Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cobra-13: Trable ve Freedonii

Datum přidání 12.11.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Mgr. Ondrej Rajkovič

Ve východoevropské Freedonii vypukl etnický konflikt, který hrozí, že přeroste hranice tohoto státu. Stovky mrtvých civilistů a další stovky zraněných jsou jen první známkou krize, v níž freedonská vláda ztrácí kontrolu nad vlastním obyvatelstvem.

Polské speciální jednotky

Foto: Polská speciální jednotka JW Komandosów (Jednostka Wojskowa Komandosów) během cvičení Cobra-13. / wojskaspecjalne.mil.pl

 

Vláda tohoto těžce zkoušeného státu požádala o pomoc Radu bezpečnosti OSN, která promptně odpověděla schválením rezoluce na podporu freedonské vlády a obnovení pořádku v zemi. Severoatlantická aliance, která dění již delší dobu sleduje s obavami, využívá rezoluce OSN. Do Freedonie a na území jejího souseda, Wislandie, vysílá stabilizační síly, které mají prosadit naplnění rezoluce OSN.

 

Cobra-13: Příležitost pro polské speciální síly

Takto přibližně zní scénář největšího cvičení sil pro speciální operace NATO s názvem Cobra-13, které začalo minulý týden a potrvá až do 30. listopadu letošního roku. V průběhu 26 dní tohoto cvičení se do operací zapojí téměř 2500 operátorů speciálních sil, z nichž 1500 provede bojové operace a zbylých 1000 operátorů jim poskytne podporu.

 

Všechny jednotky ze 13 zúčastněných států budou organizovány v sedmi úkolových skupinách pro speciální operace SOTG (Special Operations Task Group) – v pěti pozemních SOTG, jedné letecké a jedné námořní SOTG. Velení celého uskupení, které by v případě skutečného nasazení bylo označeno jako Společné kombinované úkolové uskupení pro speciální operace, připadne polskýmh důstojníkům a poddůstojníkům speciálních sil. Polské velení využije k řízení cvičení mimo jiné i nový mobilní modulární velitelský post.

Polské speciální jednotkyFoto: Polská speciální jednotka JW Grom (Jednostka Wojskowa Grom), ilustrační foto / wojskaspecjalne.mil.pl

 

Pro polské Velitelství speciálních operací (DWS) je cvičení velkým krokem, neboť Polsko má hrát vedoucí roli v rámci sil speciálních operací NATO. Právě DWS je polským nástrojem k řízení společných speciálních operací.

 

Postavení vedoucího státu v této pozici znamená, že DWS musí být schopné plánovat operace a řídit jednotky rozličného zaměření (pozemní, námořní i letecké) z různých států.

 

Cvičení se účastní jednotky celkem ze 13 zemí, což je ideální příležitost pro přípravu na budoucí vedoucí pozici Polska v této oblasti. Druhým aspektem je skutečnost, že cvičení probíhá v sedmi vojenských výcvikových prostorech v Polsku, Litvě, Česku a na Slovensku.

 

Polské speciální jednotkyFoto: Polská speciální jednotka JW Formoza (Jednostka Wojskowa Formoza ), ilustrační foto / wojskaspecjalne.mil.pl

 

Vzdálenost mezi těmito prostory – Leští na Slovensku, Libavou v Česku, Kaunasem v Litvě a Żagańí, Wędrzynem a zálivem Gdaňsk v Polsku – je dostatečně velká, aby to pro velitelství a štáb cvičení Cobra-13 představovalo obrovskou výzvu. Což je ovšem jen velmi dobře, jelikož při nasazení do operací ve státech jako Afghánistán nebo Mali jsou vzdálenosti mezi velitelstvím a jednotkami na bojišti značně velké.

 

MMSD – mobilní velitelství pro speciální síly

Jak ke cvičení, tak k nasazení v zahraničí polské velitelství nasazených sil využije nové modulární mobilní velitelské stanoviště MMSD (Mobilny Moduł Stanowiska Dowodzenia), které vyvinula polská armáda. Toto velitelské stanoviště nabízí možnost vytvoření až třech teleinformačních sítí a má prostor pro šestnáct automatizovaných pracovišť.

 

Celý kontejnerový systém je dopravitelný standardním vojenským nákladním automobilem s jedním přívěsem. MMSD nabízí velmi rychle nasaditelný velitelský post pro taktickou i operační úroveň jednotek na úrovni praporu až brigády.

 

MMSD – mobilní velitelství pro speciální sílyFoto: MMSD: Mobilní velitelství pro speciální síly. / Wojskowe Zakłady Łącznośc

 

Zatím zveřejněné informace naznačují, že je tento modul možné dopravit letouny C-130 Hercules. Pokud bude Polsko zastávat v případě nasazení speciálních sil NATO vedoucí úlohu, může automaticky nasadit moderní velitelské centrum pro řízení a koordinaci operací.

 

601. skss a 5. pšu na cvičení Cobra-13

Těchto výhod bude moci pochopitelně využívat při cvičení Cobra-13 celé úkolové uskupení speciálních operací, jehož součástí je také úkolová skupina speciálních operací (SOTG) z 601. skupiny speciálních sil a rovněž úkolová jednotka speciálních operací ze slovenského 5. pluku zvláštního určení.

 

Jak pro Armádní noviny potvrdilo velitelství 601. skupiny speciálních sil, pouze tato jednotka bude pro své cvičné operace využívat VVP Libavá. Velitelství 601. skss také vyslalo své zástupce do zatím blíže neurčených velitelských struktur.

 

Můžeme pouze spekulovat o tom, v jakém rozsahu se zapojí slovenská 5. pšu do cvičení Cobra-13. Vyčlenění VVP Lešť na jižním Slovensku pro operace v rámci cvičení však napovídá, že by se mohlo jít o rozsáhlejší zastoupení.

 

5. pluk na své internetové stránce deklaroval, že pro Cobru-13 nasadí celou úkolovou skupinu pro speciální operace, ale dosud k tomuto vyjádření přistupujeme s jistou rezervou.

 

Závěrem lze říci, že Cobra-13 představuje výrazný krok v přípravě na nasazení speciálních sil NATO. A Armádní noviny budou toto cvičení i nadále sledovat.

 

Zdroje: 601.skss, 5.psu, Polska Zbrojna

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nemo Datum: 14.11.2013 Čas: 19:42

stabilní stát byla dlouho i Sýrie nebo Libye a revoluční scénář ve východní Evropě seděl právě na Ukrajinu nebo Bělorusko. V Ukrajině se situace po možném přijetí do EU partnerství vyostří rozpory a situace nebude mít daleko k revoluci. V Bělorusku zase pokud by se nějakou barevnou revolucí podařilo svrhnout Lukašenka a prozatímní vláda by situaci nezvládala. Ale tam je pravděpodobnější ruský zásah.
S tou Moldávií máte pravdu, jenže co NATO zjistilo že Rusko je schopno i ochotno bránit Sýrii která je od něj přece jen relativně daleko, tak zásah v Moldávii by byl také velmi problematický, hlavně bez sympatizující Ukrajiny.

avatar
Ondrej Rajkovic Datum: 14.11.2013 Čas: 12:19

ad Nemo: Myslim, ze zmineny scenar byl zvolen proto, aby prostredi v kterem se cvici pasovalo do scenare. Bylo by trochu divne pokud by se scenar odehraval v dzungli a nebo v africke pousti a jednotky by realne cvicily v stredni Evrope.

avatar
David Datum: 14.11.2013 Čas: 09:27

Tak Ukrajina je dnes poměrně stabilizovaný stát. Samozřejmě, jsou zde rozpory mezi východní, spíše proruskou částí a západními oblastmi, je tam i poměrně složitá politická situace. Ale taková Česká republika taky není zrovna ideální stát. Rozhodně si myslím, že v Evropě jsou mnohem problematičtější státy - třeba taková Moldávie
Ale přiznám se - úrovní tohoto cvičení mne Poláci příjemně překvapili

avatar
Nemo Datum: 13.11.2013 Čas: 20:06

zajímavé cvičení a ještě zajimavější myšlenka na koho by zmíněný stav pasoval - a nejpravděpodobnější připadá Ukrajina....

avatar
Ondrej Rajkovic Datum: 13.11.2013 Čas: 13:14

ad BoudiSVK: Minuly rok bola Puma :-)

avatar
BoudiSVK Datum: 13.11.2013 Čas: 13:07

Minulí rok Anaconda, tento rok Cobra budúci rok bude asi phyton :-D

arr