Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Další americká loď pobřežní stráže do asijského regionu

Datum přidání 08.07.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jakub Mareš

V květnu letošního roku oblétla vojenský svět zpráva o dalším transferu vyřazených lodí Americké pobřežní stráže (USCG) třídy Hamilton do asijského regionu. Po filipínském nákupu lodí pobřežní stráže se stejnou cestou vydal také Bangladéš. Na rozdíl od Filipín však Bangladéš nemá v plánu soupeřit s rostoucími mocenskými ambicemi Číny.

Filipínsku kutr ex-Hamilton

Foto: Filipínská ex-loď pobřežní stráře Gregorio del Pilar po posledních úpravách / defence.pk

 

První a poslední (prozatím)

Ke konci května letošního roku posílil bangladéšské námořnictvo použitý americké lodě pobřežní stráže třídy Hamilton. Jedná se o jedinou a na delší dobu zřejmě poslední americkou loď  pobřežní stráže nakoupená bangladéšským námořnictvem.

 

Plavidlo USCGC Jarvis (WHEC 725), sloužící od roku 1972, bylo prodáno Bangladéši v rámci amerického programu Foreign Military Sales. Plavidlo bylo stejně jako v případě filipínského obchodu překvalifikováno na fregatu. Bangladéšské námořnictvo zvolilo pro plavidlo nový název BNS Sumudra Joy.

 

Foto: USCGC Jarvis je vyzbrojen 76mm italským rychlopalným kanónem OTO Melera. Rychlost střelby je 85 ran za minutu. V případě potřeby až 120 ran za minutu. / YouTube

 

Momentálně se jedná o největší bojovou jednotku bangladéšské floty a vzhledem k pokročilému věku ji čeká modernizace a výrazné posílení výzbroje. Plavidlo bude nově vyzbrojeno čínskými zbraňovými systémy v podobě osmi protilodních střel C-802A a PLŘS FL-3000N.

 

Lodě a ponorky pro Bangladéš

Bangladéšské námořnictvo posílí tento rok ještě o dvě plavidla, konkrétně půjde o dvě použité čínské fregaty - plavidla třídy Type 053H2 (v kódu NATO Jianghu III). Plavidla v současnosti procházejí nejnutnějšími opravami. Lodě dostanou také částečně vyměněnou a modernizovanou výzbroj a především elektroniku.

 Čínské plavidlo třídy Type 053H2

Foto: Čínské plavidlo třídy Type 053H2 / freewebs.com

 

Bangladéšské námořnictvo by ve svém stavu také rádo vidělo dvě konvenční ponorky. Bohužel jednání s Itálií ohledně dodání používaných jednotek třídy Salvatore Pelosi či Primo Longobardo skočila neúspěchem z důvodu vysoké požadované ceny na straně Itálie.

 

Jak je vidět, Bangladéš přistoupila k modernizace lodí pobřežní stráže daleko radikálněji než Filipínci. V mocenském souboji o kontrolu prostoru jihovýchodní Asie však USA a „západní“ země nemohou s Bangladéšem počítat. Na rozdíl od Japonska, Tchaj-wanu, Filipín, Indie nebo Vietnamu nemá Bangladéš s Čínou společnou pozemní ani námořní hranici. Čínské územní nároky tak Bangladéš nechávají chladným.  

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 12.07.2013 Čas: 10:27

To posilování filipínské flotily tady bylo docela probráno. Chápu, že je to z důvodu soupeření s Čínou. Ale Bangladéš také výrazně posiluje svou armádu - a to nejen námořnictvo nákupem nových lodí. Proti komu? Že by se zde rýsoval nějaký další zajímavý konflikt?

arr