Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cvičení ve vojenském újezdu HRADIŠTĚ

Datum přidání 27.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: prap. Jan Marduňka

Příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ (42.mpr) se účastnili ve dnech 9.-21.3.2014 výcviku ve vojenském újezdu HRADIŠTĚ.

Pandur

Foto: Výcvik 42. mpr. v újezdu HRADIŠTĚ / Autor

 

První týden byl zaměřen na přípravu praporu k absolvování kontroly sladěnosti, která probíhala v týdnu následujícím. Kontrola byla zaměřena na hlavní taktické činnosti vojsk, jako jsou přesun, útok, obrana.

 

Dále v rámci výcviku v řízení bojových vozidel KBVP PANDUR II projížděli řidiči bojových vozidel výcvikovou dráhou a plnili dané výcvikové úkoly ve dne i v noci. Jednalo se o průjezd zúženým prostorem, slalom, přejezd přes pontonový most, zastavení a rozjíždění se ve svahu, zajíždění do daného prostoru a otáčení se v něm, zajíždění do zákopu. Řidiči si upevnili návyky v ovládání a plném využívání jízdních možností KBVP PANDUR II.

 

Foto: Jízda v těžkém terénu. / Autor

 

Veškeré bojové jednotky praporu, jednotky bojového zabezpečení, jednotky bojové podpory a přidělené prvky si během dvou dnů procvičily činnost roty za přesunu. Jednalo se o přesun jednotek po stanovené trase za dodržení časového harmonogramu a taktických standardů pro tuto činnost vojsk.

 

Velitelé jednotek si osvojili vydání rozkazu pro přesun a řízení jednotky za přesunu, což spočívalo v dodržování daných vzdáleností v přesunující se koloně vozidel, komunikace mezi vozidly, regulace dopravy při zastávkách, činnost při krátké a dlouhé zastávce. Zároveň se procvičila činnost při napadení vzdušnými či pozemními prostředky protivníka, nebo napadení chemickými zbraněmi. Důležitým byl také nácvik postupu při poruše vozidla či havárii.

 

Foto: Ke slovu se dostali také odstřelovači. / Autor

 

V taktické přípravě se jednotky zaměřily na činnosti při zaujímání a rozestavení v prostorech soustředění, ve východištích k útoku, provedení útoku a následném zaujetí spěšné obrany, a také v postupu při setkání se jednotek (link-up) a překračování vlastních jednotek působících v prvním sledu. V prostoru soustředění bylo vybudováno velitelské stanoviště, kde štáb přijímal pokyny od nadřízeného stupně a odkud řídil činnost jednotek v poli.

 

Ke slovu se dostali také ženisté. Ženijní příprava byla zaměřená na použití trhavin, dále na zřizování minových polí a průchodů v nich.

 

Foto: Chemická příprava. / Autor

 

V rámci chemické přípravy byla procvičena reakce při chemickém napadení. Vojáci používali prostředky individuální ochrany a následně procházeli dekontaminací. Dekontaminovány byly jak osoby, tak vozidla. Tato činnost byla zaměřena na průchod dekontaminační linkou.

 

V druhém týdnu proběhla pod velením velitele 4. brigády rychlého nasazení kontrola sladěnosti 42.mpr, která je prověřením schopností praporu před certifikačním cvičením podle metodiky CREVAL (NATO), kterou projde prapor v červnu letošního roku. Prapor realizoval v tomto týdnu zpracovaný bojový rozkaz podle zadaného námětu. Štáb praporu řídil boj, jednotky plnily zadané úkoly.

 

Foto: Střelba z útočných pušek CZ 805 BREN. / Autor

 

Prapor v rámci cvičení prokazoval svou soběstačnost i v zajištění stravy a ubytování pro vojáky, včetně zdravotní péče v poli a za vedení bojové činnosti. Na základě vyhodnocení průběhu cvičení budou určeny témata následného výcviku praporu ve vojenském újezdu BOLETICE, což je poslední vojenské cvičení jednotek 42.mpr před červnovou certifikací.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: 42. mpr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr