Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

DARPA vybrala soutěžící pro program VTOL X-Plane

Datum přidání 19.03.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká agentura pro pokročilé obrané technologie DARPA vybrala čtyři soutěžící pro svůj program VTOL X-Plane. Všechny firmy mají do konce roku 2015 předložit předběžné návrhy pro revoluční letadla s kolmým startem a přistáním VTOL (Vertical TakeOff and Landing).

Phantom Swift

Foto: Phantom Swift pro program VTOL X-Plane od firmy Boeing. / Boeing

 

O úspěch v programu VTOL X-Plane se utkají Aurora Flight Sciences, Boeing, Karem Aircraft, a firma Sikorsky. Po předložení předběžných návrhů na konci příštího roku, DARPA rozhodne, které firmy postoupí dále.

 

Nejúspěšnější firmy(a) za armádní peníze do konce roku 2018 postaví dva funkční technologické demonstrátory svého letadla. Podle magazínu IHS Janes však bude vybrán pouze jeden kandidát.

 

Po dekády se vojenští inženýři snažili zvýšit dopřednou rychlost vrtulových strojů s kolmým startem a přistáním, chceme-li vrtulníků. Bohužel navrhovaná řešení byla buď příliš komplikovaná, nebo příliš drahá.

 

Prvním strojem kombinující výhody vrtulníků a letadel se stal konvertoplán V-22 Osprey. DARPA se nyní pokouší koncept posunout dále a prozkoumat možnosti vývoje zcela nové generace vrtulových strojů s kolmým startem a přistáním.

 

DARPA oproti V-22 Osprey hledá rychlejší stroje, s lepší schopností visu ve vzduchu a s lepší klouzavosti (poměr 10). Není bez zajímavosti, že společný tým Bell a Boeing, výrobci stroje V-22 Osprey, nebyl do programu VTOL X-Plane vybrán. Boeing soutěží sám, a to s konstrukcí označovanou jako „Phantom Swift“.

 

"Hledali jsme různé přístupy řešení tohoto náročného problému a myslím, že jsme je našli," řekl Ashish Bagai, manažer programu VTOL X-Plane v agentuře DARPA. „Počkáme a uvidíme, zda zúčastněné firmy mohou integrovat své nápady do návrhů, které mohou dosáhnout výkonnostních cílů, které jsme vytyčili.“

 

Mezi základní výkonnostní cíle patří cestovní rychlost 550 až 740 km/h, což je minimálně o čtvrtinu lepší hodnota než v případě V-22 Osprey. Požaduje se také schopnost unést užitečné zatížení o 40 % své prázdné hmotnosti.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 20.03.2014 Čas: 12:52

Strach z terminatora je sice zabavny, ale neinformovany. Na strankach to tu uz nejmene jednou bylo resene. Prevzeti neni vyloucene, jak ukazaly nektere udalosti, to ale ne u stroje "doma", ale spis v bojove situaci, kdy je vysilacka nepritele na kilometry a vysilacka majitele na stovky kilometru. Navic je potreba resit dost slozite sifrovani - specializovany tym by byl schopen to provest, ale to uz musi byt na miste driv nez letoun.
A znovu - jde o sifrovani, takze to nekdo driv nebo pozdejc zlomi. Proto se ale updatuje, patchuje a upgraduje jak software, tak hardware spojeni a ridici jednotky.

avatar
MarcusMaximusVictus Datum: 20.03.2014 Čas: 12:51

podľa môjho skromného názoru by nebolo odveci zabudovanie akéhosi killswitch pre prípad že by nejaký robotický bojovník "zblbol" alebo by ho ovládol nepriateľ

avatar
jenikdavid Datum: 20.03.2014 Čas: 08:27

A nebo kdyby kontrolu převzal na dálku nepřítel. Tak jak to možná už umí s drony...

avatar
Adanedhel Datum: 19.03.2014 Čas: 22:38

No, stát se může leccos... Ale snad to dělají pro to, abychom se jich nemuseli bát. Také by to chtělo vyvíjet adekvátní protizbraně, kdyby se četa těchto strojů zbláznila a odmítla přijímat povely z řidícího střediska. A to myslím mimo všechnu legraci.

avatar
pepe420 Datum: 19.03.2014 Čas: 22:31

Adanedhel: přesně, to srovnání s Obamou sedí, hehe, jinak jsem měl na mysli ty létající drony ze třetího dílu, těm se to podobná asi nejvíce, ale ve druhém dílu byly taky takové drony, ve spojených státech se poslední dobou vyvíjí spousta zajímavých a možná i revolučních technologií, ať už jde o automatické konvoje (o kterých se tu nedávno psalo), hypersonické letouny nebo program TALOS, o kterém nedávno mluvil sám Obama (viz srovnání s Iron Menem). Už tu chybí jen pochodující T-800, ale možná se i toho dočkáme, když jsem viděl Petmana od boston dynamics, jak pochoduje na běžícím pásu v tom svém obleku, dost mi to připomnělo terminátora, samozřejmě jde jen o kostru, zatím nemá inteligenci, ale jednou to přijde (stačí se podívat, jakých pokroků dosáhl Asimo a jeho program na účení a rozpoznávání). Jen doufám, že to nedopadne jako ve filmu terminator, abychom pak nemuseli před těmito super mašinama, které jsme si sami stvořili, utíkat a schovávat se do kanálů :-D

avatar
Adanedhel Datum: 19.03.2014 Čas: 21:32

Tak jsem ze sebe udělal blbečka, ty HK Drone jsou ty o kterých mluvím já, já původně myslel že mluvíš o tom záběru z prvního nebo druhýho filmu, tam taky byl nějaký lítací stroje.

avatar
Adanedhel Datum: 19.03.2014 Čas: 21:29

No, taky jsem koukal...... A hele, Obama se nápadně podobá tomu vědátorovi kterýmu Árný rozstřílel barák kvůli čipu a ruce toho předchozího terminátora. :-) Ba ne, máš dobrej postřeh, si někdy říkám, co vlastně utváří budoucnost ? Vzhled zbraní, věcí denní potřeby, aut ? Buď je ten tvar toho letadla logický řešení vyplývající z požadovaných vlastností anebo fakt někdo viděl terminátora a inspiroval se, to by nebylo neobvyklé. Mně hrozně zajímaly v T 3 ty drony co lítaly po tej základně, vyzbrojený pár raketičkama a nějakým kulometem. to by bylo dost zajímavý.

avatar
pepe420 Datum: 19.03.2014 Čas: 17:15

Nemůžu si pomoct, ale silně mi to připomíná stroje HK-Drone z filmu Terminator :-)

arr