každá zbraň jedinečný "zvukový podpis". Charakteristický není jen zvuk výstřelu, ale typická je i  rázová vlna, která vzniká nadzvukovou rychlostí střely vypálené z pušky. Civilní detekční systém z Vanderbilt University pracuje také se "zvukovými podpisy", avšak využívá běžně dostupné mobily a technologie.

 

QinetiQFoto: Osobní detektor střelby Ears SWATS od firmy QinetiQ byl poprvé vyzkoušen v Iráku roku 2008. V současné době slouží na světě 16 000 jednotek Ears SWATS. Na rozdíl od "mobilní verze" dokáže detektor pracovat sám. Otázkou je ale schopnost přesně určit směr střelce. / QinetiQ

 

Každý mobil ve skupině je vybaven citlivým mikrofonem, jenž je schopen zachytit zvuk výstřelu i rázovou vlnu. Řídicí software pak díky velice přesným hodinám změří časové odchylky mezi příchodem zvukové vlny k jednotlivým mobilům.

 

Důležitá je znalost přesné polohy mobilů ve skupině. Zde zdroje neupřesňují, zda je použit jen GPS nebo jiný systém k přesnému určení polohy. Každopádně software pak dokáže ze shromážděných jednotlivých časů a pozicí mobilů ve skupině poměrně přesně určit směr, odkud vyšel výstřel.

 

Ve skutečnosti vědci vytvořili dva systémy. V první verzi má každý mobil jeden mikrofon a pracuje jak se zvukem výstřelu, tak s rázovou vlnou. Ke správnému fungování musí být ve skupině alespoň šest mobilů.

 

Druhá verze obsahuje jeden mobil a čtyři mikrofony schopné zpracovávat pouze rázové vlny výstřelu. K fungování postačí pouze dva mobily, ale ty dokážou určit pozici střelce jen velmi přibližně.

 

Zdroj: Vanderbilt University, QinetiQ

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 30.04.2013 Čas: 10:31

Mit okolo 6 ostatnich je normalka, vojaci se pohybuji se svou jednotkou.

Problem s tou tyci je v tom, ze jakmile sebou ten vojak co mu trci z batohu praskne o zem do krytu, tak ji roztriska. Cenove se o porovnavani hodnoty vsesmerove kamery kontra 6 smartphonu ani nema cenu bavit. Navic hodne pusek ma tlumice zaslehu.
No a posledni argument co me napada - kdyz sniper oddela jako prvniho toho s tou kamerou, ostatni v jednotce budou nahrani, obzvlast, pokud by utocnici najednou zacali strilet z jineho smeru, nez byl ten prvni strelec. Kdyz zautoci na jednotku se systemem 6 mobilu a neznici primo mobil nebo mikrak, senzory zvuku budou fungovat i na lezicim zranenem nebo mrtvem spolubojovnikovi, takze prezivsi z jednotky maji tuhle zasadni informaci i po necekanem a dobre cilenem prepadu.

avatar
palo Datum: 29.04.2013 Čas: 19:41

a v com je problem mat u jedneho na tyci na batohu vsesmerovu kameru a detekovat zablesky? to by siel urcite smer aj poloha aj vzdialenost s vysokou presnostou

avatar
Jan Datum: 29.04.2013 Čas: 19:01

No, bez gps to fungovat nebude. Na určenie polohy strelca bude min 2-3 mikrofony a schopnost techniky pracovat v realnom čase. prečo ne? ale je to problem ktorý by zvládli aj naše napr. technicke univerzity, akurat sa tam riešia blbosti a minaju peniaze na scela beznadejne projekty.

avatar
Michal Voska Datum: 29.04.2013 Čas: 18:21

Ja bych zde viděl problém, který trápí všechny chytre telefony. Výdrž baterie. Sám mám smartphone a nabíjím každý den. Někdy se ani večera nedočkám...

avatar
Radek Datum: 29.04.2013 Čas: 17:03

no zní to zajímavě,ale nějak mi uniklo jak to chtěj využívat v praxi..to by přeci člověk musel vždycky mít po okolí 6 dalších lidí s touhle věcičkou :D

arr