Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Modernizace CZ 805 BREN

Datum přidání 22.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 53 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nová útočná puška české armády CZ 805 BREN je již od počátku terčem kritiky. Jednou z výtek byl i rozměrný zásobník a zastaralé řešení pojistky zásobníku. Armáda ČR proto vznesla Ministerstvu obrany dotaz, zda lze nově dodávané pušky vybavit upravenou zásobníkovou MC šachtou pro zásobníky kompatibilní s normou STANAG.

CZ 805 BREN

Foto: CZ 805 BREN, ilustrační foto / army.cz

 

Česká armáda objednala v prvním kole celkově 7937 pušek CZ 805 BREN. Téměř všechny budou dodávány s původní zásobníkovou šachtou a originálními průhlednými zásobníky. Původní zásobníková šachta CZ 805 BREN dokáže využívat jen originální zásobníky České zbrojovky, nebo zásobníky německé firmy Heckler & Koch (puška G36).

 

Posledních 200 kusů první série ale získá nové MC šachty pro STANAG zásobníky (do konce roku 2013). Se zásobníkovou šachtou typu MC se počítá i u druhé várky 9500 pušek CZ 805 BREN, které mají být dodány Armádě ČR do roku 2020.

 

Jedním z důvodů, proč Armáda ČR požádala o výměnu, jsou údajně i logistické problémy se současnými zásobníky v Afghánistánu. Vojáci například dostávali náboje právě ve STANAG zásobnících. Nejprve je bylo nutno „vypáskovat“ a poté až vložit do originálních zásobníku CZ 805 BREN.

 

MC šachty využívá drtivá většina pušek zemí NATO. Můžeme zmínit pušky M16, karabiny M4, ale i francouzské pušky FAMAS nebo britské SA80.

 

Na zásobníkové šachtě typu MC je nově řešena i pojistka zásobníku. Místo „spodní pákové pojistky“ převzaté z pušky Sa 58, je v nových šachtách použit boční záchyt tlačítkový. Jde v podstatě o pojistku na levé a pravé straně šachty, již je možné ovládat ukazováčkem ruky, která drží pistolovou rukojeť zbraně. Podobný systém je přítomný na zbraních M16/M4 nebo např. FN SCAR.

 

Karabina M4Foto: Karabina M4 s MC zásobníkovou šachtou a STANAG zásobníkem / Wikipedia


Právě dva různé systémy jištění zásobníku na CZ 805 BREN však již nyní vzbuzují kontroverze. Při střeleckém nácviku voják neustále dokola driluje ovládání zbraně. Pokud bude u své zbraně zvyklý na originální systém od České zbrojovky a do mise pojede s MC šachtou, musí zahodit své střelecké návyky a začít cvičit od začátku. Na druhou stranu, příprava na misí trvá půl roku, což je dostatečná doba k sžití se s novým systémem.

 

Pokud nedojde k sjednocení všech zásobníkových šachet, bude Armáda ČR držet světové unikum, kdy na jednom typu útočné pušky či karabiny bude používat dva druhy navzájem nekompatibilních zásobníkových šachet a dva druhy rovněž nekompatibilních zásobníků.

 

Podle internetového magazínu E15 však k sjednocení šachet má v budoucnu dojít. „Předpokládáme, že pokud tuto změnu budeme v budoucnu požadovat, zbrojovka to zadarmo neudělá. Faktem je, že jsme si to jako zadavatelé možná mohli uvědomit už v době, kdy jsme technické parametry definovali,“ připustil podle E15 nejmenovaný důstojník. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/armada-chce-jine-zasobniky-nez-si-nadiktovala-1008034#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

 

Kromě zásobníkových šachet armáda nakoupí i stovky STANAG zásobníků. Při stejné kapacitě a ráži jsou STANAG zásobníky menší než originální plastové zásobníky z produkce České Zbrojovky, což vezme s povděkem nejeden voják. Právě velikost originálních zásobníku byla jednou z kritizovaných věcí u pušky CZ 805.

 

Jiný zásobníkový systém však vznáší pochybnosti nad nákupem druhé várky 9500 pušek CZ 805 BREN. Podle usnesení vlády č. 908/2012 byla právě kompatibilita se stávající výzbrojí důvodem nákupu dalších 9500 souprav útočných pušek bez výběrového řízení. Je otázkou, jak dalece jsou pušky, které nemohou používat stejné zásobníky, kompatibilní.

 

Jak bude pokračovat vývoj systému CZ 805 BREN? Modernizovaná může být pažba, která je podle vojáků příliš dlouhá a nepohodlná při lícení. Potěší také jiné táhlo závěru a jinak tvarovaný přeřaďovač palby. Kontroverzní je rovněž současná optika, avšak v tomto případě se brzké změny zřejmě hned tak nedočkáme. U nové optiky je oproti konkurenci (Aimpoint) kritizovaná především velká hmotnost, velké rozměry a krátká výdrž baterie, při stejné funkčnosti.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOUMES123 Datum: 13.08.2014 Čas: 16:08

Jiná pažba, zásobník, nebo třeba optika, to jsou věci, které se dají poměrně snadno vylepšit. Hlavní problém Brenu je ovšem jeho hmotnost. Váží asi o 1 kg více než vz. 58 a to je hodně. Je to dané technologii železného rámu. Pokud bude chtít CZUB uspět s Brenem v cizině tak musí dostat polymerový rám jako např. nový Scoprion. nebo HK 416 či rakouský Steyr.

avatar
akimekcz Datum: 23.02.2014 Čas: 16:59

Služebně, tolik bych za to nedal.

avatar
psovod Datum: 23.02.2014 Čas: 10:14

to jako dals tolik peněz za takovej křáp nebo jsi vyzvedával služebně?

avatar
akimekcz Datum: 22.02.2014 Čas: 23:20

Byl sem vyzvednout 805 po ůpravě- nová šachta, kompenzátor vyrobeno 2013. Cena 76 869 kč. Holá zbraň, 8x zásobník a nový řemen.

avatar
mr.ketchup Datum: 15.10.2013 Čas: 19:41

Nakupovani pouze osvedceneho materialu ze zahranici je dosti kratkozrake a vy co tady porad propagujete nakup zahranicnich vyrobku, tak si konecne uvedomte, ze vyroba vseobecne je zakladni pilir uspesne narodni ekonomiky. Vyroba jako takova prinasi podstatne vetsi pridanou hodnotu, podstatne vice pracovnich prilezitosti nez nejake prekupnictvi zahranicnich vyrobku. Tady plati jednoduche pravidlo: neni vyzkum a vyvoj = prestane se vyrabet, prestane-li se vyrabet, zhrouti se ekonomika = pochcipame hlady. Nejsme Saudska arbie ani jeden z emiratu, nerostneho bohatstvi tolik nemame.
Uznavam ze projekt BREN nepatri mezi ty vzorove, no ale vyvinout takovou pusku v podminkach zbrojovky za tak kratkou dobu, nedivim se objevilo takove mnozstvi problemu, ale za to muzou spise politicke a ekonomicke aspekty.
Jen pro srovnani si uvedomte, ze např. projekt SCAR zbrojovky FN Herstal (schvalte uvadim pro koncepcni podobnost obou zbrani) zacal nekdy kolem roku 2000-2002 a prvni seriove kusy se do U.S.army dostavali soubezne ne-li pozdeji nez bren pricemz prvni oficialni priznani vyvoje neceho jako bren prislo na IDETu 2009.A myslim ze je zbitecne srovnavat vyvojove zazemi FN s CZUB kde nabidka vojenskych zbrani jeste v roce 2010 tvorila pouze SA-58.
Jen pro poradek nehajim tu CZUB, ta by mela k podobnym projektum pristupovat ponekud zodpovedneji a dbat trochu vic na svoji povest.
Uvedomte si, ze kdyby vseci pouzivali jenom osvedcene veci, tak by piloti porad jeste litali na ,,osvedcenych,, dvouplosnicich, vojaci strileli z ,,osvedcenych,, opakovacich pusek a mozdire by porad tahali kone.

avatar
Zbrojir Datum: 28.07.2013 Čas: 22:33

k psovod

Rovněž mám informace o několika podobných excesech v souvislosti s přezbrojováním. Těm, kteří trvali na tom, aby byl výběr dodavatele regulérní, popř., aby CZUB své smluvní závazky řádně splnila, bylo nadřízenými otevřeně vyhrožováno, popřípadě směrem dolů korigován i příjem (oficiální odůvodnění bylo samozřejmě ryze účelové).

Jen málokdo ví, co vše se obvykle skrývá za krátkou tiskovou zprávou "CZUB vyhrála výběrové řízení ......".

Politici, vysocí státní úředníci a vybraná media nás neustále přesvědčují, jak výhodné a ze strategického hlediska důležité je podporovat CZUB, jakožto tuzemského výrobce ručních palných zbraní.

Osobně nejsem zdaleka přesvědčen, že v současné situaci, kdy je malá středoevropská země plně závislá na dodávkách surovin, vojenské pomoci spojenců a z podstatné části i na dodávkách potravin, jsou pro nás ruční palné zbraně tak životně důležitou komoditou.

Kdykoli jsem rovněž hovořil s profesionály s mnohaletou praxí, tak by naopak po zkušenostech s produkty CZUB přivítali volnou hospodářskou soutěž. Místního protekcionismu a jeho negativních dopadů na ozbrojené složky mají již opravdu plné zuby.

avatar
psovod Datum: 28.07.2013 Čas: 12:29

hned když se zveřejnilo,že tahle zbran se bude nakupovat,uveřejnil jsem na jistém foru článek o tom,že zbran není hotová-popsal jsem konkrétní věci-šlo o jasné porušení jednoho z požadavků ve výběru,došlo k okamžitému vyšetřování ze strany zbrojovky,po určitém čase jsem byl kontaktován pracovníkem vojenského zpravodajství přímo na útvaru s dotazy na určité věci-nebudu konkretizovat,protože v army končím až příští rok a následně jsem byl za zveřejnování informací na veřejnosti vyhozen z army-pardon-pouze šlo o neprodloužení závazku,zastánci čistoty tohoto nákupu at si udělají obrázek sami,jenom náhodou se výše zminovaný pan B. zasadil o to,aby domácí výrobci dostali další šanci na dodávku maskáčů,které opakovaně nejsou schopni dodat v požadavku na maskování,o dalších výstrojních součástkách nemá ani cenu mluvit,kdo je v army,ví o čem mluvím,došli jsme tak daleko,že nemáme boty,oblečení a máme nekvalitní zbraně,vaše komentáře jsou zbytečné,nezmění se vůbec nic,leda-že by někdo podal trestní oznámení na neznámého pachatele,všichni víme,že výběrovka byla zmanipulovaná ale nikdo to neudělá

avatar
Zbrojir Datum: 27.07.2013 Čas: 23:11

k D.i.p

Celkové nabídkové ceny uchazečů a kupní cena se zveřejňují. Skutečnost, že byla nabídka CZUB dražší než u konkurence, tedy byla zveřejněna i oficiálně. K cenovým relacím dílčích komponentů se dá dostat více způsoby, např. v ekonomickém informačním systému MO (každý majetek státu je evidován, má zde přiděleno své číslo a samozřejmě i pořizovací cenu).

Nabídkové a kupní ceny v zahraničních tendrech se také zveřejňují, takže můžete srovnávat. Samozřejmě, pro porovnání je nutné vzít v úvahu konfiguraci zbraňového kompletu a zejména pak objem kontraktu. V tomto ohledu jsou cenové požadavky CZUB za komplet a zejména samotnou CZ 805 vskutku nehorázné. Kdyby Vám někdo prodával Škodu Octavii I za cenu BMW poslední řady 5, také by jste se rasantně ohradil.

Nejde o to, od koho MO nakupuje, ale aby byl postup při výběru regulérní, fundovaný a dodané zboží skutečně vyhovovalo potřebám vojska, přičemž pořizovací ceny nevybočovaly z normálu.

Pokud máte na mysli nákup 1000 pistolí Glock, ano tento nákup byl médii okamžitě napaden a na jeho základě musel Barták v podstatě slíbit, že MO bude pořizovat již české zbraně (myšleno z CZUB), jelikož ostatní české firmy politici v podstatě ignorují.

Nebudu nikoho obhajovat, ale zde se jednalo o doplnění již provozovaných zbraní zavedeným typem a pořizovací cena byla vzhledem k cenám obvyklým naprosto v pořádku. Navíc pistole Glock se plně osvědčily, a to jak v armádě, tak i u policie. Prakticky všechny speciální jednotky v ČR jsou vyzbrojeny pistolemi Glock, prostě proto, že Glocky zbraně z CZUB v mnoha ohledech výrazně překonávají.

Kolem zbraní je zde díky PR domácího zbrojního průmyslu, masáži médií i některých rádoby odborných časopisů příliš mnoho emocí. Skutečný profesionál (voják nebo policista) Vám řekne, že ho země původu zbraně, která mu má zachránit život, příliš nezajímá, chce především kvalitní a pro náročnou službu vhodný produkt.

CZUB, která měla díky plánovanému hospodářství po desetiletí monopolní postavení, které si nadále prodlužuje přes politická rozhodnutí, má obavu, že jí trh u domácích ozbrojených složek v rámci konkurenčního boje postupně zaberou zahraniční zbrojovky.

Obava je to vskutku oprávněná, jelikož soustavnými problémy s kvalitou svých dodávek v minulých desetiletích CZUB naštvala mnohé, technicky a technologicky ztrácí a i cenové relace zbraní se značkou CZ jsou často nevýhodné.

U několika článků AN jsou moje komentáře k některým "před i po listopadovým" projektům přezbrojení. Pokud máte chuť, přečtěte si, jak dodávky zbraní z CZUB státu doslova zatápěly.

Pokud někoho kritizuji, uvádím argumenty a fakta. MO, resp. Pavel Bulant byl na jiných fórech vojáky opakovaně vyzýván, aby jim odpověděl na otázky. Kromě vzteklé reakce jsem však nic pozitivního z jeho strany nezaznamenal.

Že není mnohé v pořádku Vám musí napovědět především diametrálně rozdílný přístup MO k CZUB a Sellier a Bellot (viz komentář níže). Obě firmy mají srovnatelnou velikost, výkon i přínos pro tuzemské hospodářství. Jak vy si vysvětlujete tak rozdílný přístup ke dvěma domácím výrobcům?

avatar
D.i.p Datum: 27.07.2013 Čas: 20:53

Zbrojir:
O stavebních zakázkách jsem nenapsal ani čárku.

Od zahraničních firem MO taky nakupovalo (dokonce i z toho rakouska) a spekulace o výhodnosti a férovosti tendru byli také. Takže tady nevidím žádný rozdíl.

Podle čeho porovnáváte ty ceny? Vy máte konkrétní nabídky a smlouvy?

Rozhodně nejsem idealista s růžovými brýlemi, netvrdím, že je vše čisté ale kopat kolem sebe a křičet, že jsou všichni zloději, je ubohé.

avatar
Zbrojir Datum: 27.07.2013 Čas: 15:51

AN jsou tematicky zaměřené na ozbrojené síly a proto sociální systém ČR ani jiná odchylující se témata zde řešit nebudeme.

Obecně, mrhá-li stát prostředky, obvykle to negativně dopadá především na běžného občana, ale např. i na řadového vojáka. Nemyslím si proto, že na místní poměry dobře zabezpečení vysocí důstojníci a generálové s doživotní rentou, mj. placeni z daní občanů, mají právo zacházet se svěřenými prostředky tak nezodpovědně.

Povinnost řádně hospodařit se státními prostředky je základní povinností každého vedoucího zaměstnance ve státní správě. Pokud někdo např. přehlíží, že jsou MO prodávány předražené výrobky, navíc s nedostatky a vadami, je to hrubé porušení zákonem dané povinnosti, které je u vyšších škod zpravidla vždy trestné. Obdobné je to i při neodůvodněném neuplatnění smluvních pokut.

Máte Vy osobně nějaké jiné racionální vysvětlení, proč jsou výsledkem přímých nákupů či nákupů v rámci naprosto okleštěných a průběhem velmi nestandardních "tendrů" od CZUB obvykle výrobky s mnoha vadami a nedostatky, často za natolik vysoké ceny, že by i nákup výzbroje od švýcarských, německých či rakouských zbrojovek vyšel podstatně levněji?

Pro Vaši informaci, jen na prvním nákupu 8000 útočných pušek CZ 805 MO za samotné zbraně zaplatilo cca o 100 - 200 milionů více, než kdyby koupilo velmi kvalitní a v boji osvědčené renomované zahraniční konkurenty.

Máte racionální vysvětlení, proč se druhořadým útvarům pořizuje technika domácí provenience, kterou pro svou činnost vůbec nepotřebují, přitom jsou žádosti exponovaných jednotek o nákup zahraniční výzbroje odmítány?

Nezdá se Vám, že český zbrojní průmysl státní podpory (mnohdy i nezákonné) hrubě zneužívá?

Pokud se tak dlouhodobě chová, tak proč ho nevystavit regulérní konkurenci, ať ukáže, co v konkurenčním prostředí reálně dokáže?

Máte i nějaké jiné racionální vysvětlení, proč vysocí úředníci MO riskují stíhání či jiné postihy, aby zakázku získala právě CZUB nebo aby jí nějak, zpravidla na úkor vojska a daňového poplatníka, vyšli maximálně vstříc?

Považujete za normální a profesionální, aby v demokratické zemi, která dobrovolně a mnohdy i aktivně přijala legislativu EU zakazoval ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování MO nákup kvalitní zahraniční výzbroje, k níž alternativu domácí prostě nemá, s argumentem, že je třeba podpořit domácí průmysl?

Koho má pan ředitel na svém postu zastupovat, stát, resp. MO a nebo vybrané tuzemské soukromé firmy?

Samozřejmě, že stavební zakázky jsou zde "větší černou dírou", než např. ty zbrojní, ale škody kalkulované odborníky v resortu MO po roce 1990 jsou opravdu děsivé. A přitom bojeschopnost A ČR neustále klesá.

avatar
D.i.p Datum: 27.07.2013 Čas: 13:51

Nemyslím si, že postižení a nezaviněně slabí žijí u nás v nedustojných podmínkách. A zároveň si myslím, že zodpovědnost za tyto lidi by měli přijmout v první řadě příbuzní a ne ji přehazovat na stát, který je nemůže nikdy nahradit.

Pokud jde o podporu postižených a sociálně slabích, tak to je korupční prostředí, v kterém stát pravděpodobně prošustruje mnohem víc peněz, než ve zbrojních zakázkách. Do armády se v této době samozřejmě mnohem lépe trefuje, než do sociálních zařízení, které se o nás "tak hezky" starají. Ale to už jste uhnul příliš stranou.

avatar
D.i.p Datum: 27.07.2013 Čas: 13:25

Pane Grohmann: Hlavně, že tu přehlížíte neopodstatněná samovolná obvinění a popšpinění bez jakýchkoli důkazů. Na základě novinářských drbů a zdání.
Stejně tak trapně bych mohl pošpinit tento web.

avatar
Zbrojir Datum: 27.07.2013 Čas: 13:08

k D.i.p

Pokud budeme vyjadřování názorů považovat za umírněnou formu lobování, tak za sebe. Ujišťuji Vás, že nemám příjem či jiné výhody jakkoli odvislé od objemu zbrojních dodávek, či vítězství konkrétních dodavatelů v ozbrojených sílách.

Přečtěte si prosím ještě jednou poslední odstavec.

Zásadně nesouhlasím, aby se zde pokračovalo v pokrytectví, kdy se ČR aktivně hlásí k principům volné hospodářské soutěže, transparentnosti a nediskriminace, přitom je flagrantně porušuje, navíc tak nekompetentně, že to hrubě poškozuje jak vojsko, tak i daňového poplatníka.

Taktéž existují významné signály, že výsledky zbrojních zakázek v resortu MO primárně ovlivňuje korupce.

Pokud si přečtěte k problematice zaměřené mé komentáře, pak v rámci možností diskusního fóra, obsahují i konkrétní fakta.

Osobně bych byl pro, aby měli občané k dispozici veškeré informace o protěžování vybraných zbrojovek, tedy veškeré klady a zápory volné soutěže či protekcionismu, a to včetně dopadů na stání rozpočet a akceschopnost vojska. O variantě přístupu ke zbrojním zakázkám by se rozhodlo např. v referendu.

Pokud by se většina, která dnes v potu tváře živí tento bujný stát rozhodla, že se raději ještě uskromní, hlavně aby se podpořila např. CZUB, tak to sice nebudu považovat za správné a perspektivní, ale budu rozhodnutí poplatníků respektovat. Doposud je to nehorázné okrádání občanů, v mnoha případech i zjevně nezákonné. Chcete mě snad přesvědčovat, že např. tělesně postižení a další nezaviněně slabí mají ve 21. století žít za naprosto nedůstojných podmínek jen proto, že Český stát neumí a snad ani nechce řádně hospodařit se svými prostředky?

Intrik imperialistických mocností vůči ČR bych se opravu neobával, neboť jsme mj. i díky vlastním výkonům a chování v evropském a zejména světovém měřítku jen málo významní. Kdyby se čistě hypoteticky dostala ČR do konfliktu s největším sousedem, nebudou muset nastartovat jediný Leopard, aby nás rychle přiměli k velké vstřícnosti.

Kdyby se velká média nehonila za hloupostmi, politikařením a dělala řádně svoji práci, tak by takové zakázky, jako byl nákup předraženého prototypu zbraňového kompletu na bázi CZ 805, navíc cestou zmanipulovaného výběrového řízení, buď vůbec neprošel a nebo by bylo MO donuceno od smlouvy rychle odstoupit a iniciátory potrestat .

Jeden zkušený odborník kdysi spočítal, že je "česká cesta" natolik nákladná a neefektivní, že kdyby resorty mohly politikům a lobbistům odevzdat výpalné ve výši 20-30% plánované ceny kontraktů výměnou za to, že budou moci se zbytkem nakládat bez ingerencí a naprosto racionálně, tak by se to v mnoha ohledech stále vyplatilo!

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.07.2013 Čas: 12:22

Pane dipe a tomasi. Diskuze zatím měla velkou úroveň, takže výstřelky o současné politické kauze, kterou dozoruje státní zástupce Ištván, rovnou utínám.

Vyvarujte se také argumentačních klamů, typu:" Každý chápavější člověk, musí.... ". Tyto manipulační diskuzní manýry nebudeme přehlížet.

avatar
D.i.p Datum: 27.07.2013 Čas: 11:45

to Zbrojir: A za koho tu lobujete Vy?

Tak především i kdyby byla vlastnická struktura zbrojovky především zahraniční, tak je to pořád firma zapsaná v ČR, která zde platí daně a zaměstnává lidi, kteří platí další (a nemalý) daně.
Samozřejmě by bylo jistě pro armádu praktické nakoupit třeba i levněji odjinud, ale nebylo by to z dlouhodobého hlediska strategické. Nejde tu jen o zmíněné daně, ale i o schopnost vojenského průmyslu udržet si vlastní výrobu a vývoj. Chápu, že jsou nemalé síly, který si tuto schopnost ČR nepřejí.

Na západoevropské spojence bych nespoléhal (a to nejsem žádnej rusofil nebo levičák, právě naopak, ani nácek). Napětí v EU roste. S evropskýma směrnicema a radou by jsme si měli vytřít zadek. Představa této rady o hospodářské soutěži je poněkud hodně zvrácená, protože funguje na uplatcích a protekcionismu kolem dotací.

Taky bych tolik nepodléhal bulvárním mediím (ČT, Nova, Dnes apod), který vedou štvavou kampaň na politiky, protože si lid přeje vidět krev. Bohužel už této kampani podlehla i policie. Viz poslední kauza, která se pro chápavější lidi dnes odhaluje jako účelová (bez ohledu, zda minulá vláda byla špatná či dobrá).

arr