Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Další bouře nad Bangui pomalu přechází

Datum přidání 07.01.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Krize ve Středoafrické republice je zažehnána, anebo alespoň prozatím. Jeden z nejchudších a nejméně rozvinutých států regionu, který si za dobu své existence (nezávislost od roku 1960) prožil několik válek, převratů i dobu vlády „lidožravého císaře“, se nyní snaží řešit další krizi, která vyvrcholila na konci roku 2012.

Foto: Klid v zemi přišli pomoc udržovat i čadští vojáci / france24

Foto: Klid v zemi přišli pomoc udržovat i čadští vojáci / france24

 

Vzbouřenecké jednotky koalice Seléka se přiblížily těsně po Vánocích do vzdálenosti 75 kilometrů od hlavního města Bangui a hrozily jeho obsazením. Žádají od vlády a prezidenta splnění slibů, které jim měly garantovat mírové smlouvy podepsané v předešlých letech.

 

OSN evakuovala všechny své zaměstnance, jejichž přítomnost nebyla v zemi nezbytně nutná a stejně tak postupovaly i Spojené státy. Právě USA, společně s Francií čelí asi nejsilnější kritice podpůrců režimu prezidenta Francoise Bozizého, kteří demonstrovali před jejich ambasádami ve Středoafrické republice, ale i jinde po světě.

 

Včítají jim jejich vlažný postoj a obviňují ze zrady. "Jsme u ambasády Francie, protože to ona nás kolonizovala a nyní nás pouští k vodě. Francie nerespektovala obrannou smlouvu se Středoafrickou republikou," ozývalo se podle agentury AFP od demonstrantů.

 

Nové boje opět vypukly 10. prosince, od té doby povstalci bez velkých obtíží obsadili několik měst, na severu země. Mezi ně patří Ippy, Bambari (třetí největší v zemi), Batangafo, Bamingui, Mbrés a Kaga Bandoro.

 

Mapa: Mapa Středoafrické republiky / maps.google.com

 

Rebelové z koalice Seléka vyzvali vedení země k rezignaci a všechny občany k odporu proti nynějšímu prezidentovi a jeho vládě. Ty vzbouřenci obviňují z nedodržování mírových smluv, které byly podepsané mezi lety 2007 a 2011, jež měly zabezpečit finanční prostředky i pomoc povstalcům, kteří složí zbraně.

 

Rebelové se odkazují ke konfliktu vzniklému v roce 2003, kdy po volbě Bozizého do funkce prezidenta, vypukla mezi lety 2004 a 2007 občanská válka. Během bojů přišlo o život několik stovek civilistů, dvě stě tisíc uprchlíků opustilo své domovy a ekonomika, již tak strádající země, byla zdevastována. Střety skončily po sepsání mírových dohod, které zajišťovaly rebelům například amnestii či zařazené do složek pravidelné armády. 

 

S tím jak vzbouřenci těsně před koncem roku 2012 postupovali směrem na město, v opačném směru prchali místní obyvatelé i pracovníci různých humanitárních organici či mezinárodních projektů. Nikdo netušil, co mají rebelové v plánu a jak se ve městě zachovají. Mnoho lidí zachvátila panika.

 

Situace se uklidnila až v polovině minulého týdne, kdy Středoafrická povstalecká koalice Séléka nařídila svým bojovníkům nepokračovat dále v postupu na hlavní město Bangui. Oznámila také, že se její zástupci zúčastní mírových jednání v gabonském Libreville.

 

Franco BozizéFoto: Francois Bozizé / Wikipedia

 

Zatímco prezident Bozizé zatím oficiálně nepotvrdil přistoupení k rozhovorům, vzbouřenci si již kladou podmínky pro jejich uskutečnění. „Jako předběžnou podmínku k rozhovorům rebelové požadují zastavení pronásledování členů kmenu Gula, ze kterého mnoho vzbouřenců pochází, vládními jednotkami,“ řekl mluvčí vzbouřenců plukovník Djouma Narkoyo pro New York Times.

 

Rozhodnutí zapojit se do mírových jednání přichází poté, co rebelové v pondělí odmítli prezidentovu nabídku na vytvoření společné vlády národní jednoty,“ informuje server Týden.cz. Povstalci se nyní k rozhovorům navracejí a to přestože je nejdříve sami odmítli.

 

Důvodem může být i vzrůstající počet nadnárodních jednotek zemí střední Afriky (FOMAC), jež se shromažďují u hranic sousedních států. Tito vojáci pocházejí z okolních zemí, jako například Čad, Gabon, Kamerun, Angola a Demokratická republika Kongo.

 

Přestože se bezpečnostní situace díky nadcházejícím rozhovorům zlepšuje, stále dochází k drobným střetů meze oběma znepřátelenými stranami. Obyvatelstvo, které před několika dny uprchlo z Bangui, tak stále návrat do svých domovů odkládá.        

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr