Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cvičení výsadkářů Strong Eagle 2018

Datum přidání 05.06.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: kapitán Milan Němec

Hlavním úkolem cvičení Strong Eagle 2018 je certifikace 43. výsadkového praporu z Chrudimi, což představuje důležitou zkoušku jednotky z vedení základních činností, jako jsou útok, obrana, přesuny pod taktickým námětem, aeromobilních operací a další.

Foto: Přesun výsadkářů; větší foto / autor

 

„Jednotky brigády si v rámci tohoto cvičení počínají jako obvykle na profesionální úrovni," řekl velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík. Během cvičení se výsadkáři zaměřují na kompletní vševojskovou přípravu jednotek, kdy každý voják absolvuje přežití za ztížených podmínek v neznámém prostředí, přesun na dlouhou vzdálenost se zátěží, všechny druhy a typy střeleb ať ve dne tak v noci, taktickou přípravu, orientaci v terénu, házení ostrých ručních granátů F1 a podobné náročné výcviky.

Vlastní certifikace 43. výsadkového praporu, je prováděna tak, že protivníka tomuto kontrolovanému praporu představuje prapor patřící ke 4. brigádě a to konkrétně 44. lehký motorizovaný prapor z Jindřichova Hradce. Nad jejich činností bdí přísní hodnotitelé z velitelství Pozemních sil AČR, kteří kontrolují vše a za všech podmínek dle standardů NATO.


Jednotky jsou přezkušovány ze schopností rozvinování míst velení, plánování a vedení přesunu, plánování a vedení obrany, útoku, schopností jednotek ve vyhledávání a ničení cílů. Součástí tohoto cvičení jsou aeromobilní operace, které jsou výsadou 43. výsadkového praporu. Vojáci jsou zasazováni vrtulníky do zájmových prostorů ať na padácích, tak vysazení přistáním. Toto je ovšem jen krátký výčet náročného výcviku, který v doupovských horách probíhá.

 

Foto: Součástí cvičení je i výcvik vojenské policie a prevence je vždy na prvním místě. Zde je jako vždy vše v naprostém pořádku.; větší foto / autor

 

Foto: Kolové bojové vozidlo Pandur opozičních jednotek cvičení; větší foto / autor


Náročné je také zabezpečení jednotek brigády v poli, kdy vše musí běžet jako na drátkách. Zabezpečení spojení, opravy poškozené techniky, přepravy osob techniky a materiálu, příprava a výdej stravy, střežení míst velení za pomoc psovodů a jejich čtyřnohých vycvičených psů.

 

To je jen desetina náročných úkolů, které musí plnit podřízené jednotky brigády a to konkrétně Provozní četa pod velením poručíka Jiřího Súlovského a Spojovací rota, které velí kapitán Daniel Kubovič. Cvičení velí plukovník Roman Náhončík.

 

Foto: Střelba z pistole ráže 9mm Phantom; větší foto / autor

 

Foto: Vlevo plukovník Josef Trojánek podává hlášení veliteli 4. brigády plukovníku Romanu Náhončíkovi; větší foto / autor

 

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 06.06.2018 Čas: 13:49

U Panduru je přímo napsáno, že je z opozičních jednotek. Ale tak nějak jsem předpokládal, že když je to cvičení výsadkářů, budou fotky ze střeleb také výsadkářů...

avatar
Kapitán Datum: 05.06.2018 Čas: 19:42

Zdravim do Chrudimi.

Zúčastnily se cvičení všechny roty?

Měli jste k dispozici včetně Lanďáků i IVECO?

A ještě by mě zajímalo zda jste skákali i z CASy? Event. nevíte už kolik z pořizovaných 5ti nových kousků CASA bude upravených pro výsadkáře a bude dislokovaných u Vás?

avatar
Laci Datum: 05.06.2018 Čas: 16:23

Nikdo nám Glocky nesebral. Zároveň nám nikdo nedal Phantomy ani Pandury. Že by Pandur a tejpek s Phantomem byli z 44. lmop?? :O

avatar
KOLT Datum: 05.06.2018 Čas: 14:52

Oni vám sebrali Glocky? :-O

Vím, že budu za grammar-nazi, ale nebylo by od věci text drobátko gramaticky a stylisticky poladit...

arr