Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Devatenáct mrtvých! Volby v Keni pokračují.

Datum přidání 06.03.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Africká Keňa má již skoro za sebou prezidentské volby. Hlasy jsou odevzdány, nyní je jednotlivé komise počítá a ověřují. Oficiální čísla by měla být do týdne. Přestože si probíhající nepokoje v zemi vyžádaly již devatenáct lidských životů a mnoho zraněných, bude to oproti roku 2007 ještě přijatelný výsledek, pokud se tedy nic nezmění.

Keňský voják

Foto: Příslušníci keňské armády, ilustrační foto / U.S. Department of Defense

 

Před šesti lety zahynulo během pouličních bojů přes 1300 lidí a 600 000 jich opustilo své domovy. Důvodem ke střetům se stala nespokojenost s volbami a nezákonnými machinacemi během nich. Velkou roli hrálo i etnické napětí v zemi, ve které velké množství obyvatel stále volí svého kandidáta podle kmenové příslušnosti.

 

Letos jsou horkými favority na post prezidenta osmašedesátiletý Raila Odinga, který byl v předposledních volbách těsně poražen, a jednapadesátiletý Uhuru Kenyatta, syn prvního keňského prezidenta (Uhurua si však nárokuje Mezinárodní trestní tribunál a chce ho soudit za válečné zločiny).

 

Podle zpráv stanice Al Džazíra vedl v úterý v noci (bylo sečteno 40 % volebních okrsků) Kenyatta se svými 53 % procenty hlasů (2,771,097 voličů). Pokud jeden z kandidátů, celkem jich je sedm, v prvním kol nezíská většinu, keňské volby se budou opakovat a prezident tak vzejde až z kola druhého, jež by se mohlo uskutečnit v dubnu.

 

Vraždící duchové voleb

Ve východní Keni začalo od počátku voleb, tedy již během pondělního rána, docházet k různým incidentům, které stály život skoro dvě desítky lidí. Během útoku v Mombase zemřelo devět policistů a šest útočníků. Zranění se počítají na desítky.

 

Ve městě Garissa došlo k dalším přepadením, tentokráte na dvě volební místnosti. Bojovníci zde ukradli pouze dokumenty a nikomu neublížili. Přestože policie obvinila z útoků „separatisty“, ti to prozatím popírají. Není tedy jasné, kdo za útoky stojí a jaký mají v kontextu vnitropolitických sporů a probíhajících voleb význam.

 

V celé zemi dohlíží na proces hlasování 23 000 pozorovatelů (2600 zahraničních) a přes 100 000 policistů má zajišťovat klid v ulicích. K zásahu je také připravena armáda. Avšak přes veškeré opatření se mezi lidmi nesou zvěsti o falšování voleb i kupování hlasů. Technické problémy i jiné nedostatky tyto teorie jenom podporují a napětí v zemi neúměrně stoupá.

 

Dva prezidenti, ale jen jeden vítěz

V roce 2007 se oba kandidáti na post prezidenta prohlásili vítězi, a to přestože podle oficiálních výsledků porazil (nynější prezident) Mwai Khaki o 220 000 hlasů Odinga. Ten obvinil svého soupeře i politické oponenty z falšování voleb a na krvavé nepokoje bylo zaděláno.

 

Na několik dní se pak velká města ponořila do vlny zmatků a chaosu, mnohé obchody byly uzavřeny, všechny potraviny i balená voda prakticky vyprodány. Něco podobného by se mohlo přihodit po volbách letošní a to i přesto, že oba prezidentští kandidáti vyzývají své stoupence ke klidu.

 

Dav je nevyzpytatelný a může ho rozzlobit sebemenší drobnost. „Já si nemyslím, že je situace dobrá. Právě vstupujeme do potenciálně hodně nebezpečné situace,“ řek pro New York Times Joel D. Barkan, člen afrického programu Centra pro strategické a mezinárodní studia ve Washingtonu.

 

Západní státy jsou na výsledcích voleb závislé více, než se může na první pohled zdát. Keňa patří k velkým spojencům ve válce s terorismem a podílí se na několika rozsáhlých operacích v africkém regionu. Také se zde nachází základny spojeneckých armád, odtud tyto bojové jednotky operují. Proto je stabilita Keni důležitá pro mnohé ze západních vlád.

 

Zdroj: Al Džazíra

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Štěpán Skalický Datum: 06.04.2013 Čas: 16:19

S klukama chodíme hrát do lesa airsoft a střílení a krytí a boj opřežití mi de na 1 vždycky sem znich zustal jenom já, když sklukama hrajem sem pruzkumník ze snipkou a nikdy mě nenašly schovanýho.

avatar
Štěpán Skalický Datum: 06.04.2013 Čas: 16:17

Je mi 14 let a hned bych nastoupil do války.Ale navím jestli bych prošel skouškama veš škole se mi ani nedaří mám tam samí prusery a sem bych šel hnedkom bojovat.

avatar
Nicolaj Datum: 06.03.2013 Čas: 20:47

Není to chyba ve slohu, věta je zcela správně. Nejsme totiž němci a slovosled v české větě může být různý. Tak jak jste to nejspíše pochopil vy, by ta věta zněla: "Uhuru si však nárokuje Mezinárodní trestní tribunál a chce ho soudit za válečné zločiny" . Tím že tam je to -a se nemůže jednat o podmět ale jen o předmět.

avatar
mattea Datum: 06.03.2013 Čas: 15:34

"Uhurua si však nárokuje Mezinárodní trestní tribunál a chce ho soudit za válečné zločiny"
Uhura chce soudit Mezinárodní trestní tribunál za válečné zločiny, nebo je to jen chybička ve slohu?

arr