TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Projekt TRIDENT: Lednové cvičení Trident Shield

Datum přidání 19.04.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: 42. mpr

SMYŠLENÉ POZADÍ CVIČENÍ TRIDENT SHIELD: Článek uveřejněný 2.3.2016 v Bomijských novinách (autor působí jako válečný reportér CNN na velitelství TRIFOR pro oblast Sever): Táborská 2. mechanizovaná rota splnila bojový úkol a zničila průzkumný orgán nepřítele v okrese Hradiště.

Foto: Příslušníci 2. mechanizované roty na cvičení Trident Shield. /  42. mpr

 

Poslední lednový týden byla 2. mechanizovaná rota 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ z Tábora stejně jako desítky dalších jednotek nasazena v rámci operace Trident Shield v pásmu Zóny.

 

Táborští působili v jedné z  nejnebezpečnějších oblastí, tedy v okrese Hradiště, který je díky rozsáhlým podzemním zásobám ropy cílem tilandské armády, již od listopadu roku 2014.

 

Napětí a přítomnost TDA v Zóně se stupňovala od 6. ledna 2016, kdy byla mobilizována velká část ozbrojených sil Tilandu. Velení TRIFOR rozhodlo o nasazení více než 80 000 příslušníků TRIFOR v Zóně, a to od 25. ledna 2016.


Jednotky TRIFOR zaujaly již vybudované předsunuté operační základny v Zóně a zahájili bojové patrolování a zaujímání obranných postavení pro odražení případného útoku ze západu. Jen v okrese Hradiště a východně od něj bylo nasazeno více než 5500 vojáků TRIFOR včetně dělostřelectva a bitevních vrtulníků.

Projekt TRIDENT: "Jedná se o myšlenku zvýšit reálnost výcviku vytvořením „živého" prostředí, které bude na činnost vojáků reagovat stejně jako oni na něj. Je velmi nepravděpodobné, že by naši vojáci byli nasazeni v neobydlených oblastech, ale právě naopak. Zasazeni budou tak jako i v současných zahraničních operacích, tedy mezi civilními obyvatelstvem. Takže celé téma se bude odehrávat na pozadí běžného civilního života, přičemž v tom ideálním modelu přitáhneme do tématu i opravdové obce z dotčených oblastí, kde se bude cvičitm," prozrazuje nadporučík Roman R.

Foto: Příslušník tilendské armády.  / 42. mpr

 

2. mechanizovaná rota z Tábora měla za úkol po finálním bojovém sladění (provedení střeleckých a taktických nácviků) provést přesun do prostoru rozmístění mimo boj a z něj dále po přesunu zaujmout prostor obrany roty v okrese Hradiště.

 

Krátce po jeho zaujetí identifikovaly průzkumné prostředky TRIFOR skupinu nepřítele v prostoru Třídomí nedaleko prostoru obrany 2. roty z Tábora. Ta dostala za úkol tento pravděpodobně průzkumný orgán TDA zničit a zabránit tak nepříteli ve zjišťování informací o rozmístění a síle jednotek TRIFOR v oblasti.


Díky vstřícnému velení TRIFOR jsem měl tu možnost být přímo na místě jen nedaleko místa, kde se vše odehrálo. V dopoledních hodinách značně sychravého dne se vojáci na rozkaz kapitána Aleše V. začali přesunovat do prostoru, kde byla identifikována skupina nepřítele.

 

Foto: Trident Shield / 42. mpr

 

Vojáci provedli poslední nutné kontroly před plněním úkolu, zopakovali si hlavní body bojového rozkazu a téměř neslyšně se vydali splnit úkol. O několik desítek minut později jsem slyšel masivní střelbu a výbuchy. Táborští využili momentu překvapení a silnou palbou z ručních zbraní včetně protitankových granátů a podvěsných granátometů v několika málo vteřinách eliminovali odpor nepřítele.

 

Vysílačkou se nesla klidná hlášení bojovníků o výsledcích přepadu. Zástupce velitele nadporučík Daniel P. poté uvedl: „Vše bylo pečlivě naplánováno tak, abychom zamezili nepříteli použít dělostřelectvo nebo letectvo.Rychlý útok nám umožnil ukořistit cenné dokumenty, které byly následně předány zpravodajskému štábu. Naši vojáci splnili úkol bez chyby a beze ztrát. Úkol splněn, nepřítel zničen, informace získány a všichni v pořádku zpět u jednotky, to je z mého pohledu příkladná práce“, vypočítává sympatický důstojník, který i přes svůj relativně nízký věk působí velice vyzrále.

 

Foto: Trident Shield / 42. mpr


Bojový stres a zodpovědnost za splnění úkolu a životy vojáků i civilistů v prostoru si vybírají svoji daň na mužích, kteří ještě před rokem a půl netušili, že budou pár set kilometrů od domova bojovat proti silnému a odhodlanému nepříteli. „Nepřítel se nevzdal, i když byl v bezvýchodné situaci, tomu nelze než vzdát čest“, dodává velitel roty kapitán Aleš V. a odchází vytěžit vojáky a postarat se o jejich dozásobení po splnění úkolu.

 

„Kvůli počasí jsme do poslední chvíle nevěděli, zda je nepřítel stále na původní pozici nebo se přesunul, proto jsme museli postupovat velice obezřetně a znovu potvrdit pozici průzkumného orgánu. Nepřítel byl velmi disciplinovaný a dobře zamaskovaný, málem jsme jej nenašli. Nakonec se nám podařilo jej překvapit a během pár sekund ze vzdálenosti několika desítek metrů zničit. Bez momentu překvapení a dobrých zpravodajských informací bychom určitě utrpěli ztráty, protože nepřítel byl dobře vyzbrojen a měl vysokou morálku.“ doplnili přímo velitelé útočných skupin rotný Jan V. a rotný Jakub K.

 

Foto: Trident Shield / 42. mpr


Příslušníci 42. mechanizovaného praporu byli následně po několika dnech převeleni do jiného prostoru. Ještě před přesunem je obdobně jako další jednotky účastnící se bojů v posledním lednovém týdnu navštívil velitel TRIFOR pro oblast sever generálmajor Antonín Šmehla, který ocenil jejich vysokou vycvičenost a profesionalitu a udělil všem příslušníků útočné skupiny medaili „Velitele TRIFOR za bojový kontakt“ a npor. Danielu P. medaili

 

„Za příkladné velení“ se slovy: „Ve svém prvním boji jste příkladně uspěli. Válka ještě neskončila a vás čeká ještě mnoho bojů jako je tento a možná i mnohem horších. Přeji vám, abyste ve všech zachovali chladnou hlavu, zvítězili a co nejdříve se vrátili v pořádku ke svým blízkým. Jsem hrdý, že velím vojákům, jako jste vy, a doufám, že vaše nasazení bude příkladem pro ostatní.“

 

Fotogalerie

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr