Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Číňané chtějí ruské víceúčelové stíhačky Su-35

Datum přidání 30.11.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Michal Polák

Minulý týden se na internetu objevily zprávy o údajné dohodě o prodeji ruských víceúčelových stíhacích letounů Su-35 do Číny. Dříve obchodu bránily čínské snahy získat jen minimální počet strojů s očividným účelem stíhačky okopírovat, jako tomu bylo v minulosti v případě Su-30.

Su-35BM

Foto: Suchoj Su-35BM / Wikipedia, Sergey Vladimirov from RU a.k.a. Vlsergey

 

Okopírovaný Su-27/30 alias J-11

Prodeje ruské techniky do Číny jsou sice dlouhodobého, nikoliv ale stálého trvání. V minulosti Číňané často ukázali, že jim stačí jen několik málo koupených nebo jinak získaných strojů k tomu, aby je okopírovali a rozjeli v podstatě ilegální sériovou výrobu. Řada zahraničních výrobců proto do Číny neprodává raději vůbec anebo velmi opatrně.

 

Nedávným příkladem je dohoda s Ruskem z roku 1995 o licenční výrobě středně těžkých stíhacích letounů Su-27/30 v Číně pod označením Shenyang J-11. Podle smlouvy mělo být vyrobeno v čínských podnicích za spolupráce s ruským výrobcem celkem 200 těchto letounů. Číňané však v roce 2004 z celé dohody odstoupili, po vyrobení zhruba poloviny plánovaných strojů. Přitom ve výrobě nadále pokračovali na vlastní pěst.

 

Rusové v takovém počínání samozřejmě dodnes vidí jednoznačný podraz z čínské strany a k dalším prodejům přistupují velmi zdrženlivě. Není totiž v jejich zájmu poskytnout Číňanům technickou dokumentaci a stroje pro okopírování a ještě je naučit samotnou výrobu.

 

Čínský Su-27

Foto: Shenyang J-11 za letu / Wikipedia, U.S. Air Force


Problematické pohonné jednotky

Ze strany Číňanů se navíc nejednalo o úplně prozíravý krok, kterým ušetří za licenční výrobu. Dodnes mají velké problémy zejména s vývojem a výrobou vlastních pohonných jednotek. Oproti originálním ruským motorům mají mít nižší životnost a podstatně vyšší poruchovost. U řady z nich navíc dochází v některých letových režimech k nedostatku tahu.

 

Čínské konstrukční kanceláře jsou proto stále nuceny používat ruské pohonné jednotky Saturn AL-31 původně vyvinuté právě pro Suchoj Su-27. Vedle výše zmíněného J-11 jsou tyto proudové motory instalovány také do čínského jednomotorového víceúčelového stíhacího letounu Chengdu J-10 a řady prototypů.

 

Su-35

Foto: Su-35BM s podvěšenou výzbrojí / Wikipedia, Doomych


Údajný kompromis v počtu letounů

Brzdou ve vyjednáváních o nákupu stíhaček Su-35 byl proto počet objednávaných letounů čínskou stranou. Rusové nabízeli Číňanům prodej minimálního počtu 48 Su-35, zatímco Číňané chtěli koupit menší počet. V případě tak velkého letectva a po dřívějších zkušenostech proto panovaly obavy, že se Čína snaží získat jen malý počet letounů k dalšímu okopírování.

 

V nedávné době se měly obě strany dohodnout na kompromisu, podle kterého by Rusové dodali v „prvním kole“ do Číny celkem 24 stíhacích letounů Su-35BM. V případě uzavření konečné dohody lze předpokládat první dodávky počátkem roku 2015.

 

Strach z případného okopírování však tlumí zapojení vysokých politických představitelů obou zemí do jednání ale také technické problémy čínských J-11. Ty jsou vyráběny na základě již starších Su-27/30 a i přesto mají řadu výše uvedených technických problémů, které se zřejmě nebudou týkat jen pohonných jednotek. Za povšimnutí stojí i fakt, že Čína se J-11 ani nesnaží nabízet pro export.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 03.12.2012 Čas: 10:21

Škoda, že se Číně "nesype" trochu víc jejích hýčkaných vojenských projektů...

arr