Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Čína testuje hypersonické zbraně aneb Hon na americkou protiraketovou obranu

Datum přidání 14.01.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zbrojní závody mezi Čínou a Spojenými státy začínají nabírat na obrátkách. Podle deníku The Washington Post vyzkoušela Čína hypersonický kluzák WU-14, jenž může díky vysoce hypersonické rychlosti Mach 10 (12 000 kilometrů za hodinu) překonávat americkou protiraketovou obranu.

Foto: Grafické znázornění hypersonického kluzáku pronikajícího atmosférou; ilustrační foto / DARPA

Foto: Grafické znázornění hypersonického kluzáku pronikajícího atmosférou. Teplota trupu kluzáku vlivem tření dosahuje mnoha tisíc stupňů celsia. Ilustrační foto / DARPA

 

Vysoce nadzvuková letadla a zbraně jsou jakýmsi zbrojním Svatým grálem 21. století. Důvod je prostý: velmi vysoká rychlost umožňuje rychle udeřit kdekoliv na Zemi. Navíc obrana proti takovým systémům je krajně obtížná, v současné době až nemožná.

 

Samotný test čínského hypersonického kluzáku z 9. ledna potvrdil také Pentagon. "Běžně sledujeme zahraniční obranné činnosti, a jsme si vědomi tohoto testu," řekl plukovník Jefrrey Poll, mluvčí americké námořní pěchoty. Dále však okolnosti testu odmítl komentovat.

 

Čínský kluzák WU-14 nemá hypersonický motor. Stroj vynesla mezikontinentální raketa do výšky zhruba 100 kilometrů nad Zem, kde se oddělil a poté klouzavým sestupným letem překonal desetinásobně rychlost zvuku.

 

Foto: HTV-2 se odděluje od nosné rakety; ilustrační foto / DARPA

Foto: HTV-2 se odděluje od nosné rakety; ilustrační foto / DARPA

 

Podle bývalého leteckého důstojníka Marka Stokese, lze „kluzák využít pro překonávání protiraketové obrany určené k ničení cílů ve střední fázi letu.“ Stokes dále pro The Washington post uvedl, že podle indicií se WU-14 může pohybovat rychlostí až Mach 12 (14 300 km/h) a dokáže tak porazit jakoukoliv americkou protiraketovou obranu.

 

Rick Fisher , analytik International Assessment and Strategy Center, pro The Washington Post řekl, že: “Krása HGV (hypersonický kluzák – pozn. redakce) je v tom, že může provádět přesné údery při zachování relativně malé nadmořské výšky a ploché trajektorie letu, což znesnadňuje práci protiraketové obranně

 

Připomeňme, že Čína se ve skutečností snaží dohnat americký náskok v této oblasti. Již v roce 2010 americké letectvo provedlo test hypersonického kluzáku HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle 2). Americký kluzák při testu překonal vzdálenost 7700 kilometrů a vyvinul rychlost Mach 20 (23 900 km/h). Při druhém 30minutovém testu v roce 2011 HTV-2 dosáhl opět rychlost Mach 20.

 

Video: Jednotlivé fáze letu hypersonického kluzáku. Koncept je všech případech podobný. / YouTube

 

Do nadzvukových závodů ve zbrojení je vedle Spojených států a Číny zapojeno také Rusko. Rovněž Indie ohlásila vývoj hypersonické varianty své těžké protilodní a protizemní střely BrahMos.

 

Podobně jako Čína, i Rusko se snaží vyvinout prostředky "zaručující vzájemné zničení". Na ruské straně se podobnými systémy zabývá Ruský Institut tepelné techniky (MITT), který pracuje na nové mezikontinentální střele označované jako RS-26 Rubež. Rusové RS-26 Rubež nazývají jako „zabijáka protiraketové obrany.“

 

„Ani současné, ani budoucí americké protiraketové obranné systémy nezabraní, aby raketa plně zasáhla cíl,“ řekl v červnu Dmitrij Rogozin. "Jsme svědky revoluce ve vojenství."

 

Zdroj: The Washington Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Bodie Datum: 18.01.2014 Čas: 17:04

Zatímco Wu-14 se chová jako hlavice z ICBM, která má, podle mě, jedinou výhodu v tom, že narozdíl od MIRVu, dokáže pokračovat déle v letu.

avatar
Bodie Datum: 18.01.2014 Čas: 16:59

To ikari:
Když jsem si přečetl první zprávy o Wu-14, tak jsem došel ke stejnému závěru, že v podstatě využívá toho, co používají MIRVy. Šokující je to možná pro neznalé žurnalisty nebo laickou veřejnost. Ostatně X-51 Waverider dokáže dosáhnout hypersonické rychlosti jen vlastním pohonem, zatímco Wu-14 se chová jako hlavice z ICBM.

avatar
ikari Datum: 17.01.2014 Čas: 11:27

ano - volny pad v atmosfere ma omezenou rychlost - kvuli odporu vzduchu, ktery roste s pribyvajici rychlosti - v jeden okamzik se tedy tihova sila a odpor vyrovnaji - kdyz ale atmosfera neni tak teleso muze zrychlovat neomezene - viz druhy Newtonuv zakon - takze maximalni rychlost volneho padu je dana tvarem a povrchovou upravou padajiciho - tedy do doby dokud se jeho rychlost nestane srovnatelnou s rychlosti svetla, kdy uz Newtonovska fyzika nefunguje ani priblizne - tam se ovsem kluzak nedostane ani omylem

a co se tyce pouziti energie nosne rakety, coz je v Cinskem pripade balisticka raketa: ted jsem se koukal na wiki jestli tam neco nepisou o tehle rychlostech a docetl jsem se ze "Současné rakety dopadají na cíl rychlostí okolo 4 km/s. Několik málo typů hlavic balistických střel dokáže i při této rychlosti měnit své cíle a manévrovat (Bulava, Trident-I)." 4 km/s je 14 400 km/h - co je tedy ohledne toho kluzaku noveho? xD

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.01.2014 Čas: 08:59

Volný pád má konečnou omezenou rychlost. Předpokládám, že udělají na oběžné dráze nějaký "gravitační manévr", při kterém kluzák urychlí na potřebnou rychlost raketový motor rakety.

avatar
ikari Datum: 17.01.2014 Čas: 01:36

i kdyz ted pocitam, ze si to nejak pomahat musi - kdyby to padalo volnym padem z vysky 100km, nejak bychom uplne odbourali odpor vzduchu a zanedbali to ze se pritazliva sila s pribyvajici vyskou zmensuje (g=9,81m/s^2) tak mi vychazi 5024km/h - to je tretina, toho co tvrdej, ze to vytahne

avatar
ikari Datum: 17.01.2014 Čas: 01:16

Hubňa: presne - proto se to jmenuje kluzak xP

avatar
Hubňa Datum: 16.01.2014 Čas: 20:02

Nějak to nechápu. Takže čínský kluzák nevyužívá hypersonický motor, ale i tak létá tak vysokou rychlostí? Čím to? Gravitace?

avatar
papaHoth Datum: 15.01.2014 Čas: 11:41

No naprosto přesně. Vývoj a stav US protiraketové obrany je technologicky ve stavu (a tím myslím technologické limity jednotlivých komponent), kdy rozhodně není schopen teď i v blízké budoucnosti čelit i jen trochu odhodlanějšímu raketovému útoku. Nemluvě o útoku pomocí nových generací ruských raket. Tedy se zabývat v současné dekádě jejím prolomením je mrháním peněz a úsilí.
Přijde mi, že já to vím, Vy to víte, asi každý, kdo se trochu zabývá vojenskou technikou to musí tušit, takže i Čína a Rusko to ví. Co je tedy v pozadí? :-)

avatar
liberal shark Datum: 14.01.2014 Čas: 17:52

Tak mně napadlo: Neplní náhodou US protiraketová obrana stejnou roli, jako kdysi program Hvězdné války ? Tj. odčerpat vývojové a finanční kapacity protivníků a nasměrovat je na zbytečné projekty ?

arr