Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Číňané chtějí ruské víceúčelové stíhačky Su-35

Datum přidání 30.11.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Michal Polák

Minulý týden se na internetu objevily zprávy o údajné dohodě o prodeji ruských víceúčelových stíhacích letounů Su-35 do Číny. Dříve obchodu bránily čínské snahy získat jen minimální počet strojů s očividným účelem stíhačky okopírovat, jako tomu bylo v minulosti v případě Su-30.

Su-35BM

Foto: Suchoj Su-35BM / Wikipedia, Sergey Vladimirov from RU a.k.a. Vlsergey

 

Okopírovaný Su-27/30 alias J-11

Prodeje ruské techniky do Číny jsou sice dlouhodobého, nikoliv ale stálého trvání. V minulosti Číňané často ukázali, že jim stačí jen několik málo koupených nebo jinak získaných strojů k tomu, aby je okopírovali a rozjeli v podstatě ilegální sériovou výrobu. Řada zahraničních výrobců proto do Číny neprodává raději vůbec anebo velmi opatrně.

 

Nedávným příkladem je dohoda s Ruskem z roku 1995 o licenční výrobě středně těžkých stíhacích letounů Su-27/30 v Číně pod označením Shenyang J-11. Podle smlouvy mělo být vyrobeno v čínských podnicích za spolupráce s ruským výrobcem celkem 200 těchto letounů. Číňané však v roce 2004 z celé dohody odstoupili, po vyrobení zhruba poloviny plánovaných strojů. Přitom ve výrobě nadále pokračovali na vlastní pěst.

 

Rusové v takovém počínání samozřejmě dodnes vidí jednoznačný podraz z čínské strany a k dalším prodejům přistupují velmi zdrženlivě. Není totiž v jejich zájmu poskytnout Číňanům technickou dokumentaci a stroje pro okopírování a ještě je naučit samotnou výrobu.

 

Čínský Su-27

Foto: Shenyang J-11 za letu / Wikipedia, U.S. Air Force


Problematické pohonné jednotky

Ze strany Číňanů se navíc nejednalo o úplně prozíravý krok, kterým ušetří za licenční výrobu. Dodnes mají velké problémy zejména s vývojem a výrobou vlastních pohonných jednotek. Oproti originálním ruským motorům mají mít nižší životnost a podstatně vyšší poruchovost. U řady z nich navíc dochází v některých letových režimech k nedostatku tahu.

 

Čínské konstrukční kanceláře jsou proto stále nuceny používat ruské pohonné jednotky Saturn AL-31 původně vyvinuté právě pro Suchoj Su-27. Vedle výše zmíněného J-11 jsou tyto proudové motory instalovány také do čínského jednomotorového víceúčelového stíhacího letounu Chengdu J-10 a řady prototypů.

 

Su-35

Foto: Su-35BM s podvěšenou výzbrojí / Wikipedia, Doomych


Údajný kompromis v počtu letounů

Brzdou ve vyjednáváních o nákupu stíhaček Su-35 byl proto počet objednávaných letounů čínskou stranou. Rusové nabízeli Číňanům prodej minimálního počtu 48 Su-35, zatímco Číňané chtěli koupit menší počet. V případě tak velkého letectva a po dřívějších zkušenostech proto panovaly obavy, že se Čína snaží získat jen malý počet letounů k dalšímu okopírování.

 

V nedávné době se měly obě strany dohodnout na kompromisu, podle kterého by Rusové dodali v „prvním kole“ do Číny celkem 24 stíhacích letounů Su-35BM. V případě uzavření konečné dohody lze předpokládat první dodávky počátkem roku 2015.

 

Strach z případného okopírování však tlumí zapojení vysokých politických představitelů obou zemí do jednání ale také technické problémy čínských J-11. Ty jsou vyráběny na základě již starších Su-27/30 a i přesto mají řadu výše uvedených technických problémů, které se zřejmě nebudou týkat jen pohonných jednotek. Za povšimnutí stojí i fakt, že Čína se J-11 ani nesnaží nabízet pro export.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 03.12.2012 Čas: 10:21

Škoda, že se Číně "nesype" trochu víc jejích hýčkaných vojenských projektů...

arr