Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Cvičení průzkumných skupin

Datum přidání 29.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Redakce AN

V termínu 19. do 23. května 2014 se uskutečnil pod řízením zpravodajských skupin 71. a 72. mechanizovaného praporu společný výcvik průzkumných skupin těchto praporů. Cvičení bylo zaměřeno na odbornou průzkumnou přípravu a zvýšení fyzické a psychické připravenosti vojenských průzkumníků.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mpr

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 71. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mpr

V první části výcviku vojáci překonávali překážky, které jim řídící s instruktory připravili. Mimo jiné došlo na překonávání bojové dráhy v jednotlivcích, v týmech i v taktické situaci, dále se jednalo o vojenské lezení se zaměřením na zdolávání skalních překážek.

V neposlední řadě vojáky čekalo překonávání vodní překážky improvizovaným způsobem na vodním cvičišti Barnov, kde teplota vody byla daleko od rekreačního ideálu. Mezery ve výcviku byly vyplněny teoretickými zaměstnáními pro zopakování a prověření zejména průzkumných, ženijních a zdravotních znalostí.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mprFoto: Ženijní část výcviku. / 71. mpr

Druhá část byla zaměřena na praktickou stránku činnosti průzkumných týmů, kdy námět zaměřený na provádění průzkumu v rámci stabilizační operace vhodně doplňovaly částí svých jednotek 73. tankový a 102. průzkumný prapor. Ty pro naše hlídky představovaly nejen kvalitního protivníka, ale hlavně výzvu, kterou se všichni cvičící snažili odpovídajícím způsobem zvládnout.

Průzkumníci z Prostějova také navíc kvalitním prováděním vlastní průzkumné a protidiverzní činnosti a používáním bezpilotních prostředků práci našich průzkumných týmů velmi účinně ztěžovali.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mprFoto: Výcvik vojenského lezení. / 71. mpr

Závěr úkolu poskytl ve dvou scénářích možnost k prověření jednotlivých hlídek ve schopnostech spolupráce, kdy zejména velitelé museli společně řešit problémy vyplývající s navazováním kontaktu se spřátelenými jednotkami ve shromaždišti. Vrcholem pak byla reakce na provedenou léčku nepřítele, která prokázala schopnost kvalitní kooperace týmů průzkumných skupin obou praporů a jejich fungování jako neorganického celku.

Poté, co byly stanovené prostory propátrány, objekty odpozorovány a jednotky i se dvěma simulovanými zraněnými ze závěrečné léčky zpátky na základně, si mohli průzkumníci poprvé oddechnout a připravit se na závěrečné vyhodnocení a výměnu zkušeností. Rozhodčí, kteří byli součástí všech týmů a měli tak možnost sledovat jejich činnost po celou dobu, následně provedli vyhodnocení, které poukázalo na několik nedostatků.

Foto: Společný výcvik průzkumných skupin 1. a 72. mechanizovaného praporu. / 71. mprFoto: Překonávání vodní překážky. / 71. mpr

Odhalení těchto chyb a poukázáním na ně pak bylo hlavním cílem tohoto výcviku. Bez objektivní kritiky se nikdo nemůže posunout dále a tím méně průzkumná jednotka, kde i malá chyba v přípravě nebo v průběhu plnění úkolu muže mít závažné následky.

Závěrečnému nástupu dominovalo společné přání všech zúčastněných, aby se podobné cvičení, při kterém obě sesterské jednotky cvičí spolu, opakovala co nejčastěji.

Zdroj: 71. mpr

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr