Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

CZ 805 BREN – první nebo poslední slovo?

Datum přidání 22.06.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 106 komentářů    autor autor: Redakce AN

Po představení pušky CZ 805 BREN před několika lety se objevila spousta reakcí na tehdy nejnovější výrobek vojenské produkce České Zbrojovky. Problémem pušky však nebyl jen fakt, že její zavedení do výzbroje provázela řada otazníků, ale i to, že o pušce měl každý názor, aniž by jí vůbec měl v ruce.

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4

Foto: CZ 805 BREN s teleskopickou pažbou standardu AR-15; větší foto / Perun Arms

 

CZ 805 BREN - je co zlepšovat

První kvalifikované hodnocení útočné pušky CZ 805 BREN se objevilo až po nějaké době, a to sice od skupiny OBOS.cz, která nafasovala zbraně v rámci činnosti u Aktivní zálohy 41. mpr Žatec. Díky této recenzi se na veřejnosti objevil první ucelený názor, který byl opřený o konkrétní poznatky a zkušenosti. Recenze CZ 805 BREN nešetřila a bylo jasné, že je ještě hodně věcí na zlepšování.

 

Vylepšit CZ 805 BREN se rozhodla i Armáda České republiky. Společně s výrobcem česká armáda odstranila největší nedostatky (tvar napínací páky, pažba, popruhová očka, kompenzátor a u některých zbraní i zásobníková šachta). Pokud by přesto někdo z vás toužil po pušce v původní konfiguraci, může si jí pořídit v civilním prodeji za zhruba 45 000 Kč.

 

Co tedy s puškou po modernizaci dál? Předně, výše zmiňovaná modernizace některé nešvary neodstranila, ale učinila je snesitelnějšími (popruhová očka už sice při sesednutí z techniky nepraskají, ale pořád nepředstavují žádný zázrak z hlediska využívání moderních popruhů). Je tedy zřejmé, že prostor pro úpravy nebyl zdaleka vyčerpán.

 

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4

Foto: CZ 805 BREN s pažbou Magpul CTR v maximálně vysunuté poloze; větší foto / Perun Arms

 

Jeden z nejpalčivějších problémů představuje, bohužel stále, pažba. A to jak svojí délkou, tak i ergonomií lícnice (při střelbě z opačného gardu nejde lícnice jednoduše „otočit", aniž by bylo třeba ji rozmontovat, a tak se tvář opírá o hranu). Spousta vojáků, zejména ti menšího vzrůstu, kteří se zbraní přišli do styku, si stěžují, že zbraň je pro ně jednoduše dlouhá. Nemluvě o používání s prostředky individuální balistické ochrany nebo zimní výstroje!

 

Logickým krokem tedy bylo tuto pažbu nahradit něčím „použitelnějším". Automaticky se nabízí teleskopické pažby standardu AR-15, které se staly klasikou po celém světě a kterých se, v rámci aftermarket doplňků, vyrábí nepřeberné množství typů.

 

Pažba pro CZ 805 BREN od Perun Arms

Po několika konzultacích s vojáky (ale i výrobcem) společnost Perun Arms přišla s vlastním dílem osazeným komerční trubkou pro pažby AR-15. Jedná se o jednolitý blok, který odstraňuje spoj mezi původní zadní hlavou a pažbou (čímž došlo i k odstranění jednoho spoje s vůlí) a nahrazuje původní uzávěr závěru. Zvoleným materiálem se stal dural 7075, který je ve zbrojním průmyslu dobře znám pro své výborné vlastnosti a přitom nízkou hmotnost.

 

Výměna původní uzávěry za novou je přitom otázkou okamžiku. Pažba jde vyndat buď po sejmutí spoušťového ústrojí, nebo i bez něj – prostě se zmáčkne stiskátko na zadní straně zadní hlavně, čímž se posune vratná pružina závěru, a díl se celý vysune směrem dolů. Práce na 30 vteřin!

 

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4

Foto: Celkový pohled na nový adaptér se závěsným okem na popruh i vložkou pro QD popruhy; větší foto / Perun Arms

 

Trubka teleskopické pažby navíc prodlužuje osu hlavně (původní pažba je o několik stupňů skloněná dolů), čímž pozitivně přispívá k ovladatelnosti zbraně při střelbě.

 

Nový díl od Perun Arms ovšem nezůstal jen a pouze u pažby, ale snaží se posunout užitné vlastnosti a ovladatelnost zbraně ještě o něco dál. Proto je možné v zadní straně nového dílu najít ocelovou vložku pro rychloupínací popruhy. Jedná se o moderní rozhraní, které je možné v dnešní době najít jak na posledních generacích pušek řady AR-15, tak i na některých doplňcích (třeba pažby Magpul CTR).

 

Komu však toto uchycení popruhu nevyhovuje, má možnost použít pro uchycení svého popruhu kluzné oko, které se nachází na zajišťovací matici pažby. Toto oko má rozsah 360° a svým volným pohybem tak umožňuje plynule měnit gard, aniž by hrozilo, že popruh bude překážet nebo způsobovat jiné nepohodlí při střelbě.

 

Co však je jedním z největších úspěchů nového dílu z dílny Perun Arms je fakt, že při nejkratší poloze pažby je celá puška přibližbě o třicet milimetrů kratší, což řeší základní nedostatek pro vojáky a vojačky menšího vzrůstu. Zdánlivě nepatrná úspora délky byla kvitována vojáky napříč útvary.

 

CZ 805 BREN adaptér na pažbu M4

Foto: Celkové srovnání pušky s původní pažbou a adaptérem od Perun Arms. Rozdíl v délce 30 mm je patrný na první pohled. / Perun Arms

 

Daní za kratší délku zbraně je nesklopnost pažby. Tento fakt však nebyl příslušníky výsadkových ani mechanizovaných útvarů shledán jako negativní (někteří vojáci dokonce sami nesklopnost chtěli a požadovali).

 

Neleze opominout i přispění České zbrojovky při vývoji nového dílu. Zástupci České Zbrojovky se postavili k vývoji adaptéru čelem a umožnili spolupráci jak při vývoji, tak i při testování na samočinných puškách A1 i A2.

 

Puška CZ 805 ještě zcela jistě neřekla své poslední slovo a lze se těšit i na další doplňkové díly do budoucna. Do budoucna je tak možné očekávat díly odstraňující nejpalčivější nešvary. Pokud máte nějaké nápady, rádi si je přečteme v diskuzi pod článkem.

 

Adaptér teleskopické pažby pro CZ 805 BREN je dostupný v e-shopu firmy Perun Arms za 2389 Kč s DPH (při objednání do konce června sleva 10 % - tedy 2150 Kč s DPH).

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 07.10.2015 Čas: 17:32

"...plukovník gšt. Josef Kopecký vyzvedl spolupráci s Českou zbrojovkou i období, kdy byly zbraně CZ 805 BREN zaváděny v Afghánistánu a případné závady odstraňovány jejími specialisty přímo v místě nasazení."

Dobrý vtip :-) Zajímalo by mě, zda to pan plukovník myslel vážně nebo to říct prostě "musel".

avatar
3RMO Datum: 07.10.2015 Čas: 16:24

tak tady je bren 807 alias cz bren 2

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/nacelnikovi-generalniho-stabu-byla-predstavena-druha-generace-pusky-bren-115351/

avatar
Zbrojir Datum: 11.07.2015 Čas: 19:04

Takže Francie KO, Indie patrně také KO.....

http://www.denik.cz/ekonomika/ceska-zbrojovka-pusky-do-indie-nedoda-tendr-byl-zrusen-20150707.html

Kolt: s tím výběrem DMR pro MO ČR máš naprostou pravdu. Popravdě, ono se renomovaným výrobcům do "českých tendrů" vzhledem k tradiční nekompetenci a podrazům už vůbec nechce. Ta místní "cochcárna" je vždy někam nasměrována. Občas i tak blbě, že to vlastně odradí i "spřízněné kamarády"....

avatar
KOLT Datum: 04.07.2015 Čas: 17:55

Možná protože vědí, jak to s těmi zakázkami chodí, tak nechtěli zbytečně ztrácet čas a peníze... Navíc to výběrové řízení bylo v počátku napsané tak, že vlastně nebylo možné ho splnit bez vývoje, protože požadované výrobky (tuším kolimátor) prostě nebyly na trhu. Takže výrobci, kteří se přihlásili, vlastně lhali. Teprve pak MO v rámci připomínek soutěžících přepsalo podmínky tak, aby odpovídaly realitě trhu. Čímž ovšem znevýhodnilo všechny potencionální soutěžící, kteří se nepřihlásili, protože věděli, že původně požadovaný výrobek nedokáží dodat. Nový by již třeba dokázali....

avatar
Motostřelec Datum: 04.07.2015 Čas: 17:27

Ahoj,

několikrát se tu zmiňovalo a pobrekávalo nad tim, proč do výběrka na novou UP nebyly přizváni zdejší výrobci jako např. : PAR, Luvo, V-AR.

Nevíte někdo, zda se třeba nepřihlásil někdo z nich do soutěže na ostrostřeleckou pušku v .308Win ? Proč byl v soutěži jen Sig 716 ? Však taková PARka je v podstatě totožné řešení a navíc vzhledem k menšímu počtu požadovaných kusů i v silách těhto menších výrobců. A pokud nikdo z nich nedělá verzi v .308Win, tak vzhledem k tomu že je tojiž také léta vyřešeno u této zbraně, tak by pro ně nemusel být problem tuto verzi dělat.

avatar
Zbrojir Datum: 29.06.2015 Čas: 10:08

Určitě CZ 805 Bren zdokonalit v některých ohledech dodatečně lze, ale ekonomické (efektivní) takové zásahy tedy vůbec nebudou….

Takže ještě ten výtah z dokumentace na výběr dodavatele útočné pušky ráže 5,56x45 pro MO ČR (přelom 2009/2010).

A nyní bych zaryté příznivce CZUB poprosil, aby nám kvalifikovaně ozřejmili, které že to požadavky přinutily CZUB dodat ozbrojeným silám takový paskvil.

Jen připomínám, že pokud nějaký uzel nenadefinuji do detailů, což ve výběrovém řízení ani z mnoha důvodů často nemohu (diskriminace), tak to přeci neospravedlňuje dodavatele, který z podstaty věci nese plnou odpovědnost za kvalitu nabízených produktů, dodávat předražené „polofunkční polotovary“, deklarovat u nich ukončený vývoj a pak se ještě pokrytecky vymlouvat na požadavky odběratele....


Takticko – technické požadavky, provozní a užitkové vlastnosti zboží

1. Útočná puška 5,56 x 45 mm

Předmětem veřejné zakázky je útočná puška (ÚP) s ukončeným vývojem. Vlastní požadavky na tuto zbraň jsou uvedeny v takticko-technických požadavcích (dále jen „TTP“). Jedná se o automatickou zbraň, střílející dávkami a jednotlivými ranami s účinným dostřelem na pozemní i vzdušné cíle min. 300 m, vybavená mechanickými rektifikovatelnými mířidly, s hledím s rozsahem 100 - 400 m. Přesnost střelby jednotlivými ranami se požaduje max. do 4 MOA. Zbraň musí umožňovat střelbu cvičnými, redukovanými a speciálními náboji s minimálním dovybavením zbraně. Automatika zbraně je založená na odběru prachových plynů z hlavně s pístovým mechanismem. Závěrový mechanismu je při výstřelu uzamčený. Zásobování pomocí schránkových, odnímatelných zásobníků s průběžnou kontrolou počtů nábojů v zásobníku, bez jeho vyjmutí ze zbraně. Požaduje se možnost spojení 2 zásobníků. Počty zásobníků u střelce - 8 kusů u každé zbraně, s odpovídajícím vhodným způsobem uložení zásobníků u vojáka. Po vystřílení nábojů ze zásobníku zachycení závěru v zadní poloze. Možnost vedení střelby při všech možných bojových činnostech, za použití prostředků individuální ochrany proti ZHN zavedených v OS ČR, při použití zimních doplňků, balistické ochrany a ochranných brýlí, za hraničních klimatických a bojových podmínek. Zbraň musí být vybavena možností upevnění optických a zaměřovacích přístrojů (průhledový zaměřovač kolimátorového typu, zvětšovací modul, noktovizor), měřících, značkovacích, osvětlovacích a střelných (granátomet), a to pomocí Picattiny rail dle MIL STD 1913 a dále schopností umístění tlumících zařízení na ústí hlavně (tlumič plamene/kompenzátor, resp. tlumič hluku výstřelu). Zbraň musí umožňovat vedení palby ze standardizovaných střílen zavedených bojových vozidel. Životnost hlavně (balistická) se požaduje min. 20.000 výstřelů, technická životnost pušky jako celku min. 20 let. Zbraň musí vykazovat vysokou míru spolehlivosti, bezpečnosti při používání a manipulaci. Poruchovost do 0,2 %, bez započítání vad vlivem střeliva. Střelba musí být spolehlivě vedena standardizovanými náboji se všemi typy střel. Povrchová ochrana zbraně musí mít minimální odrazivost světelných zdrojů a odolná proti otěru, korozi, zejména slané a sladké vodě, vlhku, agresivním látkám a produktům vznikajících při střelbě při použití konzervačních prostředků, schválených k používání v OS ČR. Na zbrani nesmí být žádné ostré hrany a výrazné výstupky (plochá zbraň). Všechny ovládací prvky se musí vyznačovat plynulostí chodu. Zbraň musí umožňovat umístění (připevnění) ovládacího prvku systému MBK V21 - rukojeti (s využitím části spodního Picattiny rail). Její instalace a používání nesmí mít negativní vliv na vedení střelby. Součásti zbraně musí být tříbodový univerzální popruh. Uchycení popruhu nesmí negativně ovlivňovat ovládání a střelbu ze zbraně. Použitý materiál u zbraně a příslušenství musí být nehořlavý, s dobrým odvodem tepla, vznikajícím při střelbě, nárazuvzdorný a odolný proti mechanickému poškození. Základní rozebrání a složení zbraně pro běžnou údržbu musí být proveditelné bez jakýchkoliv nástrojů. Prostředky pro údržbu a odstranění jednoduchých závad musí být součástí příslušenství zbraně (vytěrák, koudelníček, kartáček, olejnička, montážní přípravek atp. v obalu). Pro identifikaci zbraně se požaduje značení výrobním číslem a výrobcem (státem). Balení zbraně musí být v přepravních uzamykatelných obalech s obsahem 10 ks zbraní s úplným příslušenstvím. Obal (dřevěný, kovový, plastový) musí splňovat požadavky na stohovatelnost podle normy ČSN 269030 (max. 8 vrstev), ochranu zbraní před poškozením a znehodnocením. Obal musí mít prvky identifikace. Požaduje se výrobcem vydefinovaná a vytvořená poměrová souprava náhradních dílů pro opravy 100 ks zbraní v pevném obalu. K provádění hodnocení technického stavu hlavních součástek a běžným opravám se požaduje dodat nářadí zbrojíře v pevném obalu. Rozsah stanoví výrobce. Požadovanou součástí soupravy zbrojíře jsou i rektifikační dalekohledy v počtu 1:100 ks zbraní.

Základní takticko technické požadavky podle TP:

a) ráže 5,56 x 45 NATO - podle STANAG 4172/ČOS 130503;
b) celková délka zbraně v bojové poloze – do 1 070 mm (s vysunutou pažbou – v krajní poloze);
c) délka hlavně – 350 mm - 480 mm;
d) účinný dostřel – min. 300 m;
e) základní hmotnost zbraně (bez zásobníku a popruhu) – max. 3,6 kg;
f) s útočnou puškou se požaduje dodat útočný nůž (není požadována možnost jeho uchycení na zbraň);
g) počet nábojů ve schránkovém (dvouřadém) zásobníku min. – 30 kusů;
h) možnost rychlého přebití zásobníků (je požadováno spojení 2 ks zásobníků - sponou nebo jinými propojovacími prvky);
i) se zbraněmi dodá prodávající munici ve složení a množství uvedeném v čl. II odst. 1 písm. a) smlouvy v etapách stanovených čl. V odst. 2 a přílohou č. 5 smlouvy;
j) pro provedení KZ a VZ prodávající dodá munici ve složení a množství uvedeném
v čl. IX odst. 1 a odst. 5 smlouvy s tím, že tato munice musí být identická s municí uvedenou v předchozím odstavci s výjimkou cvičné munice;
k) požaduje se vybavení zbraní systémem Picattiny rail, dle MIL STD 1913 (horní, spodní a boční - po obou stranách - kovový);
l) rozsah pracovní teploty od -40º do +50º C;
m) spolehlivá funkce ve ztížených podmínkách (prach, bláto, přechodové teploty) dle AC 225/D14, TPVD 637 - 81.

Ostatní požadavky:

m) se zbraní se požaduje dodat 2 ks pouzdra na 4 ks zásobníků, se standardní schopností fixace na křížovou vazbu.

2. Útočná puška 5,56 x 45 mm ve zkrácené verzi – karabina

V souvislosti s pořízením útočné pušky je předmětem veřejné zakázky i pořízení útočné pušky ve zkrácené verzi – karabina, která bude mít minimálně 70% konstrukčně shodných dílů s útočnou puškou. TTP na zkrácenou verzi jsou shodné s požadavky na útočnou pušku, s výjimkou následujících požadavků:

Takticko technické požadavky podle TP pro zkrácenou verzi útočné pušky odlišné od základní verze:

a) celková délka zbraně v bojové poloze – do 890 mm (s vysunutou pažbou – v krajní poloze);
b) účinný dostřel – min. 200 m;
c) délka hlavně pro zkrácenou verzi - karabina – do 330 mm;
d) základní hmotnost zbraně v zkrácené verzi - karabina (bez zásobníku a popruhu) – max. 3,4 kg.

Ostatní požadavky:

e) se zbraní se požaduje dodat 2 ks pouzdra na 4 ks zásobníků, se standardní schopností fixace na křížovou vazbu.

avatar
KOLT Datum: 29.06.2015 Čas: 09:16

Zbrojíř: Připojím se k HonzoviH a zeptám se, možná poněkud přihlouple, protože nejsem konstruktér. Šlo by u současné CZ 805 nějak vymyslet rozebiratelnou soustavu závěru, kterou by bylo možné aplikovat do stávajících těl zbraní, aniž by musela být tato vyměněna (případně s nějakou jejich drobnou, ekonomicky smysluplnou úpravou)? Že by to stálo další peníze vem čert, s tím už nic nenaděláme, poděkujme našim politikům a politickým důstojníkům. Jde mi v tuhle chvíli o vojáky. Dokoupení rozumné optiky (ke kterému jednou bude muset dojít) taky bude stát další hromadu peněz...

avatar
Zbrojir Datum: 29.06.2015 Čas: 08:52

Ano, za bohulibými prohlášeními o podpoře domácího průmyslu a záchraně pracovních příležitostí se v praxi skrývá výhradně podpora jedné soukromé společnosti.

To, že taková podpora, obvykle za pomocí neregulérních praktik, poškozuje zahraniční výrobce, protože nedostali možnost ucházet se o veřejnou zakázku v ČR ve skutečné soutěži, mnoho Čechů nerozhodí, protože volnou hospodářskou soutěž zde nebereme příliš vážně. Poněkud paradoxní ale je, že pro naše výrobce právo na regulérní tendry v zahraničí požadujeme….

To, že taková podpora poškozuje ozbrojené složky, to by nás již ale zajímat vskutku mělo, protože to nakonec zaplatíme, my, daňoví poplatníci, a naše silové resorty mají pro plnění svých úkolů obvykle nedokonalé a problematické prostředky.

To, že taková podpora poškozuje i jiné výrobce v ČR, to by nás mělo rovněž zajímat, protože podpora jednoho na úkor druhého je diskriminace a jak si tedy vysvětlíme, že pracovní místo v UB kotlině má větší váhu než např. na Vsetínsku. A to nerozebírám, že v CZUB dostává řadový zaměstnanec plat, který zdaleka nedosahuje na průměrnou mzdu v ČR. Stát by v žádném případě neměl podporovat jeden soukromý podnikatelský subjekt vůči jinému, zejména jsou-li to subjekty tuzemské, i když v případě CZUB o ryzí „tuzemskosti“ existují pochybnosti.

Mj. před lety, kdy se připravovalo přezbrojení Policie ČR, byla CZUB rovněž upřednostněna vládním usnesením č. 338/2000 o přímém přidělení zakázky před Zbrojovkou Brno, která chtěla kontrakt plnit ve spolupráci s německou firmou HaK. Takže už druhý příklad, jak se CZUB za politické podpory zbavila vzniku možné tuzemské konkurence.

CZUB byla vládou vybrána, ač její produkty dosahovaly naprosto katastrofálních výkonů, 5 (2+3) letý vynucený dovývoj sice přinesl citelné zlepšení, ale většina dodaných produktů stejně vykazuje vady, kdy žaloba na dodávku 30 000 vadných zbraní (ze 46 000 dodaných) byla z politické úrovně zakázána, prý aby nám ta CZUB nakonec nezkrachovala a nemusela propouštět….

Cenné zkušenosti a vylepšení získané na CZ 805 Bren je možné naplno uplatnit a tudíž i zhodnotit až u zásadně přepracované zbraně, tedy u nástupce stávajícího Brenu. Nákupem CZ 805 Bren jsme velmi neefektivně a samozřejmě neobyčejně draze hradili vývoj v soukromé společnosti CZUB… Jak říkám, CZUB dlouhodobě žije v prostředí „zestátnění nákladů a privatizace zisků“, jo, to se to podniká.

avatar
HonzaH Datum: 29.06.2015 Čas: 07:58

Mám další dotaz. Když nebudeme řešit prapodivné (rozumějte pro ČR naprosto standardní) výběrko, lze dnes považovat BREN za alespoň trochu slušnou zbraň? Myslím po provedení všech úprav a vylepšení.
Je reálná možnost, že by byly v případě špatných zkušeností AČR nahrazeny nerozebiratelné sestavy rozebiratelnými?

avatar
Jecchus Datum: 28.06.2015 Čas: 23:41

Vše tu už asi zaznělo, tak si dovolím dodat jen takový postřeh pro ty, co ohledně BRENu argumentují podporou domácího zbrojního průmyslu:

Pokud se "vybíralo" mezi BRENem a SCARem a SCAR měla v licenci vyrábět zbrojovka ZVI Vsetín, byl zvolen BREN a ZVI nakonec zkrachovala a ta zbrojovka teď už neexistuje, tak to mám brát jako podporu domácího zbrojního průmyslu anebo jsme spíše u Zbrojířovi podpory privilegované firmy...? ;)

avatar
Zbrojir Datum: 28.06.2015 Čas: 20:51

Je asi zbytečné se přesvědčovat.

Podstatný je fakt, že i v CZUB již mnozí pochopili, že projekt CZ 805 Bren není příliš perspektivní a bude v dohledné době jistě nahrazen zásadně přepracovanou zbraní.

Takže vojáci, ale i daňoví poplatníci posloužili za užitečné blbce, když neobyčejně draze zakoupili krajně nedokonalé konstruktérské cvičení jménem CZ 805 Bren, navíc ve stadiu „polofunkční prototyp“, jak jinak, než pro celoplošné přezbrojení ozbrojených sil ČR.

Vojáci pak byli po několik let nuceni trpělivě snášet vady a nedostatky hromadné produkce, podílet se na dovývoji a přitom z médií a PR prohlášení poslouchat chvalozpěvy na jedinečnost a dokonalost produktů soukromé společnosti CZUB, to vždy potěší…

Dle dostupných informací Francie KO, Indie v nedohlednu, a dosavadní omezené kontrakty získány jen přes „politická rozhodnutí“, takže díra do světa zatím žádná, a nás ty „povinné reference“ pro soukromou společnost stály cca 2 miliardy Kč, a ozbrojené síly budou s problematickým produktem zápasit patrně ještě léta….

Mj. nabídka obsahující FN SCAR (plán výroby v ČR - ZVI) byla cenově výhodnější, tedy „polotovar z Brodu“ měl zřejmě lepší rating, než vyzkoušená puška s možností pracovních příležitostí ve Vsetíně....

avatar
KOLT Datum: 28.06.2015 Čas: 20:12

hurvo: Slint, jen závidím :-)

Motostřelec: Osobní zkušenost je kolik nábojů v rychlém sledu, mohu-li se zaptat? Ohledně kolimátoru – jenže ten AČR dodala CZUB, takže je to opět jejich zodpovědnost. A M4 z pochopitelých důvodů není etalon výdrže, ta má jiné přednosti. Srovnání s FN SCAR, která byla nabízená jako druhá v onom "tendru", by mě zajímalo mnohem víc.

avatar
Motostřelec Datum: 28.06.2015 Čas: 19:53

Pro Hurvo> Mnou uvedená hmotnost Brenu 3.9 kg je samozřejmě s prázdným zásobníkem. A ano pušku jsem si osadil smysluplným kolimátorem. Odpovídal jsem tak na dotaz Honzy H.

Který mimo jiné jak jsem si teď všiml udal chybnou hmotnost SCARu 3.28 kg

Koukl jsem na stránky FN a SCAR L ve verzi porovnatelné s Brenem... voaláá:

Weight 3.5 kg (without magazine)
Barrel type Standard
Barrel length 14.5"

Dokonce bez zásobníku :-D

PS: Nedělal bych si iluze že těžší hlaveň M4, bohužel uprostřed zeslabená drážkou pro granátomet nebude v tomto místě taky hezky náchylná na ohnutí a navíc vzhledem k fopá v podobě ostrého přechodu zde bude i hrozit vrubovka :-D

PS: A že BREN netrpí ztrátou přesnosti vim od kud ? Osobní zkušenost ;-)

avatar
KOUMES123 Datum: 28.06.2015 Čas: 16:51

To, že má Bren 805 řadu nedostatků na kterých by bylo třeba pracovat je odborníkům a nejen jim jasné. Otázkou jsou zde dvě věci: 1) zda si to uvědomuje vedení CZUB a je ochotno s tím něco dělat. 2) Zdali s lidmi, které má k dispozici s tím vůbec něco může dělat.
Nosný konstruktér L. Findorák už není mezi živými. (zajímavé je, že tuto zbraň původně vyvíjela pro CZUB soukromá firma .( jak jinak asi zaplatit dobrého konstruktéra?) Další konstruktér V. Guryča řešil problém systémem, pokud nemám kvalitní materiál, tak ho tam musím dát víc(i když to bude víc vážit)). Pokud v podniku převládají příbuzenské vazby a schopní a talentovaní lidé na klíčových pozicích dostanou nízkou mzdu, tak vám utečou, protože je někdo jiný přeplatí.
Bohužel se musím opět vrátit k oné sedlácké mentalitě. Nádeníkovi pracujícímu na poli můžete dát nízkou mzdu, protože dělá jednoduchou práci a je snadno nahraditelný. Na rozdíl od kvalitního odborníka,který vám rychle uteče tam, kde ho zaplatí.

avatar
hurvo Datum: 27.06.2015 Čas: 22:26

HK G36, SA80, ARX-160, ARX-90, MP-5SD6,UMP, P90, RAK, Zastava M71, HK G36c, AW-50,L115, L129, F88, HK416, M4, M16A2, Beryl, FNC, AK-5c, FAMAS, C-7, C-8, M16A4, su pusky ktore som mal v rukach a z 90 percent z nich som strielal. Mam osobnu skusenost skoro so vsetkymi puskami v NATO a po osobnej skusenosti s Brenom som nestastny. howgh

arr