Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Datum přidání 31.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 14 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě Chártum, kde měly být v kontejnerech připraveny k expedici zbraně pro palestinské bojovníky v Gaze. S odstupem času vyplouvají na povrch nejen detaily samotné akce, ale i důvody, proč Izraelci na súdánské území zaútočili.

F-15I

Foto: Izraelské stíhačky F-15I Ra´am / Wikipedia

 

Izraelské letectvo nad Rudým mořem

Hlavní roli v náletu na zbrojovku Jarmúk sehrálo 8 izraelských stíhaček F-15I Ra´am (Blesk). Čtyři stroje byly vyčleněny pro útok, další čtyři kryly své spolubojovníky z výšky. Každé nalétávající letadlo shodilo dvě jednotunové bomby. Vzhledem k hmotnosti a charakteru cíle se mohlo jednat o typ Mk-84 (JDAM), které izraelské letectvo má ve své výzbroji a hojně ho využívá.

 

Vzhledem k tomu, že cíl byl vzdálen 1 900 kilometrů od izraelského území, útočícím strojům dělal doprovod tankovací letoun KC-707. Skupinu letadel pak uzavíral stroj pro radioelektronický boj Gulfstream G550 SEMA (Special Electronics Mission Aircraft), který se měl vypořádat se súdánskou protivzdušnou obranou.

 

Foto: Rudé moře. Za pozornost stojí především úzký pás izraelského pobřeží, přes které Izraelci pronikli nad vody Rudého moře. / google.maps.com


Celá akce probíhala nad Rudým mořem, kde izraelské letouny proniky skrz úzký pás izraelského pobřeží. Tento pás je široký jen asi 5 kilometrů, ale i to stačí k tomu, aby izraelská letadla proniknuvší nad Rudé moře nenarušila vzdušný prostor okolních států – Egypta, Jordánska a Saudské Arábie.

 

Strojům trvalo dvě hodiny, než se dostaly nad hladinou Rudého moře až k súdánskému pobřeží. U pobřeží všech osm stíhaček F-15I doplnilo palivo z tankeru KC-707 a proniklo z východu do vzdušného prostoru Súdánu. Oporu útočícím strojům dělal letoun Gulfstream, který rušil elektronické a radarové systémy súdánské protivzdušné obrany.

 

Jarmúk

Foto: Cílem útoku mohlo být kromě samotné zbrojovky také 40 námořních kontejnerů, jak ukazují snímky (červený kruh) / AP


Íránská role v izraelském útoku

Hlavním důvodem izraelského útoku, i když Izrael se k útoku oficiálně nepřihlásil, má být role Súdánu jako prostředníka v dodávkách íránských zbraní do Gazy. Súdánské ministerstvo na obvinění reaguje slovy, že: „Írán nepotřebuje k výrobě zbraní kapacity Súdánu, ať už pro sebe, nebo pro spojence,“ ale o výrobu zbraní zde nejde.

 

Jak například poznamenává stanice FOX News, hlavní devizou Súdánu nemají být jeho skromné výrobní kapacity, ale rozsáhle a málo zalidněná území. Izrael již dlouho tvrdí, že súdánské území je využíváno pro transfer íránských zbraní na Sinajský poloostrov a poté podzemními tunely do Gazy.

 

Izrael navíc nad Súdánem neútočil poprvé. I když to samozřejmě nepřiznává, izraelské armádě se přisuzuje několik náletů nad súdánským územím, včetně cíleným útokům na organizátory převozu zbraní. Jedním z takových má být útok i na pozemní konvoj v odlehlé části Súdánu z roku 2009, který byl útokem (náletem) kompletně zničen.

 

Jarmúk

Foto: Satelitní snímek místa po útoku izraelských letadel jak ho zveřejnila skupina Satellite Sentinel Project (USA). Snímky ukazují 15metrové krátery přesně v místech, kde byly uloženy kontejnery / Satellite Sentinel Project


Speciální vazby mezi Súdánem a Íránem potvrdili sami Íránci. Dvě íránské válečné lodě – torpédoborec a vrtulníková loď, tento víkend (tedy těsně po útoku) zakotvily v súdánském přístavu. Íránské lodě opustily protipirátskou operaci u východního pobřeží Afriky, aby íránští velitelé lodí mohli vést rozhovory se súdánskými důstojníky jako součást „výměny přátelských vztahů,“ jak řekl súdánský vojenský mluvčí.

 

Celá akce může mít i vedlejší efekt. Izrael řekl jasně, ač to oficiálně (jak je zvykem) nepřiznal, že dokáže úspěšně zasáhnout cíle několik tisíc kilometrů vzdálené. Varování by si měl vzít především Írán, jehož území je o několik stovek blíže k Izraeli než súdánské.

 

Zdroje: Altair, FOX News, Český rozhlas

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Randir Datum: 05.11.2012 Čas: 22:13

Oxmyx: A vůbec nejnebezpečnější jsou ti čtyři židi u tebe doma. Rozhodně se nenech uklidnit tím, že jsi je tam ještě neviděl. Jsou tam a číhají...

avatar
Oxmyx Datum: 03.11.2012 Čas: 13:42

Padouch:
Proč bychom se měli obávat?
Česká republika má židovského prezidenta, židovskou vládu, židovského ministra obrany, vládnoucí strana má židovské vedení, židé jsou obsazováni do všech důležitých postů státní správy, justice, policie. Slovanské obyvatelstvo je mírné a pokojné, občas si zaspívají pochodové písně o vlasti s židovským zpěvákem Danielem Landou, popijí pivečko, popláčí nebo se rozněžní s židovskou zpěvačkou Martou Kubišovou při její písni Jednou se lide, vláda věcí tvých, do tvých rukou navrátí a pak se ale věnují práci v zemědělství nebo v montovnách nadnárodních korporací. Z kandidátů na prezidenta jsou jen dva nežidovského původu - slovanský důchodce a senilní rakouský kníže. Ale vzhledem k tomu, že jeden je zkorumpovaný alkoholik a ten druhý má syna bankéře pracujícího pro židovskou banku, tak ani tady nehrozí žádné mebezpečí. Sami židé (200 000 menšina) v mediích tvrdí "takhle dobře jsme se ještě neměli" , "máme se nejlépe v historii". Proč by zrovna na nás chtěl útočit Izrael? Navíc kvůli ptákadlům jejichž výzbroj je srovnatelná a letové vlastnosti horší než má zastaralé (leč krásné) letadlo Aero L-39 Albatros. Nesmíte být přehnaně paranoidní.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 03.11.2012 Čas: 11:59

Padouch: Hodně dobrá poznámka :D :)

avatar
Padouch Datum: 03.11.2012 Čas: 09:35

Mám obavy aby Izrael nepodnikl nálet na Aero Vodochody, když bude dodávat L-159 do Iráku. :-)

avatar
Pedro Morales Datum: 02.11.2012 Čas: 21:02

Aha, máte pravdu, spletl jsem to. Buď jsem si to spletl s Mk 83, která má mnou uváděné parametry, nebo jsem se jednoduše zamotal do přepočtů hmotností v těch různých jednotkách.

avatar
Argonaut Datum: 02.11.2012 Čas: 09:46

JDAM (The Joint Direct Attack Munition) je fakticky jen jakýsi balíček/kit (upgrade chceteli) pro zvýšení přesnosti bomb za zhoršených podmínek počasí (a nejen tehdy), který se na ně instaluje (součástí je přesná navigace na cíl pomocí GPS).

avatar
JiriTintera Datum: 01.11.2012 Čas: 23:54

Vážení,
rád bych vás upozornil na to, že chybné v označení se skrývá někde jinde. Staré neřízené bomby, kdysi označované jako: Mk. 83 (ráže 1000 lb) a Mk. 84 (ráže 2000 lb), byly v rámci programu JDAM, přestavěny na bomby s koncovým navedením.

Po přestavbě jsou označovány jako GBU-32/B a GBU-31/B.

Zdroj
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/title/USA-GBU-32-B-JDAM/t/20506 http://forum.valka.cz/viewtopic.php/title/USA-GBU-31-B-JDAM/t/31561

avatar
Walter Datum: 01.11.2012 Čas: 23:30

Krása, o bojových operacích Izraele se čte krásně. Jen ať budí strach a obavy u svých... mě krajně nesympatických... sousedů. V dnešní napjaté době se to hodí ještě víc.

avatar
liberal shark Datum: 01.11.2012 Čas: 17:55

krásná práce :-)

avatar
Jan Grohmann Datum: 01.11.2012 Čas: 17:27

Pro Moráles. Podle zdrojů tady http://en.wikipedia.org/wiki/Joint_Direct_Attack_Munition a tady http://defense-update.com/20100928_laser_jdam.html existuje varianat Mk-84 také v 2 000 librové verzi - tedy téměř 1 tuna.

avatar
Pedro Morales Datum: 01.11.2012 Čas: 14:52

Jedná se spíš o detail, ale jestli shozené bomby byly skutečně Mark 84, pak se nejednalo o jednotunové, ale přibližně poloviční - jedna tato bomba váží 1000 liber, v přepočtu nějakých 430 kg. Takže někde tam bude chybka, osobně bych předpokládal, že každá F-15 shodila dvě pumy Mk 84., což udělá přibližně tunu, ale za obě dohromady, ne každá zvlášť.
Jinak dobrý článek, jak nástin geopolitického pozadí, fotky před a po výbuchu, tak i informace o tom, že k takovému náletu vlastně nestačí jen letadla, která provedou vlastní útok, ale ještě plno dalších, zajišťujících ostatní věci.

avatar
Jan Grohmann Datum: 01.11.2012 Čas: 08:54

Opraveno

avatar
Martin Datum: 01.11.2012 Čas: 08:51

Nemáte tam chybu?V poslednom odstavci by nemalo byť ,,Varování by si měl vzít především Izrael,, namiesto Izraela by tam mal byť Irán.

avatar
Stroup Datum: 01.11.2012 Čas: 08:47

jen drobný překlep.. předpokládám že místo názvu státu Izrael mělo býti napsáno Írán.. "Varování by si měl vzít především Izrael, jehož území je o několik stovek blíže k Izraeli než súdánské."

arr