Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

CompBullet - zázračné střelivo nebo podvod?

Datum přidání 13.12.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Letmý pohled na hlavní obrázek vám mnohé napoví o tématu dnešního článku. Na obrázku vidíme opravdu netradiční střelivo CompBullet od stejnojmenné italské muniční firmy. Zvláštností projektilů CompBullet je vnitřní dutina, do které vede řada děr umístěných po obvodě. Podle výrobce mají takto vylepšené projektily lítat rychleji, přesněji a kompenzovat zdvih hlavně při výstřelu. Nebudeme si nic nalhávat. CompBullet vyvolávají spoustu pochybovačných otázek a negativních reakcí. Jelikož o střelách CompBullet uslyšíme určitě i v budoucnu, pojďme se podívat, zda se jedná jen o chytrý marketingový trik nebo stojíme na prahu menší střelecké revoluce.

CompBullet

Foto: Střela CompBullet v ráži 5,56 mm / CompBullet

 

Jak střela CompBullet funguje? Alfou a omegou úspěchů mají být právě díry vyvrtané po obvodě. Při výstřelu horké plyny skrze díry lépe proniknou mezi střelu a hlaveň. Tímto způsobem dojde k „mazacímu efektu“, čímž se sníží tření mezi projektilem a hlavní.

 

Využití plynů pro mazání (zlepšení chodu) zbraně není nic nového. Mnoho automatických palných zbraní má drážkovanou nábojovou komoru, aby horké plyny mohly proudit kolem nábojnice.

 

Pro střely „mazací efekt“ může platit také. Dojde ale k takovému zlepšení, aby se to projevilo na balistických vlastnostech vystřeleného projektilu? To je otázka, na kterou nyní neznáme odpověď.

 

CompBulletFoto: Střela CompBullet v ráži 9 mm / CompBullet

 

CompBullet má především fungovat jako kompenzátor zdvihu/úsťová brzda. Název CompBullet je vlastně anglickou zkratkou slov „kompenzátor“ (compensator) a „projektil“ (bullet). Právě funkci hlavňového kompenzátoru mají díry ve střele zčásti nahradit. Úsťová brzda slouží na zbrani k vhodnému přesměrování horkých spalin z výstřelu, aby se vyrovnávalo cukání zbraně při střelbě. CompBullet má tomuto efektu pomoci.

 

Dejme však slovo Mattu Fughamovi , uživatel blogu The Firearm Blog, který k tomu říká:

„Mohu bez sebemenších pochyb v mé mysli říct, že střela nemůže fungovat jako kompenzátor. Časové úseky jsou jednoduše příliš krátké pro dynamiku plynů, aby to mělo nějaký efekt. Mluvíme zde o mikrosekundách.
Dlouho poté (relativně vzato), než střela opustí hlaveň, existuje v hlavni stále velký tlak. Úsťové brzdy na hlavni vytvářejí rekční síly, které pracují proti cukání zbraně. Mluvíme zde však zde o milisekundách, což je o několik řádu více, než v případě efektu ve střele.“

Další vlastností má být zvýšení rychlosti výstřelného projektilu. Podle výrobce je zvýšení rychlosti dosaženo raketovým efektem. Ten je způsoben únikem horkých spalin skrze obvodové díry těsně po výstřelu - aspoň tak praví výrobce na svých oficiálních stránkách. Avšak opět není jasné, zdá operace v řádu mikrosekund může mít vliv na rychlost střely.

„Zatím nikdo opravdu nepochopil dynamiku plynů na výstupu z hlavně. Spousta věcí prostě funguje jinak, než si myslíme, že by měla fungovat.
Existuje jen jeden způsob jak zjistit zda CompBullet skutečně funguje. Vystřílet tisíc nábojů v různých rážích“ Ryan, The Firearm Blog.

Zatím je ke střelám CompBullet jen spousta povrchních informací, které se nedají nezávisle ověřit. Jediným nezpochybnitelným faktem je, že CompBullet bude nepochybně dražší než klasické projektily.

 

Snad se brzy dozvíme, zda se jedná o chytrý marketingový tah italské firmy, nebo se dočkáme převratu v konstrukci nábojů. Každopádně budeme zvědaví na vaše názory.

 

Zdroj: The Firearm Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr