Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Cvičení NATO EMBOW XIV. v Německu

Datum přidání 02.10.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: kapitán Marek Maxim Švancara

Ve dnech 24.-30.9. proběhlo v německém Noervenichu již 14. cvičení NATO EMBOW, kterého se zúčastnily vzdušné síly Německa, Francie, Španělska, Itálie, Švýcarska, Belgie, Holandska a také České republiky. 

Foto: Příklad použití klamných cílů u L 159 ALCA. Pozn. - Fotografie jsou ilustrační, na cvičení bylo zakázáno pořizovat foto a video dokumentaci. / archiv 212. tl

Foto: Příklad použití klamných cílů u L 159 ALCA. Pozn. - Fotografie jsou ilustrační, na cvičení bylo zakázáno pořizovat foto a video dokumentaci. / archiv 212. tl

 

Cílem tohoto cvičení bylo prověření možností ochrany letounů především před přenosnými protiletadlovými komplety, tzv. MANPADy (Man-Portable Air Defence System). Ty stále zůstávají pro letouny na současných bojištích po celém světě velkou hrozbou. Nejsou příliš nákladné na pořízení a jsou nekontrolovatelně rozšířené i mezi teroristickými skupinami. Hovoří se i o možnosti zneužití na civilní cíle.


Cvičení NATO EMBOW se letos zúčastnily dvě L-159 ALCA čáslavské 212. taktické letky a také česká C-295M CASA ze Kbel. Při výcviku se u lehkých bitevníků vystřídali tři čeští piloti a doprovodili je nepostradatelní technici. Samotné cvičení se odehrálo na letecké základně neměckého letectva Noervenich a přibližně 180 mil severně na německo-holandských hranicích.

 

V místních mokřinách se rozkládá letecká střelnice Meppen, která umožňuje vystřelování infračervených klamných cílů (tzv. FLARE) i nízko nad zemí bez rizika požáru.

 

L-159 fleryFoto: Dvojice L 159 ALCA s vystřelenými flary. / archiv 212. tl

 

Testují se totiž „koktejly" flarů a z testovacích naváděcích hlavic různých na teplo naváděných raket umístěných na stendu na zemi se vyhodnocuje, které kombinace jsou pro odvedení dané rakety od letounu nejvhodnější.


Mohlo by se zdát, že by stačilo použít jeden typ letounu a vyzkoušet různé „koktejly" klamných cílů na jednotlivé typy hlavic raket a výsledky pak zobecnit a nejefektivnější kombinace pak použít pro všechny letouny NATO. Ale není tomu tak.

 

Naši piloti, kteří se cvičení zúčastnili, vysvětlují, že každý letoun má jiné tepelné vyzařování i odlišnou teplotu výstupních plynů motoru. Proto koktejl, který ochrání např. Tornado, nebude fungovat pro naše letadla.

 

L-159 zbraněFoto:  Rakety používané u letounu L 159 ALCA. / archiv 212. tl

 

Každý národ navíc dovezl svoje typy raket, takže bylo možné vyzkoušet nejen různé kombinace flarů a typů letadel, ale především různých typů naváděcích hlavic raket.


„Střelecký" důstojník 212. taktické letky kapitán Pavel Linhart shrnuje: „Minulý rok ve francouzském Cazaux a letos v Německu měly naše L-159 jedinečnou možnost prověřit svoje charakteristiky a vyzkoušet „koktejly" klamných cílů jednak proti tzv. manpadům, ale i širokému spektru raket naváděných infračerveným zářením."

 

Ve Francii se v roce 2014 za 21. základnu taktického letectva Čáslav spolu s L-159 zúčastnil i náš Gripen. Nepřízeň počasí tam ale neumožnila odlétat celý testovací program. Letos bylo naštěstí možné vše dohnat a požadavky kladené na EMBOW XIV. byly splněny na 99 %.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Mattauch Datum: 05.10.2015 Čas: 08:04

karloscz: asi by to patřilo spíš sem:
http://www.armadninoviny.cz/cviceni-allied-spirit-ii-pohled-americke-strany.html

A co vím, ze strany prostých vojáků tam bylo předvedeno vše co umožnila jejich technika, z velké části vhodná pro VHU. Oficiálně samozřejmě naprostý úspěch... ;)

avatar
RiMr71 Datum: 02.10.2015 Čas: 15:38

Díky za článek - vždycky je fajn slyšet či číst články "zevnitř".
Jinak - dá se aspoň zhruba uvést (na základě těch proběhlých testů) jaká je šance na vyhnutí se střele z MANPADu když má fléra ten "správný koktejl"? :)

avatar
karloscz Datum: 02.10.2015 Čas: 13:55

Trochu off topic, ale nevím, kde jinde - nevíte někdo jaké bylo oficiální hodnocení allied spirit? Byli tam tankáni z Přáslavic. Co sem tak slyšel, tak prý žádná velká sláva...

arr