Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Digitální bojovník: Elektronika bude zabudována v uniformě

Datum přidání 12.09.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Sdílení informací patří mezi jednu z klíčových vlastností každé moderní armády. Pomocí bezdrátové počítačové sítě si uživatelé mohou vyměňovat obrazové, navigační či taktické údaje. Cílem je získat lepší situační přehled, rychleji a lépe se rozhodovat. Malou technickou revolucí ve sdílení dat chystá společnost BAE Systems, která vyvíjí pěchotní informační systém pro sdílení informací mezi jednotlivými vojáky.

US Army

Foto: Pro vojáky jen to nejlepší / Ilustrační foto, US Army

 

Co bude však skutečně přelomové, je způsob v odesílání dat. Informace se nebudou přenášet skrze klasické tyčové antény, ale pomocí mini vysílačů/přijímačů zabudovaných přímo do polní uniformy!

 

Díky popsané technologii si budou moci vojáci vyměňovat obrazové informace, GPS data a hlasové příkazy, a to najednou, v jednom okamžiku. Cílem je především zlepšit situační přehled jednotlivých vojáků a zejména velitele družstva.

 

Mluvčí společnosti BAE Systems pro noviny Daily Mail vyzdvihl přednosti celého systému sdílení informací mezi vojáky:

„Demonstrační zařízení ukazuje možnosti naší koncepce, která přenáší hlasové a obrazové data či GPS souřadnice pomocí jediné antény - zabudované v uniformě. Pokud je voják svědkem „důležité“ situace, může upozornit zbytek týmu a sdílet s nimi přesně to, co vidí vlastníma očima. Obraz spatří zbývající členové družstva na smartphonu umístěného na zápěstí. To umožní kolektivně označit objekty, které představují hrozbu.“

Zásluhu na bezchybné a rychlé komunikaci má zmíňovaná „elektronická uniforma“, ve které jsou zabudovány miniaturní zařízení na přijímání a vysílaní dat. Jde o takzvané „na těle nošené antény“ (BWA), které vyvinula BAE Systems.

 

Velkou výhodou antén ukrytých v uniformách je, že přenos informací není ovlivněn polohou vojáka. Je jedno, zda voják leží přibitý nepřátelskou palbou nebo je stíněn jinou osobou. Spojení stále funguje, na rozdíl od klasických antén, vždy bezchybně.

 

Nezanedbatelnou výhodou je nižší váha výstroje, zvýšený komfort a lepší pohyblivost vojáků. Absence klasické antény rovněž zvyšuje bezpečnost samotného vojáka. Vojáci, kterým trčí z batohu nejrůznější "tyčové útvary", jsou oblíbeným cílem nepřátelských odstřelovačů.

 

Zdroj: Daily Mail

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 13.09.2011 Čas: 19:20

I to se dá určitě ošetřit. Snímáním životních funkcí, odpojením ohroženého terminálu velitelem skupiny, atd.

avatar
byjec Datum: 13.09.2011 Čas: 18:21

a až jednoho z těch vojáků trefí, mrknou kde sou ostatní...a pa k to bude pruser :-)

avatar
Oppenheimer Datum: 13.09.2011 Čas: 18:02

Ano dá, Standartní ochrana citlivého zařízení v protiatomových krytech je tzv. odstíněním jedná se o uzeměnou "budku" či skříň která je z vodivého materiálu (nejčastěji s feromagnetické oceli) a která je uzeměná

avatar
Patriot Datum: 13.09.2011 Čas: 17:41

Dá se vůbec proti EMP nějak bránit?

avatar
Jan Grohmann Datum: 13.09.2011 Čas: 16:08

O vyřešené ochraně proti EMP se nikde ve zdrojích nemluví. Podobná technika (sdílení informací) bude nejspíš použita především proti méně technicky vyvinutým protivníkům. Jako jsou teroristi, partyzánské bojůvky či zločinecké bandy. Z jejich strany použití EMP nehrozí.
Pokud budou stát proti sobě armády s vyspělou technikou, bude určitě stát za uvážení, zda se lze výhradně spoléhat na tak citlivou techniku.

avatar
Horys Datum: 13.09.2011 Čas: 13:22

Má tato elektronika nějakou ochranu proti EMP ? nebo by to šlo všechno vniveč ? aby se nestalo, že moderní voják by pak bez těchto vymožeností nebyl schopen vést boj "po staru" bez elektro hraček.

arr