Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Čína vede bitvu s USA o ovládnutí světové komunikace

Datum přidání 25.07.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V těchto dnech přišel bývalý bezpečnostní analytik Pentagonu F. Michael Maloof s velmi závažným obviněním. Podle něj je Čína, resp. Čínská lidová armáda PLA a čínská vláda schopná odposlouchávat až 80 % civilní světové elektronické komunikace. Nejen, že tak má možnost využít získané informace k provádění průmyslové špionáže, ale dokáže také údajně na dálku poškodit některé citlivé prvky elektronické infrastruktury ve vyspělých zemích.

USA vs Čína

Foto: USA vs Čína. V případě průmyslové špionáže to je pro zbývající část světa pověstné :" Z bláta, do louže" / US Army

,

F. Michael Maloof, nyní píšící pro noviny WND, ukazuje prstem především na dvě čínské telekomunikační společnosti Huawei Technologies a ZTE Corporation. Podle komunikačních expertů, které měl možnost Maloof oslovit, právě tyto dvě čínské společnosti instalují v komunikačních sítích svých zákazníků speciální software/hardware umožňující otevření „zádních vrátek“ k elektronické komunikaci.

 

Jak Huawei Technologies, tak ZTE Corporation dělají servis pro 45 z 50 největších světových telekomunikačních operátorů, a to celkově ve 140 zemích světa. Právě přes těchto 45 světových operátorů teče 80 % světové elektronické komunikace.  Maloof dokonce tvrdí, že se Číňané snaží ovládnout i zbývajících 20 %.

 

Zajímavá je především firma Huawei. Ta byla až do roku 2000 praktický neznámá mimo Čínu, avšak již v roce 2009 se stala druhou největší světovou telekomunikační firmou. Společnost Huawei vybudovala sítě například pro mexické komunikační operátory nebo také pro britský British Telecom. Jakákoliv komunikace přes tyto operátory má tak být údajně čínskými specialisty zachytitelná a rozluštitelná – pokud není šifrovaná.

 

Zvláště pak mají být ohroženi jednotlivci a firmy komunikující přes virtuální sítě VPN (virtual private network).  VPN sítě se nejčastěji vytvářejí mezi počítači, jež jsou připojeny k internetu. Lze tak například zajistit připojení firemních přenosných počítačů připojených kdekoliv k internetu do firemního intranetu (vnitřní firemní sítě).

 

Maloof také připomíná, že neklid panuje především mezi americkými vládními představiteli. Americká vláda proto zadala výboru pro zpravodajské služby (U. S. House Intelligence) za úkol prošetřit obě čínské společnosti a současně zakázala na americkém území budovat sítě založené na technologii společnosti Huawei.

 

Nesmíme však zapomenout, že Spojené státy rovněž s úspěchem civilní komunikaci odposlouchávají. Jde o známý americký systém Echelon sloužící k zachycování a zpracování komunikace vedené přes komunikační satelity.

 

Existují dokonce zdokumentované případy, kdy Američané zachycené informace využili pro průmyslovou špionáž proti svým spojencům.  Nejznámějším příkladem je odposlouchávání telefonických rozhovorů mezi evropským Airbusem s vládou Saudské Arábie ohledně dodávek dopravních letounů z roku 1993. Američané získané informace pak využili pro svůj prospěch. Z dodávky za 5 miliard dolarů se nakonec mohl radovat americký Boeing.

Zdroj: WND

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr