Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Detektor min v podrážce boty

Datum přidání 27.01.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Designové studio Lemur Studio Design z Kolumbie představilo opravdu originální vložky do bot SaveOneLife. Vložky jsou prošpikované elektronikou a fungují jako malé detektory min. Pokud je v dosahu chodidla mina, elektronika okamžitě upozorní majitele bot.

Foto: Detektor min SaveOneLife ukrytý v podrážce boty. / Lemur Studio Design

Foto: Detektor min SaveOneLife ukrytý v podrážce boty. / Lemur Studio Design

 

Pozmení miny mají na svědomí každoročně tisíce úmrtí. Podle nevládní organizace International Campaign to ban Landmines (ICBL) mezi léty 1999 a 2009 miny zabily 73 576 lidí. Počet lidí, které miny zmrzačily, se odhaduje na stovky tisíc. Přibližně 80 % všech mrtvých jsou civilisté, z toho je 20 % dětí.

 

Jednou z nejhorších statistik má právě Kolumbie, odkud pochází studio Lemur Studio Design. Protivládní síly v Kolumbii, jako jsou Revoluční ozbrojené síly Kolumbie FARC a nejrůznější drogové bandy, využívají miny k útokům na ozbrojené složky, civilisty i k ochraně svého území.

 

Miny najdeme v Kolumbii podél cest, pěších stezek, v okolí základen nebo dokonce škol. Drogové bandy pak chrání své „farmy“ před nezvanými návštěvníky. Podle neziskové organizace HALO Trust, bojující za odstranění min, zabily v Kolumbii od roku 1990 miny 10 000 lidí.

 

Foto: Detektor min SaveOneLife ukrytý v podrážce boty. / Lemur Studio DesignFoto: Detektor min a hodinky s LCD displejem. / Lemur Studio Design

Hrubý odhad hovoří o 100 milionech min ukrytých po celém světě. Podle OSN odminování celé planety přijde na 33 miliard dolarů a potrvá 1100 let (slovy jeden tisíc sto let). Miny stále leží v Rusku, Ukrajině, Íránu ale také například v Řecku.

 

SaveOneLife neřeší problém s minami, ale může výrazně snížit počty mrtvých. Princip fungování je podobný jako u detektoru kovu. Uvnitř podrážky se nachází vysílač a přijímač signálu. Vysílač generuje elektromagnetické pole a přijímač zaznamenává deformace pole způsobené přítomností vodivého kovu (miny).

 

Dosah SaveOneLife je podle tvůrců až dva metry. Pokud se v blízkostí nachází podezřelý objekt, SaveOneLife změří jeho vzdálenost a polohu. Informace o poloze miny pak lze zobrazit například na hodinkách s malým displejem. Samozřejmostí je také výstražná zvuková signalizace při zachycení miny.

 

Filozofii a design detektoru SaveOneLife rozpracoval Iván Pérez, pod vedením projektového manažera projektu Lorena Cárdenase. Podle slov tvůrců, je detektor navržen maximálně realisticky. Tvůrci doufají, že jejich nápad zaujme investory, kteří jim pomohou koncept dotáhnout do použitelného produktu.

 

Zdroj: Lemur Studio Design

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hrobař Datum: 30.01.2014 Čas: 00:27

Skvělí nápad. Přímo geniální ve své jednoduchosti. Jen by mě zajímalo jak to funguje když člověk běží, jestli je reakční doba dostatečně rychlá. Nebo když jde třeba sutinami plnými kovu. No, ale stejně je to dobrý pomocník.

avatar
germik Datum: 28.01.2014 Čas: 10:25

Dnes už asi ano, každopádně tohle je asi vymyšleno hlavně na těch 100 milionů starých (vesměs asi železných) - jako ochrana pro civilisty... ;-)
V souvislosti s tím by mě zajímalo na kolik dostanou (jestli) cenu...

avatar
Jorlas Datum: 28.01.2014 Čas: 09:15

Nedělají se už plastové miny?

arr