Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Čína převádí světu svůj arzenál balistických střel

Datum přidání 14.12.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 10 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Čína na konci listopadu provedla test deseti mobilních balistických střel středního doletu Dong-Feng-21C (DF-21C). Testy přichází v období, kdy si budoucí americký prezident Donald Trump, který je znám svým nepřátelským postojem vůči Číně, vybírá svůj vládní kabinet.

Foto: Dong-Feng-21C (DF-21C); větší foto / čínský internet

 

DF-21C je modernizovanou verzí rodiny mobilních střel středního doletu Dong-Feng 21 (DF-21). Vývoj DF-21C začal v roce 1984 s cílem významně zvýšit nosnost DF-21A / DF-21B.

 

DF-21C jedvoustupňová raketa na pevné palivo vyzbrojená jednou hlavicí o hmotnosti až 2000 kg a doletem až 1770 km, který je sice nižší než u verzí A a B, ale menší dolet byl cenou za vyšší nosnost.


Střela DF-21C byla vyvíjena jako konvenční zbraňový systém, jelikož se v jejím případě nepočítá s jadernou hlavicí (i když je schopna ji nést).


Díky modernímu naváděcímu systému jde o poměrně přesnou střelu s údajnou kruhovou odchylkou (CEP) menší než 50 m, což z ní v kombinaci s ničivou hlavicí dělá ideální prostředek pro chirurgické útoky proti cílům vysoké hodnoty. Za svou přesnost DF-21C vděčí především systému navádění v konečné fázi letu hlavice.


Starší verze DF-21 a DF-21A byly střely určené k jadernému úderu, což se odráželo v jejich vyšší kruhové odchylce (ve stovkách metrů). O DF-21B je známo, že je vybavena pokročilým naváděcím systémem a jde o nejpřesnější střelu z rodiny DF-21.


Americkému námořnictvu dělá vrásky především nejnovější přírůstek střel DF-21D, protilodní střela, kterou média překřtila na „zabijáka letadlových lodí“. Střela má mít dosah mezi 1450-2700 km (americké a čínské údaje se pochopitelně značně liší) a dosahovat rychlosti Mach 10.


Právě její rychlost představuje problém pro americké úderné svazy letadlových lodí a radikálně stěžuje potenciální intercepci, jelikož standartní protiraketové střely SM-3 jsou určené pro ničení cílů ve střední fázi letu a musely by být vypuštěny ihned po startu DF-21D, aby měly šanci zásahu.

 

Video: Záběry střel DF-21 (čínský). / YouTube


Návratové těleso střely má mít navíc schopnost manévrování a podle některých zpráv Číňané mohou vyvinout verzi s více hlavicemi (MIRV). Jednou z možných obran může být dýmová clona z uhlíkových vláken, která má mást radiolokační naváděcí systémy střel, nebo zdokonalení schopnosti intercepce stávajících protiraketových systémů.


Například střely SM-2 Block 4 mohou cíl zasáhnout i v terminální fázi, ale v případě DF-21D situaci komplikuje schopnost hlavice manévrovat.


Rysem všech raket rodiny Dong-Feng 21 je jejich mobilita, jelikož jsou primárně odpalovány z mobilních odpalovacích vozidel WS-2500. Akcent na mobilitu balistických střel souvisí s oficiální čínskou politikou „no-first-use“, podle které Peking nikdy nepoužije jaderné zbraně jako první.


Z toho vyplývá nutnost klást důraz na schopnost těchto zbraní přežít případný první úder nepřítele, aby byly schopny útok opětovat. Jejich mobilita však není samospasná, jelikož ke svému efektivnímu fungování vyžadují množství podpůrných vozidel a personálu. K odpalu je navíc třeba pevný podklad, aby se při startu předešlo poškození pohonu rakety následkem létajících částic.

 

Video: Popis fungování střel DF-21 (čínský). / YouTube


Celkový počet balistických střel typů DF-21, kterými Čína v současnosti disponuje, není znám. Odhady amerického ministerstva obrany v roce 2008 hovořily o 60-80 střelách a až o 60 mobilních odpalovacích vozidel. Souhrnný počet všech balistických střel čínských sil je podle serveru Army Recognition na čísle 1833.


I když test přišel několik dní před telefonátem budoucího amerického prezidenta Trumpa taiwanské prezidentce, který v Číně vyvolal silné negativní reakce, lze předpokládat, že Peking bude další podobné testy a vojenské přehlídky více medializovat.


Jednou z hlavních charakteristik Trumpovy prezidentské kampaně byl silný proti-čínský sentiment a zatím to vypadá, že v tomto směru hodlá pokračovat. Někteří analytici jeho relativně kladný postoj k Rusku dokonce vysvětlují snahou získat v Moskvě spojence k zadržování Číny.


Otázkou zůstává, kam je Trump ochoten zajít, a co všechno si čínské politbyro v čele se Si Ťin-pchingem nechají líbit.


Zdroj: IHS Janes, FAS, Army Recognition

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
raziel87 Datum: 10.01.2017 Čas: 15:51

Do Číny se ale prodávají jen exportní SU-35 SK (Indonesie jich odebere jen 10)
To letadlo nemá mnoho společného s původním derivátem T-10 BM

avatar
raziel87 Datum: 10.01.2017 Čas: 15:48

Do Číny se ale prodávají jen exportní SU-35 SK (Indonesie jich odebere jen 10)
To letadlo nemá mnoho společného s původním derivátem T-10 BM

avatar
Henrich7 Datum: 21.12.2016 Čas: 14:43

Napríklad som našiel niečo takéhoto ohladne rušenia a ničenia S400,a toto b mohlo fungovať podobne
https://www.youtube.com/watch?v=gwtQS7iG9dY&t=7s

avatar
Henrich7 Datum: 19.12.2016 Čas: 11:59

A do budúcnosti určite rátajú s nasadením tých bojových laserov proti raketám proti lodným aj proti pozemným raketám.

avatar
Henrich7 Datum: 19.12.2016 Čas: 11:57

Neviem či má US námorníctvo hypersonicke strely. Ale zrejme rataju okrem SM aj s možnosťou rušenia navadzania striel napríklad pomocou F18 G ,prípadne ničenie pomocou striel HARM.

avatar
Strategist Datum: 16.12.2016 Čas: 19:33

Někdy by mě zajímalo, jak by svět vypadal, kdyby tenkrát v 50 letech vyhrál generál čankajšek a celá čína by byla jako Taiwan

avatar
jobr23 Datum: 14.12.2016 Čas: 18:53

Jsem přesvědčen o tom, že zakrátko, co Trump obsadí Bílý dům, tak bude pozván do Číny a tam se vše ujasní. Vsadím se, že objednávka už doputovala. Sice pravdoláskaři budou opět očekávat, že pronese kritiku na stranu lidských práv, budou to vytrvale omílat, ale ono se zase nic nestane, jako při předchozích návštěvách. Protože to pevné ekonomické pouto, je přeci jenom prioritní pouto. Díky Číně a US propůjčovanému Know How si může běžný US občan dopřát spoustu levných věcí k běžnému životu.

avatar
Vrata Datum: 14.12.2016 Čas: 16:43

Tak hypersonalisticka raketa (tedy konkretne jeji hlavice) bude kazda s dostrelem vetsim nez, dejme tomu, 1000km.

Rakety, ktere vynesou naklad na nizkou obeznou drahu kolem Zeme dodaji nakladu rychlost 8km/s, tj. cca M=24.

avatar
yaanu Datum: 14.12.2016 Čas: 15:30

Mají USA nějakou hypersonickou střelu?

arr