Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Cvičení Talisman Sabre 2013

Datum přidání 26.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Mgr. Ondrej Rajkovič

15. července byl spuštěn již pátý ročník společného cvičení Austrálie a USA s názvem Talisman Sabre. Toto cvičení, jež se koná každé dva roky, je zaměřeno na prohlubování vzájemné spolupráce, sdílení a získávání nových zkušeností z plánování společných operací. V návaznosti na některé články, které se již objevily zde v Armádních novinách, se nyní zaměřím na určité specifické aspekty tohoto cvičení.

Foto: Australský a americký voják na cvičení Talisman Sabre 2013 / Australian MOD

Foto: Australský a americký voják na cvičení Talisman Sabre 2013 / Australian MOD

 

Jak jsem již zmínil v úvodu, cvičení Talisman Sabre, které se koná již popáté v Austrálii, se soustřeďuje na zlepšení spolupráce mezi dvěma mocnostmi Pacifiku, které mezi sebou dlouhodobě udržují velmi dobré vztahy. Stránka australského ministerstva obrany popisuje Talisman Sabre takto:

„Cvičení TALISMAN SABRE 2013 je společná australsko-americká výcviková aktivita určená k výcviku vybraných vojenských sil v plánování a provádění operací Combined Task Force (Společné úkolové bojové síly – pozn. redakce), a to s cílem zvýšit bojeschopnost a interoperabilitu mezi našimi silami. (…) Cvičení je organizováno Spojenými státy a podporováno Austrálií – primárně se uskutečňuje v Austrálii kvůli zlepšení bojového výcviku, připravenosti a interoperability, v širokém spektru vojenských činností. Cvičení je součástí intenzivního výcvikového programu ADF (Australské obranné síly – pozn. redakce), jenž má připravit ADF k obraně a podpoře Austrálie a jejích národních zájmů. Výcvik také přispívá ke schopnosti australských a amerických vojenských sil pracovat společně, efektivně a bezpečně.
Ve spolupráci s americkými vojenskými silami posiluje cvičení proaktitvní a rychle reagující obranné strategie a zesiluje míru obrany Austrálie a jejich národních zájmů.“ (Australian MOD website)

Celkový popis cvičení je zajímavý osahem své výpovědi, ale ještě zajímavější je tím, o čem se vůbec nezmiňuje. Austrálie je totiž vzhledem ke své poloze a ozbrojeným silám velice vhodně umístěným spojencem USA v oblasti jihozápadního Pacifiku. Spolupráce těchto států se traduje již od 2. světové války přes Koreu, Vietnam až po Irák a Afghánistán. Poněvadž mají Spojené státy  většinu svých sil v centrální a severní části Pacifiku, logicky potřebují mít nějakým způsobem zajišten vliv i v jeho jižní oblasti.

 

Video: Vzdušný výsadek při cvičení Talisman Sabre 2013 / YouTube

 

Běhemi cvičení uskutečnily nasazené jednotky USA dva typy operací násilného vstupu: 31. expediční jednotka námořní pěchoty (dále jen 31st MEU) provedla jak klasické obojživelné vylodění pomocí vozidel AAV-7 a pomocí vznášedel LCAC, tak i aeromobilní výsadek s využitím konvertoplánů MV-22. Ty byly mimochodem v rámci Talisman Sabre nasazeny vůbec poprvé.

 

Druhým typem operace násilného vstupu byl padákový výsadek 1/501. pěšího praporu ze 4. brigádního bojového týmu (výsadkového) 25. pěší divize. Výsadek téměř 400 výsadkářů byl výjimečný tím, že na rozdíl od cvičení JOAX letěli výsadkáři bez mezipřistání téměř 15 hodin ze své domovské základny na Aljašce až do Austrálie.

 

Video: Obojživelná operace na Talisman Sabre 2013 / YouTube

 

Ze značně otevřené diskuse o významu operací vynuceného vstupu i výhodnosti jednotlivých typů těchto operací zcela jasně vyplynulo, že velení ozbrojených sil USA o nich nemá nejmenší pochybnosti. Výsadkové, aeromobilní i vyloďovací operace mají svou budoucnost jistou v nejbližších několika letech, byť by nešlo o operace značné intenzity a velkého rozsahu.

 

Zdroj: Australian MOD, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr