Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cvičení speciálních sil Emerald Warrior 2014

Datum přidání 19.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Uher

Již několik let se pravidelně koná v USA pod vedením velení speciálních sil USSOCOM (United States Special Operations Command) společné cvičení pro boj v zastavěném terénu a vedení nekonvenčních operací Emerald Warrior 2014. Letos probíhalo od 28. dubna do 9. května.

Foto: Vojáci při cvičení  Emerald Warrior 2014. / USSOCOM

Foto: Vojáci při cvičení Emerald Warrior 2014. / USSOCOM

 

Široký záběr cvičení

Záběr cvičení Emerald Warrior 2014 je neskutečně široký. Cvičení zahrnuje nácvik nekonvenčních bojových operací, využívání speciálních sil veliteli konvenčních jednotek, záchranné operace, a to jak vojenské, tak i civilní při živelních katastrofách.

 

Cvičení má svou reálnou část a svou virtuální část. Odehrává se tak z části jako skutečné cvičení s vyvedením vojska a částečně na počítačích. Široký záběr cvičení je vidět také na zapojených složkách.

 

Nejedná se jen o speciální jednotky pozemních sil, námořnictva a letectva, ale jsou zapojeny i běžné letecké transportní jednotky letectva a námořnictva. Najdeme zde i jednotky Národní gardy, které zahrnují jak vlastní speciální síly, tak také transportní letectvo. Zapojena byla rovněž námořní pěchota USMC, pobřežní stráž USCG a také justiční stráž US Marshals Service.

 

Emerald Warrior 2014

Foto: Cvičení se účastnily i konvertoplány CV-22 Osprey. / USSOCOM

Cvičení se účastní také řada osob, které simulují civilisty v oblasti nasazení a to jak přátelské, tak nepřátelské. Letos poprvé byly do cvičení zapojeny bezpilotní letecké prostředky.

Technika při cvičení

Jak již bylo zmíněno, tak cvičení probíhá zčásti v reálu a zčásti virtuálně. Celkem se do cvičení zapojilo 90 skutečných letadel a vrtulníků a 17 virtuálních.

 

Z těch reálných jsme mohli na cvičení spatřit námořní HH-60H Seahawk, UH-60 Blackhawk národní gardy, speciální letadla EC-130J Commando Solo, MC-130J Commando II, MC-130H Combat Talon II, CV-22 Osprey, MH-47 Chinook speciálních sil 160th SOAR, C-146A Wolfhound, C-130H Hercules, tankovací KC-135R Stratotanker od letectva a bezpilotní MQ-9 Reaper. Ze zahraničních účastníků pak britský C-130J Super Hercules od RAF.

 

Video: Emerald Warrior 2014. / YouTube

 

Mimo leteckou techniku se používala terénní vozidla a to jak klasická vojenská Hummvee, tak také čtyřkolky speciálních sil letectva, ale také civilní terénní vozidla. Řada jednotek, včetně řízení letového provozu to vzala statečně a přesunula se do stanových táborů, které simulovaly nasazení v zahraničí.

 

Těžiště v přesunech

Již z použité letecké techniky je vidět, že hlavní důraz kladlo cvičení na leteckou přepravu. Prováděla se klasická strategická i taktická přeprava transportními letadly, přeprava nákladů pod vrtulníky v podvěsu nebo uvnitř trupu.

 

Poměrně veliká pozornost byla věnována různým typům výsadků a to počínaje výsadkům s nuceným otevřením padáku – static line jump, tak také výsadkům z velkých výšek HALO i výsadkům s technikou a výsadkům na vodní hladinu. Nacvičovaly se různé postupy vniknutí na území protivníka a to nejen vzduchem, ale i vodní cestou a stejně tak se věnovala veliká pozornost stažení sil z oblasti.

 

Video: Nácvik záchranné akce pomocí CV-22 Osprey. / YouTube

 

Znamenalo to intenzivní zapojení specialistů letectva – předsunutých leteckých návodčích, bojových meteorologů a také záchranářů. Zajímavé je, že třeba v případě vrtulníků nebyly využity pouze kapacity speciálních sil letectva s konvertovány CV-22 Osprey či letectva pozemních speciálních sil 106th SOAR, ale byly zapojeny také konvenční transportní jednotky námořnictva a národní gardy.

 

Vrtulníky prováděly celou paletu činností a to jak výsadky, tak také přepravu materiálu, tankování na polních letištích či opravy ve spartánských podmínkách.

 

Zapojení bezpilotních prostředků

Cvičení zúčastnila jednotka s bezpilotními prostředky MQ-9 Reaper. Veliký zájem byl o shlédnutí mobilního balíku – systému přepravy jednotky do místa nasazení kamkoliv na světě.

 

Emerald Warrior 2014

Foto: Cvičení se účastnily i bitevní A-10 Thunderbolt II. / USSOCOM

Mobilní balík představuje sestavu vybavení, kterou je možno jednoduše přepravit letecky kamkoliv na světě, rozvinout do bojové podoby a ve velice krátkém čase zahájit bojovou činnost s letounem MQ-9 Reaper ovládaným na dálku ze vzdáleného řídícího stanoviště.

 

Možnost rychlé přepravy a rychlého uvedení do provozu u tohoto prostředku je brána jako klíčová vlastnost pro skutečně operativní využívání tohoto prostředku po celém světě.


Speciální síly pro speciální operace

Samozřejmě, že nešlo jen o přesuny jednotek, ale také o nácvik bojové činnosti speciálních jednotek. O speciálních jednotkách letectva již byla řeč. Z pozemních sil se do cvičení zapojily 7th Special Forces Group a 20th Special Forces Group z Národní Gardy státu Alabama.

 

Video: Emerald Warrior 2014. / YouTube

 

Došlo k zapojení jednotek námořní pěchoty, které provedly seskok na padácích. Mimo to při boji v zastavěných oblastech byly zapojeny zásahové jednotky justiční stráže U.S. Marshals Service.

 

Nepřímo byla potvrzena účast kanadských speciálních sil na tomto cvičení. Vzhledem k přítomnosti transportních strojů britské RAF, se lze také domnívat, že i některá z britských speciálních jednotek se tohoto cvičení účastnila.

 

V USA se jedná o jedno z největších cvičení tohoto typu. Při přípravě organizátoři vycházejí z reálných zkušeností amerických ozbrojených sil v misích Enduring Freedom a Iraqi Freedom. Cvičení je pojato mezinárodně a jsou zapojeny také americké bezpečnostní organizace a služby.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr