Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cvičení SCREENER 2018: Rozhodčí služba je základem efektivity cvičení

Datum přidání 23.05.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: kpt. Mgr. Ladislav Kabát

Cvičení SCREENER 2018 se přesunem cvičících jednotek z vojenského výcvikového prostoru Libavá do města Karolinka v Beskydech přehouplo do své druhé poloviny. Stejně tak jako cvičící začínají plnit nové úkoly v novém prostoru operace i týmy rozhodčí služby.

Foto: Rozhodčí jsou se skupinami i při jejich zasazení a absolvují tak přesuny či slanění z vrtulníku; větší foto / autor

 

Tyto systémově sestavené skupiny se pro účely cvičení SCREENER 2018 plně věnují zasazeným průzkumným a zpravodajským skupinám. Filosofie využití OC/T byla převzata od kolegů z armády Spojených států amerických. 

 

Členové rozhodčích týmů, označující se mezinárodním akronymem OC/T (Observer Contoller/Trainer), jsou zkušení rotmistři a důstojníci, kteří nesou odpovědnost za dodržování pravidel rozehry mezi cvičící jednotkou a imitační skupinou, a zároveň poskytují cvičícím zpětnou vazbu ve formě průběžných hodnocení.

 

Rozhodčí plní úkol 24 hodin denně o celou dobu nasazení. Musí být schopen s cvičícími neustále držet krok, včetně např. slanění z vrtulníku při zasazení průzkumné skupiny vzdušnými prostředky.


Funkční systém hodnocení byl nastaven tak, aby vytvořil ideální podmínky pro vyhodnocení nejlepší průzkumné a zpravodajské skupiny. Za novou zkušenost rozhodčí považují hodnocení cvičících při provádění netradičních úkolů v civilním prostředí.

 

Výzvou bylo například sledování ilegálních skupin při překračování státní hranice nebo odhalení průzkumné skupiny nepřítele a její následné zajištění Policií České republiky s psovody. Vynikajících výsledků dosáhla i rota aktivní zálohy, která byla schopna strážit místní přehradu jako zdroj pitné vody. Za účelem co nejobjektivnějšího hodnocení těchto i dalších incidentů byly předem připraveny hodnotící archy, ve kterých jsou zaznamenávány výkony zasazených skupin.

 

Foto: Rozhodčí pozorují vydání bojového rozkazu slovenských vojáků; větší foto / autor

 

Foto: Američtí průzkumníci vydávají bojový rozkaz pod dohledem českého rozhodčího; větší foto / autor


Jádro rozhodčí službu cvičení SCREENER 2018 tvoří vybraní příslušníci 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 15. ženijního pluku, 53. pluku průzkumu a elektronického boje, Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov, Univerzity obrany Brno, ale i zahraničních účastníků cvičení.

 

„Zapojení OC/T je nejen pro cvičení SCREENER 2018 zásadním přínosem. Ve výsledku totiž umožňuje všem cvičícím uvědomit si vlastní chyby, poučit se z nich a předat získané zkušenosti dalším generacím vojenských profesionálů," shrnuje význam rozhodčí služby zástupce řídícího cvičení major Jan Komínek.

 

Foto: Rozhodčí služba se pravidelně schází ke společné analýze aktuální situace; větší foto / autor

 

Foto: Rozhodčí se musí o sebe umět postarat, nenarušovat a nerozkrývat činnost zasazené skupiny; větší foto / autor

 

Redakčně upraveno

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
hurvo Datum: 28.05.2018 Čas: 17:11

Gratulujem prvym dvom slovenskym timom k umiestneniu.

arr