Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Další bojové komplety vojáka budoucnosti Gladius pro německou armádu

Datum přidání 15.02.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před třemi týdny jsme si představili na stránkách Armádních novin program německého vojáka budoucnosti Gladius. Německá armáda si objednala prvních 30 kompletů Gladius pro desetičlenná družstva (pro 300 vojáků) v roce 2012 a letos hodlá v nákupu pokračovat.

Německý voják budoucnosti Gladius

Foto: Infografika komponentů systému Gladius. KLIKNI PRO VĚTŠÍ OBRÁZEK / Rheinmetal

 

Po kladné odezvě vojáků, kteří systémy Gladius podrobují ostrému testování v Afghánistánu, objednala německá armáda v lednu za 84 miliónů euro dalších 60 kompletů (pro 600 vojáků). Zatímco jinde se o "vojácích budoucností" jen mluví, v Německé armádě se špičkově vybavení bojovníci stávají realitou.

 

Gladius je určen především pro prvosledové německé jednotky v Afghánistánu. Prvních 30 kompletů Gladius nové objednávky odcestuje s vojáky do Afghánistánu v polovině letošního roku. Posledních 30 kompletů pak s novým kontingentem na konci roku.

 

Bojový systém pro pěchotu Gladius, dříve známý jako “Infanterist der Zukunft (IdZ 2)” nebo “Future Soldier”, vyrábí německá firma Rheinmetall. Program Gladius neřeší pouze výstroj a vybavení jednotlivých vojáků, ale jedná se o komplexní řešení pro desetičlenné družstvo, kde každý voják má jedinečné místo v systému.

 

Program Gladius počítá také s tím, že organickou součásti jednotky bude bojové vozidlo pěchoty. Komunikace a výměna dat tak nebude probíhat jen mezi vojáky, ale i mezi členy družstva a vozidlem, které může vojáky podporovat svými zbraňovými systémy.

 

Mezi velitelem jednotky, vojáky a vozidlem bude existovat jakýsi intranet - vnitřní uzavřená síť. Podobné řešení umožní okamžitě sdílet průzkumné informace, příkazy, ovládat jednotlivé "komponenty" (UAV, průzkumné senzory) jednotky a zbraňové systémy.

 

Názorným příkladem může být napadení jednotky nepřítelem. Místo toho, aby velitel jednotky požádal o palebnou podporu posádku svého vozidla a složitě jim vysvětloval svou situaci, případně jim vysvětloval pozici protivníků, může převzít kontrolu nad zbraňovou stanici vozidla a sám zahájit palbu. Vzájemné propojení zajistí, že velitel na svém tabletu uvidí přesně to, co zaměřovací optika zbraně.

 

Inženýři se při návrhu architektury systému Gladius zaměřili především na ergonomii a na maximálním snížení hmotnosti. Je to logické, protože vše, o co se voják musí v boji „starat navíc“, mu přináší stres, který negativně ovlivňuje jeho bojeschopnost.

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukáš Karlík Datum: 28.02.2013 Čas: 08:51

Sice nejsem zastáncem elektroniky v boji, protože se tím zvyšuje pravděpodobnost selhání, každopádně ten nápad s ovládáním zbraňových systémů obrněného vozidla je velice zajímavý. Jen si neumím představit, jak to bude fungovat v praxi. Nechci být skeptik, ale pokud ve vozidle sedí tříčlenná posádka a velitel pěchotního družstva si přebere ovládání zbraňového systému, může tak velice rychle vystavit posádku vozidla velkému nebespečí. Popravdě, já bych si asi na triko jejich životy nevzal. Zrovnatak bych nechtěl aby někdo z venčí řídil můj osud, když mě zbaví možnosti ovládání zbraní. Ale věřím, že to maj Němci ošetřeno, čekal byh že v rámci ovládání zde budou nastaveny priority, například, že když střelec vozidla něco přepne přeruší tak ovládání vojáka z venčí a převezme kontrolu nad zbraněmi...

Takhle na propagačních fotkách to vypadá dobře, ale rád bych viděl, jak to všechno bude vypadat po několika akcích, zda to vydrží. Ta představa, že sebou člověk někde praští a zrovna zalehne tablet... Osobně mě to zajímá, jak moc je to všechno odolný na hrubý zacházení. Tím nemyslím, že by se to v případě poškození spravovalo kladivem, ale prostě každý kdo hrál alespoň airsoft musí uznat, že většina poškození není úmyslná, naopak se jedná právě o momenty, kdy jde do tuhého a většinou to odnese v případě airsoftu optika, pažba, hlaveň atd. Tak tady to bude možná obdobné s elektronikou.

avatar
Standa Datum: 16.02.2013 Čas: 20:17

No jak jsem psal, Íránsko-Írácká válka, i teď v Sýrii nedokáže vcelku obstojně vybavená armáda zatočit s rebely a to trvá už 1,5 roku. Při představě, že v tom lítám přes rok po městě a ve vedru, nechtěl bych to...asi.

avatar
Nicolaj Datum: 16.02.2013 Čas: 15:21

Vzhledem k možnostem dělostřelectva, letectva atd ... nemůže válka uvíznout na mrtvém bodě.

avatar
Standa Datum: 15.02.2013 Čas: 19:58

Nevypadá to zle, ale nedokážu si představit, že by s tím byl voják v poli několik dnů. To je systém, kdy je voják závislý na perfektní logistice a má přístup k motorizovaným prostředkům. Mít tohle na sobě několik dní někde v zákopu, tak nevím nevím. V dnešní době technologické a kvantitativní převahy proti teroristům je to ok, ale když na sebe narazí dva rovnocení protivníci a budou muset přešlapovat na místě jako v Irácko-Íránský válce, tak já bych to teda tahat nechtěl.

avatar
Jan Grohmann Datum: 15.02.2013 Čas: 16:24

Dobrý den, v Afghánistánu je již 30 kompletů z objednávky z roku 2012. Nyní se (2013) nakupuje dalších 60 kompletů. Z nové objednávky jich 30 odletí do Afghánistánu v polovině letošního roku, posledních 30 na konci roku.

Četa/Družstvo - upraveno. Spletl jsem si doslova pojmy s dojmy. :)

avatar
Dan Datum: 15.02.2013 Čas: 16:13

Článek si místy protiřečí - v popisku je komplet pro 10-ti členná družstva, v textu pro 10-ti člennou četu (což je samozřejmě hloupost).
Dále pak "Po kladné odezvě vojáků, kteří systémy Gladius podrobují ostrému testování v Afghánistánu" a následně "Prvních 30 kompletů Gladius nové objednávky odcestuje s vojáky do Afghánistánu v polovině letošního roku." ... Takže už tam jsou nebo ne? :)

Jinak obecně super, že němci uvádí v život komplexní systém. Zatím ale vše pořád naráží na nedostačující technologie v oblasti energetických zdrojů pro zařízení jednotlivce. Uvidíme, jak bude Gladius fungovat v praxi..

arr