Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

DAGOR : Vozidlo pro speciální operace

Datum přidání 09.10.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká firma Polaris Defense na výstavě AUSA 2014 (Association of the United States Army 2014) představí nové vysoce mobilní vozidlo pro speciální operace DAGOR. Vozidlo je určeno především pro potřeby amerického Velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) a spojeneckých speciálních jednotek.

Foto: DAGOR / Polaris Defense

Foto: DAGOR / Polaris Defense

 

SOCOM již v rámci programu GMV 1.1 vybral nové lehké vozidlo pro své speciální jenotky. Letité Humvee GMV (Ground Mobile Vehicle) nahradí vozidlo Flyer od firmy General Dynamics. SOCOM postupně pořídí až 1300 vozidel Flyer.

 

General Dynamics nyní připravuje počáteční výrobní sérii LRIP (Low Rate Initial Production) vozidel Flyer. Prvních 72 vozidel převezmou americké speciální jednotky do konce roku 2016.

 

Neznamená to však, že další výrobci nemohou se svými specializovanými vozidly uspět u dalších složek Ozbrojených sil Spojených států, jednotlivých jednotek spadající pod SOCOM nebo u zahraničních jednotek. Příkladem může být kompaktní terénní vozidlo Phantom (Boeing) dimenzované pro transport uvnitř konvertoplánu americké námořní pěchoty CV-22 Osprey.

 

Foto: S rozměry pouze 452×188×184 cm nemá DAGOR problém s uzkými ulicemi měst. / Polaris Defense

 

Dalším z celé řady vozidel pro speciální sily je ultralehký DAGOR od Polaris Defense (divize Polaris Industries). Polaris je znám především výrobou terénních čtyřkolek, sněžných skútrů nebo specializovaných elektrických vozidel.

 

Polaris Defense již americkým vojákům dodává velmi lehké terénní čtyřkolky Polaris MV 850 a buginy Polaris MRZR. Se svou pohotovostní hmotností přes 2000 kg je DAGOR největším členem vojenských vozidel rodiny Polaris.

 

Podle tiskové zprávy DAGOR již uspěl u prvních zákazníků.„DAGOR se vyrábí pro jednotlivé složky SOCOM i pro zahraniční speciální jednotky,“ říká Rich Haddad, generální ředitel Polaris Defense.

Foto: Na centrální rám lze umístit nejrůznější zbraňové systémy, včetně velkorážového kulometu. / Polaris Defense

 

Výhodou vozidla DAGOR je využití komerčně dostupných technologií - pohonná soustava, ovládací prvky a technika logistického zázemí. Celý vývoj vozidla DAGOR se tak zásadně urychlil (dva roky). Stejně tak se zjednodušuje a zlevňuje budoucí servis a opravy (náhradní díly).

 

Základní filozofií vozidla DAGOR je vynikající taktická a strategická mobilita. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost umožňují dopravu uvnitř transportních vrtulníků CH-47 Chinook nebo CH-53K King Stallion.

 

Stejně je tak možné DAGOR dopravovat v podvěsu pod středním transportním vrtulníkem UH-60 Black Hawk. DAGOR lze rovněž shodit na padácích z dopravního letadla letícího velmi nízkou rychlostí - technika LDAP (Low-Velocity Airdrop).

 

Foto: Základem je jednoduchost, modulárnost a snadná přepravitelnost. / Polaris Defense

 

Kromě své vlastní hmotnosti dokáže DAGOR uvést až 1500 kg užitečného nákladu na vzdálenost 800 km. Podle druhu mise jsou k dipozici dvě základní konfigurace (možných variací je ale samozřejmě nespočet) – verze pro pětičlennou posádku (4+1 střelec) s korbou pro vybavení; verze pro transport až devíti operátorů.

 

"DAGOR byl navržen tak, aby splnil náročné potřeby naších zákazníků po lehké mobilitě,“ říká Jed Leonard, ředitel divize Pokročilých mobilních platforem v Polaris Defense. "Poskytuje optimální rovnováhu mezi rychlým transportem vzduchem, užitečnou nosností a pokročilé mobility. Konstrukce nabízí našim zákazníkům modulární, lehkou platformu pro podporu různých expedičních misí. "

 

Zdroj: Polaris, DefenseMediaNetwork

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
GAVL Datum: 10.10.2014 Čas: 17:37

Hezký design , ale popravdě to na mě působí jako zbytečný produkt, pokud sundám z Land Rovera Defender dveře, tak mám v podstatě to stejný. Jen to nevypadá tak akčně.

arr