Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cvičení Rusko-Běloruského svazu Západ 2017

Datum přidání 31.08.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 44 komentářů    autor autor: Jakub Mareš

Rusko-běloruské cvičení Západ 2017 začíná 14. září – stále je ale poměrně tajemné. Existují dohady o tom, kolik a jakých sil se ho zúčastní, jaký je jeho politický cíl a zda je na místě se něčeho obávat. Ačkoliv představitelé (Ruské federace) RF a Běloruska opakovaně ujišťují o defenzivní a protiteroristické povaze cvičení, představitelé NATO o jejich tvrzeních vyjadřují silné pochyby.

Foto: Přehledová mapa cvičení Zapad 2017; větší foto / Mil.ru

 

Cvičení Západ 2017 navazuje na řadu velkých strategických cvičení, která byla pořádána za studené války (nejvíce se v souvislosti s polskou krizí proslavil Západ 81). První postudenoválečný Západ proběhl v roce 1999, v roce 2009 došlo k dohodě mezi prezidenty Ruska a Běloruska o střídavém pořádání cvičení Západ a Štít svazu každé dva roky (tedy Západ 2009, 2013, 2017, Štít svazu 2011, 2015, 2019).

 

Počet zúčastněných vojáků nemá dle běloruského ministra obrany Andreje Ravkova přesáhnout 13 000 – což je hranice, nad kterou by bylo dle Vídeňského dokumentu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyžadováno pozvání pozorovatelů ostatních států OBSE. I přesto, že oficiální počet vojáků přítomnost pozorovatelů nevyžaduje, Alexandr Lukašenko i tak pozorovatele pozval.


Jistou pozornost jako indikátor velikosti cvičení vzbudil značný nárůst počtu vlaků vypravených v posledním roce z Ruska do Běloruska: 50 vagonů loni oproti 4126 letos (Západ 2009 – 6000 vagonů a Západ 2013 asi 2500 vagonů). Pavel Kovalev z Vojensko politické revue vysvětluje, že jde vlastně o 36 vypravených vlaků (z toho podle něj 22 určených pro Západ 2017), dostačujících k dopravě zhruba jedné brigády tam a zpět. Cvičení má dle ruského ministerstva obrany probíhat v Pskovské oblasti, v Leningradské oblasti, v Bělorusku i Kaliningradě.


O scénáři cvičení si můžeme udělat obrázek z tiskového prohlášení zástupce ministra obrany RF Alexandra Fomina z 30.8.: "První třídenní fáze cvičení bude představovat nácvik využití společných sil k izolaci výzvědných a sabotážních sil nepřítele a ilegálních ozbrojených skupin na běloruském území a současné obraně klíčových zařízení proti leteckému útoku."


Scénář tedy předpokládá infiltraci Běloruska a Kaliningradu ozbrojenými skupinami nepřátelskými ke Svazu, které mají vnější podporu v podobě letecké a námořní dopravy a jiné logistické podpory.

 

Proti simulovanému protivníkovi Bělorusko a Rusko nasadí výsadkáře, letectvo k odříznutí nepřítele a podpoře pozemních sil, speciální jednotky ke zničení protivníka a Baltská flotila odřízne únikové cesty z moře. Zároveň budou v ruském vnitrozemí probíhat protiteroristická cvičení. Druhá čtyřdenní fáze se bude týkat odražení útoku protivníka na hranicích Svazu a schopnosti rychle reagovat na měnící se podmínky.


Těsně před cvičením můžeme očekávat rychlou sérii menších cvičení – armáda RF tento postup používá k finálnímu rozmístění sil do pozic, díky čemuž je možné spustit hlavní cvičení podstatně rychleji.


Podle Fomina má cvičení zahrnovat 12,7 tisíc vojáků, asi 70 letadel a helikoptér, 250 tanků (z velké části zřejmě z 1. gardové tankové armády), 200 děl a 10 válečných lodí. Odhady ze strany analytiků zemí NATO jsou ale podstatně vyšší než čísla udávaná Ruskem a Běloruskem – Západu 2013 se podle nich účastnilo asi 70 000 vojáků, v současnosti se očekává i více než 100 000 (v Bělorusku, Baltském moři, Kaliningradu i Rusku), což by ze cvičení dělalo druhé největší (po Kavkaz 2016) od konce studené války.


V posledních měsících různí představitelé NATO, mezi nimi velící důstojník americké armády v Evropě Ben Hodges a vedoucí velitelství pro speciální operace (SOCOM) Raymond Thomas, vyjádřili obavu, že by cvičení mohlo být použito jako zástěrka k trvalému umístění ruských sil na běloruském území.


Tyto obavy souvisí i s Rusko - Běloruskou "klasickou" roztržkou v roce 2016, která je spojená s běloruským dluhem za dodávky plynu. Krize se promítla do zhoršení politických vztahů mezi oběma zeměmi. V různých médiích (Belarus Digest )se v rámci krize objevily spekulace, že může dojít k ruské okupaci Běloruska, maskované účastí ve společných bělorusko-ruských vojenských cvičeních Zapad 2017.


Další obavy plynou z prekérního postavení východní hranice NATO, tedy pobaltských států a obtížně bránitelného Suwalského koridoru (oblast táhnoucí se mezi Běloruskem a ruskou enklávou Kaliningrad) nebo možnosti využití stálých sil v Bělorusku pro ohrožení Ukrajiny z nového směru.


Ačkoliv analytici NATO nevnímají cvičení nutně jako přípravu invaze, samotná existence takové možnosti vytváří v Alianci pnutí a zvýrazňuje odlišné priority členů: Polsko, Pobaltí a Finsko vnímají cvičení jako zásadní ohrožení: ostatně, operace ruské armády proti Gruzii v roce 2008 začaly s ukončením cvičení Kavkaz 2008 a obsazení Krymu předcházela jiná velká cvičení.


V souvislosti se Západem 2017 Polsko uzavírá na měsíc na východní hranici vzdušný prostor a Finsko odmítlo přístup na Alandy (souostroví v Baltském moři na jihozápad od Finska) ruské výcvikové lodi.


Zběžné pozorování nedávno proběhlých cvičení sice v hrubých obrysech podporuje ruskou verzi, ale přesto vzniká podstatně velkorysejší celkový obraz cvičení než vyjádření Fomina – 17.8. cvičí Baltská flotila přistání za podmínek protipřístupových opatření s podporou letectva; 28. 8. vyplouvá Severní flotila; 30. 5. mají štábní cvičení strategické raketové síly a od 18.8. jsou jejich složky na deterenční patrole. V současnosti probíhají v Rusku cvičení ženijních jednotek: stavba pontonových mostů, připojování přípojek na produktovody, odminovávání. Byly povolány zálohy.


Taková úroveň připravenosti na druhou stranu není pro ruský Jižní a Západní okruh v posledních měsících netypická.

 

Zdroj: The James Town, The National Interest, Mil.ru#ZapadWatchRussian Exercises

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Vrata Datum: 05.09.2017 Čas: 08:58

Jeste doplnim pocty migrantu do Evropy za posledni 4 roky dle dnesnich Lidovek:
2014 216 054
2015: 1 015 078
2016: 362 753
2017 (do 4.7.17): 125 240.

Podle Lidovek cca 80% jde tento rok pres Italii, 12% pres Recko a 8% pres Spanelsko.

avatar
stronger.p Datum: 02.09.2017 Čas: 10:23

@Takeda
Byl a chodím ke všem volbám

Nejsem v politické straně

Můj "oblíbený" (tohle nechápu, já myslel, že s politikem názory mohu sdílet a nemusím ho mít v oblibě) politik pan senátor Kubera mě zatím nezklamal, ale jiní z jeho strany mnohokrát....

Také tak činím, ale připadám si jak major Mouchott v knize Pierra Clostermanna Velký cirkus :....jsem sám...."

avatar
Takeda Datum: 01.09.2017 Čas: 17:08

stronger.p: A vy jste byl volit do europarlamentu? Politici se chovají přesně podle toho, co jim voliči dovolí. Pokud máte pocit, že Vám někdo s odpuštěním sere do úst, tak možná stačí zavřít ústa a politiky kontrolovat. Jako občané na to máme nástrojů dost, jen je většinově nevyužíváme.

Nebo jste se "svým" poslancem, zastupitelem mluvil? Psal mu svoje požadavky? Chodíte na veřejnosti přístupná zasedání zastupitelstva a dáváte tam najevo svůj názor? Jste ve straně svého oblíbeného politika, aby si musel zajistit i váš hlas, aby se vůbec dostal na kandidátku (zvlášť tento postup je účinný)?

Všechno tohle český volič může, ale málokdo to dělá. Než se zeptáte, tak já tak činím.

avatar
gangut Datum: 01.09.2017 Čas: 16:53

dusan
Vás nezaujíma o čom rozhodujú ruský poslanci a preto o všetkom rozhoduje Putin. Skutočne logická úvaha.
A keby Vás to zuaujímalo, stačí naklikať tass.ru, vesti.ru abo kommersant.

avatar
stronger.p Datum: 01.09.2017 Čas: 09:35

PavolR: Máme na výber a naši politici musia žiť s tým, že si ich najbližšie vybrať nemusíme.

V to máte samozřejmě pravdu, ale oni hned po "nevybrání" začnou kandidovat do evropského parlamentu a při té mizivé účasti, o které oni ví, je jejich příbuzní dokážou, díky systému voleb, do tý "Brusele" zvolit a mají koryto do konce života. Takže naši politici svým voličům zvesela s*rou do huby....

avatar
Vrata Datum: 01.09.2017 Čas: 09:01

cejkis:
Napsal jste: "A jelikož Německo ovládá či spíše určuje směr energetické politiky EU je jasné, že tato německá politka se zkopíruje napříč celou Evropou."

Tedy Nemecka diktatura. Bylo tady obdobi, kdy to vypadalo, ze se EU v cele s Nemeckem postavi proti jaderne energetice a bude tlacit na zastaveni vystavby a postupne i zastaveni provozu stavajicich elektraren. Trochu to kolidovalo se zastavenim jaderek v Nemecku po Fukusime ale tim to take skoncilo. Od te doby ale doslo, pokud si mlhave pamatuji, naopak k omilostneni jadra tusim s tim, ze je to vlastne ekologicke - vzhledem k nulove produkci CO2. Ono asi Nemeckym politikum doslo, ze ne kazdy stat me stejne geograficko-klimaticke (a ekonomicke) podminky jako oni. Ona totiz valna vetsina Nemecke trvale udrzitelne elektriny je z vetrniku u morskeho pobrezi, ktere my jaksi nemame. A vykony fotovoltaiky jsou v zime tristni.

Co se tyce milionu imigrantu, ktere mu nekdo posila: Ano, minuly rok to bylo neco pres milion a vetsina skoncila v Nemecku (kvuli jeho socialnimu systemu a velikosti). Neni to davno, co jsem ve sdelovacich prostredcich zahledl odhad poctu imigrantu pro tento rok - bude to neco kolem 150 tisic, tedy zadne miliony. Vetsina z nich jde pres Lybii do Italie (130 tis), pak je tam neco pres 10 tis. do Spanelska a asi mozna stale jeste neco pronika pres Balkan ale asi to neni vyssi nez u cesty pres Spanelsko. Je-li tohle pravda, tak proste imigracni vlna pomalu konci - a mozna zasluhou Merkelove dohody s Erdoganem (samozrejme plus prekazky v Madarsku, Bulharsku apod)

avatar
dusan Datum: 01.09.2017 Čas: 08:09

Sorge-227

Viete o tom, že by niekoho zaujímalo či riešia ruskí poslanci ? : )

Nikoho to nezaujíma ... lebo o ničom podstatnom nerozhodujú .... všetko má v rukách Putin. Mimochodom i tak putinovci vo veľkom dokázateľne falšovali posledné voľby ... hoci by to výsledky nezmenilo... "len" dosypali pár miliónov hlasov do nezabezpečených urien !!!! aby to asi lepšie pre nich vyzeralo.

To je rozdiel napr. v porovnaní s USA, kde Trumpa obmedzujú nie len súdy, ale i legislatívci. O tom je demokracia ... nemôže nik rozhodovať o všetkom ...

avatar
Superme Datum: 01.09.2017 Čas: 08:00

cejkis - Nikdo je přes palubu nehodil, Erdogan se tam hodil sám. To zaprvé. Zadruhé žádné spojenectví Rusko-Turecko neexistuje.

Rusové podporují Kurdy stejně jako Američané. Společně se syrskou armádou zabránili Turkům v dalším postupu proti Kurdům na území Sýrie. Stejně tak je cvičí a vyzbrojují. Putin moc dobře ví, že Erdogan má noční můry z toho, že by na turecké hranici vznikl stát, který by mohl mít více jak 40 milionů obyvatel, přičemž by si od Turecka mohl "vzít" 15 milionů. Navíc stát, který by mohli podporovat jak Američané, tak Rusové a Izraelci. Kam by pak Turci mohli rozšiřovat svůj vliv? Na jihu Kurdistán, na východě Írán, Arménie a Gruzie, na severu Rusko a na západě Bulharsko s Řeckem. Putin jen využívá té zoufalosti Erdogana, který se už plazí s prosbou i k Íráncům.

avatar
cejkis Datum: 31.08.2017 Čas: 23:47

@Rase
Turecko dle mého soudu hraje o svou územní celistvost. Protože je jeden zásadní spojenec hodil přes palubu a využívá Kurdy jako své aktuální proxy.

Jestli Rusko slíbilo Turecku, že bude stát na straně zachování územní celistvosti a bude na mezinárodní scéně bránit vzniku Kurdistánu, tak je spojenectví velmi pevné.

Osobně tipuji na vypuknutí konfliktu v Turecku v provincii Hatay.

avatar
cejkis Datum: 31.08.2017 Čas: 23:40

@vlasto

Cenu plynu z dlouhodobých kontraktů z dob minulých vs. nové způsoby kalkulací cen plynu můžeme diskutovat, ale zprzníme téma článku ještě více.

avatar
cejkis Datum: 31.08.2017 Čas: 23:38

@marecino

Ostatním se omlouvám, bude to odpověď a již je to daleko od tématu cvičení Ruska.

Německo kdysi vytvořilo energetickou politiku, jejíž obrazem jsou obnovitelné zdroje doplňované paroplynovými elektrárnami. Vzniklo to za éry Schrodera. Vznikl projekt dotací obnovitelným zdrojům a plán na ukončení provozu jaderných zdrojů. Když posléze přišla Fukushima německá vláda spustila kampaň proti jádru a zahájila připravený postup. Dodavatelem plynu pro tento účel mělo být Rusko. Schroder od ukončení politické kariéry pracuje pro Gazprom Europe. A jelikož Německo ovládá či spíše určuje směr energetické politiky EU je jasné, že tato německá politka se zkopíruje napříč celou Evropou. Některé státy budou odolávat, ale pod tíhou utnutí dotací, postupně přistoupí na diktát Říše. Na energetickém hřišti se nyní hraje o ohromné navýšení potřeby plynu v Evropě. Vyhraje trubka z Perského zálivu nebo LNG nebo další ruské trubky pod mořem ?
Německá vláda se snaží nerozvrátit si vztahy s US více než jsou. Německo loajálně kopíruje US sankce proti Rusku. Ovšem nyní poslední balíček útočí bez obalu již na samotné potrubí NorthStreamu. Německo je na rozcestí své zahraniční politiky. A do toho mu někdo posílá miliony uprchlíků, vyšetřuje jeho největší plátce daní z dieselové aféry, dává sankce, pokuty a zabraňuje stažení dividend jeho největší bance.

avatar
fenri Datum: 31.08.2017 Čas: 23:35

Pavol, s těmi médii je to u nás lepší jen o málo (jestli vůbec) a horší se to. Ale my jsme odolnější. Symbolický teror je u nás mírnější. Maximálně lze být zničen profesně či sociálně. Násilí se moc nekoná, jen zcela výjimečně, spíš excesivně.
Síla je v lidech. V kombinaci příznivých dějin (párkrát jsme přičuchli ke svobodě a hrozně dlouho se u nás nic strašného nestalo), příznivějších podmínek, a vrozené skepse.

avatar
PavolR Datum: 31.08.2017 Čas: 23:25

Sorge-227:
Máme na výber a naši politici musia žiť s tým, že si ich najbližšie vybrať nemusíme.
V Rusku je vládnuci režim skrze kontrolu médií a symbolického teroru schopný presvedčiť väčšinu Rusov, že na výber v skutočnosti nemajú, lebo všetci ostatní sú taký a onakí: zlodeji, zradcovia, bábky v rukách nepriateľských síl, štváči atď., takže existuje iba jediná politická sila, resp. jeden muž, ktorý dokáže zabrániť rozpadu, úpadku, zotročeniu, genocíde, tretej svetovej, atď.

avatar
fenri Datum: 31.08.2017 Čas: 23:02

Ale jo, já bych ho taky nepodceňoval. Je to monstrum a úplně blbej není, ale:
-pro Rusy je směšný (získal titul vlezprdelka roku)
-armádě, FSB, GRU... nemá co nabídnout a upřímně - myslím, že v ruské armádě bude ještě dlouho dost lidí, co čečence "nemusí"
-určitě má doma dost nepřátel. Unášeli s tatínkem lidi a zabíjeli je. Zároveň leze Rusům do prdele stylem, že je to směšné i Rusům. Čečenci nezapomínají.
-možná by mohl mít peníze ze Zálivu a infomace ze Západu (kamenujte mne, beru to jako variantu, se kterou je třeba počítat), ale co nabídne Rosněftu, průmyslu, oligarchům?
-pro zahraničí (kromě muslimů a vyslovených nepřátel Ruska) je neakceptovatelný. Ano, už jsme si vypěstovali a instalovali Lenina (a byl z toho průšvih), v menší míře měl i Hitler podporu, ale soudím, že jsme snad dost poučení, na to, abychom to zopakovali

Ale ano, máte pravdu, že je nevyzpytatelný a nebezpečný. Ale mohl by vládnout jen terorem a to už snad Rusy neláká...

avatar
Sorge-227 Datum: 31.08.2017 Čas: 22:59

V Rusku je demokracia. Len tak pre zaujimavost.

arr