Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Člověk je nejslabší zbraňový systém. Ne však nadlouho

Datum přidání 13.11.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 16 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Současné zbraňové systémy dokáží reagovat ve zlomku sekundy a ničit cíle na mnoho stovek kilometrů. Ale i ten nejmodernější zbraňový systém je tak schopný, jak schopný je člověk “za monitorem”.

MQ-9 Reaper

Foto: Operátoři bezpilotního letadla MQ-9 Reaper; ilustrační foto / Public Domain

 

Zbořit hranice mezi člověkem a strojem

Pentagon v tváři tvář ztrácejícímu vojenskému náskoku vůči Rusku a Číně se plánuje zaměřit na zbourání hranice mezi člověkem a strojem. Cílem je opět získat výraznou vojenskou výhodu nad možnými protivníky.

 

Dnes ani v budoucnu se zbraňové systémy nebudou schopny sami (autonomně) rozhodovat, kdy použít smrtící sílu. Proti takové budoucnosti není jen široká veřejnost, ale i samotné armády. Ty se bojí ztráty kontroly nad vojenskou technikou.


Současné senzory mají dosah stovky kilometrů a dokáží v okamžiku odhalit podezřelý cíl. Stejně tak i zbraně, jako jsou řízené střely, mají dosah desítky nebo stovky kilometrů. Pokud rozhodování necháme na počítači, doba mezi zjištěním a rozhodnutím k zničení cíle by se mohla počítat na sekundy, či dokonce zlomky sekundy.


Avšak dnes i v budoucnu musí vždy člověk vyhodnotit hrozbu a provést rozhodnutí k eliminaci hrozby.


Dnešní operátoři bojových letadel, systémů protivzdušné obrany, prostředků elektronického boje nebo nejmodernějších tanků zpracovávají obrovské množství informací, vyhodnocují situaci, mají na paměti taktiku a často pod silným bojovým stresem přijímají rozhodnutí.


Klasickým příkladem je například teoretický útok ruské protilodní střely P-800 Oniks. Střela k cíli letí pouze 10 m nad hladinou rychlostí 3000 km/h. Loď dokáže střelu odhalit (při použití pouze lodních radarů) na vzdálenost maximálně 20 km (tedy k horizontu) - tuto vzdálenost střela urazí za 25 sekund. Během teto doby musí posádka vyhodnotit hrozbu a zahájit protiopatření.


Nejschopnější lidé s dlouholetým náročným tréninkem dokáží v podobných situacích pracovat poměrně efektivně. Vycvičit člověka však stojí miliony nebo desítky milionů dolarů a trvá mnoho let. Například u nejnáročnějších prostředků elektronického boje se člověk bez nadsázky učí celý život.  


Samozřejmě ne každý člověk může být špičkovým odborníkem, a ne každému je umožněn mnohaletý náročný výcvik.


Ve Spojených státech se nyní rozbíhá program s cílem zbořit hranice mezi člověkem a strojem. V podstatě jde o to vyvinout takové rozhraní člověk-stroj (zobrazovací technologie, ovládací prvky, vizualizace informací) a taktiky, které umožní maximálně zkrátit dobu mezi zachycením cíle a jeho zničením.


V Pentagonu je úsilí nazýváno jako “spolupráce člověk a stroje a týmový boj” (human-machine collaboration and combat teaming). V čele stojí náměstek ministra obrany Robert Work, který na každoroční konferenci Reagan National Defense Forum přednesl bližší informace o iniciativě.  


“Způsob, jakým chceme docílit spolupráce člověka a stroje je dovolit strojům pomoc lidem činit lepší rozhodnutí mnohem rychleji,” řekl na konferenci Work.

 

Cílem iniciativy je kompenzovat nebo neutralizovat technologický pokrok, který dosáhli potenciální protivníci v minulých letech. “Smyslem je přesvědčit je, aby s námi nikdy nekřížili meče konvenčním způsobem,” uvedl Work.

 

F-35 ukazuje cestu

Nová generace učící se techniky umožní obsluze zbraňového systému - pilotům, námořníkům, velitelům pozemní techniky - reagovat mnohem rychleji na jakékoliv hrozby. Podle Worka je stíhačka F-35 Lightning II jednou z první generace podobných strojů.


“F-35 není stíhačka,” uvedl doslova Work. “Je to létající počítač se senzory, který nasává ohromné množství informací, dává jím význam, analyzuje je a zobrazí pilotovi na přilbě.”


Právě senzory a vysoce výkonné počítače, jak na konferenci uvedl Work, mají F-35 umožnit výrazně překonat své předchůdce. A to i přesto, že F-35 není tak obratný jako starší stíhačky a vývoj stíhají značné problémy (technické, časové, finanční).


“Jsme si naprosto jisti, že F-35 se ve válce stane vítězem,” uvedl Work. “Je to proto, že necháváme stroj pomoci člověku dělat lepší rozhodnutí.”


Podobně se uvažuje o větším propojení mezi člověkem a strojem na úrovni jednotlivých vojáků. Počítače a senzory vojákům poskytnou novou úroveň situačního povědomí a zefektivní jejich rozhodování.


Zdroj: Defense One

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jj284b Datum: 16.11.2015 Čas: 22:23

ATMka z 80rokov maju nulovu vypovedaujcu hodnotu... Mna technologie bavia, zaujimaju ma. Realne vidim co z technologii sa realne dostane medzi ludi.. Velka cast vyskumu sukromneho sektora je napr dotovanych na zlacnenie technologii pre armadu. Multispektralne senzory tu uz su, pouzivaju sa na dronoch uz niekolko rokov. Rovnako software ktory dokaze spracovavat vystupy tu uz je.. jediny problem je zvacsa vo vypoctovom vykone potrebnom na to aby to bezalo vsetko svizne, no na tomto poli sa napreduje nepretrzite.. "to co sa nedalo vcera na superpocitacoch, zajtra pobezi v mobiloch"

avatar
Gloton Datum: 16.11.2015 Čas: 21:16

jj284b: semtam ani já ani další, kteří ti třeba trochu oponují, nežijeme v 50.letech, ale ty jsi novou technikou/technologiemi snad až "oslepen" a nejsi ani trochu zdravě skeptický.
Naopak, ještě si představuješ věci, které dnes, ani v blízké budoucnosti, nejsou/nebudou reálně použitelné.
Já se snad schválně pohrabu na půdě ve starejch ATMkách z 80.let......kde bychom dnes už byli, kdyby všechny technologie, co tam jsou popisované jako "již brzy".... :))
Také mám rád nové technologie a zajímají mne, ale chce to trochu reálný přístup, co se týká odhadu jejich možného využití v praxi.

avatar
jj284b Datum: 16.11.2015 Čas: 14:13

semtam: dnes mas senzory ktore vedia snimat ludsku tvar, v realnom case prehladavat databazu podozrivych a v pripade detekovania podozrivej osoby z zoznamu automaticky upozornit ostrahu na nebezpecenstvo... fakt si myslis ze je taky problem navrhnut logiku pre palubny pocitac ktory bude brat vystupy z multispektralneho senzora a porovnavat ich s databazou znamych cielov podla rozlicnych znakov (IR stopa, tvar rozmer atd...) a vyhodnocovat to v realnom case??? taketo systemy uz dnes existuju, a ludska osadka sa im v identifikacii objektov nema sancu vyrovnat a ani priblizit.. reakcie takychto systemov su v ramci milisekud, kym rozlisovacia kapacita ludskeho oka sledujuceho kameru je neporovnatelne mensia...

netvarte sa ako keby sme zili v 50tych rokoch a neexistuju ziadne pocitace...

avatar
jj284b Datum: 16.11.2015 Čas: 14:09

semtam: neviem odkial si nabral to ze to ma byt silne ozbrojene BVP.. Izraelci zadali poziadavky jasne - 2 osadkovy tank s hmotnostou 32ton... ziadne nesenie vysadku tam nie je..

avatar
semtam Datum: 16.11.2015 Čas: 12:00

jj284b

Carmel není přímo MBT. Ale silně ozbrojené BVP. Tudíž nebude mít takové požadavky jako MBT.

Senzor i když dokáže rozlišovat objekty, nebude mít zase inteligenci. Nedokáže třeba rozeznat strašáka v poli, běžící děcko a neumí se zamyslet vyhledat potencionální úkryt či palebnou pozici. Ale jako pomůcka je dobrá, pokud nebude posádku zbytečně zahlcovat informacema.
Jinak už v dnešní době lze i profil lidské postavu jednoduše rozbít a moderní materiály potlačí i tepelnou stopu. Tudíž přenechat tuto funkci senzoru je stále neefektivní.

avatar
jj284b Datum: 15.11.2015 Čas: 23:13

Gloton: pouzil som 2 clenov, lebo presne to chce Izrael mat v tanku Carmel...

semtam: naco operatora senzora??? senzory dnes dokazu automaticky rozlisovat objekty aj same a ovela rychlejsie ako clovek...

avatar
Gloton Datum: 15.11.2015 Čas: 22:27

jj284b: tak jak to teda bude? U starších článků jsi psal a hájil bezosádkový, tady na začátku s jedním členem osádky a teď už s dvoučlennou osádkou.
Ještě jedem dva články a hodneme se na tříčlenné osádce :))

avatar
semtam Datum: 15.11.2015 Čas: 21:00

Tak ono se nemusí jednat hned o dron. Bohatě by postačila kamera na výsuvném stožáru. Pokud by byl operator této kamery mimo tank. Tak spojení operátora s tankem by se mohlo zarušit.
V budoucnosti je možná reálné snížit posádku na dva členy. A to už bude i tak oříšek. Pro jednoho spíše velmi daleká budoucnost.

avatar
jj284b Datum: 15.11.2015 Čas: 20:32

Charlie: nemyslim si ze operator dronov musi nevyhnutne sediet v tanku... moze kludne sediet vo velitelskom centre niekolko desiatok kilometrov od fronty... znizenie poctu osadky na dvoch je realne... velitel moze vykonavat funkciu strelca ak mu automatizovane senzory zabezpecuju vyhladavanie a identifikaciu cielov... cela tato cinnost sa v podstate bude vykonavat v ramci bojovej siete - stroj bude dostavat info od ostatnych prostriedkov v realnom case, takze bude vediet viest palbu aj nepriamo za pouzitia navadzanej municie...

avatar
KOLT Datum: 15.11.2015 Čas: 19:29

Charlie jako obvykle věcně a se zajímavými myšlenkami. S operátorem dronů/spojařem/elektronickým poddůstojníkem souhlas. Pokud se skutečně rozšíří podobné systémy, nebude od věci na to jednoho člověka mít. Případně to můžeme rozdělit mezi střelce a velitele. K tomu řidič. Čili pod tři to nemá v blízké budoucnosti smysl. Samozřejmě ve chvíli, kdy budou skutečně kvalitní autonomní systémy, které zvládnou řídit tank v terénu a bojových podmínkách, dostáváme se na dva členy. Pokud bychom to chtěli zredukovat na jednoho, už by to asi chtělo dráty do hlavy :-)

avatar
Charlie Datum: 15.11.2015 Čas: 18:13

Snížení posádky na dva členy je dle mého nesmysl, kter ýse v dohledné budoucnosti nerealizuje. Tři členové jsou minimální množství z ohledu bojové efektivity, zastupitelnosti i údržby (a na údržbu už mnohdy ani ti tři nestačí).

Jde o to, že i když odstraníme střelce (protože jeho funkci zastane automat, což se ovšem dle mého nedá reálně v nejbližších dekádách realizovat), vyvstane tu nutnost operátora bezpilotních dronů nebo nějaké podobné funkce, protože tanky se začnou zesíťovávat a velitel tanku by byl přetížen.

Navíc, co mi chybí na Armatě, je právě malý dron (velikosti quagkoptéry nebo něco podobného, který by umožňoval autonomní provoz i "visení" na kabelu nad tankem, dky by si bral energii z jeho rozvodů a poskytoval lepší přehled o bezprostředním okolí vozidla (známý pohled z WoT), nebo my mohzl propátrávat trasu přesunu, hledat léčky atp.

Další pokrok by mohly přinést brýle virtuální reality nebo alespoň nějaké velkoplošné displeje, protože dnes jsou data z kamer zobrazována na trapně malé obrazovky, přičemž ale není problém vybavit tank dostatkem kamer na trvalé pokrytí 360°.

avatar
Gloton Datum: 15.11.2015 Čas: 01:49

jj284b: no a já zase říkám, že jeden je málo a bude přetíženej. U nových systémů půjde hodně o to, optimalizovat rozhraní člověk/stroj tak, aby ovládání systémů bylo co nejrychlejší a nejefektivnější.
Pohyb MBT po bojišti je a bude stále velice obtížný na to, aby to zvládl "automat" se současnými shopnostmi i nově vyvinutý v horizontu nedaleké budoucnosti. A jeden člověk nebude efektivně a rychle stíhat obě tyto činnosti naráz.
V situaci intenzivní bojové situace, se bude operátor zbraňových systémů naopak muset 100% věnovat boji.
Máme prostě odlišný názor a až budoucnost ukáže, kdo měl pravdu.
A pro alespoň dvoučlennou osádku budou hovořit i další ohledy, třeba zastupitelnost při zranění. Navíc rozdíl v konstrukci pro zajištění životního prostoru pro jednoho či dva lidi už nebude nijak markantní.
Srovnání s bojovými letadly tady není tak úplně na místě, protože bojové prostředí ve vzduchu je nesrovnatelné s pozemním bojištěm.
No nechám se překvapit jak se to bude vyvíjet......ale mám reálnou obavu, že ve svých 45 letech se rozřešení tohoto problému už ani nedočkám.....tak rychle asi zase ten vývoj nepůjde.

avatar
jj284b Datum: 14.11.2015 Čas: 22:54

Gloton: tak si to precitaj este raz.. ja som vravel ze raz bude mozne tank ovladat jednym clovekom... palubny system bude vyhladavat ciele, urcovat municiu ci riadit tank, clovek bude len schvalovat akcie systemu a urcovat plan pohybu po bojisku.

avatar
Gloton Datum: 14.11.2015 Čas: 12:36

jj284b: co já si pamatuju, ty jsi pořád psal o plně autonomním tanku, který se bude rozhodovat a ničit cíle sám, bez zásahu člověka.
A jak je psáno i tady, to je prostě nesmysl.
A směju se ti pořád.....protože pořád mi to vychází na nejméně dvoučlennou osádku, řidiče a operátora zbraňových systémů :))

avatar
jj284b Datum: 14.11.2015 Čas: 10:09

tak znova - nova generacia tankov a ostatnych bojovych prostriedkov, dostane autonomne systemy pre vyhladavanie a identifikaciu ciela, pricom clovek bude uz len schvalovat utok na takyto ciel. informacie o cieli ale nebudu prichadzat len zo senzorov konkretneho vozidla, ale zo senzorov vsetkych strojov (pozemnych ci vzdusnych) v oblasti, co umozni prioritizaciu cielov, a pouzitie optimalnych zbrani na ich znicenie..

arr