Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3

Datum přidání 28.08.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 37 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede nové střely vzduch-země Ch-32 s doletem 1000 km. Střely výrazně zvýší bojovou hodnotu strategických bombardérů Tu-22M3 v boji proti lodím nebo důležitým pozemním cílům.

Foto: Ruský nadzvukový strategický bombardér Tu-22M3. / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

 

Ruské letectvo a námořnictvo od 60. let používá střely vzduch-země dlouhého doletu Ch-22 (v kódu NATO AS-4 Kitchen). Rusové střely vyvinuli především pro boj s americkým námořnictvem.

 

Ch-22 lze vybavit konvenční hlavicí pro útoky na bodové cíle nebo jadernou hlavicí pro útoky na plošné cíle. Pozdější verze střely mohly být nasazeny i proti radiolokačním stanicím nebo proti důležitým pozemním cílům - elektrárnám, mostům, železničním nádražím, přehradám, chemickým továrnám, atd.


Dosah Ch-22 je 450 až 600 km. Délka střely je 11,65 m a hmotnost 5820 kg. Nosičem jsou strategické bombardéry Tu-95 a především nadzvukové strategické bombardéry Tu-22.

 

Podle ruských velitelů právě kombinace rychlého Tu-22 a střel Ch-22 byla nejúčinnějším ruským nástrojem pro boj s údernými svazy letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) amerického námořnictva.


Sovětské námořnictvo mělo ve své výzbroji přibližně 200 bombardérů Tu-22 zařazených do 10. leteckých pluků. Přibližně stejný počet Tu-22M3 sloužil v letectvu. Každý letecký pluk námořnictva (20 Tu-22) dokázal proti CSG (v závislosti na vzdálenosti) odpálit 40 až 60 střel Ch-22.


Sovětské námořnictvo navíc rozpracovalo variantu, že v případě neznámé polohy CSG a silného rušení, vypustí do pravděpodobné polohy CSG osm střel Ch-22 s jadernou hlavicí. Tím se měly nejen vyřadit lodě protivníka, ale také rušící prostředky. Druhá salva střel Ch-22 s konvenční hlavici pak měla zničit zbývající lodě.


Bojovou hodnou Ch-22 výrazně zvyšuje obrovská rychlost - podle různých zdrojů až Mach 4,6. Střela Ch-22 s konvenční hlavicí sice nedokáže (pravděpodobně) letadlovou loď potopit, ale 1000 kg těžká bojová hlavice letadlovou loď bezpečně vyřadí z boje.

 

Foto: Tu-22M3 s dvojicí střel Ch-32 při testování v roce 2013. / Sergei Lysenko

  

Od roku 1990 Rusko vyvíjí nástupce střely Ch-32 (nebo také X-32). První testy proběhly podle ruských médií v polovině první dekády 21. století.

 

Podle deníku Izvestija je údajně vývoj Ch-32 již dokončen a střela je připravena k zavedení do výzbroje. Nicméně konstrukční kancelář Raduga, tvůrce střel Ch-22 a Ch-32, se odmítla ke stavu vývoje vyjádřit. Neoficiální informace mluví o zavedení do výzbroje v roce 2018.

 

Dolet střely Ch-32 je odhadován až na 1000 km a rychlost 5000 km/h. Podle deníku Russia Aviation je však rychlost střely “pouze” 4000 km/h a dolet 800 až 1000 km.

 

Ch-32 má unikátní profil letu, kdy po opuštění letounu nabere výšku 40 km a nad cílem se pustí do střemhlavého letu - podle ruských médií kombinace střemhlavého letu a obrovské rychlosti činní Ch-32 prakticky nezastavitelnou současným systémy protivzdušné obrany.  


Střela Ch-32 se navádí pomocí satelitních navigačních systémů GLONASS/GPS, vlastního aktivního radaru (s funkcí mapování terénu) a nezávislého inerciálního navigačního systému.  


Zdroj: Russia AviationVPK

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Marthy Datum: 30.08.2016 Čas: 07:45

Obě strany mají celkem propracovanou taktiku,útoku a obrany CSG.Nejspíš by záleželo i na prostém štěstí,jako v jiných válečných konfliktech.
Pokud by se Rusové pokusily bránit proti CSG letouny TU-22M a raketami CH-22 s konvenční hlavicí,měli by nevelkou šanci CSG zničit,zvlášť kdyby jich plulo víc (a to je jisté)
Hádám že kdyby se k pobřeží Ruska vydalo třeba 8 svazů,s cílem napadnout Rusko,ti by neváhali,a i kdyby žádná ze stran na zemi nepoužila atomovky,tak na moři by je Rusové proti CSG použily hned.Bez nich by měli jen malou šanci sílu představující 8 letadlových lodí s doprovodem odrazit.
O oddolnosti lodí proti emp si nedělám iluze,i když je vojenská elektronika oddolnější než běžná,přecijen moderní lodě jsou elektronikou doslova nadité a výbuch několika atomovek v blízkosti CSG by znamenal prakticky jejich vyřazení z boje.

avatar
DJW_ Datum: 29.08.2016 Čas: 23:35

Starlight: presne tak, V CLANKU je CHYBA. Tu22 je stredny bombarder, nie strategicky, rivnako si mi z ust zobral aj poznamku o SALT.

Kto by chcel vidiet rozdiely medzi verziami, odporucam Kyjevske Statne letecke muzeum, stoja tam tri rozne vedla seba aj s vyzbrojou.

Ruleta: myslim ze utocit na carrier group aj konvencnou municiou by uz zavanalo jadrovou vymenou. Presne preto WW3 bud nebude ale velmi rychla - konvencnymi silami su ani napriek superior OS USA napr Rusko nie je porazitelne prvym uderom bez hrozby bolestivej odvety.

Standablabol: ponorky komunikuju na ultra nizkych frekveniach ktoje sa dost blbo trianguluju vdaka svojej smerovosti.

avatar
StandaBlabol Datum: 29.08.2016 Čas: 22:46

Marty,

zkus tohle: v
http://www.valka.cz/10702-Tu-22-versus-CVBG-bojove-skupiny-letadlovych-lodi.

Vysvětluje se tam sovětské taktika vyhledávání a útoku na CSG i americká protiopatření. Vysvětlují tam i to, jak obtížné bylo, tu skupinu najít.

Článek se sice týká Studené války, ale z ruské strany se toho zase tolik nezměnilo - Tu-22M3 a Tu-95 s raketami Ch-22.

avatar
Sorge-227 Datum: 29.08.2016 Čas: 22:34

Niekde som cital ze USA si zakupili tieto ruske Ch-32 bez bojovej hlavice na testovanie pri vyrobe obrany proti Ch-32. Neviete nieco o tom. Skusky boli tajne, ale vraj USA ma uz zavedenu protizbran. Ze to vraj bolo poprve ked jedna firma utocnej zbrane pomahala druhej firme vymyslat obranu na tuto zbran. Ale ci je to vsetko pravda?

avatar
Shania Datum: 29.08.2016 Čas: 22:17

Marthy: mimo to co jsem linknul na začatku, tady máš další povinnou četbu. Pokud tedy umíš anglicky.

http://www.navweaps.com/index_tech/tech-031.htm

avatar
Marthy Datum: 29.08.2016 Čas: 21:35

Nemusela by letadlovka v případě ztráty satelitní navigace a komunikace navádět vlastní letouny zpět nějakým signálem?Aby nedošlo k omylu netvrdím to,ptám se.Jestli ano nelézt ji bude docela snadné.
Jinak,k článku:Po zavedení těch nových střel účinnost TU-22M výrazně stoupne,to je bez debat.

avatar
logik Datum: 29.08.2016 Čas: 21:15

kilometr za minutu, samozřejmě :-)

avatar
logik Datum: 29.08.2016 Čas: 21:11

Marthy - nejde o odhalení útočícího svazu. Jde o to, že bez satelitů se útočník nejprve musí dozvědět, kde ta CSG vůbec je. A to s přesností dejmetomu na max stovky metrů v případě použití jaderných zbraní, pro konvenční ještě méně, takže minutu stará informace (CSG pluje necelý kilometr za hodinu) o poloze letadlové lodi už je zastaralá.

A na sestřelení průzkumníka těch pár stíhaček, co je zrovna ve vzduchu, stačí.

avatar
Marthy Datum: 29.08.2016 Čas: 20:38

Jak by vlastně prováděli průzkum?Pokud by chtěli svůj CSG ubránit,museli by útočící letouny odhalit brzo.Hádám že není reálné aby 500 km od CSG všemi směry bylo dostatek stíhaček na odražení útoku.Hádám že spíš nějaké dvoučlenné hlídky + nepřetržitě nějaký radiolokační letoun,ten by létal v blízkosti svazu.Takže k odražení útoku by musela vzlétnout letka stíhačů z letadlové lodě.Nevím za jak dloho by dokázalo vzlétnout třeba 20 stíhačů,no chvíli to trvat bude.
Odhaduju,vzhledem k dostřelu CH-22,že pokud by CSG odhalilo letouny TU-22M 800 km od svazu,že pro ně už bude pozdě.Je to jen můj odhad,ale myslím že by je museli odhalit nejméně 1000km,raději víc,aby měli velkou šanci se ubránit.

avatar
StandaBlabol Datum: 29.08.2016 Čas: 20:25

Marthy,

to si vážně myslíš, že v případě války nebo její hrozby by CSG nechal přiblížit "neutrální loď" tak blízko. Prostě by nad ní profičely stíhačky a dostala by rozkaz ke změně kurzu. A nevěděla by nic, jen že se dostala do relativní blízkosti svazu.
Em. komunikaci nelze úplně vypnou, ale určitě jí CSG "neřve" svou polohu na tisíce kilometrů daleko.
Najít svaz s letadlovou lodí je prostě mnohem těžší, než se zdá. Hlavně proto, že jeho obrana je předsunutá na stovky kilometrů dopředu. Jak psal Logik, že tam někde je, poznáš pole toho, že se ti začnou ztrácet letadla...

avatar
Marthy Datum: 29.08.2016 Čas: 20:16

Nedá se CSG najít třeba podle em emisí?Neustále tam budou zaplé nejrůznější radary,bude probíhat komunikace mezi loďmi a letouny atd...
Krom toho letadlová loď je obrovský cíl,ta+její početný doprovod se jen tak neskryjí.
Jejich polohu mohou taky hlásit civilní lodě plující pod neutrální vlajkou,ale s Ruskou posádkou :)
Viděl jsem dokonce že by možná využily civilní lodě i jako odpalovače protilodních střel...

avatar
logik Datum: 29.08.2016 Čas: 20:07

Svaz útočících letadel Ti objeví standardní letecká patrola radarem. V podstatě není možné se za něj dostat neobjeven. Jde jen o to, jak daleko může CSG zajišťovat své letecké krytí.

Naopak zjistit, odkud na Tebe CSG útočí znamená mít neustále celé pobřeží do hloubky přes tisíc kilometrů pokryté průzkumem. To není jednoduchá věc - obzvlášť, když předsunuté letecké krytí CSG tvoje průzkumníky loví. Pokud bude ochrana CSG fungovat dobře, tak zjistíš, že tam někde CSG je, ale nevíš kde. Ani jaderné střely nejdou střílet jen tak na blind.

Takže se mi nezdá, že by měl v tomto případě obránce snažší roli. Navíc Rusko nemá tolik bombardérů a tankerů, aby mohlo na CSG udeřit kdekoli, takže nejprve bude muset přesunout bombardovací pluky na letiště, odkud bude CSG v dosahu. Ve výsledku lovení CSG není vůbec jednoduchá věc.

avatar
StandaBlabol Datum: 29.08.2016 Čas: 20:01

to Marthy

Prosím, můžeš rozvést to, jak snadné je najít bez družic svaz s letadlovou lodí? Pokud vím, tak to byl problém už za studené války a proto SSSR na družice hodně spoléhal. Průzkumná letadla (pořád hlavně Tu-95) je možné, při použití kombinace AWACS + stíhačky, sestřelovat stovky kilometrů od svazu (E-2D má moderní AESA radar s dosahem až 550 km).

Větší šanci na sledování svazu by mohly mít moderní ruské atomové ponorky. Ale těch je pár a navíc, začít vysílat a navádět bombardéry v blízkosti svazu by se asi rovnalo sebevraždě.

avatar
Blake Datum: 29.08.2016 Čas: 19:22

Marthy, dedikovane druzice na nicenie nepriatelovych, to mi pripada ako prilis drahy spas na to, aby to bolo prakticke. Vynesenie objektu na orbitu je jedna z najdrahsich operacii ake dnes mozes podnikat a ide tam o kazde kilo. Zbranovy system schopny zamerat a efektivne postrelovat viacere druzice nebude najlahsi a najmensi.

avatar
Marthy Datum: 29.08.2016 Čas: 17:45

V případě že by si armády Ruska a USA navzájem vyřadily družice z činnosti by v tomhle případě byla výhoda pro Rusko,přecijen svaz letadlových lodí lze standartním průzkumem nalézt snadněji než svaz útočných letounů.
Jinak pokud si pamatuju tak je zakázáno umisťovat v kosmu zbraně,ale čert ví jestli se to dodržuje,možná může někdo mít na orbitě družice určené k ničení družic protivníka...

arr