Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Čínské díly ve stíhačkách F-35 Lightninig II

Datum přidání 04.01.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký Pentagon zpětně povolil ponechat ve stíhačkách F-35 Lightninig II čínské součástky. Americké ministerstvo obrany tak obešlo americké zákony, které zakazují nákup čínských komponentů pro americké zbraně.

Foto: Radar a dveře podvozku využívají čínské magnety v hodnotě 2 dolarů. / Lockheed Martin

Foto: Radar a dveře podvozku využívají čínské magnety v hodnotě 2 dolarů. / Lockheed Martin

 

Frank Kendall, šéf nákupu zbraní v Pentagonu, povolil firmám Northrop Grumman a Honeywell ponechat ve stíhačkách F-35 Lightning II součástky z Číny. Šlo zejména o čínské magnety používané v radarovém systému a ve dveřích podvozku.

 

Federální americké zákony přitom vysloveně zakazují nákup čínských součástek pro americké zbraně. Situací se nyní zabývají americké úřady, které přezkoumávají v programu F-35 tři další podobné případy.

 

"Byl to docela velký problém a neobvyklá situace, protože používání čínských součástek je zakázáno," řekl Frank Kenlon, bývalý zadavatel veřejných zakázek Pentagonu. „Nevím, že by se to stalo dříve.“

 

Program F-35 Lightning II je však už roky pozadu a překročil náklady o více než 70 %. Aktuální cenovka je 392 miliard dolarů. Pentagon povolil používání čínských součástek z obavy, že další zdržení a nárůst ceny ohrozí zahraniční objednávky. Zmenšení počtu objednaných letadel se samozřejmě automatický odrazí na jednotkové ceně za letoun.

 

Výměna dvoudolarových magnetů v celkově 115 vyrobených stíhačkách F-35 přitom není nic jednoduchého a levného. Podle Kendalla by si to vyžádalo dodatečných deset milionů dolarů a 25 000 hodin práce.

 

"Souhlasem s používáním těchto technologií nedošlo k žádnému riziku prozrazení technologií ani k jinému narušení bezpečnosti," obhajuje rozhodnutí mluvčí programu F-35 Joe DellaVedova.

 

Bezpečnostní riziko je nízké i podle bezpečnostního analytika think tanku American Enterprise Institute Billa Greenwalta. "Nicméně v této oblasti budeme do budoucna muset vyvinout značné úsilí, abychom se ujistili, že součástky pro riskantnější použití jsou chráněné před případným zneužitím," dodal.

 

Zdroj: Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
shal Datum: 04.01.2014 Čas: 22:13

To by mě zajímalo podle čeho takto usuzuješ.

avatar
Adanedhel Datum: 04.01.2014 Čas: 21:57

Jakmile slyším Think tank, tak dostávám kopřivku. Jde o kluby sebestředných. hamižných, neschopných a v pravdě zločinných starých i mladých lobbistů a kazisvětů. Je to off topic, proto se omlouvám. Think tank je doslova nádrž na myšlenky.

avatar
shal Datum: 04.01.2014 Čas: 21:30

Překládá se to jako "skupina expertů", "společenství expertů" atd.

Jsou to odborníci v nějaké oblasti (například bývají či penzionovaní pracovníci rozvědky, armády, vědci a technici z různých oborů), kteří provádějí analýzy.

avatar
redgoblin Datum: 04.01.2014 Čas: 14:34

Nevím co je think tank, takže to pro mě je informace k ničemu.

avatar
shal Datum: 04.01.2014 Čas: 12:51

Think tank je poměrně běžný výraz a v češtině pro něj nemáme alternativu. "Výzkumné středisko" nevyjadřuje tento pojem správně.

avatar
JiriTintera Datum: 04.01.2014 Čas: 12:29

Vážený pane Grohmanne,
proč používáte ve větě amerikanismy jako: "think tank", když v tomto případě stačilo napsat "z výzkumného střediska".

arr