Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear ... Více

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Události

Čína testovala satelit s robotickým ramenem

Datum přidání 09.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jakub Horníček

Čína dává zřetelně najevo, že je pro ni vesmírný prostor důležitými místem mocenského soupeření. Po sestřelu družice roku 2007 opět testovala "vojenské" vesmírné zbraně. Na konci záři prověřovala speciální satelit, jenž je schopen zachytit robotickým ramenem jiné těleso pohybující se po oběžné dráze Země.

Čína vesmír

Foto: Long March-4C během startu 20. července 2013 / Xinhua

 

Informaci o speciálním čínském vesmírném manévru přinesl Billa Gerzte, reportér Washington Free Beacon, organizace zabývající se on-line investigativní žurnalistikou. Manévru měl provést jeden ze tří satelitů vyslaných na oběžnou dráhu v červenci.


Mluvčí Pentagonu Cyntia Smith oznámila tisku, že americké ministerstvo obrany sleduje pohyby čínských satelitů již delší dobu. Pozorované experimentální družice byly identifikovány: šlo o Chuangxin-3 (známá jako Innovation-3), Shiyan-7 (Experiment-7), jež by měla být vybavena robotickým ramenem, a Shijan-15 (též Practise-15). Do kosmu je vynesla raketa Long March-4C 20. července z vesmírného střediska Tchaj-jüan v severní Číně.

 

Čína vesmírFoto: Čínská raketa se třemi satelity opouští odpalovací rampu. / Xinhua


Americké vojenské a zpravodajské agentury jsou stále více znepokojeny čínskými antidružicovými systémy. Čína vyslala v roce 2007 do vesmíru raketu, která zničila meteorologický satelit.


K sestřelu použila zřejmě balistickou raketu středního doletu DF-21, samozřejmě patřičně upravenou. Cílem byla vysloužilá a již nefunkční meteorologická družice Feng Yun 1C.


Zančně kontroverzní bylo, že "nezodpovědně" zničila satelit až ve výšce 867 km nad zemským povrchem, a tak doposud krouží kolem naší planety na 3000 kusů vesmírného odpadu.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr