Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Čínský drak: silnější, než se zdá

Datum přidání 13.03.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 21 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Čínská vláda plánuje zvýšit v letošním roce vojenské výdaje na 114,3 miliardy dolarů, což je o 10,7 % více než v roce předešlém. Čína si tak upevňuje pozici země s druhým největším vojenským rozpočtem na světě – hned za Spojenými státy. Nenechte se ale mýlit, skutečný vojenský rozpočet Číny je daleko vyšší…

čínská armáda

Foto: Příslušníci čínské námořní pěchoty, ilustrační foto / Wikipedia

 

Zmatek s čínským vojenskými výdaji

Podle údajů čínského ministerstva obrany operovala oficiálně čínská armáda v roce 2012 s částkou 106,4 miliardy dolarů, což bylo o 11,5 % více než roku 2011. Čína tudíž letos pokračuje v raketovém zvyšování vojenských výdajů. Na druhou stranu má však stále 4–6x menší rozpočet než Spojené státy.

 

Proč tak velký rozsah v násobku? Problém je, že čínský vojenský rozpočet není transparentní, a proto nepodléhá velké nezávislé kontrole jako armádní rozpočty v západních zemích. V důsledku toho se výrazně liší oficiální informace a údaje jednotlivých organizací.

 

Například světově uznávaný Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) odhadl čínské zbrojní výdaje v rroce 2012 až na 143 miliard dolarů, tzn. téměř o 40 miliard více, než vykazují platné oficiální údaje. Závěry SIPRI kupříkladu přebírá i Wikipedie.

 

čínský vojenský rozpočet

Grafika: Vývoj čínského vojenského rozpočtu podle oficiálních údajů čínského ministerstva obrany / Wikipedia

 

Čínský vojenský rozpočet vs. západní vojenské rozpočty

Spojené státy se zatím sice nemusejí bát o své prvenství, ale na rozdíl od Číny své vojenské výdaje škrtají. Na příští rok plánují vydat na obranu 525 miliard dolarů a 86 miliard na probíhající vojenské kampaně v Iráku a Afghánistánu (celkově o 47 miliard méně než roku 2012). Avšak vzhledem k probíhajícím vládním škrtům musí navíc americká armáda v příštích deseti letech ušetřit na výdajích 470 miliard dolarů.

 

Zdá se, že Spojené státy mají před Čínou ještě slušný náskok, ovšem na výši čínského vojenského rozpočtu můžeme kromě dolarové hodnoty (a vlastně i musíme) nahlížet z hlediska parity kupní síly (PPP).

Pořadí deseti zemí s největším vojenským rozpočtem (Zdroj: SIPRI)

   

Rozpočet v miliardách dolarů   

Rozpočet v miliardách dolarů podle PPP

1

Spojené státy

711

711 

2

Čína

143

228

3

Rusko

71.9

93.7

4

Velká Británie

62.7

57.5

5

Francie

62.5

50.1

6

Japonsko

59.3

44.7

7

Indie

48.9

117

8

Saudská Arábie   

48.5

58.8

9

Německo

46.7

40.4

10

Brazílie

35.4

30.8

 

Údaje o vojenských rozpočtech jednotlivých zemí jsou uvedeny v amerických dolarech, ale dolarová hodnota neodpovídá vždy tomu, co si může tak která země za své peníze pořídit. Problém je, že ceny služeb a zboží se v jednotlivých státech liší.

 

Pokud nakoupíte ve Spojených státech za 1000 dolarů určité zboží (v našem případě třeba pušku), pak ve Švýcarsku za stejné nebo podobné zboží zaplatíte 1050 dolarů, v Rusku 800, zato v Číně už jen 500 dolarů. Budeme-li konkrétní, tak Američané si koupí svou karabinu M-4 například za 1000 dolarů, ale Číňané stejně kvalitní domácí pušku QBZ-95 za 500 dolarů.

 

Zjednodušeně řečeno, díky levnějším výrobním a životním nákladům si může Čína dovolit nakoupit za stejné peníze mnohem více domácího vojenského vybavení a vojenské techniky než Spojené státy či evropské země.

 

Pokud použijeme údaje SIPRI, mohla si tudíž Čína v roce 2012 zakoupit doma vojenské vybavení a techniku, které by měly ve Spojených státech nebo v Evropě hodnotu 228 miliard dolarů – a to už je rozhodně zajímavější (a znepokojivější) údaj…

 

Zdroj: Japan Times, Wikipedia


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Khol Datum: 18.03.2013 Čas: 13:56

Podle mne je zásadní chybou při hodnocení potenciálu jakéhokoliv státu - a u Číny to platí dvojnásob - zaměřit se na toliko jeden dílčí segment, byť třebas důležitý,jako jsou protilodní balistické rakety. Celou otázku je třeba vnímat komplexně, brát v potaz celý vojenský potenciál - a v tomto směru Čína
a) velice posílila ve všech oblastech
b) významně snížila náskok USA
A případný střet může být nepřímý, tipnul bych to na nějakou zástupnou válku, jaké probíhaly mezi USA a Ruskem za studené války - většinou v Africe nebo Asiii

avatar
Anton Datum: 15.03.2013 Čas: 21:18

hovorka11: Právě že Americké loďstvo tohoto schopno je. Systém Agesis je schopen sledovat stovky cílů a navádět na ně rakety, takových lodí přitom ve svazu je několik ne jen jedna. Kolem svazu hlídkují stíhačky, které napadají nosiče raket často ještě před odpalem, nebo i samotné rakety po odpálení. Celá oblast kolem svazu je monitorována letadly včasné výstrahy, které právě pohodlně odhalí i letadla nebo rakety letící těsně nad mořem.
Navíc útok si představujete hodně idealisticky, protože zkoordinovat takový útok je velice obtížné, svaz lodí totiž nejsou kachny na rybníce, ale brání se. Svaz musíte nějak sledovat, ovšem letouny či lodě co svaz budou sledovat, jsou ničeny letadly nebo raketami svazu a když nemáte přesnou polohu svazu nemáte ani útok.
Prostě takový útok je velice obtížné (a nákladné) provést a co hůře Americký svaz se takovému útok pravděpodobně dokáže ubránit. To je také důvod proč se Rusové pokoušely o balistickou protilodní střelu a Čína se o to pokouší dnes, bohužel pro Čínu nové rakety SM-3 jsou schopny již zachycovat i balistické střely.

avatar
hovorka11 Datum: 15.03.2013 Čas: 20:47

Anton :
Loďstvo se nedovede ubránit před masivním nasazením raket letících několik metrů nad hladinou.
To by musela být jedna odpalovací rampa a střelecká síť v cca 1 km na úrovni cca 30cm pokrytí veškerého prostoru.
V případě války mocností by z více úhlů byly vystřelovány rakety masivně třeba 4 najednou s rychlostmi minimálně 3 M.

avatar
hovorka11 Datum: 15.03.2013 Čas: 20:39

Z Číny strach nemám,. Nedovedou ještě vyrábět kvalitní motory do stíhaček a kopírování nemá kontinuitu s vývojem. Proto i do neviditelné stíhačky zřejmě namontovali ruské motory. Číňan se umí uskromnit, poslouchat. Nemá v povaze válčit jak USA a Evropa.To tam je pořád hodně znát.
Spíš mám strach z islamistů, kterým dělá Británie a Francie koridor do Evropy přes Turecko s islamistou Erdoganem. Příští týden bude v EU hlasování o podpoře žoldáckým islamistům verbovanými Katarem a Saudskou arábií. GB a Francie chtějí prosadit vyzbrojení islamistických žoldáků ale tentokrát malé státy včetně ČR jsou proti. Stačí drogové mafie z Kosova, které jsme tam dosadili - snad to u nás papalášům došlo, že lepší je být zdravý a o část ropy chudší, než se s ropou třást před islámským sunitským Kálifátem větším jak Evropa o kterém sní Katar se Saudskou arábií.

avatar
Anton Datum: 15.03.2013 Čas: 20:26

orbitalized: Samozřejmě že Americké loďstvo se dovede před raketami tohoto typu bránit. Již protivzdušné rakety SM-2 mají schopnost zachycovat tyto střely. Systém protivzdušné obrany na Amerických lodích Agasis se střelami SM-3 je sto úspěšně zachycovat i balistické střely. Teoreticky na útočící střelu může "vystřelit" i stíhačka co bude poblíž.
Samozřejmě poslední obranou linii zajišťuje systém Phalanx s 20 mm rotačním kanonem, ten je také na takové hrozby dobře připraven.
Tedy jak vidíte Američané těch možností mají poměrně hodně.

avatar
orbitalized Datum: 15.03.2013 Čas: 19:02

Měl bych dotaz na místní osazenstvo. Má momentálně US loďstvo nějakou ochranu před protilodními střelami typu SS-N-22 Sunburn apod?

avatar
David Khol Datum: 14.03.2013 Čas: 14:44

Tak co se týče Číny, tak důležitá nejsou ani tak kamenná data, jako spíše trendy. Čínská výzbroj je stále ještě zastaralá, zaostává o nějakých 10-15 let, ale ještě před nějakými deseti lety to bylo mnohem víc! Onen náskok Západu Čína stále stahuje.
Samotné čínské zbraně - pravda, často vznikly pouhým okopírováním, ale tuto fázi rozvoje Čína již překonala, objevuje se čím dál více originálních konstrukcí. A ty v mnoha směrech jsou již srovnatelné s moderními západními konstrukcemi. Tyto moderní systémy stále tvoří jen menší část výzbroje. Ale stále jsou k dispozici v počtech, které převyšují počty západních mocností, které své vojenské výdaje a tedy i počty výzbroje v posledních letech významně snižují.
Čína navíc vyvíjí zbraně, které lze označit za strategické. Disponuje jadernými ponorkami, staví letadlové lodě, je vyvíjen nový strategický bombardér atd. Pravda, nějaký čas to ještě potrvá, ale za dalších 10-15 let opět bude všechno jiné a to nemluvím o moderních tancích, stealth letadlech 5-té generace atd.
Osobně si myslím, že USA ještě nějaký čas zůstanou technologicky vepředu, jsou prostě nejpokročilejší, to se jim přes všechny výtky musí uznat. Ale jejich náskok se postupně bude snižovat především díky nižším výdajům na obranu (taky je otázka, zda nepřijde nějaký lokální konflikt typu Irák, který by USA dál vyčerpal) a celkově nižší politické ochotě ke zbrojení. A já nepředpokládám, že by přišel nějaký nový Reagan.
Přesto si ani já nemyslím, že by nějaký konflikt Čína versus USA byl aktuální. Spíš si myslím, že dojde k nějakému konfliktu s Indií, která má také rozsáhlé ambice a rozsáhle modernizuje armádu (letouny 5-té generace, stavba letadlových lodí atd.) a nebo s Vietnamem

avatar
Anton Datum: 14.03.2013 Čas: 14:07

Ultramarinus: Čína je sice schopna vyrábět mnoho zbraní, jenže jaké kvality? Kvalita je v průměru nižší, problém je také to že většina zbraní jsou více či méně kopie.
Ohledně té protilodní balistické střely, tak to jsou zatím akorát Čínské sny, jistě snaží se vyvíjet balistickou protilodní střelu, jenže tohle zkoušely už Rusové také ve snaze najít zbraň proti letadlovým lodím a nakonec toho nechaly jelikož je to technicky příliš náročné a je otázka zda je to vůbec možné. Číňané se zatím nedostaly dále než do fáze testování tedy zatím nejsou dál než se dostaly Rusové. Výsledky testů jsou otázku, dost pochybuji že by Čína dokázala to co Rusové, když přitom zatím není schopna vyrobit ani vlastní stíhačku.
Navíc dnes i pro případ budoucího úspěchu mají Americké lodě protiraketový systém co je schopen balistické střely zachycovat.

avatar
Jarda P. Datum: 14.03.2013 Čas: 13:43

Jisrael: Ale my nemáme blízký kontakt s čínskou vojenskou technologií jako vy. Sloužíte v čínské lidové armádě nebo tam děláte špióna? :D

avatar
Jisrael Datum: 14.03.2013 Čas: 11:51

No jde vidět že některé z vás čísla matou, propadáte propagandě čínského komunismu, to už tak v komunistických zemích chodí, ale kdyby ste si dali záležet a opravdu prozkoumali detailně technologii, vybavení, strategii atd, dojdete k názoru že čínská lidová armáda je stále tak cca 20-15 let zaostalá v porovnání s americkými ozbrojenými silami...

avatar
Ultramarinus Datum: 14.03.2013 Čas: 10:02

Vzhledem k tomu, ze je schopna vyrabet vlastni stihace, protisatelitni zbrane, vesmirne lode, vlastni balisticke strely, vlastni atomove zbrane a ze diky nakupu uz MA svou prvni letadlovku - diky kopirovani jiste ne posledni - bych ji za "velmoc" povazoval zcela urcite.

tech 10 us letadlovek co jsou jeste v provozu, muze byt sfouknuto celkem rychle z vesmiru cinskou upravou balisticke strely, ktera byla VYTVORENA jako zbran proti letadlovym lodim.

Jak tu ale spravne padlo, TAKHLE Cina nepracuje. Expanzni politika Ciny je prima, jasna a rozvazne pomala, jako sesuv kameni. Indii uz ted drzi pod krkem, protoze s Nepalem ovladla i 95% jejich zdroju pitne vody. Uz ma i plan na obraceni tech veletoku na vlastni uzemi, misto do Indie. Dalsi na rade je Mongolsko, ktere beztak na nekolik set let po padu Velkeho Mongolska anektovali. To ma ale vojenskou podporu od Ruska a Cina uz tam prostrednictvim ekonomiky stejne vladne, takze kdyz zrovna sili, nema kam spechat.

Jedine proc by je vladci poslali na frontu, je aby odvedli pozornost od vlastnich vnitrnich problemu a bylo by to proti nekomu malemu, slabemu a pokud mozno bez blizsich spojencu. Zadne takove trable ale ted nejsou na poradu dne - prumerny cinan zaziva zlepsovani zivotniho standardu a podminek a LIBI SE MU TO.

Nejvyhodnejsi pro stat i Ustredni vybor KS Ciny tedy je udrzovat status quo, bohatnout a upevnovat si moc, to vse bez zbytecneho riskovani.

avatar
Standa Datum: 14.03.2013 Čas: 09:27

ADM: Porcelán, rakety, miny, bomby s litinovým pláštěm, papírové bankovky a mnoho dalších,,,akorát po rozmachu přišel útlum, to se děje s každou říší, teď se to děje s námi. Za chvíli budou mít největší vývoj Čínani a za 100 let se budou ptát, co kdy vymysleli evropani.

avatar
Deadog Datum: 14.03.2013 Čas: 08:51

nemuzete Cinu povazovat za hrozbu uz z tech duvodu co tu pise ADM , pusek si muze koupit treba miliardu ale pokud nebude mit strategicke zbrane ktere delaji ze statu mocnost sou nejake obavy uplne absurdni. Strategickymi zbranemi myslim treba letadlove lode (s letadly) ,daleko vice mam obavy z islamizace sveta nez z Ciny. A to jak te tajne ktera probiha pomoci pristehovalcu do cele evropy ,tak te militantni formy na vychode .

avatar
Jakub Datum: 14.03.2013 Čas: 08:39

ADM:
LEn doplnim jardou list. Prve velke oceanske namornictvo, caj, hodvab, dazdnik, knihy atd.....

avatar
Jarda P. Datum: 14.03.2013 Čas: 07:03

ADM: Papír, střelný prach a určitě by se dalo najít spousta dalších věcí. :)

arr