Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Čína na výstavě IDET 2015

Datum přidání 21.05.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Čína je v České republice v posledních měsících a letech velmi aktivní. Důkazem je zde narůstající počet čínských turistů a investic. Čína si rovněž nenechala ujít vojenskou výstavu IDET 2015, kde se poprvé prezentovala její společnost CPMIEC.

Čína IDET 2015

Foto: Protiletecký a protiraketový systém FD2000 / Archiv autora

 

Podle institutu SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) se Čína stala v letech 2010 až 2014 třetím největším vývozcem zbraní po Spojených státech a Rusku. Na prvním místě jsou Spojené státy s tržním podílem 31 %, následují Rusko s 27 % a Čína s podílem 5 %. Stejný procentuální koláč jako Čína si ukously Francie a Německo.


Mezi roky 2010 až 2014 vyvezla Čína vojenský materiál v hodnotě 7,4 miliardy dolarů. Zajímavá není výše, ale trend. Čínský vývoz zbraní se neustále zvyšuje. Před deseti lety (2003) vyvezla Čína zbraně pouze za 509 milionů dolarů.


Téměř 68 % čínských zbraní putovalo do Pákistánu (největší množství), Bangladéše a Barmy. Země vyvezla také významné množství zbraní do 18 afrických zemí.

 

Foto: FD2000 a FK-1000 / Archiv autora

 

Čínský vojenský průmysl navíc masivně podporuje vzrůstající vojenský rozpočet Čínské lidové armády. Tento dosáhl v roce 2014 podle SIPRI 216 miliard dolarů. Pro představu: ruské ministerstvo obrany hospodařilo ve stejném roce s rozpočtem 84,5 miliardy dolarů.


Vojenský průmysl Číny plánuje navázat spolupráci rovněž s evropskými zeměmi. Tomu nasvědčuje přítomnost firmy CPMIEC na výstavě IDET 2015. Jak nám řekli doslova čínští obchodní zástupci, CPMIEC má zájem dodávat zbraňové systémy i České republice.


Firma CPMIEC na výstavě IDET 2015 prezentovala především systémy protivzdušné obrany FD2000, FK-1000, FM-90 a raketový systém země-země B611M.

 FM-90

Foto: FM-90 / Archiv autora

 

Protiletecký a protiraketový FD2000 (exportní označení systému HQ-9) již uspěl v Turecku. Navzdory kritice zemí NATO se Turecko rozhodlo pokračovat ve vyjednávání s firmou CPMIEC o pořízení systému FD2000. Nicméně není stále jisté, zda Turecko čínské komplety FD2000 skutečně pořídí.


FD2000 je schopen ničit vzdušné cíle na vzdálenost 200 km do výšky 27 km. Předností čínského systému je použití radaru s aktivním elektronickým snímáním typu AESA (Active Electronically Scanned Array).


FK-1000 je nový čínský protivzdušný komplet krátkého dosahu. Hlavní výzbroj tvoří dva 30mm rychlopalné kanony, a zejména pak dva kontejnery s dvanácti raketami země-vzduch krátkého dosahu KS-1000. Maximální dosah proti vrtulníkům a letadlům je 22 km, proti okřídleným střelám a střelám vzduch-země 10 km. Výškový dosah je 10 km, resp. 8 km.

Foto: Raketový systém země-země B611M / Archiv autora

 

CPMIEC nabízí rovněž raketový systém krátkého dosahu FM90. Raketový komplet lze umístit na střední nákladní vozidlo nebo na kolový obrněný transportér. Maximální dosah je 15 km proti vrtulníkům a 12 km proti letadlům.


B611M je naopak dělostřelecký systém určený k zasazování raketových úderů pozemním cílům protivníka. Dvojici odpalovacích kontejnerů s balistickými raketami lze umístit na kolová nákladní vozidla. Raketa je schopná doručit na vzdálenost až 260 km bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg.


Předchozí verzi B611 zavedlo na konci 90. let minulého století dokonce Turecko do výzbroje. systém zde nese označení J-600T Yıldırım. 

 

Zdroj: Army Recognition, IDET 2015

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 24.05.2015 Čas: 12:55

Dvě věci: Rozhoduje vždy technickotaktická vyspělost s praktickou funkčností a spolehlivostí a ekonomická efektivnost zejména v době (relativního) míru. Parametry zde uvedených čínských PVO technologií lze dobře porovnávat s aktuální nabídkou těch ruských. Dále, dokud se velení a vedení (vojenské a politické) NATO nenaučí respektovat vlastní jurisdikci, pak smluvní země nemají morální povinnost dodržovat cokoli ohledně nákupu techniky z oblastí mimo NATO. Každému zde doporučuji přečíst si Notrh Atlantic Treaty a pak přemýšlet, k čemu je euroatlantická aliance dnes v praxi.

avatar
alexa123 Datum: 24.05.2015 Čas: 11:26

Je rozdiel medzi investíciou Číny do civilného sektoru a vojenského sektoru. Čo sa civilného sektoru týka, Europa sa pred ňou bude plaziť aby tu investovala nejakú tú miliardu. Ale z vojensko-politického hľadiska je pre NATO neprijateľné, aby nejaký jej štát kúpil zbrane z Číny. Kúpiť nejaký technický výrobok od niekoho znamená byť na ňom závislý (náhradné diely, servis). A byť závislý na servise v prípade takých strategických zbraní ako je PVO, tanky, radary, ťažké delostrelectvo, raketové systémy, systémy REB a pod. od Číny to je podľa obľúbenej frázy USA "z hľadiska národnej bezpečnosti" pre mňa nepredstaviteľné.
A čo sa vývoja a výroby okopírovaných čínskych Patriotov týka, z ekonomického hľadiska je to samovražda. Koľko kusov ""Patriotov" potrebuje Česko, Slovensko, Maďarsko prípadne iné malé chudobné štáty? Aby sa niečo také ako-tak oplatilo, tak na to treba veľký trh. Ďalšia moja otázka - okrem podvozku Tatra čo ešte iné vie český priemysel vyrobiť pre českého "Patriota"? Pár percent elektroniky prípadne niečoho iného, všetko ostatné by museli doviesť napr. z USA, Francuzka, Anglicka, Nemecka a pod.. Prečo by to robili, veď by tým iba pomaháli vlastnej konkurencii. Niektoré technológie USA dokonca nepredávajú ani podstatne spoľahlivejším spojencom ako je Česko.

avatar
juhelak Datum: 24.05.2015 Čas: 09:44

Sgt Murphy: hm já si myslim ze by to spojenectví Rusko- Cina nebylo tak horké. To už by Čína zavedla nějake sankce proti EU. Čínu zajímají jen peníze a jejich země. Rusko už dávno přerostli. Já to bral v reakci na to jak moc je ted v ČR snaha přilákat co nejvíce Činskeho kapitálu, firem a investic. Navíc nějake sankce na zbrojní systémy od nich v EU snad nejsou.
V idealním případě by se mohlo koupit pár kompletů a nahodit to na tatrovku kuli servisu až u nás. Navíc nám nic nebrání aby vojenskej ustav ty technologie okopíroval a udělal vlastní systém. Obecně mi příjde za na to kolik penez VVÚ dostává tak z něj nic moc neleze, nedávno dostali penize na vývoj nového typu pancíre pro pandur, sem zvedav co z nich vyleze.

avatar
Sgt Murphy Datum: 23.05.2015 Čas: 19:53

K tomu ostatnému čo píšete, Čína sa má záujem postupne sa presadiť aj na Európskom trhu okrem Turecka a nie niekde v Barme alebo Afrike a tak si tu hľadá zákazníkov a pokúša sa tým vytvoriť ďaľších, potencionálnych zákazníkov napríklad po úspechu v ČR by bola veľká pravdepodobnosť že dodá lacné systémy PVO aj Slovensku, Maďarsku a ďaľším chudobnejším zemiam bývalého východného bloku. A tým by si získali ďaľších zákaznkov v zemiach kde nemajú peňazí na Americký Patriot. Vy sa do biznisu asi moc nerozumiete.

avatar
Sgt Murphy Datum: 23.05.2015 Čas: 19:39

alexa123: pre tých čo nechápu - tatrovácky podvozok tam bol myslený len ako nepodstatná časť celého príspevku. Dôraz tam bol kladený na nízku cenu tých zvyšných 99% ktorou som reagoval aj so zbytkom príspevku na juhelaka ktorý jednu so svojich viet končil slovami - tak proč ne, lebo mi to príde ako zlý nápad voziť systémy PVO k nám z Číny ktorá je blízkym spojencom nášho potencionálneho nepriateľa.

avatar
alexa123 Datum: 23.05.2015 Čas: 18:08

Kozlus
A co Turecko?

Aby Čína získala zákazku v Turecku, kvôli tomu nemusí vystavovať svoje zbrane "kdesi v strednej Europe tisíc kilometrov od Turecka". Na to sú zbrojné výstavy v arabských krajinách, ktoré sú Turecku "mentálne, nábožensky, ideologicky" podstatne bližšie ako výstavy v Europe. Ak má výstavu zbrojnej výstavy komerčne taká nezaujímavá krajina ako Slovensko, tak určite ju má aj Turecko, ktorému Slovensko z hľadiska výdavkov na zbrojenie nesiaha ani po členky.

avatar
alexa123 Datum: 23.05.2015 Čas: 18:01

Sgt Murphy
... pokiaľ hladíme na cenu, Tatra dodá podvozky, Čína ostatné....

Pri cenách takýchto zbrojných systémov PVO cena podvozku tvorí "1%", zvyšok ceny je elektronika, rakety a pod. Takže Tatra na tom veľmi nezarobí. Vyrobiť podvozok pre takýto systém "dnes vie každýˇ, ale ten podstatný "zvyšok" iba pár krajín.

avatar
Sgt Murphy Datum: 23.05.2015 Čas: 13:11

Pokiaľ hladíme na cenu, Tatra dodá podvozky, Čína ostatné. Prečo nie? Keď dôjde k napätému stavu s Ruskom alebo horšie k vojne, Amerika nás bude podporovať, Čína sa postaví ako dobrý spojenec za Rusko, v Tichom oceáne sa pobije Južná Kórea, Japonsko, USA s Čínou a nám šikmooký hackeri z Pekingu vypnú ich systémy PVO.

avatar
Kozlus Datum: 23.05.2015 Čas: 12:48

alexa: A co Turecko?

avatar
alexa123 Datum: 23.05.2015 Čas: 11:20

Podľa mňa účasť Číny na ktorejkoľvek zbrojnej výstave v členskom štáte NATO resp. EU sú vyhodené peniaze - hlavne po konflikte na Ukrajine. Žiadny členský štát NATO resp. EU nekúpi z Číny ani vzduchovku a ešte dlho nekúpi.

avatar
juhelak Datum: 23.05.2015 Čas: 10:39

Asi věděli proč zrovna PVO sem vozit. Jako je to kopírování technologií, ale pokud to dobře funguje, navíc je to řádově levnější, tak proč ne. Ted tu lákají čínany horem dolem, tak od nich nakupovat zbraně by mělo být taky průchodný. Mi nemáme na to aby jsme si koupili patriota za 100 miliard jako Poláci. Pár tech věci by nám stačilo.

avatar
Ngarem Datum: 23.05.2015 Čas: 10:37

Všichni kradou informace jako o život, protože jde o život.
Čína přinutí přistát výzvědné US letadlo, okopírují, co lze a s ostudou ho i s posádkou po týdnu pustí. Někdo unese dron, čínští odborníci na copiright okamžitě přiletí a ejhle, zavedou vylepšenou variantu během roku bez nákladného výzkumu.

avatar
kubo4747 Datum: 22.05.2015 Čas: 00:01

Ako vždy, Ruská, Americká a Európska technika a technológia cez kopirák.

arr