Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Čištění Gazy od teroristů si vyžádalo dvě stě životů

Datum přidání 16.07.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 16 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Sirény znějí po několik dní nad mnohými městy v Izraeli, lidé se i tak snaží dále pokračovat ve svých životech, které však mnohdy pozorují jen z protiraketových bunkrů. Zraněných v Izraeli přibývá, mrtvých prozatím ne.

Foto: Hořící továrna v izraelském městě Sedrot po zásahu rakety vypálené z pásma Gazy. / Natan Flayer, CC BY-SA 3.0

Foto: Hořící továrna v izraelském městě Sedrot po zásahu rakety vypálené z pásma Gazy. / Natan Flayer, CC BY-SA 3.0


Na druhé straně betonové zdi se lidé krčí v ruinách a čekají doslova na smrt přicházející z nebe. Jsou sice varováni, zabitých však přibývá. Osm dní trvající izraelská operace „Protective Edge“ již stála Gazu skoro dvě stě lidských životů, převážně žen, dětí a starých lidí.

 

Egyptem domluvené příměří přineslo ve středu na několik hodin klid do ulic Gazy. Bohužel tamní militantné tak štědří k nepříteli nebyli. Čtyřicet raket čekal Izrael než mu došla trpělivost a obnovil nálety, jenž stále trvají.

Krvavá statistika bombardování

Za osm dní provedlo izraelské letectvo 1300 útoků na cíle v Gaze při nichž zemřelo 192 lidí, převážnou část z nich tvoří civilisté (podle OSN až 80 %), a dalších 1100 je zraněno. Bylo zničeno mnoho budov i značná část gazské infrastruktury.

 

Podle informací IDF (Izraelské obrané síly) dopadají bomby pouze na vojenské cíle. Při útocích však umírají převážně neviní lidé, přestože se je izraelská armáda snaží varovat, a to jak telefonicky či elektronicky. Novinkou jsou výstražné „klepající rakety“, které jsou malé a dům sice zasáhnou, ale nevybuchnou.

 

Foto: Gaza dnes. / YouTube

 

Izrael považuje za legitimní cíle (proti mezinárodnímu humanitárnímu právu) i domy údajných či skutečných militantů. V domech však žijí převážně jejich rodiny a příbuzní. „Vy tomu říkáte domov, my velitelské centrum a vojenské stanoviště uzpůsobené pro všechny záměry a účely,“ uvedl pro deník Haaretz jeden z vyšších izraelských důstojníků.

 

Na Izraelské straně je prozatím „jen“ několik desítek zraněných. Palestinské rakety nezpůsobily žádnou smrt, postarší americký turista však zemřel na infarkt poté, co se rozezvučely varovné sirény.

 

Z Gazy prozatím vylétlo směrem na Izrael 900 raket, mnoho jich ale dopadlo do neobydlených částí. Část raket (cca 25 %) vlétla do oblasti kryté protiraketovým štítem Iron Dome. Systém ničil rakety s úspěšností 86 %.

 

Izrael již disponuje osmi těmito systémy, které chrání jeho obyvatele před raketami teroristů. Přes jeho účinnost byla zasažená některá města jako Ejlat, Haifa i další menší obce.

 

Video: Jak funguje Iron Dome. / YouTube

 

Další z řady (ne)úspěšných operací

Operace „Protective Edge“ není první svého druhu. Izrael podobné bojové akce spustil již v letech 2012 (Pillar of Defense) a 2008 – 2009 (Cast Lead), pokaždé za silné nevole mezinárodního společenství. Vždy si vyžádaly stovky mrtvých civilistů a zničená infrastruktura (mnohdy postavená za peníze EU a USA) nejvíce chybí obyčejným lidem.

 

I nyní se značná část světa obrací proti politice Izraele a svůj díl dostává i Hamás za nedodržení příměří. Silná kritika se však nese i ze samotného Izraele. Obě starší operace totiž nepřinesly žádný posun směrem k vyřešení problému, jen ho vždy o nějaký čas odsunuly.

Izrael pravidelně ničí sklady raket a zabíjí teroristy, které je odpalují. Za ty mrtvé však povstávají další, často příbuzní nevinných obětí izraelského bombardování.

 

Už několikrát si teroristické organizace v Gaze doplnily své arsenály a udělají to jistě znovu. S tím, jak jsou mnohé palestinské rakety jednoduché, se snadno vyrábějí a ty složitější se zase dovážejí z válkou rozvrácené Sýrie či dalších zemí.

 

Bombardování stále pokračuje a nad hlavami všech také stále visí možnost pozemní operace. Další vývoj nyní závisí na rozhodnutí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a lidí kolem něj.

 

Zdroj: Haaretz, Al-Džazíra, The Independent

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jecchus Datum: 18.07.2014 Čas: 00:11

Také neodolám přispěji do této, vskutku boží, diskuze o tom, kolik asi tak bude stát projektil do dosud nevyvinutého izraelského protiraketoveho railgunu. Nejspíš jsem nejméně informovaný člověk na tomto webu a patrně i jeden z malá diskutujících, který se přímo nepodílí na jejím vývoji a cenotvorbě, ale popravdě přiznám, že absolutně netuším, kolik to bude stát...
Narozdíl od mnohých také ani nevím, jestli Izrael vůbec Iron Dome v railgun verzi vyvíjí, vyvine a nakonec i zavede do výzbroje a ani za kolik to případně bude peněz.
Ale už jsem se smířil s tím, ze jsem největší blbec na internetu...

Každopádně tu někdo argumentoval v nedávném článku uvedenou cenou 25.000 USD za střelu do railgunu a tuto cenu pak vztáhl i na ten, sice zatím neexistující, mnohým však důvěrně známý, "Railgun Iron Dome". Zmíněný článek byl o námořní verzi railgunu, se kterým se v budoucnu počítá jako zbraní pro torpédoborce třídy Zumwalt a bůhví kde ještě...


Mé dotazy na případné "vševědy" zní:

Bude "Railgun Iron Dome" používat stejný typ railgunu, jako velká hladinová plavidla, který bude dle všeho schopen ničit jiná velká hladinová plavidla na vzdálenost mnoha desítek, nebo několika málo stovek, kilometrů?

Jestli ne, bude ten izraelský protiraketový systém menší nebo větší, než ten na velkých hladinových plavidlech?

Jsou rakety, které bude tento budoucí systém sestřelovat menší nebo větší, než velká hladinová plavidla a případně jak velký je rozdíl ve velikosti těchto dvou diametrálně odlišných cílů?

V případě, že by byly ty rakety menší, nebudou náhodou mnohonásobně, až nesrovnatelně, menší?

Nemohly by shora uvedené parametry mít náhodou nějaký vliv na cenu té samotné střely, stejně jako je ohromný rozdíl mezi cenou 9 mm náboje do pistole a cenou střely .50 BMG do antimateriálové pušky a je vůbec rozdíl ve velikosti 9 mm ku .50 BMG srovnatelný s rozdílem velikosti sestřelované rakety ku velikosti velkého hladinového plavidla?

Jestli tyto parametry žádný vliv nemají a railgun je prostě railgun, ať jde o zbraň jakkoli velkou a k jakémukoli účelu určenou a používá (nebo spíše bude používat) vždy stejně drahé střely, tak se moc omlouvám, že svými dotazy vůbec obtěžuju, ale jak jsem už psal, jsem největší blbec na netu, tak mějte pochopení... :)

avatar
krystofmraz Datum: 17.07.2014 Čas: 23:30

K zamyšlení je, co bychom dělali mi, být palestinským teroristou? Mě přijde jako základ po sobě dobře "uklidit". Zabili vám "spolupracovníka"? No tak zajistěte ať ho média považují za civilistu, získáte body k dobru. Proto považuji reálné číslo o dost nižší než je udáváno.

Druhá věc pak je, že jestliže jsou místní civilisté ochotní podporovat hamás, jsou spoluviníci. Jestliže jsou ochotní je tolerovat - stejnětak. Jistě jsou tam lidé co nechtějí a nic s tím nenadělají, ale myslím že většina mrtvích "civilistů" podle této logiky spadá pod označení nepřítel. Těch zbylích je mi hrozně líto, ale asi se to lépe vyřešit nedá ..... jde o volbu menšího zla.

avatar
MarcusMaximusVictus Datum: 17.07.2014 Čas: 21:06

"Doslova strategickou výhodou je nízká cena nábojů. Speciálně tvarovaná střela do EM zbraní přijde na 25 000 dolarů. Naopak řízené střely, protilodní/protizemní/protivzdušné, stojí amerického daňového poplatníka statisíce nebo miliony dolarů."

Ja si to inak neviem vysvetlit nez ze ten projektil (len projektil) stoji 25000. V starsom clanku o railgune boli spominane naklady na vystrel (naklady na vyrobu el. energie) v sume niekolko stoviek dolarov. O cene ani materialy hlavne nemam ani potuchy.

Mne osobne ta cena pripada ako riadna palka nech si je tvarovana ako chce, aj ked je mozne ze to nebude len taky "kus zeleza" mozno bude mat nejaku high-tech konstrukciu. Kedze je to namorna verzia railgunu mozno sa strela bude skladat z niekolkych vrstiev, ked sa vonkajsia po zasahu ciela (lode) roztavi, aby tieto zerave srapnely zlikvidovali posadku v mieste zasahu a pevne jadro ktore bude pokracovat v smere letu a prerazat priecky lode. Ale to uz su moje spekulacie.

avatar
xreht06 Datum: 17.07.2014 Čas: 20:30

MarcusMaximusVictus.....klidně se zapleť :)

...nejsem si jistý jestli jsem (správně) pochopil tvoji pozn. k "railgunu"..... mám to chápat jako 25 tis. USD za tu střelu plus náklady na výstřel...nebo jak si to myslel??
...ale jestli si to myslel takhle...OK, ale ty náklady na výstřel asi nevíme, jelikož (jestli se budeme bavit hlavně o opotřebení hlavně) nevíne kolik ta hlaveň vydrží, kolik stojí, případně, jestli by se měnila celá hlaveň, nebo jen nějaká "vnitřní vložka"....

Cena antirakety....trošku jsem "googlil".... na angické wiki je (včetně zdrojů) uvedena cena 20 - 50 tis. USD (což uznávám, velký rozdíl), ale v zajímavém článku:

http://flashtrafficblog.wordpress.com/2012/12/01/inside-israels-iron-dome-system-why-the-cost-of-each-interceptor-is-dropping-fast/

je cena 40 - 50 tis. USD....s tím, že tato cena platí při výrobě předem plánovaného počtu raket (bohužel jsem tam toto číslo nenašel)
...nicméně se dá předpokládat, že těch raket (nakonec) bude vyrobeno více, než se původně plánovalo s tím, že (jako u většiny technologicky náročných výrobků byly největší náklady vynaloženy hlavně do výzkumu a vývoje) při rostoucím objemu vyrobených raket, bude cena za 1 ks klesat (prý při 10ti-násobném překročení plánu na 5 tis. USD a při 100 násobném překročení plánu až na 1 tis. USD)....ovšem pokud tam není uveden ten výchozí (plánovaný) počet raket, tak uznávám, že tato informace trochu ztrácí na zajímavosti :(

...to, že "Iron Dome" střílí, vždy 2 rakety jsem nevěděl...ok, díky :)

...k tomu dostřelu... mám stejné info :)

avatar
MarcusMaximusVictus Datum: 17.07.2014 Čas: 19:25

Dovolim si zapliest sa do diskusie...

xreht06
Cena 25000usd v clanku o railgune je cena za specialne tvarovany projektil pre railgun.
Co sa tyka ceny antirakety pre iron dome tak som nasiel ze ta sa pohybuje okolo cca 50000usd, CNN uvadza 62000 usd
Ale aj keby platila cena 20000 (aj ked o tom pochybujem vzhladom na zdroj tejto informacie) tak sa vzdy odpaluju naraz dve rakety cize cena za zlikvidovanie jednej primitivnej rakety hamasu by bola 40000usd. Navyse Iron dome je urceny na likvidaciu rakiet kratkeho dosahu (udajne aj minometnych granatov) dalsie systemy s vacsim dosahom ktore patria do protiraketovej obrany su drahsie

avatar
xreht06 Datum: 17.07.2014 Čas: 17:13

Ultramarinus:
Promiň, ale jsi si jistý těmi cenami?? V článku o railgunu (tento portál, včera) byla napsána cena za střelu 25 000 USD a na novinky.cz v článku věnovaném "Iron Dome"

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/342039-izraelsky-stit-iron-dome-meni-tvar-konfliktu-s-palestinci.html

byla cena za jednu "antiraketu" z "Iron Dome" 20 000 USD.

avatar
green_korytnacka Datum: 17.07.2014 Čas: 16:22

oznamovanie miesta utokov je riadny nezmysel. akurat daju teroristom cas sa upratat a naopak na miesto nahnat pre nich bezcenne zeny a deti

avatar
Ultramarinus Datum: 17.07.2014 Čas: 13:24

Jarpe:
Porad levnejsi obrana, nez znovu stavet mesta a cekat az se obnovi pracovni sila. . Co by udelalos Prahou 1200 raket? Nebo i jen polovina, kdyz zapocteme beznou (ne) presnost tech kramu co strili?
Casem prejdou izraelci na laser nebo railguny a bude vymalovano, protoze tato protiopatreni stoji o dva az ctyry rady mene na vystrel, nez u interceproru.

avatar
Ultramarinus Datum: 17.07.2014 Čas: 13:14

Nevertemediam:
A statistika o dopravnich nehodach s nasledkem smrti vas nepoburuje?

Koeficienty nejsou ani "spatne", ani "dobre". Je to pouha matematika. Mohou byt chybne, nebo bezchybne, nikoliv vsak spatne, ani dobre.

Jste zbytecne hruby a na to co si myslite, ze v diskuzi delate "na kazatele jedine pravdy", nemate ani po strance debatni, ani moralni. O zkusenostech a rozumu by se take dalo vazne pochybovat.

avatar
nevertemediam Datum: 17.07.2014 Čas: 10:26

zeleny mozog pocita ludsky zivot na koreficienty, gratulujem

avatar
Vrata Datum: 17.07.2014 Čas: 09:06

nevertemediam: zda se, ze nekterym mediim verite. Zajimave je, ze Izrael bombarduje tak brutalne, ze dosahuje pouheho 0.15 mrtveho na jeden nalet.

avatar
jarpe Datum: 17.07.2014 Čas: 07:39

Když se nad tím člověk zamyslí, tak si musí uvědomit, že se Izraelci vlastně tohou po ochraně sami uvrhli do pasti. Protiraketová obrana je pěkně drahá a nutí Izraelce k radikálnímu bombardování pozic odpalovacích zařízení ať to stojí co to stojí, protože nečinnost by je finančně vyčerpala a letecký úder je levnější než sestřelování raket. A díky těmto útokům ztrácí Izraelci dobrou pověst ve světě a radikalizuje další Palestince. Takže to vypadá, že protiraketová obrana nakonec Izraelce neochrání ale spíš zničí.

avatar
nevertemediam Datum: 17.07.2014 Čas: 00:54

MRTVE deti na ihrisku, ale co tam po nich, ved kazdy "spravne" vychovany demokrat a citatel AN vie ze sa za tie DETI na IHRISKu skryvali teroristi s kalachmi a ostrelovali 100km daleke mesta...
http://www.sme.sk/c/7286733/izraelske-strely-zabili-deti-hrajuce-futbal-na-plazi.html

avatar
shal Datum: 16.07.2014 Čas: 20:11

Tady pomůže jenom trvalá přítomnost Izraele v Gaze.

avatar
RiMr71 Datum: 16.07.2014 Čas: 17:41

Cituji - "Na druhé straně betonové zdi se lidé krčí v ruinách a čekají doslova na smrt přicházející z nebe."

...no ale oni půjdou rovnou do nebe, tam ty furt se obnovující panny a to strdí, ať už je to cokoliv a ti pohanští psi jim tam budou posluhovat atd atd... ne?
No a když nečekají na toto, tak čekají na příspěvky od EU a podobných socialistických rájů, včetně USA pomalu ale jistě chřadnoucí na stejnou nákazu.

Kurňa, šejkové se trumfují kdo uvalí víc petrodolarů za mešity, sjezdovky na poušti, umělé ostrovy, tratě F1, salonní éra za miliardy atd - proč tedy neinvestují do svých bratrů ve víře, místo takových světských pomíjivých požitků? Vždyť v koránu pokud vím, nic o supersportech na objednávku nepíší, ne?

Nebo že by celý Islám byla jen jedna velká faleš, ještě falešnější než je u mnoha "vír" obvyklé?

arr