Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Čína testuje hypersonické zbraně aneb Hon na americkou protiraketovou obranu

Datum přidání 14.01.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zbrojní závody mezi Čínou a Spojenými státy začínají nabírat na obrátkách. Podle deníku The Washington Post vyzkoušela Čína hypersonický kluzák WU-14, jenž může díky vysoce hypersonické rychlosti Mach 10 (12 000 kilometrů za hodinu) překonávat americkou protiraketovou obranu.

Foto: Grafické znázornění hypersonického kluzáku pronikajícího atmosférou; ilustrační foto / DARPA

Foto: Grafické znázornění hypersonického kluzáku pronikajícího atmosférou. Teplota trupu kluzáku vlivem tření dosahuje mnoha tisíc stupňů celsia. Ilustrační foto / DARPA

 

Vysoce nadzvuková letadla a zbraně jsou jakýmsi zbrojním Svatým grálem 21. století. Důvod je prostý: velmi vysoká rychlost umožňuje rychle udeřit kdekoliv na Zemi. Navíc obrana proti takovým systémům je krajně obtížná, v současné době až nemožná.

 

Samotný test čínského hypersonického kluzáku z 9. ledna potvrdil také Pentagon. "Běžně sledujeme zahraniční obranné činnosti, a jsme si vědomi tohoto testu," řekl plukovník Jefrrey Poll, mluvčí americké námořní pěchoty. Dále však okolnosti testu odmítl komentovat.

 

Čínský kluzák WU-14 nemá hypersonický motor. Stroj vynesla mezikontinentální raketa do výšky zhruba 100 kilometrů nad Zem, kde se oddělil a poté klouzavým sestupným letem překonal desetinásobně rychlost zvuku.

 

Foto: HTV-2 se odděluje od nosné rakety; ilustrační foto / DARPA

Foto: HTV-2 se odděluje od nosné rakety; ilustrační foto / DARPA

 

Podle bývalého leteckého důstojníka Marka Stokese, lze „kluzák využít pro překonávání protiraketové obrany určené k ničení cílů ve střední fázi letu.“ Stokes dále pro The Washington post uvedl, že podle indicií se WU-14 může pohybovat rychlostí až Mach 12 (14 300 km/h) a dokáže tak porazit jakoukoliv americkou protiraketovou obranu.

 

Rick Fisher , analytik International Assessment and Strategy Center, pro The Washington Post řekl, že: “Krása HGV (hypersonický kluzák – pozn. redakce) je v tom, že může provádět přesné údery při zachování relativně malé nadmořské výšky a ploché trajektorie letu, což znesnadňuje práci protiraketové obranně

 

Připomeňme, že Čína se ve skutečností snaží dohnat americký náskok v této oblasti. Již v roce 2010 americké letectvo provedlo test hypersonického kluzáku HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle 2). Americký kluzák při testu překonal vzdálenost 7700 kilometrů a vyvinul rychlost Mach 20 (23 900 km/h). Při druhém 30minutovém testu v roce 2011 HTV-2 dosáhl opět rychlost Mach 20.

 

Video: Jednotlivé fáze letu hypersonického kluzáku. Koncept je všech případech podobný. / YouTube

 

Do nadzvukových závodů ve zbrojení je vedle Spojených států a Číny zapojeno také Rusko. Rovněž Indie ohlásila vývoj hypersonické varianty své těžké protilodní a protizemní střely BrahMos.

 

Podobně jako Čína, i Rusko se snaží vyvinout prostředky "zaručující vzájemné zničení". Na ruské straně se podobnými systémy zabývá Ruský Institut tepelné techniky (MITT), který pracuje na nové mezikontinentální střele označované jako RS-26 Rubež. Rusové RS-26 Rubež nazývají jako „zabijáka protiraketové obrany.“

 

„Ani současné, ani budoucí americké protiraketové obranné systémy nezabraní, aby raketa plně zasáhla cíl,“ řekl v červnu Dmitrij Rogozin. "Jsme svědky revoluce ve vojenství."

 

Zdroj: The Washington Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Bodie Datum: 18.01.2014 Čas: 17:04

Zatímco Wu-14 se chová jako hlavice z ICBM, která má, podle mě, jedinou výhodu v tom, že narozdíl od MIRVu, dokáže pokračovat déle v letu.

avatar
Bodie Datum: 18.01.2014 Čas: 16:59

To ikari:
Když jsem si přečetl první zprávy o Wu-14, tak jsem došel ke stejnému závěru, že v podstatě využívá toho, co používají MIRVy. Šokující je to možná pro neznalé žurnalisty nebo laickou veřejnost. Ostatně X-51 Waverider dokáže dosáhnout hypersonické rychlosti jen vlastním pohonem, zatímco Wu-14 se chová jako hlavice z ICBM.

avatar
ikari Datum: 17.01.2014 Čas: 11:27

ano - volny pad v atmosfere ma omezenou rychlost - kvuli odporu vzduchu, ktery roste s pribyvajici rychlosti - v jeden okamzik se tedy tihova sila a odpor vyrovnaji - kdyz ale atmosfera neni tak teleso muze zrychlovat neomezene - viz druhy Newtonuv zakon - takze maximalni rychlost volneho padu je dana tvarem a povrchovou upravou padajiciho - tedy do doby dokud se jeho rychlost nestane srovnatelnou s rychlosti svetla, kdy uz Newtonovska fyzika nefunguje ani priblizne - tam se ovsem kluzak nedostane ani omylem

a co se tyce pouziti energie nosne rakety, coz je v Cinskem pripade balisticka raketa: ted jsem se koukal na wiki jestli tam neco nepisou o tehle rychlostech a docetl jsem se ze "Současné rakety dopadají na cíl rychlostí okolo 4 km/s. Několik málo typů hlavic balistických střel dokáže i při této rychlosti měnit své cíle a manévrovat (Bulava, Trident-I)." 4 km/s je 14 400 km/h - co je tedy ohledne toho kluzaku noveho? xD

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.01.2014 Čas: 08:59

Volný pád má konečnou omezenou rychlost. Předpokládám, že udělají na oběžné dráze nějaký "gravitační manévr", při kterém kluzák urychlí na potřebnou rychlost raketový motor rakety.

avatar
ikari Datum: 17.01.2014 Čas: 01:36

i kdyz ted pocitam, ze si to nejak pomahat musi - kdyby to padalo volnym padem z vysky 100km, nejak bychom uplne odbourali odpor vzduchu a zanedbali to ze se pritazliva sila s pribyvajici vyskou zmensuje (g=9,81m/s^2) tak mi vychazi 5024km/h - to je tretina, toho co tvrdej, ze to vytahne

avatar
ikari Datum: 17.01.2014 Čas: 01:16

Hubňa: presne - proto se to jmenuje kluzak xP

avatar
Hubňa Datum: 16.01.2014 Čas: 20:02

Nějak to nechápu. Takže čínský kluzák nevyužívá hypersonický motor, ale i tak létá tak vysokou rychlostí? Čím to? Gravitace?

avatar
papaHoth Datum: 15.01.2014 Čas: 11:41

No naprosto přesně. Vývoj a stav US protiraketové obrany je technologicky ve stavu (a tím myslím technologické limity jednotlivých komponent), kdy rozhodně není schopen teď i v blízké budoucnosti čelit i jen trochu odhodlanějšímu raketovému útoku. Nemluvě o útoku pomocí nových generací ruských raket. Tedy se zabývat v současné dekádě jejím prolomením je mrháním peněz a úsilí.
Přijde mi, že já to vím, Vy to víte, asi každý, kdo se trochu zabývá vojenskou technikou to musí tušit, takže i Čína a Rusko to ví. Co je tedy v pozadí? :-)

avatar
liberal shark Datum: 14.01.2014 Čas: 17:52

Tak mně napadlo: Neplní náhodou US protiraketová obrana stejnou roli, jako kdysi program Hvězdné války ? Tj. odčerpat vývojové a finanční kapacity protivníků a nasměrovat je na zbytečné projekty ?

arr