Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Digitální letecké útoky pro americké vojáky

Datum přidání 19.06.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Piloti vrtulníků AH-64 Apache mohou pouze pohybem hlavy zaměřovat 30mm kanón umístěný pod trupem svého stroje. V případě útoku stačí doslova pohlédnout na cíl a zmačknou spoušť. Podobnou technologii chce nyní americká armáda získat i pro řádové vojáky.

Digitální letecký útok PCAS

Foto: Digitální letecký útok PCAS podle představ grafika / DARPA

 

Základ zaměřovací technologie má tvořit přilbový head-up display, kde voják uvidí nejen záměrný kříž, ale i informace o dostupné letecké a dělostřelecké technice, nebo o dostupné munici. K dispozici bude mít také taktické snímky a digitální mapy.

 

Samozřejmě, nejde jen o prosté zaměření cíle. V současnosti letečtí návodčí navádějí letadla nebo dělostřelectvo na cíl pomocí hlasových příkazů a papírové mapy. Než dojde k samotnému leteckému úderu, uběhne několik desítek minut. Nemluvě o složitosti celého procesu.

 

Digitální letecký útok PCAS

Foto: Důležitý prvek v systému je i zobrazovací modul na zápěstí / DARPA

 

V případě „digitálního leteckého útoku“ vše poběží automaticky. Systémy vojáka budou přímo komunikovat s letadly, dělostřelectvem, čí raketovými systémy. Díky tomu odpadne zdlouhavé hledání v mapě a „rádiová šeptanda“. Piloti nebo dělostřelci během okamžiku získají všechny potřebné informace o pozici i charakteru cíle. 

 

Podle našich informací, ve Spojených státech amerických nyní běží paralelně dva programy „digitálního útoku“. První vede americká agentura pro obranné technologie DARPA pod názvem PCAS (Persistent Close Air Support). Další je soukromou iniciativou firmy Raytheon. Jde o projekt AWARE (Advanced Warfighter Awareness for Real-time Engagement), který firma představila na letošní letecké show v Paříži.

 

AWARE

Foto: Schéma systému AWARE. KLIKNI PRO VĚTŠÍ OBRÁZEK / Raytheon

 

"Naším cílem je, aby se letecká podpora stala přesnější, rychlejší a snazší na ovládání ve stresových provozních podmínkách,“ říká Dan Patt, DARPA manažer programu PCAS, "mohli bychom použít méně výkonnou munici, aby zasáhla menší nebo pohybující se cíle, čímž se minimalizuje riziko zasáhnutí vlastních vojáků nebo vedlejších škod (smrt civilistů – pozn. redakce).“


Oba systémy spojuje stejná myšlenka a technické provedení. Voják má na hlavě zaměřovací head-up displej, na zápěstí malý počítač (chytrý telefon), počítač a komunikační jednotku. Klíčovou součástí je softwarové řešení, které propojí všechny zúčastněné aktéry do jediného propojeného systému. Důležité ale je, jak stojí v prohlášení firmy Raytheon, že všechny technologie jsou již nyní dostupné.

 

Výstrojí za statisíce dolarů určené pro realizaci digitálního útoku nebude samozřejmě vybaven každý voják, ale pouze letecký návodčí nebo jednotky speciálních sil. Podle názorů firmy Raytheon je v americké armádě místo pro 1000 až 5000 setů AWARE (případně PCAS).

 

Zdroj: Gizmag, DefenseTech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Charlie Datum: 20.06.2013 Čas: 07:42

Trochu mě představil zmiňovaný "delay" udávaný v článku jako desítky minut. Přitom návodčí komunikuje s letouny v reálném čase a rovněž potvrzení útoku také probíhá těsně před samým úderem kvůli riziku zasažení vlastních sil nebo civilistů. Dostupná podpora je většinou předem známá a jediné co FAC musí dělat je udržovat si přehled mezi tím co už "vystřílel" a co mu zbývá, resp. co mu přibylo. V sérii článků o našich i zahraničních FAC si právě pochvalovali, že se jim prodleva snížila na jednotky minut - což je ovšem možné zejména díky tomu, že jim letadla krouží nad oblastí a čekají až je zavolají.

Stejně tak papírové mapy sice stále používají, ale ve vybavení návodčího jsou laptopy, jednotky GPS, laserové značkovače, které samy počítají polohu cíle...

avatar
HU Datum: 19.06.2013 Čas: 21:09

To co popisujete ve vašem komentáři...toho bych se nebál...

avatar
sroub Datum: 19.06.2013 Čas: 19:37

Zajímalo by mě, kdy západním armádám dojde že CAS je sice skvělá věc, ale není samospasitelná. Pro CAS je důležitá nadvláda ve vzduchu, stačí masivnější vyzzbrojení protivníka přenosnými PL zbraněmi, a je po podpoře, viz situace v Afghánistánu po dodání prvních kompletů tipu Stinger a podobných. Zvláštní jednotky se pomalu navykají působit v podmínkách kdy je CAS "na písknutí" a prakticky samozřejmá. Až tomu jednou tak nebude, leccos se změní....
Bojim se že tohohle jsou si vědomi i potencionální nepřátelé

avatar
Shal Datum: 19.06.2013 Čas: 18:16

Tohle by mohla být revoluce ve vedení války všude a vždycky. Okamžitá dělostřelecká a letecká podpora. Voják by viděl dostřel dělostřelectva, jen by ukázal, kde se nepřítel skrývá a kde se má pálit a dělostřelectvo by během pár vteřin vybombardovalo oblast.

Při správném provedení by to byla enormní pomoc pro pěchotu.

avatar
Beny Datum: 19.06.2013 Čas: 18:02

Až 5000ks, tak to by mohl být zajímavý obchod pro toho, kdo by tuto technologii dodával. Ale mohla by to být i docela revoluce ve vedení války, hlavně co se týče konfliktů v Afganistanu či pod. A to asi hlavně v noci,

arr