Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cizí ponorky dráždí Japonsko

Datum přidání 15.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Stránky novin poslední dobou plní zprávy ze Sýrie nebo ze Severní Koreje. Vážnou krizí však prochází také japonsko-čínské vztahy. Před pár dny dokonce japonský premiér Šinzó Abe varoval, že Japonsko může podniknout vojenskou akci proti čínským ponorkám proniknuvší do jeho teritoriálních vod.

Japonské loďstvo

Foto: Japonská vrtulníková loď JDS Hyuga / Wikipedia


Abe sice konkrétně nejmenoval žádnou zemi, ale je jasné, že varování směřovalo k Číně. Zda za „nedotknutelné“ teritoriální vody (pobřežní moře) pokládá i území kolem sporného souostroví Senakaku (v Číně nazývané Tiao-jü), japonský premiér nesdělil.

 

Japonci přišli se silným varováním poté, co byla u ostrova Okinawa spatřena cizí ponorka. Podle japonského ministerstva obrany se plavidlo dostalo až na vzdálenost 12 námořních mil od hranice japonských teritoriálních vod. Jedná se již o tzv. přilehlou zónu státu, ležící mezi pobřežním mořem a výlučnou ekonomickou zónou.

Přilehlá zóna (contiguous zone) v mořském právu označuje přímořským státem zpravidla jednostranně vyhlášené pásmo mořských vod, které přiléhá k teritoriálním vodám. Přilehlá zóna je považována za volné moře a na rozdíl od pobřežního moře se na ni nevztahuje svrchovanost pobřežního státu; přísluší mu však právo vykonávat kontrolu cizích lodí směřující k zabránění porušování právních předpisů platných na jeho území a v pobřežním moři (například celních, přistěhovaleckých a podobně). Wikipedia

Japonská vláda však nesdělila, zda cizím plavidlem byla čínská ponorka. „Jde o závažný čin. Pokud (ponorky) se dostanou do našich teritoriálních vod, budeme muset zavést námořní bezpečnostní opatření,“  řekl pouze Abe v úterý v parlamentu. Premiér sice nekonkretizoval rozsah bezpečnostních opatření, ale podle magazínu Channel NewAsia mohl již zaúkolovat ozbrojené síly k příslušné akci.

 

Mapa: Ostrovy Okinawa leží 410 kilometrů východně od souostroví Senakaku / maps.google

 

Podle mezinárodního práva sice ponorka plující v přilehlé zóně neporušuje námořní právo… pokud jsou její cíle mírumilovné. Pokud ponorka naviguje do pobřežního moře, musí se vynořit a ukázat svou vlajku.

 

Incident přišel poté, co tři čínské lodě strávily půl dne v teritoriálních vodách kolem ostrovů Senakaku/Tiao-jü. Podle Číny k žádnému narušení svrchovanosti cizího státu ale nedošlo, protože souostroví Senakaku/Tiao-jü je součástí čínského území.

Zdroj: Channel NewAsia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 16.05.2013 Čas: 14:50

Něco mi říká, že brzy dojde k nějaké ošklivé, naprosto, ale naprosto neúmyslné a nanejvýš politováníhodné námořní nehodě.

avatar
David Khol Datum: 16.05.2013 Čas: 14:06

Stále se hovoří jen o Severní Koreji, ale těch různých střetů v téhle oblasti je mnoho. Čína je opravdu hodně ambiciózní, dnes má i dostatečný bojový potenciál, ne jen nespočetnou armádu pěšáků a zastaralých kopií ruských tanků, i těch ponorek má dnes spoustu včetně těch moderních (877/636 Kilo, vlastní 0 39) - že by tady vypukla nějaká pěkná námořní válka?

avatar
Charlie Datum: 15.05.2013 Čas: 16:27

Číňani zkoušej co jim projde - jako každý rozpínající se stát.

arr