Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Společné cvičení českých a izraelských speciálních jednotek

Datum přidání 18.08.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V úterý skončilo dva týdny dlouhé cvičení českých a izraelských speciálních sil ve výcvikovém prostoru Ceelim v Negevské poušti. Za českou stranu se cvičení účastnila 601. skupina speciálních sil (601. skss) a za izraelskou stranu speciální jednotka Duvdevan.

Foto: Odstřelovačský tým 601. skss / IDF

 

Duvdevan (hebrejský výraz pro "třešeň") je izraelská speciální jednotka určená pro operace v městských oblastech. Vojáci jednotky často provádějí tajné operace na nepřátelském území, kdy nosí oblečení místních obyvatel.

 

Mezi hlavní úkoly jednotky patří boj ve městě, protiteroristické operace, tajné operace, zatýkání, likvidace konkrétních osob a záchrana rukojmí. Příslušníci jednotky Duvdevan jsou často nasazování proti Palestincům - při nepokojích se její maskovaní agenti vmísí do davu Palestinců a když násilí eskaluje, vytasí zbraně a začnou zatýkat.

 

Duvdevan je považován za jednu z nejúspěšnějších protiteroristických jednotek. Aby se její příslušníci úspěšně infiltrovali do palestinské komunity, podstupují speciální sedmiměsíční trénink. „Dvě nejdůležitější věci, které u vojáků hledám, je odhodlání a bojovnost. Jdou za svým cílem, dokud ho nedosáhnou," uvedl v roce 2015 pro The Jerusalem Post jeden z velitelů, který cvičí nové rekruty jednotky.

 

Agenti absolvují 180 hodin izraelského bojového umění Krav Maga. „Učíme je, jak použít své ruce a nohy jako zbraň a dostat nepřítele co nejrychleji s minimálním počtem úderů zaměřených na slabá místa. Musí se vypořádat s teroristy, kteří na ně budou útočit s nožem nebo zbraní," dodal velitel. Mimo fyzické zdatnosti se muži také učí, jak splynout s davem. Osvojují si arabské kulturní zvyky, jazyk i dialekt.

 

Jednotka Duvdevan se podle The Jerusalem Post účastnila stovek operací v "komplikovaných podmínkách" za účelem zadržení hledaných Palestinců, zamezení plánovaných teroristických útoků a zničení teroristické infrastruktury.

 

Vojáci jednotky Duvdevan předávali po dva týdny své zkušenosti vojákům české speciální jednotky 601. skss. Muži obou jednotek cvičili ve výcvikovém táboře Ceelim, kde stojí i simulovaná arabská městská čtvrť.

 

Video: Cvičení 601. skss a Duvdevan / YouTube

 

"Na společném výcviku si ceníme především zkušeností izraelské strany a také specifických podmínek a prostředí v jejich výcvikových prostorech," sdělil ČTK mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Za Českou republiku se akce zúčastnilo zhruba 50 příslušníků 601. skss

 

Podle Šulce byl výcvik zaměřen „na sdílení zkušeností při vedení protiteroristických operací v zastavěném prostoru" a konal se na přelomu července a srpna. Vojáci nacvičovali boj v městském prostředí a obsazování budov.

 

V tiskovém prohlášení IDF uvedly, že cílem společného cvičení bylo studovat dovednosti a postupy obou jednotek. Podle jednoho z velitelů jednotky Duvdevan, kterého izraelská média označují jako "kapitána C", bylo cvičení s 601. skss pro jednotku "smysluplnou a užitečnou" zkušeností.

 

"Ozbrojené sily společně cvičily v zastavěné oblasti v oblasti Ceelim, s cílem se společně učit," uvedl "kapitán C". "Není pochyb o tom, že to bylo úspěšné a smysluplné cvičení pro obě strany." 

 

Video: Operátoři 601. skss a Duvdevan ve výcvikovém prostoru Ceelim. / Jerusalem online

 

Zástupce velitele české jednotky, četař Pavel Vaneček, pro The Jerusalem Post uvedl, že "vzájemná příprava s jednotkou Duvdevan byla první příležitostí ke sdílení bojových znalostí a zkušeností s bojem v městském prostředí s tak elitní jednotkou. Tato vzájemná spolupráce byla přínosem pro obě strany a ukazuje na srdečný vztah mezi oběma zeměmi."

 

Cvičení je dalším důkazem intezivnější spolupráce České republiky a Izraele ve vojenských otázkách.

 

Česko také v rámci budování užší vojenské spolupráce pošle do Izraele speciálního diplomata pro zbrojní průmysl. „Izraelce naše rozhodnutí potěšilo, už teď nás zahrnuli seznamem oborů, v nichž by mohly spolupracovat české a izraelské firmy z oboru," uvedl náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.

 

Zdroj: The Jerusalem Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jura99 Datum: 20.08.2017 Čas: 19:39

Tak snad se ti Izraelci od našich něco přiučili ;-)...SOG organizačně na bojiště vůbec nepatřila, měli původně hlídat objekty a chránit osoby, jako složka vojenské policie.

avatar
Nesher Datum: 20.08.2017 Čas: 17:51

Kolt, 3RMO
Je fakt, že to jak zametli se SOG bylo min. hodně nefér, ale na druhou stranu je otázka, zda 25 tis. armáda skutečně potřebuje a dlouhodobě dokáže rozvíjet 2 jednotky speciálních sil. Podle mě by to byl zbytečný luxus (ostatně to je i nyní budovaná jednotka podpory speciálních sil v Olomouci jejíž práci by zcela jistě dokázal zastat 43. výsadkový prapor). A SOG v tomto boji podlehl celkem logicky, jako jednotka Vojenské policie stál trochu mimo struktury, velkou část osazenstva tvořili bývalí příslušníci PČR a nikoliv "vojáci" a oproti dlouhodobě budované 601 byl SOG menší, méně univerzální a méně "vojenský", a to v časech kdy krom zahraničních misí nebylo už skoro na nic dalšího, hrálo svou roli. Dalším mínusem dozajista bylo i to, že SOG byl dítě exministra Tvrdíka a po jeho neslavném odchodu ho neměl kdo podporovat. Prostě nesystémový prvek, který by pravděpodobně skončil tak jako tak. Že se ten konec dal provést důstojněji a slušnější, tak o tom není sporu.

Tečka
K žádnému zrušení speciálních sil nedošlo, zrušena byla jedna relativně malá jednotka (důvody uvádím výše). 601. SkSS je kontinuální budována a nasazována do akce (Kosovo, Irák, Afghánistán a naposled Mali).

avatar
KOLT Datum: 19.08.2017 Čas: 10:15

MeVik, díky!

avatar
MeVik Datum: 19.08.2017 Čas: 09:49

@Kolt

Je to SIG.

avatar
KOLT Datum: 18.08.2017 Čas: 23:22

Mmchd, koukal jsem teď na jejich nejnovější uvolněné video z výcviku a mám dojem, že tam střílí z ÚP hned po vynoření z vody. Mají k dispozici i něco jiného než standardní M4? Protože s tou by to asi nebyl úplně dobrý nápad. Vím, že se svého času mluvilo o asi stovce SIG516 od Američanů, ale nevím, jestli skutečně doputovala k Šestce nebo měla jiné určení.
Pravdou je, že na záběrech ve vodě jsou pušky, které mají jiné spojení těla a předpažbí než klasická M4. I bych si myslel, že je to individuální modifikace, ale při vodních akcích všichni mají tyhle, jindy naopak M4, čili to pravděpodobně bude jiná zbraň. A to předpažbí vypadá jako u Sigu. Není tu někdo znalý věci, kdo by z těch rychlých záběrů dokázal identifikovat, o jakou zbraň se jedná?

avatar
KOLT Datum: 18.08.2017 Čas: 22:18

Je veřejným tajemstvím, že SOG byl zrušen díky p. Páleníkovi, bývalému veliteli 601. skss, tou dobou šéfovi vojenského zpravodajství...

avatar
3RMO Datum: 18.08.2017 Čas: 21:42

Tecka
myslíš SOG? (v Afganistánu byli spojenci oznčeni za špičku , což se některým tlustoprdům na MO nelíbilo tak z nich udělali zbabělce že nechali brity ve štychu. Což britové později označili za lež)...

avatar
Tecka Datum: 18.08.2017 Čas: 20:02

GAVL
Dobrze...tym bardziej,że Czesi dobrych pare lat temu,realnie zlikwidowali jednostki specjalne. Komu na tym zależało ?

avatar
GAVL Datum: 18.08.2017 Čas: 19:25

Cvičení se našim bude hodit.

Hlavně aby naše diplomatická cesta neskončila nákupem tanků M60.

arr