TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Cizí ponorky dráždí Japonsko

Datum přidání 15.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Stránky novin poslední dobou plní zprávy ze Sýrie nebo ze Severní Koreje. Vážnou krizí však prochází také japonsko-čínské vztahy. Před pár dny dokonce japonský premiér Šinzó Abe varoval, že Japonsko může podniknout vojenskou akci proti čínským ponorkám proniknuvší do jeho teritoriálních vod.

Japonské loďstvo

Foto: Japonská vrtulníková loď JDS Hyuga / Wikipedia


Abe sice konkrétně nejmenoval žádnou zemi, ale je jasné, že varování směřovalo k Číně. Zda za „nedotknutelné“ teritoriální vody (pobřežní moře) pokládá i území kolem sporného souostroví Senakaku (v Číně nazývané Tiao-jü), japonský premiér nesdělil.

 

Japonci přišli se silným varováním poté, co byla u ostrova Okinawa spatřena cizí ponorka. Podle japonského ministerstva obrany se plavidlo dostalo až na vzdálenost 12 námořních mil od hranice japonských teritoriálních vod. Jedná se již o tzv. přilehlou zónu státu, ležící mezi pobřežním mořem a výlučnou ekonomickou zónou.

Přilehlá zóna (contiguous zone) v mořském právu označuje přímořským státem zpravidla jednostranně vyhlášené pásmo mořských vod, které přiléhá k teritoriálním vodám. Přilehlá zóna je považována za volné moře a na rozdíl od pobřežního moře se na ni nevztahuje svrchovanost pobřežního státu; přísluší mu však právo vykonávat kontrolu cizích lodí směřující k zabránění porušování právních předpisů platných na jeho území a v pobřežním moři (například celních, přistěhovaleckých a podobně). Wikipedia

Japonská vláda však nesdělila, zda cizím plavidlem byla čínská ponorka. „Jde o závažný čin. Pokud (ponorky) se dostanou do našich teritoriálních vod, budeme muset zavést námořní bezpečnostní opatření,“  řekl pouze Abe v úterý v parlamentu. Premiér sice nekonkretizoval rozsah bezpečnostních opatření, ale podle magazínu Channel NewAsia mohl již zaúkolovat ozbrojené síly k příslušné akci.

 

Mapa: Ostrovy Okinawa leží 410 kilometrů východně od souostroví Senakaku / maps.google

 

Podle mezinárodního práva sice ponorka plující v přilehlé zóně neporušuje námořní právo… pokud jsou její cíle mírumilovné. Pokud ponorka naviguje do pobřežního moře, musí se vynořit a ukázat svou vlajku.

 

Incident přišel poté, co tři čínské lodě strávily půl dne v teritoriálních vodách kolem ostrovů Senakaku/Tiao-jü. Podle Číny k žádnému narušení svrchovanosti cizího státu ale nedošlo, protože souostroví Senakaku/Tiao-jü je součástí čínského území.

Zdroj: Channel NewAsia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 16.05.2013 Čas: 14:50

Něco mi říká, že brzy dojde k nějaké ošklivé, naprosto, ale naprosto neúmyslné a nanejvýš politováníhodné námořní nehodě.

avatar
David Khol Datum: 16.05.2013 Čas: 14:06

Stále se hovoří jen o Severní Koreji, ale těch různých střetů v téhle oblasti je mnoho. Čína je opravdu hodně ambiciózní, dnes má i dostatečný bojový potenciál, ne jen nespočetnou armádu pěšáků a zastaralých kopií ruských tanků, i těch ponorek má dnes spoustu včetně těch moderních (877/636 Kilo, vlastní 0 39) - že by tady vypukla nějaká pěkná námořní válka?

avatar
Charlie Datum: 15.05.2013 Čas: 16:27

Číňani zkoušej co jim projde - jako každý rozpínající se stát.

arr