Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cvičení průzkumných skupin

Datum přidání 29.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Redakce AN

V termínu 19. do 23. května 2014 se uskutečnil pod řízením zpravodajských skupin 71. a 72. mechanizovaného praporu společný výcvik průzkumných skupin těchto praporů. Cvičení bylo zaměřeno na odbornou průzkumnou přípravu a zvýšení fyzické a psychické připravenosti vojenských průzkumníků.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mpr

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 71. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mpr

V první části výcviku vojáci překonávali překážky, které jim řídící s instruktory připravili. Mimo jiné došlo na překonávání bojové dráhy v jednotlivcích, v týmech i v taktické situaci, dále se jednalo o vojenské lezení se zaměřením na zdolávání skalních překážek.

V neposlední řadě vojáky čekalo překonávání vodní překážky improvizovaným způsobem na vodním cvičišti Barnov, kde teplota vody byla daleko od rekreačního ideálu. Mezery ve výcviku byly vyplněny teoretickými zaměstnáními pro zopakování a prověření zejména průzkumných, ženijních a zdravotních znalostí.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mprFoto: Ženijní část výcviku. / 71. mpr

Druhá část byla zaměřena na praktickou stránku činnosti průzkumných týmů, kdy námět zaměřený na provádění průzkumu v rámci stabilizační operace vhodně doplňovaly částí svých jednotek 73. tankový a 102. průzkumný prapor. Ty pro naše hlídky představovaly nejen kvalitního protivníka, ale hlavně výzvu, kterou se všichni cvičící snažili odpovídajícím způsobem zvládnout.

Průzkumníci z Prostějova také navíc kvalitním prováděním vlastní průzkumné a protidiverzní činnosti a používáním bezpilotních prostředků práci našich průzkumných týmů velmi účinně ztěžovali.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mprFoto: Výcvik vojenského lezení. / 71. mpr

Závěr úkolu poskytl ve dvou scénářích možnost k prověření jednotlivých hlídek ve schopnostech spolupráce, kdy zejména velitelé museli společně řešit problémy vyplývající s navazováním kontaktu se spřátelenými jednotkami ve shromaždišti. Vrcholem pak byla reakce na provedenou léčku nepřítele, která prokázala schopnost kvalitní kooperace týmů průzkumných skupin obou praporů a jejich fungování jako neorganického celku.

Poté, co byly stanovené prostory propátrány, objekty odpozorovány a jednotky i se dvěma simulovanými zraněnými ze závěrečné léčky zpátky na základně, si mohli průzkumníci poprvé oddechnout a připravit se na závěrečné vyhodnocení a výměnu zkušeností. Rozhodčí, kteří byli součástí všech týmů a měli tak možnost sledovat jejich činnost po celou dobu, následně provedli vyhodnocení, které poukázalo na několik nedostatků.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mprFoto: Překonávání vodní překážky. / 71. mpr

Odhalení těchto chyb a poukázáním na ně pak bylo hlavním cílem tohoto výcviku. Bez objektivní kritiky se nikdo nemůže posunout dále a tím méně průzkumná jednotka, kde i malá chyba v přípravě nebo v průběhu plnění úkolu muže mít závažné následky.

Závěrečnému nástupu dominovalo společné přání všech zúčastněných, aby se podobné cvičení, při kterém obě sesterské jednotky cvičí spolu, opakovala co nejčastěji.

Zdroj: 71. mpr

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr