Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cvičení JACKAL STONE 2014

Datum přidání 25.09.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: 601. skss

V průběhu měsíce září proběhlo pod vedením Special Operations Command Europe (SOCEUR) letošní největší cvičení jednotek pro speciální operace na území Evropy. Za Českou republiku se tohoto cvičení zúčastnili příslušníci 601. skupiny speciálních sil (601. skss) a Úkolová jednotka speciálních vzdušných operací SOATU (Special Operations Air Task Unit).

Foto: 601. skss na cvičení JACKAL STONE 14. / 601. skss

Foto: 601. skss na cvičení JACKAL STONE 14. / 601. skss

 

Cvičení Jackal Stone 2014 vzniklo na základě cvičení Shamrock Key z roku 2006, kdy jednotky z Polska, Litvy, Estonska, Lotyšska a Norska cvičily na územích pobaltských států.

 

Letošní cvičení Jackal Stone 2014 probíhalo na území Spolkové republiky Německo (ve výcvikových prostorech Grafenwoehr, Hohenfels a Baumholder) a na území a ve vodách patřících Holandsku.

 

Zářijového cvičení se včetně podpůrného personálu zúčastnilo na 1500 cvičících, a zastupovali USA, Holandsko, Českou republiku, Finsko, Velkou Británii, Litvu, Norsko, Polsko, Švédsko a Slovinsko. Za Českou republiku se cvičení účastnilo 109 příslušníků 601. skss, 103. Centra CIMIC/PSYOPS, SOATU a pozemní personál z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou.

 

601. skss

Foto: Čeští vojáci se mohli na cvičení seznámit také s konvertoplánem V-22 Osprey. / 601. skss

 

Scénář cvičení se odehrával ve fiktivní zemi Freedonii. Freedonie je ohrožována teroristickou sítí, která ji činností svých skupin destabilizuje a ohrožuje životy místních obyvatel. Země se proto obrátila o pomoc na OSN, která schválila vojenskou podporou vlády Freedonie, a to v podobě působení jednotek pro speciální operace.

 

Mezi hlavní cíle cvičení patřilo především procvičení narušování činností teroristických skupin prostřednictvím ofenzivních činností. Plněné úkoly tak byly především ze škály úkolů v rámci jedné z klíčových rolí SpecOps (Speciálních Operací) - ofenzivní činnost.

 

V rámci úkolových uskupení pak měli cvičící příležitost spolupráce s operátory z různých zemí, a tak si ověřit a prohloubit znalosti a zkušenosti napříč jednotkami. Velkým přínosem byla i spolupráce s US NAVY SEALS, se kterými cvičili operátoři provádění úderných akcí z útočných člunů a to jak při úderech na vodní plavidla, tak při operacích s vyloděním na pevninu či ostrov.

 

601. skss

Foto: 601. skss při CQB. / 601. skss

 

Příslušníci štábu při plánování operací procvičovali standardní operační postupy při práci v mezinárodním štábu a otestovali komunikaci s jednotkami v různých prostorech bojové činnosti.

 

"Největší přínos práce se všemi těmito státy je to, že je potřeba sladit standardní operační postupy, abychom zvýšili naši vnitřní operativní schopnost a dělali jsme pokaždé ty správné věci správným způsobem," řekl novinářům velitel SOCEUR generálmajor Gregory J. Lengyel. Týká se to podle něj třeba řízení operací a jejich kontroly. "Různé země mají různé způsoby, jak to dělají, ale ukazuje se, že čím více operujeme společně, tím více standardizujeme tyto postupy," doplnil.

 

Foto: JACKAL STONE 2014

Foto: Akce se účatnily i modernizované vrtulníky Armády ČR Mi-171š.  / 601. skss

 

V pátek 12. 9. se v rámci návštěvního dne se jednotka SOATU předvedla při ukázkách zásahů proti teroristům, kdy na místo zasazovala úderné síly. "To, co tato jednotka předvedla, bylo úžasné. České jednotky operují na velmi vysoké úrovni a je pro nás čest s nimi spolupracovat. Můžete být na ně hrdí," pochvaloval si český příspěvek pro Jackal Stone 2014 generál Lengyel, který je sám bývalým pilotem pro speciální operace.

 

"Naše vrtulníky se tohoto cvičení účastní vůbec poprvé v rámci nově budované schopnosti jednotky SOATU, kdy jsou vyčleňované pro plnění úkolů speciálních sil," přiblížila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

601. skss

Foto: Český palubní střelec v akci. Vrtulníky Mi-171š získaly do výzbroje rotační kulomety Minigun ráže 7,62 mm. / 601 .skss

 

Operátoři se také mohli seznámit s technickými novinkami, jakou je letoun V-22 Osprey a především si s partnery předávat nové poznatky, které mohli zároveň vyzkoušet. Díky komplexnosti a reálnosti simulovaných situací celého cvičení procvičili operátoři 601. skss a SOATU část spektra ofenzivních činností, od fáze plánování až po jeho provedení, a to v mezinárodním prostředí.

 

Výsledkem je potvrzení, že propojením 601. skupiny speciálních sil a SOATU vzniká schopnost exkluzivní i v rámci mezinárodní komunity SpecOps.

 

Redakčně upraveno

Zdroj a další fotky ze cvičení Jackal Stone 2014: 601. skss

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 25.09.2014 Čas: 19:31

Pod článkem o modernizaci Mi-171š někdo psal, že je škoda, že nejsou osazeny miniguny. Teď se může zaradovat, že na jeho slova došlo :-)

avatar
Luky Datum: 25.09.2014 Čas: 14:21

"Bezbolestná" vypadá ve dveřích Mi-171 velmi dobře... :)

avatar
tomasek Datum: 25.09.2014 Čas: 14:13

Pěkný článek, akorát bych nepoužíval jméno Holandsko ale Nizozemsko. Vypadá to neprofesionálně. ;)

arr